تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر . شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر
  بنده ۲۳ سال دارم.تقریبا ۷ سال است که سوزش سر الت هنگام ادرار را داشتم که مدتیست کمتر شده و بعضی وقتا باز سراغم میاید
  در سن پایین خود ارضایی کردم و مایع شوینده فک کنم حساسیت باعث سوزش شده
  مشکل من این است که وقتی ادرار میکنم بعضی اوقات حس میکنم ادرار کامل تا سر الت میاد اما برای خروج باید فشار بدم و احساس میکنم یه چیزی چسبیده به هم و یهو باز میشه ادرار میاد
  گاهی انذاره ۱ سانت مثل خون در ادرار هست لطفا راهنمایی کنید
  از قرص های باکلوفن و انتی بیوتیکرهم استفاده کردمزتاثیری نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر Ehsan پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای پرفسور کرمی بنده در تاریخ 2 شهریور مورد عمل turt در بیمارستان لبافی نژاد قرار گرفتم که در این عمل یک توده از مثانه خارج شد و که نتیجه پاتولوژی رو به پیوست خدمتتان ارسال می کنم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر Ehsan یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   باید از نظر عود تحت نظر پزشکتان باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر کرمی مادرمن 3سال هستش مبتلا به عفونت اکلای با تعداد کلنی بالی 100هزار هستن هرماه یک ازمایش ucوuaگرفته میشه و باکتری هر دفعه به یه انتی بیوتیک دیگه حساس و مقاوم میشه سه بار بستری شده ودفعهی اخر دکتر ورشوچی صلاح دونستن دیگه انتی بیوتیک مصرف نشه چون هیچ تاثیری نمیذاشت باقطع انتی بیوتیک مادرم دچار تب و لرز شدید شدن و دوباره بستری شدن ولی دقیقا مثل دفعات قبلی بعد از یه هفته مرخصی از بیمارستان دوباره دچار حالت های قبی مثل سوزش و تکرر شدید ادرار دل پیچه و تهوع شدی شدن و با ازمایش مجدد باکتری دوباره برگشته بود دکتر ورشوچی نظرشون اینه که مادرم دچار بیماری مثانه هستن وباید مثانه شون درمان بشه تا عفونت برنگرده درتبریز پیش دکتر سکینه ابراهیمی بردیم ونوار عصبی گرفته شد و چند جلسه به فیزیوتراپی نوشته شد که در طول درمان دچار خونریزی شد و درمان و قطع کردن دارو نوشت مامانم مجددا بدتر شدن الان هردکتری میبریم خوب نمیشم ازتون درخواست داشتیم تا مدارک مادرم و ببینین ونظرتون و بگین و اگه قابل درمان هستش بیاریم پیش شما .اقای دکتر مادرم خیلی عذاب میکشن تکرر ادرار باعث میشه هی خودشون بشورن واین باعث میشه روماتیسمشون شدت پیدا کنه وپادردشون بیشتر بشه ازتون خواهش مندیم نظرتون اعلام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نیاشید خدا قوت !؟ حدودا مدت سه الی چهار ماه هستش که بعضی اوقات حدود دو هفته این قضیه اتفاق نمیافتد دوباره تمرار میشود قبل از ادرار یک قطره حدودا سفید رنگ بدون سوزش از الت هنگام قبل از ادرار در ابتدای سوراخ میبینم این قضیه منو نکران کرده قبلا کتر بود ولی الان همین امروز اون قطره میتونم بگم به یک قطره بزرگ تبدیل شده علتش چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر فریبا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. خانم41 ساله هستم آذرماه 97 بادردشدید ناف و اطرافش که کم کم به سمت معده کشیده شد بعداز سونو کلی شکم مشخص شد کیست تخمدان چپ دارم برای تشخیص بیشتر ام آر آی دادم که مشخص شد کیست باعث تنگی حالب کلیه شده دکترم درمان عمل جراحی رو دادن میخوام بدونم درمان دارویی وجود نداره برا مشکلم. و اینکه اصلا این تنگی ربطی به آندومتریوزم داره یا نه و چقد اورزانسیه عملم. ممنون میشم جوابمو بدین آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده الان چندماهی درگیر عفونت مثانه هستم، سنگ دادم دوبار گفتن که فقط مثانه عفونت داره، کلیه و پرستات نرماله، تو این چند ماه انواع آتی بیوتیک هارو خوردم اما تاثیری ندارد،تا ینکه چندروزه احساس میکنم پهلو و پشتم هم احساس اذیت شدن داره، لطفا راهنمایی کنید خیلی دارم اذیت میشم، سوزش هم دارم هنگام ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   باید ازمایش وکشت ادرار دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Hamid جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر درد شدید شکم وکلیه ها دارم سونوگرافی انجام دادم سنگ به سایز 6mm و11mm در لگنچه همراه باانسدادupj مشاهده میشود. وتصوير سنگ هايي به سایز 8و18mm مجاور هم در کالیس تحتانی کلیه چپ دیده شد وهیدرونفروز خفیف تا متوسط درکلیه راست دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   عکس ای وی پی بگیر بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من الان دو سال هست ازدواج کردم .کارمند هستم مشکلی که دارم اینه که موقع خواب چه روز و چه شب زیاد دستشویی میرم شاید شش یا هفت بار در طول شب و روز و احساس ادرار میکنم و موقعی میرم دستشویی ادراری ندارم شاید یکی دو قطره . زیادی تو دستشویی میشینم به کوچکترین سر و صدای حساس شدم و باعث میشه دوباره به دستشویی برم . ممنونم میشم اگر راهنماییم کنید . مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   دکتر جان من شهرستان هستم.
   نمیتونید یه راهنمایی کنید واسم چه جوری این مشکل رو حل کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   علت با نوار مثانه مشخص میشود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Saleh چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.۲۰ سال دارم.چند وقتی میشه لکه سفید و بزرگی سمت راست الت خودنمایی میکنه.وقتی آب میریزم روش به شدت میسوزه و قرمز رنگ میشه.گاهی ترشحات نیز دارد.قبلنا بود اما خیلی کوچیک بود لکه اما الان بزرگ شده.خیلی میترسم.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر شیدا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر2ماه سوزش ادرار دارم دکتربرام نوشت کشت ادرارعفونت داشتم بهم سیپرو داد ولی خوب نشدم برام نوشت سونو ازحالب ومثانه وکلیه همه چی نرمال بود بعدازمدتی برام نوشت کشت عفونت نداشتم ولی خون تو ادرارم بود بهم دارو سیپرو داد گفت 3روز12ساعتی بخور یه پودر خوراکی ب اسم کرنکس دادگفت روز 2بار ازدیشب دارم مصرف میکنم ولی سوزش دارم اقای دکتر توروخدا بگید چ کارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   ازمایش وکشت ادرار بدهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر