دلیل خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علت وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن توضیح می دهد.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

علت خون در ادرار چه می باشد؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری و علت خون در ادرار زن و مرد می باشد :

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

 

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما این موضوع می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

 •  آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار
 •  آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار
 •  سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی
 •  اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.
 •  با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

درمان خون در ادرار

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

 • وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده
 • هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن
 • جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.
 • با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.
 • در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.
 • ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sahel یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر

  27 ساله و مجردم. تعداد دفعات دفع ادرارم زیاد شده ، مثلا (15 بار در روز شاید) و دستشویی هم میرم تقزیبا ادرار زیادی میاد... مشکل دیگه ای ندارم.
  قبلا سنگ کلیه داشتم که افتاده حدود چهار سال پیش.
  تخمدان پلی کیستیک دارم و لاغرم.استرس هم دارم.

  خیلی نگرانم و میترسم لطفا راهنمایی بفرمایین... ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   ازمایش کامل قند خون و عملکرد کلیه انجام و نتیجه را بفرستید
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  4 سال مشکل ادراری و درد در مجرا دارم و این درد ها گاهی خیلی زیاد می شود اما شب ادراری ندارم
  ازمایش سونوگرافی انجام دادم اندازه مثانه نرمال مثانه پر و خالی نرمال و چند سی سی در مثانه باقی مانده بود که ان هم نرمال زده بود و کلیه نرمال و التهاب و بزرگی پروستات دیده نشد .
  سیستسکوپی انجام دادم در سال 89 و تو برگه گزارش این طور بیان کرده است
  بیمار تحت LA و در پوزیشن لیتوتومی پس از پرپ شماره 19 با لنز 30 درجه وارد مجرا شد تنگی دیده نداشت سوراخ های حالبی به شکل نرمال رویت شد سنگ و ضایعه تومورال دیده نشد ضایعات پتشیال به صورت پراکنده در مخاط مثانه رویت شد بیمار کاندید درمان مدیکال می باشد
  و امسال عکس برداری از مجراری ادراری انجام دادم و یک گرفتی ناچیز دیده شد
  سوالی که داشتم ضایعات پتشیال یعنی چه؟
  ایا تمام مشکلات از گرفتگی ناچیز است و ممکن است میکروب در ان جا باشد ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین و در صورت لزوم خدمتتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   مشکل شما روحی و عصبی است حساس نباش
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ضمن عرض خسته نباشید
  من و بقیه هم کلاسی هام که در دوران تحصیل از طریق مدرسه میرفتم به درمانگاه برای چکاپ
  دفترچه ای داشتیم برای ثبت معاینه ی دکتر مربوطه که جدول صدک در ان بود
  دکتر وقتی الت و بیضه های من را معاینه کرد در جدول صدک خطی صعودی رسم نمود
  و گفت به یک دکتر متخصص بعدا مراجعه کن
  من دکتر نرفتم
  حالا میخواهم ببینم جدول صدک چیست؟
  اون خط صعودی که رسم کرده چی بوده؟
  ازتون میخام برام توضیح بدین
  باتشکر و ارزوی موفیقت برا شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   لطفا جهت معاینه حضوری تشریف بیاورید یا عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر.من از بیماران شما هستم.26 سالمه.نوار مثانه انجام دادم که به من گفتین مثانه من تحریک پذیر هست.البته من بعد از تخلیه ،ادرار در مثانم باقی میمونه.به من قرص یوریناسین دادین هر 12 ساعت 1عدد.و باکلوفن هر 12 ساعت نصف.مصرف کردم ولی متاسفانه دچار مشکل شدم.به این صورت که حجم ادرار زیاد در مثانه من باقی میموند 170 سی سی.و با فشار و زور باید ادرار میکردم.دوباره به شما مراجعه کردم و یورینلسین رو به 1دونه در روز بعد از صبحانه تغییر دادید و قرص پرازوسین قبل از خواب 1 عدد تجویز کردید که من مصرف کردم و فردای آن روز حالم خیلی بد شد.طپش قلب شدید با سر گیجه و فشار پایین.من در حالت عادی هم فشار پایین دارم.الان این قرص رو قطع کنم؟یا قرص دیگه ای باید جایگزین کنم؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   قرص پرازوسین را قطع کنید
 • تصویر کاربر saeedeh یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خواهرم در اثر تصادف مهره اول کمرش در ناحیه پشت شکم شکسته و یک ماه پیش عمل کرده حالا سون بهش وصل است .احساس میکند که احتیاج به دستشویی یعنی ادرار کردن دارد ولی توانایی تخلیه آن را به صورت طبیعی چه اختیاری و چه غیر اختیاری ندارد و باید سون بگذارد در ضمن با کمربند مخصوص هر روز راه میرود البته دکترها قرص بتانکول و قرص تولترودین-تدافارم 2 و فنازوپیریدین برایش تجویز کرده اند جدا از قرصهایی که برای کمرش تجویز کرده اند و دکترش گفته این ممکنه التهاب باشد و امیدواریم به مرور مشکل حل شود حالا میخواستم بدانم که آیا توانایی ادرار کردن را به طور اختیاری و طبیعی بدست می آورد یا نه؟ و آیا این مربوط به راه رفتن می شود یا نه چون در روز یکبار و نهایتا نیم ساعت می تواند بایستد و راه برود؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   عصب مثانه مشکل پیدا کرده و باید نوار عصبی مثانه انجام شود 02122642744 هماهنگ شود
 • تصویر کاربر سعيد سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام چگونه مي شود كه تست نوار مثانه يا تست اروديناميك را توري انجام داد كه نشان دهنده بي اختياري واقعي باشد بنده 1 سال پيش از يك ساختمان سقوت كردم و مهره L3 كمر بنده آسيب ديد و تا مدتي دشار بي اختياري ادرار بودم ولي هم اكنون بهبود پيدا كرده و پزشك قانوني براي بنده تست نوار مثانه نوشنه است و اگر جواب مثبت نباشد بنده از بيمه هيچ پولي بابت درمان ايت يك سال نمي توانم دريافت كنم اگر كمك كنيد ممنون ميشوم پيشاپيس سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید . من پسری16 ساله هستم . یک روز در حمام وقتی مشغول استحمام بودم متوجه جوشی سفید رنگ بر روی آلت تناسلی خود شدم و این مسیله مرا به شدت نگران ساخت .
  حال سوال من از شما این است که من باید با این جوش چه کار کنم ؟
  ممنوم میشم اگر راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   دستکاری نکن خود بخود خوب میشود
 • تصویر کاربر هادی.ا سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید .اقای دکتر من ۲۲ سالمه و مجرد هستم واریکوسل هم دارم حدود ۳ ماه و ۱۰ روزه سیتالوپرام ۲۰ برای جلوگیری از جنب شدن مصرف میکنم میخواستم بگم اگه میشه یک داروی جایگزین باعوارض کم برام معرفی کنید ازتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   باید با جنب شدن منی تخلیه شود دارو را قطع کن ضرر داره
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برنامه شما رو دیدم سوالی برایم پیش امد که در صورت لازم مراجعه کنم پیشتون جهت درمان.
  بنده مشکلات ادراری (تکرر ادرار) دارم همه ازمایشات از قبیل سیستسکوپی جهت التهاب. عفونت .بزرگی پروستات و... را انجام دادم و منفی بوده است


  به دکتر غدد مراجعه کردم و طبق نظریه ایشان مشکل کلیه و غدد کلیه و عدم تنظیم فشار خون دارم طبق تجویز ایشان امپول ناندلون رو زدم مشکلات بنده اعم از تکرر ادرار فشار عصبی افسردگی مزمن و کمبود وزن رفع شد ولی به علت عوارض موجود نزدم و به حالت اولیه برگشتن

  به دکتر ارولوژی مراجعه کردم گفتن ناندلون یک نوع مسکن است خواص دیگر ندارد

  به نظر شما ایا واقعا مشکل بنده مشکلات کلیوی هستش یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   توصیه می کنم حضوری ببینم
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض خسته نباشید
  جوانی 23 ساله هستم چند وقتیه که بعد از انزال بیضه سمت راست وطرف راست مثانه ام درد میگره.بعد از چند ساعت درد کمتر میشه اما وقتی ادرار میکنم دوباره درد شروع میشه اما بعد از یکی دو روز درد از بین میره اما انزال بعدی همین اتفاق می افته.لطفا راهنماییم کنید.آیا جای نگرانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   اصلا جای نگرانی نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر