علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مينا سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وضمن خسته نباشيد من هشت هفته باردارم متوجه زگيل تناسلي شدم وبه پزشك مراجعه كودم محلول پدوفيلين تجويز كردن آيا پدوفيلين داروي سيف در بارداريه؟!و خودم همكار مامام مريضي داشتم مبتلا به زگيل تناسلي بود آيا امكانش هست از دستاي آلوده يا از اشياء آلوده مبتلا شم !
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آلت من هنگام نزدیکی راست نمیشه وقتی که قرص سیلد نافیل می خورم آلتم درست میشود ولی بعد از نزدیکی منی از آلت خارج نمیشه این منو خیلی نگران کرده جناب دکتر راهنمائی بفرمائید بیماری دیابت هم دارم یک پسر7 ساله دارم میخوام دوباره بچه دار شوم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   اگر طبیعی نشود ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  در اثر استفاده از یک کرم شیمیایی که به آن حساسیت داشتم در تمام آلت دچار خارش شدید شدم و در سه ناحیه آلت ظاهرا دچار زخم سطحی شدم اما مطمئن نیستم که این زخم ها در اثر خارش ایجاد شده است یا موضوع دیگری.

  چون یک ماه است که این زخم ها همواره بعد از حمام قرمز می شوندمانند زخم تازه (که تصویرش را براتون فرستادم) و کمی بعد روی آن ها خشک شده و پوسته پوسته می شود و دوباره دچار خارش می شود.

  و در آخر بگم که رابطه جنسی نداشتم. زخم ها هم دردناک نیستند و فقط هنگامی که خشک می شود کمی خارش دارند که مجبورم از مقدار کمی کرم ویتامین AD استفاده کنم.


  1- سوال اول این است که این زخم ها چیست و چرا خوب نمی شود؟ (با اینکه مراقب هستم هیچ سایشی با هیچ جا نداشته باشند و هیچ دستکاری هم نشود اما زخم ها بهبود پیدا نمیکنند.)

  2- سوال دوم اگر چیز خاصی است یک کرم یا راه درمان معرفی کنید.
  یا یک کرم معرفی کنید و اگر کاری لازم هست انجام شود بگید که زود تر زخم درمان شود.

  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید از ان زخم نمونه برداری کنید
  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   بعد از شستشو زخم ها مشخص می شوند بعد از خشک شدن به سختی قابل دیدن هستند و گاهی پوسته پوسته می شود.

   آیا میشه قبل از مراجعه به دکتر با فرض اینکه زخم ساده هستند که در اثر خاراندن بسیار شدید به دلیل جساسیت به آن که گفتم کرم ایجاد شده باشند، یک دارویی معرفی کنید که سرعت بهبود را افزایش بدند؟
   یا در غیر این صورت بگید ممکنه چه چیز هایی باشند
  3. تصویر کاربر حمید شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   به دلیل اشتباه تایپی این قسمت را دوباره میپرسم
   آیا میشه قبل از مراجعه به دکتر با فرض اینکه زخم ساده هستند که در اثر خاراندن بسیار شدید به دلیل حساسیت به آن کرم شیمیایی که گفتم ایجاد شده باشند، یک دارویی معرفی کنید که سرعت بهبود را افزایش بدهد؟

   چون آن کرم که بهش حساسیت داشتم به طرز عجیبی مرز بین درد و خارش را از بین برده بود! و فکر میکنم در اثر خارش زخم شده باشد. میشه حداقل بگید ممکنه چه چیزی باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  به مدت 1 الی 2 هفته است که یک سری التهاب جوش مانند سر التم زده و مرتبا گسترده میشوند ( الهتاب قرمز مانند )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   از این محل ازمایش دهید
 • تصویر کاربر شاکی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید. من به مدت 3 شب ، شبی 5 میلی گرم قرص پاروکستین مصرف کردم و پس از آن دیگه استفاده نکردم. با توجه به عوارض این قرص آیا ممکن است دچار عوارض اختلال نعوظ یا کاهش میل جنسی شده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   نه نگران نباش
  2. تصویر کاربر شاکی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   خیلی ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بر روی آلتم چیزی شبیه جوش سر سیاه وجود داره درد نداره اذیت هم نمیکنه
  میشه بفرمایید چه مریضی هستش و درمانش چیه؟
  عکسش رو ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   ظاهرش زگیل نیست
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  19 سال سن دارم واز دوره دبیرستان به صورت روزانه خودارضایی داشتم و ان را یکبار حداقل انجام میدادم و در دوره پیش دانشگاهی ان را به صورت روزی یکی دوبار انجام میدادم الان 7یا8 ماهه این کار خیلی کمتر انجام دادم و همینم باعث شده عوارض کمتر شن مثل ضعف و بی حالی ولی چیزی که باعث مشغول شدن فکرم به ان شده پیری زودراس میباشد میترشم دچار ان شده باشم خیلی نگران هستم جناب دکتر
  1. تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   البته اقای دکتر شده 3 بار انجامش بدم توی روز ولی خب حداقل همونی که اول گفتم البته الان خیلی کمتر شده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   با ترک وورزش حتما خوب میشوید

  3. تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   اقای دکتر دچار پیری زودراس نشده باشم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   نه 

  5. تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام . 58 ساله هستم . از سال 93 بطور کل دیکر نزدیکی نداشتم . هیچ تمایلی به جنس مخالف ندارم . با تجویز دکتر از تستسترون استفاده کردم که تاثیر آن بسیار مقطعی و کوتاه مدت بود . 2 بار هم عمل دیسک کمر مهره L4 , L5 بصورت باز و لیزری انجام دادم . سئوال . آیا این عمل موجب کاهش میل جنسی و در نهایت ناتوانی شده است . آیا درمان شدنی هستم یا خیر ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   هورمونهای جنسی را چک کنید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳۳ سالمه و چند ماهه ازدواح کردم با اینکه همسرم رو دوست دارم اما ایشان جذاابیت جنسی برام ندارن و چیزی نیست که بهس بگم روحیش خراب میشه و آلتم ب حالت نعوظ رر نمیاد در حالی که صبح ک بیدار میشم اکثرا آلتم بسیار سفته و مواقع دیگه ک تحریک میشم یا دیدن فیلم های دیکه سریعا تحریک و نعوظ انجام میشه از ویاکرا استفاده کردم برای رابطه ک عوارض داره سر درد میگیرم خواستم بپرسم درمان موقتی برای رابطم اسپری یا قرص کم عوارض تر معرفی کنید ک دیگه حین رابطه نعوظم غیر ارادی انجام بشه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   با روانکاو صحبت کنید02188209216 دکتر ستوده

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر

  من جوانی 33 ساله هستم، که با مشکل عدم توانایی حفظ نعوظ مواجه هستم. این رو مخصوصا اخیرا در ارتباط با اولین پارتنری که در زندگی م داشته ام متوجه شدم.
  من هنوز ازدواج نکرده ام اما نگرانی شدیدی دارم که وقتی "شاید" مشکل داشته باشم چرا دختر مردم را بدبخت کنم؟ از طرفی خجالت میکشم مساله م را با خانواده ام در میان بگذارم. این قضیه اونقدر من رو نگران کرده که چند مورد خوبی که برای آشنایی و ازدواج اخیرا مهیا شده بود را رد کردم به خاطر عدم اعتماد به نفس.

  میخواستم بدانم در بدترین حالت، که نیاز باشد من همه مراحل را طی کنم (حتی تا حد جراحی فرضا نشت وریدی) من باید چقدر هزینه کنم؟
  ضمنا لطفا بفرمایید صرفا تست نشت وریدی (یعنی اینکه متوجه شوم مشکل کار از کجاست) چقدر هزینه بردار است؟
  آیا میتوانم به حل مشکلم امیدوارم باشم؟

  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   باید سونوگرافی با تزریق باباورین انجام دهید تا علت مشخص شود

درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر