تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهبازی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام
  سوالم رو داخل سایت بیان نمودم
  مردی 44 ساله
  با درد الت تناسلی به مدت دو سال
  سیستوسکپی انجام دادم
  سونو
  پروستات 24
  تخلیه مثانه کامل
  اسکن رنگی با تزریق
  بدون هیچ مشکلی
  PSA
  07
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر Sepideh شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من خانمی متاهل و 27 ساله هستم،از سن 13 سالگی دچار بی اختیاری ادرار در هنگام خنده شدم،پیش خانم دکتر امامی رفتم و نوار مثانه دادم و گفتن مثانه بیش فعال دارم دوبار سیستوسکوپی انجام دادم یک بار گفتن تنگی مجرای مادرزادی دارم و سیستیت بینابینی و مجرا رو باز کردن و یک بارم تزریق تریامسیونولون برای احساس درد و سوزش،فیزیوتراپی ام برای کف لگن رفتم
  ولی مدام مثانم درد میکنه و میسوزه و تکرر ادرار دارم،ادرارم خوب تخلیه نمیشه،با فشار کم میاد ،دوشاخه میشه ،باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش)
   باید تست ارودینامیک یا نوار عصب مثانه بگیرید جهت تعین وقت با شماره 02122642744 02122647404 09351142080 هماهنگ کنید هر روز از ساعت ۱۰الی۱۲صبح
 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  داروی گشاد سازی حالب در سنگ کلیه ای که در حالب گیر افتاده چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   تامسولوسین
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 25سال دارم سه سال پیش جراحی کردم عکس و سنو گرافی کردم گفتن پو پی چی و الان از زمان جراحی تا الان هیدرو داره مثل قبل و سنگ سازی هم براش اضافه شده چندین بار پی سی ان ال کردم خواستم بدونم دوباره جراحی برگشته یا نه جراحی موفق نبوده خواهش می کنم راهنمایی کنین با تشکر از ش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام سی تی اسکن انجام دهید
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام ؛خانم بنده حدود یک ماه است که سمت راست پهلو درد دارد و خیلی حالت تهوع دارد سونو گرافی گفت که کلیه سمت راست ورم جزئی دارد و سنگ را مشاهده نکرد سی اسکن نوشته که یک سنگ به اندازه ۶ م م در حالب سمت راست است پیش یه متخصص ارولوژی رفتیم با لیزر تی یو ال سنگ شکن کند ولی موفق نشد گفت لوله حالب تنگه یک ساعت تلاش کردم نشد مسکن و قرص داد گفت تا دو هفته دیگه بیا عکس رنگی بنویسم اگه مادر زادی تنگ باشه عمل باز کنم الان خانمم خیلی حالت تهوع اذیتش میکنه خدا خبرت بده راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام، مجدد به پزشک تون مراجعه کنید، شاید نیاز به عمل باز داشته باشه
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ی بچه 2 ماه دارم که سمت چپ بالای الت تناسلی برامدگی داره خیلی شبا موقع خواب بی قراری و ناله میکنه میخواستم بدونم چیه ؟ اطرافیان بهم میگن باد فتق
  میخواستم بدونم اگه باد فتق میشه بچه رو ختنه کرد ؟
  تو چند سالگی میتونین برا باد فتقش اقدام کنیم به عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   اقای دکتر تو این موقعیت امکان سونوگرافی نیس هر وقت انجام دادم چشم میفرستم .فقط اقای دکتر این توده باعث درد هم در کودکم میشه چون شبا خیلی بی قراریو ناله میکنه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   منتظرم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  جوانی 32 هستم و چند سالی است که بعد از دستشویی چند قطره ای ادار از من خارج میشه..البته من قبلش عمل استبرا که در اسلام اومده رو انجام میدم ولی باز هم از من چند قطره خارج میشه مخصوصا وقتی استرسم بیشتر باشه..می خوام ببینم مشکل خاصی هست و آیا این آب همون ادرار هست.چون توی احکام گفتن پاکه
  1. تصویر کاربر م جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   با سلام متاسفانه جواب سوال من در سوال های مشابه بود...ممنون می شوم وجه رو عودت نمایید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   شماره کارت بفرستید به ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من تنگی حالب داشتم
  با لاپروسکوپی در بیمارستان لبافی نژاد زیر نظر دکتر عباس بصیری عمل شدم
  الان میخوام بدونم مکمل هایی که برای مصرف هست میتونم مصرف کنم یا خیر؟
  مکمل هایی مثل ال – کارنیتین یا cla
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   بله منعی ندارد
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سیستوسکوپی انجام دادم و بیوپسی و جواب ازمایش که اومد نتیجش این بودکه ضایعه جلوی گردن مثانه که برای بیوپسی برداشته شد اسکواموس پاپیلوما خوش خیم هستش..این یعنی زگیل تناسلی؟من هیچ زگیلی به ظاهر ندارم ..شوهرمم در ظاهر هیچ زگیلی نداره.. ازمایش پاپ اسمیر هم تازه انجام دادم مشکلی نبود..علت انجام دادن سیستوسکوپی هم این بود که بعد از ادرار کردن درد داشتم سونوگرافی هم انجام دادم سنگ نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   شما مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر این برای چهار مین بار است که از شما مشاوره میگیرم اگه یادتون باشه مشکل من فقط موقع خواب روزانه عصرانه و شبانه هستش به این صورت که وقتی که با مثانه خالی میخوابم یکی دو ساعت بعدش ازدرد مثانه بیدار شده و باید برای دفع ادار به دستشویی برم اگر بعد از خالی کردن مثانه بخواهم به خواب خود ادامه دهم باز هم بعد از یک ساعت از درد مثانه از خواب بیدار شده مجبورم برای دفع ادرار باز هم به دستشویی برم البته این بار حجم ادرار خیلی کم است همینطور اگه ادامه بدم این چرخه ادامه خواهد داشت تا انجایی که فقط سه چهار قطره خارج خواهد شد (در طول شب چهار بار و خواب عصرانه سه بار ) نا گفته نماند در طول روز اگه خواب روزانه و عصرانه نداشته باشم دستشویی نخواهم رفت مثل تمام افراد عادی . به دکتر متخصص ارولوژی مراجعه کردم برام قرص سفلکسیم 500 فینوپروست 5 یوریناسین 5 ترازوسین 2 تجویز کردند الان نزدیک به یک ماه استفاده میکنم ولی هیچ باز هم میگم هیچ تاثیری در روند بهبودی بنده نداشتند واقعا دیگر خسته شدم اکثر ارولوژیستها میگن مشکلی نداری فقط داری تلقین میکنی متخصص دیگری هم قرص تولترودین تجویز کردند که تازه شروع کردم لطفا هر چه سریعتر جواب بنده را ارسال کرده و خواهشا در سایت قرار ندهید فقط به خودم ارسال کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   اگر نوار مثانه بگیری وسالم باشد پس روحی وروانی است02122642744
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر