تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خیلی وقته یک چیزی شبیه جوش و انگار که دارای مایع سفید هستش درومده اما نه خارشی داره نه دردی
  منم سعی کردم دست کاری نکنم
  ولی الان یه مقدار نگران شدم گفتم بپرسم از شما که چیز مهمی هست؟
  یک لکه ی قهوه ای رنگی هم چند وقتی هست که درومده اینم نه خارشی داره نه دردی
  خواستم بپرسم این چیز مهمی هستش؟
  اگه لطف کنید بگید چه اقدامی کنم خیلی ممنوتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   کپسول سفالکسین هر ۶ ساعت
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر چیز مهمی هستش؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   خیر نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده ۱۸ سالمه و تنگی حالب دارم و براساس مدارک آپلود شده میخاستم بدونم آیا با توجه به این مدارک بنده نیاز به عمل جراحی دارم یا خیر؟! چه نوع جراحی نیازه و عوارضش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   عکس ها و مدارک کامل نیست عکس اسکن هسته ای کلیه ارسال بشه
 • تصویر کاربر رقیه دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام من روز سه شنبه هفته گذشته ناگهان تکرار ادرار گرفتم هنرا با درد خیلی شدید هنگام ادرار وبعد از چند ساعت کلیه سمت راستم شروع به درد کرد ولی شب درد کلیه تمام شد و ادرار به راحتی کردم بدون درد ولی شب به بیمارستان هاشمی نژاد مراجعه کردم عکس از کلیه انداختن گفتن که کلیه سمت راست ورم زیادی داره ولی در روز شنبه دوباره مراجعه کردم سونا انجام دادم گفتن یک سنگ ۴ میلی در کلیه سمت راستم هست و خیلی خفیف ورم داره که دکتر سونا گفتن چیز خاصی نیست در برگه سونا نوشته شده هیدرو نفروزخفیف به همراه لگنچه اکسترارنال رویت شد واینکه هیچگونه سنگی درو حالب وقسمتای دیگه دیده نشد که باعث گرفتی کلیه بشه خواستم ببینم آیا مشکل خاصی داره کلیه ام یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی دقت CTscan رو نداره CTscan انجام بدید و به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۳ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار و عزیز
  من جوانی 21 ساله هستم یه هفته پیش عمل تزریق بوتاکس انجام دادم بعد این عمل در رابطه جنسی با همسرم ارصا میشم ولی در حد 2 الی 3 قطره مایع منی ازم خارج میشه و باعث نگرانی خودم و همسرم شده بنظر شما عادی هستش
  خواهش میکنم مارو از نگرانی در بیارید بزرگوار ❤️❤️❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   تزریق بوتاکس ارتباطی به این قضیه نداره نگران نباشین
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۱ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام بچه ام یک کلیه دارد و همان کلیه هم دارای تنگی حالب می باشد بردیم سونوگرافی گفتند تنگیش 27 درصد می باشد آیا احتیاج به عمل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   ivp و DTPA scan انجام شود و با جواب اون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  باسلام.پسری ۲۵ ساله هستم.دو سال پیش متوجه شدم که لوله حالب کلیم کیپ شده وعمل جراحی باز انجام دادم.الان بعد از دو سال متوجه شدم که دوباره لوله حالب کلیه کیپ شده است .راه حل چیست.ممنون از شما اقای دکتر کرمی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   IVP و سی تی اسکن با تزریق کنتراست انجام‌شود
 • تصویر کاربر Masoud جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام و آرزوی سلامتی
  ضمن تشکر از جناب آقای دکتر کرمی.
  بنده 39 سال سن دارم. مجرد هستم و در طول عمرم رابطه جنسی نداشتم. بیش از 3 ماه است که در ناحیه مثانه درد احساس میکنم و هر روز شدتش بیشتر می‌شود.بارها به پزشک مراجعه کردم. هیچ نتیجه‌ای نگرفتم. موقع ادرار کردن، مشکل چندان زیادی ندارم و کم و بیش ادارار بدون مشکل خارج میشود. اما درد و سوزش نسبتا شدیدی هم احساس می‌کنم. احساس سنگینی در قسمت مثانه دارم. بیشتر مواقع حس میکنم مثانه‌ام پر است.ولی حین تخلیه، حجم ادرار کمی تخلیه میشود.رنگ ادرار زرد کم‌رنگ است. در آزمایش کشت، هیچ باکتری دیده نشد. اما با مراجعه به حدودا 5 پزشک، آنتی‌بیوتیک‌های مختلفی تجویز شده است. در پاسخ سونوگرافی 2 ماه پیش هم نوشته شده: مثانه دارای شکل طبیعی و ضخامت جداری بیش از نرمال است. پروستات با وزن 25 گرم، با خشونت اکو مشاهده شد.
  در حال حاضر بیش از 5 روز است که قرصهای کانفرون و سفیکسیم400، پروستاویتال استفاده میکنم.ولی درد چندان کاهش نداشته است. از قرصهای سیپروفلوکساسین500، دیسیکلومین 10، سلکسیب200 و همچنین فنازومکس 100 هم استفاده کردم. ولی هیچ نتیجه‌ای نگرفتم. قرصها و آمپولهای دیگری را هم استفاده کردم که متاسفانه نام آنها خاطرم نیست. درد در حال گسترش به سمت ران و شکم است. آیا امکان اینکه حضورا خدمت برسم، فراهم است؟ این مشکل بعد از چندین مراجعه، مقداری هراس‌آور شده.
  از خدای متعال برایتان طلب خیر و سلامتی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خانم من ۳۰ سالشه ۱۸ ماهه فارق شده تو دوران بارداری متوجه شدیم تنگی حالب کلیه داره به صورت مادرزادی داره یک بار درد اومد که گفتند سنگ داره که بعد از زایمان سنگ دفع شده بود. دردهم نداره چ پیشنهادی دارید..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   عکس IVP انجام شود ، تنگی مجدد بررسی می شود ، اگر نیاز باشد قدم بعدی انجام یورتروسکوپی است
  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   ممنونم اقای دکتر.ببخشید اگه همین طور باشه جواب بعدیش بازم باید عمل بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   بله باید یورتروسکوپی انجام شه ممکنه نیاز به عمل باز باشه ، مراجعه کنید حتما
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر
  ضمن عرض ادب و احترام و تشکر امروز برای پسرم مشکلی تولید شد مقداری عفونت زرد رنگ از دور ناف بیرون آمد که آن را تمیز کردیم و شستیم البته هر روز یا نهایت یک روز در میان حمام میکند ولی عادت کرده بدن را کامل خشک نمیکند ، وزنه سنگینی بلند نکرده و سابقه عفونت ندارد ولی امروز یکمرتبه این مشکل تولید شد البته نسبت به خشک کردن و تمیز کردن داخل ناف مقداری کوتاهی میکند هر چند مرتب حمام میکند . با تشکر از لطف و پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   در حیطه ی ارولوژی نمی باشد ، اگر تکرار شد با متخصص پوست مشورت کنید
 • تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار بنده حدود بیست سال میشه که سوزش ادرار مکرر دارم و چند سالی میشه که گرفتگی مجاری ادرار هم بهش اضافه شده نزدیک چهار ساله که تحت نظر پزشک در تبریز هستم وانواع داروها رو بهم تجویز کردن حتی تزریق داخل مثانه هم انجام دادم وسایل یکبار سیستوسکپی میشم مجرامو باز میکنن .ولی متأسفانه در طی این چند سال اصلا بهبودی حاصل نشده واکنون هم وضعیتم خیلی بحرانی شده هم گرفتگی مجرا دارم وهم سوزش مکرر ادرار .جناب دکتر چرا با اینهمه مصرف دارو طی چند سال بهبودی حاصل نشده بیشتر از همه سوزش آزارم میده با اینکه مجرامم باز کردنی سوزشم حتی کمی خوب نمیشه ؟؟نمیدانم چرا تو این عصر جدید وپیشرفته علاجی برای مریضی من نیست ؟؟؟استدعا دارم از دکتر بزرگوار راه نجاتی برای بنده ناتوان نشان دهید .سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   تنگی های مجرا ماهیتشون عود کننده است. باید عکس رنگی مجرا گرفته شود. RUG VCUG . بر حسب نتیجه اون ممکنه نیاز به عمل باز باشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   ممکنه نیاز به پیوند مجرا یا همون یورتروپلاستی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر