درمان واریکوسل با دارو، یخ یا گانودرما

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

درمان خانگی واریکوسل چگونه است؟ آیا درمان واریکوسل بدون جراحی امکان پذیر است؟ در ادامه مطلب این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد. بهترین درمان واریکوسل بر اساس نوع واریکوسل (خفیف، متوسط و شدید) انتخاب می شود. واریس سیاهرگ های بیضه را واریکوسل می گویند. واریکوسل خفیف در معاینه خیلی مشخص نیست ولی در سونوگرافی رنگی به صورت گشادی خفیف رگ های بیضه خودش را نشان می دهد. به واریکوسل خفیف در اصطلاح واریکوسل گرید 1 نیز می گویند.

درمان واریکوسل خفیف با دارو

از هر 10 نفر آقا، 4 نفر به واریکوسل خفیف دچار هستند. گاهی واریکوسل خفیف نیازی به درمان دارویی هم ندارد. اگر زوجی بعد از 12 ماه نزدیکی البته در صورت سلامت زن، باز هم بچه دار نشوند، در این صورت درمان واریکوسل با دارو اولویت پیدا می کند. هر چقدر واریکوسل خفیف تر باشد، نیاز به جراحی کمتر است. از آنجا که در واریکوسل خفیف ما با رگ های باریک مواجه هستیم، عمل واریکوسل می تواند عوارضی چون: کوچک شدن بیضه و یا آب آوردن بیضه را همراه داشته باشد.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟
درصد موفقیت واریکوسل خفیف با جراحی بسیار پایین است. لذا درمان دارویی واریکوسل خفیف در اولویت است. برای جلویگری از واریکوسل نوع درمان دارویی واریکوسل کاملا بستگی به شکل اسپرم، تعداد و نوع حرکت آنها دارد. خوشبختانه امروزه داروهای زیادی در دسترس است که برای درمان واریکوسل خفیف استفاده می شوند. برای درمان واریکوسل خفیف از داروهایی استفاده می شود که تولید اسپرم را بالا برده و فعالیت آنها را افزایش دهد.

معمولا برای درمان واریکوسل از داروهایی استفاده می شود که باعث افزایش تستروژن می شوند. در کنار آن داروهای آنتی اکسیدان نیز ممکن است، تجویز شوند. توجه داشته باشید که یک سری از داروهای درمان واریکوسل خفیف فرآیند نطفه سازی را تحریک می کنند، اما چون داروهای نطفه ساز با عوارضی همراه هستند، حتما می بایست با نظر متخصص ارولوژی مصرف شوند.

قرص واریکوسل

در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما در چنین شرایطی از قرص برای درمان واریکوسل استفاده می کنیم:

1- قرص ونوویتال برای واریکوسل

عصاره بذر شاه بلوط از طریق تقویت مویرگ ها و رگ های خونی نه تنها از بیماری هایی مانند واریس و بواسیر جلوگیری می کند، بلکه می تواند در ترمیم آسیب های عروقی و التهابی رگ نیز موثر باشد. قرص ونوویتال یک داروی گیاهی شامل عصاره شاه بلوط است که دارای خاصیت ضد انعقادی می باشد.

این قرص با بهبود جریان برگشتی وریدی، مانع از رسوب پروتئین ها در دیواره ی دریچه های لانه کبوتری می شود. با این حال قرص ونوویتال به تازگی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و استفاده از آن به عنوان درمان قطعی واریکوسل تایید نهایی نشده است. بنابراین درمان واریکوسل با قرص ونوویتال هنوز از نظر علمی قطعی نیست.

2- کلومنیس سیترات

این دارو با دوز 50 میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.

داروی میربتریک چه استفاده ای دارد؟

3- آمپول HCG

که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

4- قرص بروموکریپتین

در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.

5- آمپول GNRH

در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

6- انواع ویتامین ها

ویتامین E، مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

چرا واریکوسل میگیریم؟

در مورد رگ های پا علت آن مشخص است زیاد سرپا ایستادن های بی حرکت شایعترین علت ایجاد واریس در پاها می باشد. ولی در مورد بیضه علت ایجاد واریس بیضه یا واریکوسل، کاملاً مشخص نمی باشد و به نظر علت های مختلفی از قبیل: ضعف مادرزادی در دریچه های لانه کبوتری وریدی، زور زدن های زیاد و سرپا ایستادن های زیاد از علل احتمالی هستند.

از کجا بدانیم واریکوسل داریم یا نه؟

90 درصد واریکوسل در طرف چپ بیضه ایجاد می شود. ممکن است کاملاً بی علامت باشد. درد بیضه از علامت های شایع این بیماری می باشد که مخصوصاً در کسانی که زیاد سرپا می ایستند به صورت ورم و درد ممکن است خود را نشان دهد.

☑️ بهترین راه تشخیص واریکوسل معاینه توسط خود فرد است در درجه اول

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

درمان واریکوسل

آیا درمان گیاهی قطعی واریکوسل امکان پذیر است؟ واریکوسل به علت خرابی رگ های لانه کبوتری است. وقتی دریچه ی رگ خراب شود، یعنی گردش خون به خوبی در رگ انجام نمی شود و خون در آنجا ثابت می ماند. عدم حرکت خون سبب ایجاد لخته و در نهایت تورم و درد می شود. متاسفانه در جامعه ی ما مثل خیلی از بیماری ها، باورهایی در رابطه با واریکوسل وجود دارد که در میان مردم شایع هستند.

یکی از آنها نقش رژیم غذایی در واریکوسل است مثلا توصیه میکنند از عسل، ادویه جات، غذاهای تقویت کننده، حبوبات، گردو یا بادام برای تقویت بیضه ها استفاده کنند. این باور غلط هست؛ چرا که ما در بیماری واریکوسل باید رگ بسته و خراب را ببندیم. بنابراین رژیم غذایی برخلاف باور عمومی در درمان واریکوسل و ناباروری هیچ جایگاهی ندارد و کمک کننده نیست.

درمان واریکوسل با خاکشیر

درمان واریکوسل با خرنوب یا خاکشیر، استفاده از زالو و یا درمان واریکوسل با ورزش نمی تواند نتیجه ی مطلوبی به دنبال داشته باشد؛ چرا که در واریکوسل خفیف رگ های بیضه آسیب دیده اند و چنین درمان های سنتی قادر به حل مشکل پزشکی شما نیستند.

درمان واریکوسل با یخ

حرارت بالای ایجاد شده به علت واریکوسل می تواند عامل خرابی بیضه ها باشد. به همین علت توصیه می کنند که از سونا و یا آب خیلی گرم پرهیز کنید. این قضیه ارتباطی با استفاده از یخ ندارد و درمان واریکوسل با یخ کاملا ساختگی است.

درمان واریکوسل با گانودرما

یکی از مواردی که در رابطه با آن تبلیغات وسیعی انجام میشود، قارچ گانودرما است. این قارچ به عنوان قهرمانی در درمان زگیل تناسلی، تومور های سرطان بیضه، سرطان روده، سرطان پستان و واریکوسل از طرف افراد غیر متخصص تبلیغ میشود. استفاده از گانودرما در زمینه ی درمان ناباروری و واریکوسل هیچ جایگاهی در  گاید لاین های پزشکی دنیا ندارد و نباید گول چنین تبلیغاتی را خورد.

درمان واریکوسل بیضه با زالو

در قدیم بر این باور بودند که زالو به علت مکش خون وریدی می تواند در درمان واریکوسل موثر باشد به همین دلیل به نوبت در 3-4 جلسه با انداختن زالو روی بیضه، خون وریدی توسط زالو مکیده می شد.

درمان واریکوسل با نخ

از دیگر باورهای غلط در زمینه درمان واریکوسل، بستن بیضه با نخ می باشد که یکی از خطرناک ترین کارها برای بیضه است چرا که به طور کل، خون رسانی قطع شده و بیضه ها کوچک می شوند و در گذر زمان از بین می روند.

درمان خانگی واریکوسل تنها در کنار درمان دارویی آن، با هدف کنترل این بیماری توصیه می شود. اما توصیه های اینجانب:

 • زیاد سرپا نمانید.
 • ورزش های بدنسازی سنگین انجام ندهید.
 • بیضه ها را گرم نگه دارند، چون گرمای زیاد، سبب مختل شدن تولد اسپرم می شود. بنابراین سونا و جکوزی گرم توصیه نمی شوند.

توجه: درد خفیف بیضه همراه با واریکوسل خفیف نیازی به عمل جراحی ندارد. خیلی از افراد برای درمان درد بیضه اقدام به عمل واریکوسل می کنند که این کار جز تشدید درد بیضه، نتیجه ی دیگری به همراه ندارد.

جمع بندی:

 • واریکوسل خفیف در اکثر مردان وجود دارد.
 • در همه ی مردان نیازی به درمان واریکوسل خفیف ندارد.
 • اگر واریکوسل با درد بیضه همراه باشد، اغلب به خاطر واریکوسل خفیف نیست.
 • اولویت درمان واریکوسل خفیف با ناباروری است.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

همچنانکه ذکر کردم اساس ایجاد واریکوسل، خراب شدن دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ های بیضه است که باعث می شود تا جریان حرکت خون رسانی مختل شود و در حقیقت یک انسداد در مسیر خون رسانی به بیضه ها ایجاد گردد. وقتی مکانیسم واریکوسل را بفهمیم متوجه می شویم که تنها روش درمان واریکوسل گرید 2 و گرید 3 فقط و فقط جراحی و بستن رگ های خراب و گشاد شده هستند. درمان دارویی واریکوسل در واقع بعد از عمل، تجویز می شود.

بهترین درمان واریکوسل لاپاراسکوپی و میکروسرجری است.

عوارض واریکوسل چیست؟

عوارض واریکوسل به این علت ایجاد می شود که خونی که به بیضه ها می رود به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بر نمی گردد و لذا باعث انسداد عملکرد در رگ ها شده و باعث می شود که:

1) سلول های نطفه ساز بیضه ضعیف شوند و در نتیجه نطفه هایی در مرد ایجاد می شود که در آزمایش منی شکل شان غیرطبیعی، کم حرکت و تعداد کمتری دارند.

2) کوچک شدن بیضه ها و درد مزمن از عوارض واریکوسل می باشد.

واریکوسل و درد زیر شکم

یکی از علامت های نشان دهنده ی واریکوسل، درد است اما این درد در کیسه ی بیضه ظهور کرده و تقریبا در همان قسمت می ماند. پس از کجا متوجه شویم که درد ما مربوط به واریکوسل است یا خیر؟ درد زیر شکم می تواند ناشی از: حرکت سنگ در لوله حالب، عفونت مثانه، عفونت پروستات، سرطان و یا در خانم ها مواردی همچون: کیست تخمدان و آندومتریوز باشد که برای تشخیص دقیق آن باید به متخصص مراجعه کرد.

علت درد بیضه سمت چپ بعد از عمل واریکوسل

در عمل واریکوسل، رگ هایی که دریچه هایشان خراب شده (گشاد شده) را به روش لاپاراسکپی و میکروسرجری میبندیم، یعنی رگ ها را کور می کنیم. وقتی که بالای رگ های بیضه بسته می شود، این رگ ها از پایین، شروع به گشاد شدن و نشتی خون می کنند. نتیچه چنین جریانی می تواند تورم کیسه بیضه بعد از عمل واریکوسل باشد. تورم بیضه بعد از عمل واریکوسل می تواند سبب ایجاد درد بیضه شود که موقتی است و به مرور زمان درمان می شود. هر چقدر این تورم و نشت مایع کمتر باشد، درد بیضه نیز کمتر است و همچنین درصد آب آوردن بیضه نیز بسیار پایین خواهد بود.

و لذا جمع بندی میکنیم درد بیضه بعد از عمل جراحی واریکوسل به علت بسته شدن یا کور کردن رگ ها، تورم موقتی رگ و نشت مایع از رگ به بیرون، ایجاد تورم در بیضه و یا ایجاد فشار می باشد که طبیعی است. لذا توصیه میکنیم  بعد از عمل برای اینکه دردی نداشته باشید حتما:

کیفیت اسپرم بعد از عمل واریکوسل

پزشکان، انجام فرایند ترمیمی واریکوسل را برای درمان ناباروری مردان توصیه می کنند. جراحی اصلاح واریکوسل در بازگردانی و احیای باروری مردان از اهمیت فراوانی برخوردار است. این جراحی در بیشتر بیماران موثر واقع می شود. در بیمارانی که معیار های اسپرمی آن ها غیر طبیعی بوده و یا کاهش حجم بیضه در آن ها بروز داده است، همواره باید انجام عمل واریکوسلکتومی توصیه شود.
پس از عمل جراحی واریکوسل، بهبودی کلی در کیفیت اسپرم ها مشاهده خواهد شد. موارد زیر  پس از این عمل اتفاق خواهد افتاد:

افزایش کیفیت اسپرم پس از عمل واریکوسل

در هر نوع درمان ناباروری مردان، صرف نظر از بیماری و تعداد اسپرم ها، مهم ترین عامل ایجاد اختلال علاوه بر مدت ناباروری، سن و ذخیره تخمدانی همسر فرد مبتلا می باشد. نتایج تحقیقات پزشکان نشان می دهد میزان بارداری در همسران افرادی که تحت جراحی قرار گرفته و نگرفته اند، یکسان می باشد. لازم به ذکر است که شیوع واریکوسل در مردان جوان بالا بوده و سبب اختلال در باروری تمامی افراد نمی شود.

عود واریکوسل بعد از عمل

امروزه واریکوسل با عمل باز انجام می شود. در حین عمل با عینک های میکروسکوپی و بزرگنمایی 50 تا 60 برابری با میکروسرجری و لاپاراسکوپی فقط رگ های خراب را جدا و می بندیم که به این روش عمل میکروسکوپی واریکوسل می گویند. این رگ ها بعد از عمل گشاد می شوند. زمانی که فرد برای ویزیت و معاینه به متخصص مراجعه می کند، به اشتباه به بیمار می گویند که واریکوسل عود کرده است. انجام عمل مجدد واریکوسل عوارض مختلفی دارد که در همین مقاله توضیح داده شد. لذا یکی از عوارض عمل جراحی مجدد، آب آوردن بیضه، درد و کوچک شده بیضه است.

انجام سونوگرافی و گزارش گشاد شدن رگ ها بعد از عمل دلیل بر عود مجدد واریکوسل نمی باشد؛ چون پزشک سونوگرافی نمی داند که بالای این رگ ها بسته شده و دلیل گشاد بودن رگ های بیضه همین است. انجام عمل های سنتی یا زمانی که رگ خراب شده، به خوبی بسته نشود، می تواند سبب عود واریکوسل بعد از عمل باشد. تشخیص قطعی عود واریکوسل، تشخیص خرابی دریچه ها با معاینه و سونوگرافی رنگی است.

در این سونوگرافی، باز و بسته بودن رگ، قطر رگ و برگشت خون به عقب با دقت بررسی می شود. اغلب گشاد شدن رگ ها در معاینه و سونوگرافی ساده دلیل عود واریکوسل بعد از عمل نیست. به شدت توصیه می کنم بدون بررسی دقیق، عمل دوم واریکوسل را انجام ندهند.

عود واریکوسل بعد از عمل اگر با میکروسرجری و لاپاراسکوپی انجام شود، نزدیک به صفر است.

خلاصه:

4/5 - (420 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Am جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام .لطفاً تفسیر سونگرافی بیضه برادر باوری تاثیر دارد... وخالی نشدن مثانه
  چه کاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   در سونو کلیه با توجه به رویت کیست با سپتا باید سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست وریدی شوند . در سونو بیضه ها واریکوسل برای سن ایشان اهیمت ندارد . اگر مشکل خاصی ندارن اقدامی نمیخواد
 • تصویر کاربر پریا سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .من قبل از عید بعد از سه ماه اقدام باردار شدم اما بارداری پوچ بود و سقط شد.دکترم وضعیت منو چک کرده گفته مشکلی نداری میتونی مجدد اقدام کنی اما متوجه شدیم همسرم واریکوسل گرید ۳داره و دکتر گفته باید جراحی بشه،آزمایش اسپرم رو داده براتون میفرستم جناب دکتر لطفا راهنماییمون کنید با توجه به آزمایشی که داده چه کاری پیشنهاد میکنید
  البته دکتر یه آزمایش دیگه هم نوشته که گفته قبل از عمل آزمایش بده اما هنوز اون آزمایش رو نداده عکس دستور پزشک رو براتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   سلام بله باید عمل کنند
  2. تصویر کاربر پریا دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   اون آزمایش رو لازمه بدن ؟
  3. تصویر کاربر پریا دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   اون آزمایشی که دکتر نوشتن بدن؟و اینکه قبل از جراحی افدام نکنیم؟چند وقت بعد از عمل میشه برای بارداری اقدام کرد ؟من ۳۴سالمه همسرم ۳۳
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   قبل جراحی و بعد جراحی اقدام کنید هر موقع خواستین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   اون ازمایش هم نظر پزشکتون بوده انجام بدهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر درد یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  من دوبار عمل کردم آخرین بار هم سال 96 ولی تمرین بدنسازی انجام میدم درد دارم چیکارکنم که بتونم ورزش کنم درد هم نداشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   افراد با سابقه قبلی واریکوسل بخصوص اگر دو بار عمل کردید درد باقی میمونه مگر اینکه بلوک عصبی کنید . به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Am سه شنبه ۳۰ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  تفسیر سونوگرافی ودرمان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   چند سالتون هست ؟ درد و تورم در کیسه بیضه دارید ؟
 • تصویر کاربر صدرا جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  پسرم ۱۰ ماه و نیمه هستن
  هردوتا بیضه لمس میشن اما در قسمت بالایی کیسه بیضه و قتی به پایین هدایت میکنم وارد کیسه میشن اما درکل پایین نیومدن توصیه شده که تا یکسالگی صبر کنیم و اگه پایین نیومد بعدش جراحی انجام بشه میخواستم نظر شما بدونم ممنون میشم راهنماییم کنین🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام بله درسته تا یک سالگی فرصت هست
 • تصویر کاربر Mohammed جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 21سالمه وقتی که می‌شینم یا وایمستم و خلاصه بجز حالت دراز کش رگ های آلتم مخصوصاً در سمت چپ بشدت ورم میکنه میخواستم بدونم از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   سلام الت یا بیضه ؟ اگر الت منظورتونه اهمیت ندارد
  2. تصویر کاربر Mohammed جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   الت ولی وقتی میشینم خیلی باد می‌کنه و گاهی خیلی کم یه تیر کوچیکی از سمت چپ می‌کشه یعنی هیچی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   خیر اهمیتی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام من یکبار عمل واریکوسل انجام دادم و الان حدود 3-4سال از اون عمل میگذره
  چند وقتی هست باز حس میکنم به اون بیماری دچار هستم لطفاً راهنمایی کنید ؟ ببینید می‌دونم شاید به سوال بابام مربوط نباشه اما حس میکنم بعد از عمل یعنی از سن 22به بعد تا الان که 27سالمه رشد آلتم اصلا خوب نبوده و حس میکنم چن وقتیه گوشت اضافه در کنار آلتم داره در میاد
  لطفاً کمکم کنید راهنماییم کنید درمانش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   سلام الت باید معاینه بشه سایز در نعوظ چقدر هست ؟ واریکوسل هم باید مجدد از لحاظ عود معاینه بشه
 • تصویر کاربر نوین چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر. من یک پسر چهارساله دارم که پنج ماه ختنه شده. به تازگی متوجه برجستگی رگ روی آلت تناسلی اش شدم و نگرانم.
  میخواستم بپرسم علتش چیست؟ نگران کننده هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام مهم نیست با رشد الت کم تر میشه
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۶ ماه میشه که جراحی واریکوسل‌انجام دادم
  ولی‌عمچنان‌درد در بیضه چپم دارم
  چیکار باید بکنم برای رفع این درد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام یک سونوگرافی کنید بیضه ها ببینید علایمی از التهاب هست یا خیر اگر نبود مسکن مصرف کنید معمولا تا یک سال بعد دردهای خفیف هست
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ دی ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روز قبل ناحیه بین بیضه و مقعد درد میکرد و سوزش و تکرر ادرار داشتم به پزشک عمومی مراجعه کردم قرص سیپروفلوکساسین۵۰۰ وفنازومکس۱۰۰ تجویز کرد . بعد از ۲ روز مصرف درد ناحیه ذکر شده کاهش یافت ولی درد در هر دو بیضه و بیشتر بیضه چپ شروع شده و با قطع مصرف قرص فنازومکس سوزش ادرار پیدا میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 10 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ یک سونوگرافی کلیه ها و مجاری و یک ازمایش ادرار و کشت ادرار انجام دهید بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر