علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر حسین کرمی
  جناب دکتر من مدت چند سال هست که دچار تکرر ادرار شدم آزمایش سونوگرافی و ادرار و خون انجام دادم که همشون طبیعی بودن و کلی قرص در ارتباط با عفونت ادرار و پروستات و اعصاب و غیره خوردم اما خوب نشدم
  هروقت که دستشویی میرم ادرارم کامل تخلیه نمیشه و اغلب با سوزش همراهه و هربار که از دستشویی بیرون میام دوباره احساس ادرار کردن بهم دست میده و یه حجم کم ادرار میکنم و این روال همینجور ادامه داره
  تورو خدا خواهش میکنم کمکم کنید و بگید چکار کنم تا خوب بشم
  از وقتی که گذاشتید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد بياييد بررسي كنيم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. پسرم چهل روزگی ختنه شد بعد از چند ماه متوجه شدم که ختنه گاه به دور کلاهک آلت جوش خورده و چسبندگی ایجاد شده . دکتر اطفال گفت تا سه سالگی خوب میشه و نیازی نیست اقدامی انجام بدین اما الان که دو سالش شده هیچ تغییری نکرده. آیا نیاز هست که جدا بشه؟ آیا جراحی میخواد یا به صورت سرپایی در مطب جدا میشه؟ و اینکه آیا برای اینکار نیاز به بیحسی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   عالي است نياز به درمان مدارد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ضمن خسته نباشید میخواستم بگم ک روی الت تناسلی من نزدیک سه هفتس که جوش های سر سفید ریز ریزی در اومده هیچ خارش و سوزشی هم نداره دقیقا مث جوش سر سفیدن میخواستم ببینم چیکار باید کنم درمان داره یا خیر مرسی از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اينها مهم نيستند
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان ندارن دکتر ؟
  3. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان ندارن دکتر ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر کرمی عزیز
  من یک جوان 25 ساله مجرد هستم و الان مدت دوسه ماهه یه لرزش خفیف زیر بیضه ها در قسمت مقعد تا بیضه دارم دو بار هم به دکتر مراجعه کردم یکبار پزشک عمومی و یک بار هم اورولوژیست
  لازم به ذکر است قبلا چندسال پیش روده تحریک پذیر به شکل اسهال داشتم اما با مراجعه به دکتر خوب شد و مدتیست که به شکل یبوست شده ام دکتر عمومی برایم موسلیوم و آلپروزولام و روی تجویز کرد
  و پزشک اورولوژیست برایم ضد عفونت تجویز کرد ولی خوب نشدم
  الان بیشتر بعد از انزال و صبح زودها و موقع دراز کشیدن لرزش محکم 3تا 4 ثانیه حس میکنم ولی دردی ندارد از شما خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ??
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام . من دچار پارگی دیسک کمر شدم و پشت پام یخورده بی حس شد که ۵ سال پیش عمل جراحی کردم. الان ۲ روزه که دچار احتباس ادرار شدم به صورتی که شدت و جریان ادرار به شدت کم شده و دیر شروع میشه. میتونه به آسیب نخاعی ناشی از پارگی دیسک مربوط باشه؟ یا چیز دیگری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   حتما ان را سریع درمان کنید ۲-بیایید تست عصب مثانه بگیریم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادر ۵۰ ساله ای دارم که هم کم کاری تیروئید دارند هم دیابت.
  چند ماهی هست که از درد و سوزش بعد از ادار شکایت دارند سونوگرافی از مثانه و کلیه انجام شد مشکلی نبود در ازمایش ادرار خون و باکتری دیده شده است
  لطفا راهنمایی کنید چیکار باید بکنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   انتی بیوتیک سیپرو فلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ۵روز
  3. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   خیلی متشکرم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاس
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هدیه شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مدتی هست در انتهای زبان خود چند ضایعه میبینم خواستم بگویید اینها چیست بعضی ها میگویند پرز چشایی است بعضی میگویند زگیل لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اینها زگیل نیست
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،آقای دکتر،با عرض پوزش،روی سر آلت من، تقریبا کنار جای که ادرار خارج میشه دوتا جوش یا نمیدونم باید چی بهش گفت، وجود داره اصلا نه درد داره نه ترشح،،چند سال است که بدون درد و مشکلی است ،نه زیاد میشه نه کوچیک میشه،فقط موقعی که آلتم حالت نعوظ داره این جوش ها بیشتر دیده میشه ولی در حالت غیر نعوظ اصلا یا خیلی به ندرت دیده میشه،فقط از نظر ظاهر برام ناراحت کننده اس،ممنونم میشم از راهنماییتون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   لیایید کرایو کنم02122642744
  2. تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر امکانش هست توضیح بیشتری بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   فیلم کرایو من در سایتم را ببینید گویا تست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ظاهر سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان ورم مثانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   باید حضوری بیایید
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چند وقت هست که فشار ادرار ام کم شده و در انتها وقتی برای تخلیه اب داخله مجاری دست میکشم یک قطره مایع سفید یا زرد رنگ با غلظت بیشتر از ادرار خارج می شود در ضمن حدود یک سال پیش عمل واریکوسل دو طرف را انجام داده ام سنم 33سال هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من اینها مرضی نیست اهمیت ندهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر