۳ تمرین برای درمان انزال زودرس | مدت زمان مناسب روابط زناشویی

امروزه درمان انزال زودرس یکی از دغدغه‌های مهم مردان به خصوص در سنین بالای ۴۰ سال محسوب می‌شود.  همان‌طور که می‌دانید روابط زناشویی یکی از پایه‌های استحکام روابط بین زوجین است. انزال زودرس یکی از مشکلاتی است که باعث نارضایتی زوجین می‌شود که غالبا منشا روانی دارد.

در قسمت قبل درباره انواع و علل انزال زودرس صحبت کردیم. در این مقاله به طور کامل به راه های درمان انزال زودرس می‌پردازیم.

به طور کلی درمان انزال زودرس به دو دسته ی رفتار درمانی (غیر دارویی) و درمان های دارویی تقسیم می شود.

درمان انزال زودرس به روش رفتار درمانی

1- رفع و تعدیل علل زمینه ای انزال زودرس

اولین قدم برای درمان انزال زودرس حذف و تعدیل عوامل ایجاد کننده زمینه ای انزال زودرس از قبیل خواب خوب، استراحت مناسب، تعدیل استرس های روزمره زندگی، درمان افسردگی ها، ایجاد نشاط و شادابی و تغذیه مناسب و به حداقل رساندن تنش های روزمره زندگی، ورزش مداوم و مستمر و تقویت رابطه روحی و روانی با همسر و ایجاد صمیمیت بیشتر است. توجه به این نکات در درمان انزال زودرس بسیار کمک کننده هستند.

2- روانکاوی و روان درمانی

زودانزالی در افرادی که تیپ شخصیتی A دارند بیشتر دیده می‌شود که مشخصات این افراد عبارتند از: افراد عجول، زودرنج، پرخاشگر، افراد استرسی و حساس که این افراد در تلاطم امواج روزمره زندگی بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.  لذا جهت ریشه یابی و تعدیل و کنترل احساسات و بالا بردن آستانه تحمل خود و یا به عبارتی مدیریت احساسات در برخورد روزمره با مشکلات زندگی و روابط اجتماعی نیازمند روان درمانی و آموزش کنترل رفتاری دارند.

3- مدیریت احساس در هنگام مقاربت

من همیشه این شعر حافظ که “هرگز حدیث حاضر غایب شنیده ای من در میان جمع و دلم جای دیگر است”را برای بیمارانم می‌گویم جهت به تأخیر انداختن انزال زودرس باید از هیجان اجتناب کرد و جهت کاهش هیجان و به تاخیر انداختن انزال بهترین راه منحرف کردن ذهن از صحنه مقاربت است. من به بیمارانم می‌گویم در هنگام مقاربت همزمان که مشغول معاشقه هستید فرض کنید که در محل کارتان هستید و یا در کنار دریا نشسته‌اید و یا قدم می‌زنید و غایب بودن ذهن در صحنه و عدم فکر کردن به انزال خودبه‌خود باعث به تأخیر افتادن انزال خواهد شد.

زود انزالی شایع ترین مشکل جنسی مردان
زود انزالی شایع ترین مشکل جنسی مردان

تمرین‌های به تأخیر انداختن انزال زودرس

1- روش start – stop

جهت انجام این تمرین باید صبر و حوصله داشته باشید و نباید زود سرخورده شوید. مدتی مقاربت و سکس را تعطیل کنید و سپس همزمان با تمرکز و بالا بردن حس اعتماد به نفستان از تکنیک start – stop استفاده کنید.

بر اساس مطالعات ثابت شده روانشناسی با تمرکز و تقویت ذهن و بالا بردن حس اعتماد به نفس و تلقین کار غیر ممکن وجود ندارد. Impossible is impossible یعنی کار غیرشدنی نداریم.

با همکاری همسر و یا در یک اطاق و به تنهایی باید حالت تحریک جنسی و نعوظ داشته باشید و سعی کنید تا احساس انزال دارید آن را متوقف و به تأخیر اندازید و یا زمان نعوظ تان را با هر تمرین طولانی تر نمائید. ممکن است در شروع تمرین موفق نباشید ولی توصیه می کنم با استمرار و پشتوانه قوی و اراده محکم این تمرین را ادامه دهید. روحیه دادن و همکاری توسط همسر بسیار کمک کننده است.

2-  تکنیک فشار

مکانیسم عمل این تکنیک کاهش خون رسانی موقتی به گلانز و یا نوک آلت تناسلی است که آستانه تحریک را بالا برده و به تأخیر افتادن انزال کمک می‌کند. در این روش وقتی که آلت کاملاً سفت است ثانیه‌هایی نوک آن (ناحیه حشفه یا گلانز) را با انگشت فشار داده و رها سازید.

3- استفاده از آب یخ

 استفاده از کمپرس آب یخ در روی حشفه یا گلانز با دو مکانسیم انقباظ عروقی و کاهش حساسیت گیرنده‌های عصبی روی نوک آلت به تأخیر در انزال کمک کننده خواهد بود. این روش از سالیان سال و توسط مردان قدیمی به عنوان به تأخیر انداختن انزال استفاده می شده است. (تماس مستقیم با یخ و یا گذاشتن آلت در یک ظرف آب یخ لحظاتی می‌تواند انزال را به تأخیر بیاندازد.

همه موارد ذکر شده جزء موارد درمانی رفتار درمانی و غیر دارویی بوه که اساس درمان انزال زودرس را تشکیل می‌دهند.

درمان انزال زودرس با دارو

 • درمان انزال زودرس با روش‌های سنتی و گیاهی

به علت اینکه این مشکل از بدو تولد بشریت گریبان‌گیر مردان دچار زود انزال بوده است. به روش‌های سنتی که برای زودانزالی توصیه می‌شده و بعضی از آن ها در حال حاضر جزء درمان انزال زودرس است اشاره می‌کنم.

قوی‌ترین درمان گیاهی برای درمان زود انزالی
قوی‌ترین درمان گیاهی برای درمان زود انزالی

از قبیل دم کرده‌های گل شقایق، دارچین، گل گاوزبان، عرق بیدمشک و بهارنارنج و آویشن، تخم گشنیز، گلاب و غیره که با مکانیسم آرام بخشی و کاهش اضطراب و با ایجاد گرمی طبع را جهت توصیه انزال زودرس اظهار می‌دارند. اینجانب با تجربه 20 ساله در درمان انزال زودرس و به علت 90 درصد روحی و روانی بودن مشکل زود انزالی، نقش درمان‌های سنتی را بسیار کم‌رنگ می‌دانم ولی به علت گیاهی بودن و غیر مضر بودن آنها مخالفتی با مصرفشان ندارم.

 • درمان انزال زودرس با قرص‌ها و اسپری‌های شیمیایی

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی پزشکی و در دسترس بودن متدهای جدید از قبیل داروهای شیمیایی پیشرفته، کاندوم، اسپری های تأخیری و غیره به علت روحی و روانی بودن مشکل انزال زودرس و تیپ شخصیتی آن هنوز درمان اصلی انزال زودرس بر اساس رفتار درمانی بوده که کاملاً توضیح دادم و نقش داروهای شیمیایی به عنوان کمکی می‌باشد که به تک تک این‌ها می‌پردازم.

1- اسپری های تأخیری 

چون ماده اصلی تشکیل دهنده اسپری‌های تأخیری از لیدوکائین است مصرف خودسرانه آن ممکن است باعث اختلال در ریتم قلبی شده و چه بسا باعث مرگ و میر شود و لذا امروزه اسپری های مخصوص تأخیر با دوز کم در بازار وجود دارد که فقط مخصوص انزال زودرس می باشد و حتماً با تجویز پزشک انجام شود و کسانی که مشکل قلبی و عروقی دارند باید حتماً بررسی شوند. بهترین زمان مصرف اسپری یک ربع قبل از سکس و فقط سه الی چهار پاف به نوک آلت می باشد. اسپری با بی حس کردن نوک آلت آستانه تحریک پذیری اعصاب نوک آلت را بالا برده و باعث تأخیر می‌شود. به علت این بی حسی موضعی لذت ارگاسم یا انزال پائین می‌آید که بعضی از مردان آن را دوست ندارند.

2- کاندوم های تأخیری

اساس استفاده از کاندوم قبل از سکس این است که از تماس مستقیم آلت با واژن خانم‌ها جلوگیری و لذا آستانه تحریک را بالا می‌برد. کاندوم های تأخیری به ژل های بی حس کننده نیز آغشته شده‌اند که همزمان با دو نقش بی حس کننده و کاهش سطح تماس انزال را به تأخیر می‌اندازند.

پیشگیری از انزال زودرس با کاندوم
پیشگیری از انزال زودرس با کاندوم

3- مصرف ترامادول و تریاک

 بر اساس باور قدیمی غلط که تریاک جهت سفت کردن کمر مردان و درمان انزال زودرس مفید است علت اعتیاد خیلی از افراد به تریاک به همین باور بر می‌گردد و ترامادول نیز جزء داروهای مخدر می‌باشد که به عنوان مسکن امروزه در موقع خاص برای دردهای شدید و غیر قابل کنترل توسط پزشکان استفاده می‌گردد ولی متأسفانه به علت نقش اعتیادآور و ایجاد وابستگی شدید اینجانب مصرف تریاک و ترامادول را اصلاً توصیه نمی‌نمایم.

4- داروهای آرام بخش

با توجه به حساس و تحریک پذیر بودن شخصیت افراد مبتلا به انزال زودرس، مصرف داروهای آرام بخش از قبیل فلوکسین و اگزازپام، دیازپام و یا ضد افسردگی ها از قبیل ایمی پرامین، کلومیپر امین را استفاده می‌کنند. با توجه به عوارض طولانی مدت آن‌ها و نیاز به مصرف دوز بالا با گذشت زمان این داروها اثر بخشی چندانی در درمان انزال زودرس ندارند.

5- قرص های مهارکننده آنزیم فوسفو دی استراز

امروزه حتماً نام قرصٰ‌های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … را شنیده‌اید که این داروها با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می‌شوند که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شدهٰ‌گی آلت تناسلی تجویز می‌شود. جایگاه مهم این قرص‌ها در انزال زودرس به نقش تقویت کننده‌گی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است.

به صورت خلاصه این قرص‌ها انزال را به تأخیر نمی‌اندازند بلکه به فرد این توان را می‌دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع و نیم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند که در بار دوم مطمئناً انزال با تأخیر انجام می‌شود که به آن dabble sex می‌‌گویند. مصرف این داروها عوارضی از قبیل سردرد، اختلال در دید و افروختگی ایجاد می‌کننند و لذا در بیماران مبتلا به قلبی و عروقی و سایرین حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

6- داروهای مهارکننده سروتونوئین از جمله سرترالین یا آسنترا

 بعضی از محقیقن علت انزال زودرس را در اختلال در عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی می‌دانند. مخصوصاً ماده‌ای به نام سروتونین که امروزه جهت درمان انزال زودرس جزء درمان های استفاده شده محسوب می‌شود.

درمان روانی ناتوانی جنسی
درمان روانی ناتوانی جنسی

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در پایان عرایض باز اینجانب تأکید می کنم که 90 درصد درمان انزال زودرس رفتار درمانی می باشد و برای درمان آن باید

1- موارد ایجاد کننده و تشدید کننده انزال زودرس را که ذکر کردم شناسایی و تعدیل و درمان نمایید. (خواب خوب، استراحت بیشتر، استرس کمتر، کاهش مشغله و تنش ذهنی روزانه اجتماعی)

2- در درمان انزال زودرس صبر و حوصله داشته باشید و زود اعتماد به نفستان را از دست ندهید.

3- شریک جنسی باید همکاری صمیمانه و با حوصله داشته باشد و از عصبانیت و ابراز ناراحتی در موقع وقوع انزال زودرس اجتناب نمایید و در جهت حل مشکل شریک جنسی اش نقش مثبت و کمک کننده داشته باشد.

4- موارد رفتار درمانی و تکنیک های شروع و توقف start – stop و فشار را مداوم تمرین کنید.

5- از هیجان و ذوق زدگی هنگام سکس اجتناب نمایید. اگر می خواهید انزال زودرس نداشته باشد سعی کنید در شروع از سکس لذت نبرید و حواستان در جای دیگر باشد.

6- در دخول عجله ننمائید و مقاربت را با معاشقه و تحریک طرف مقابل و مدیریت احساس خودتان ادامه بدهید و اگر بتوانید هنگام معاشقه خانمتان ارضاء شود بار سنگین احساس زودانزالی از شما برداشته خواهد شد و اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت پس سعی کنید دخول آخرین مرحله مقاربت باشد.

7- داروهای بی حس کننده و تقویت کننده نعوظ فقط نقش کمکی دارند و درمان انزال زودرس اصلی نیستند پس به رفتار درمانی این مشکل تکیه کنید نه داروها.

8- طولانی کردن زمان سکس با مدیریت احساستان و به تدریج میسر است و لذا در نتیجه گیری عجله نکنید.

در صورت نیاز ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماهان شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان از شاهین شهر برای شما عکس فرستادم میخواستم راهنمایی کنید که وضعیت من خفیف هست یا شدید و‌اینکه باید کرایو کنم یا با پاماد و درمان های خانگی هم امکان رفع مشکل هست یا خیر با توجه به عکس من ممنون میشم راهنمایی کنید من در ۲ سال گذشته با کسانی که رابطه داشتم و پرسیدم هیچ کدام از دخترها زگیل نداشتن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   4-سلام،زگيل است و بهترين درمان كرايو ميباشد فيلم من در سايتم را ببينيد جهت ويزيت ودرمان ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس بگيريد
 • تصویر کاربر M یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا این جوشها که نزدیک 10سال پشت آلتم هست و نه سوزش نه خارش داره زگیل تناسلی یا تبخال هستش؟
  1. تصویر کاربر M دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   چرا جواب نمیدین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  3. تصویر کاربر M یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   این عکسشه میشه لطفا راهنمایی کنید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   این زگیل نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ارژنگ یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای 34 ساله هستم
  نزد دکتر میرصادقی رفتم و ایشون
  سونوگرافی رنگی آلت نوشتن انجام دادیم و تشخیص دادن که نشت وریدی شدید هست و گفتن 20 درصد امکان خوب شدن هست و بهتر است عمل پروتز انجام شود آیا واقعا نشت وردیدی درمان 100درصد ندارد؟ میتونیم به شما مراجعه کنیم یا پیش دکتر میرصادقی ادامه بدیم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   نشت وريدي درمان ندارد
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نحوه مصرف قرص اسکلویر400برای تبخال تناسلی چگونه است به همراه اب استفاده شه یاته حلق اب شه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   هر ۴ ساعت بجز 12 شب ،با آب کامل میل کنید
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین.من ازدواج دومم هست و قبلا زگیل تناسلی داشتم ..الان همسر دومم دختر هست و من یک دوز واکسن به ایشون تزریق کردیم و دوز بعد دوماه دیگه میخوام بدونم میشه من با ایشون رابطه برقرار کنم ؟با کاندوم رابطه برقرار کنم یا بدون کاندوم؟لطفا راهنمایی کنین میخوام بدونم بعد ۳ دوز رابطه انجام بدیم یا با کاندوم میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بعد از تکمیل واکسن رابطه با کاندوم برقرار کنید
  2. تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام دوباره دکتر ما بعد از یک دوز رابطه برقرار کردیم ولی با کاندوم ...یعنی نباید انجام میشد؟؟؟حالا که شده و با کاندوم صورت گرفته در معرض هستن ایشون...نگران شدم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، اونو که کاری نمیشه کرد، ازین به بعد رعایت کنید
  4. تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   منظورتون اینه که بعد از تکمیل ۳ دوز رابطه انجام بشه ولی با کاندوم ؟در زمان بارداری به چه صورته یعنی من و همسرم تا اخر عمرمون باید از کاندوم استفاده کنیم؟؟؟تورو خدا نگران شدم الان که ایشون دیگه باکره نیس ممکنه خدایی نکرده دچار زگیل تناسلی شه؟؟در صورتی که من ضایعه ای نداشتم ولی کاندوم حتما داشتم خواهش میکنم این هم جواب قطعی بدین تا خیالمون راحت شه ممنون سپاس🙏
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   جهت بارداری بدون کاندوم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  وقتی که احساس ادرار به من دست میدهد و دستشویی می روم، گاهی اتفاق می افتد که ادرار در همان لحظه اول دفع نمی شود بلکه باید چندین دقیقه صبر کنم که کم کم دفع شود و پس از اولین باری که مقداری ادرار دفع شد، احساس می کنم هنوز کامل تخلیه تشده و مقداری باقی مانده که تدریجا دفع می شود و همراه با درد و سوزش است.
  در این هنگام حتی اگر از دستشویی بیرون بروم قطراتی از ادرار می ریزد و پس از مدتی دوباره باید بروم دستشویی .
  در ادرار خون وجود ندارد و شفاف است .
  سابقه درد کلیه و مثانه نیز نداشته ام .
  اگر مایعات زیاد مصرف نکنم، به طور مکرر احساس ادرار به من دست نمی دهد.
  با تشکر
  آقا ، ۳۸ ساله
  1. تصویر کاربر نیما دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر پاسخ ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار و پروستات انجام شود و اطلاع دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آمیتیس یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من خواستگارم که بتازگی با هم نامزد کردیم و رابطه ای هم نداریم با هم در مورد مسایل جنسی که ازش پرسیدم میگه که چون از بچگی خودارضایی میکرده الان دچار مشکل زودارضایی هست جوری که زیر ده ثانیه آبش میاد.
  الان من نگرانم که چی کار کنم ازدواج با این آريالا برا زندگیم مشکلی ایجاد نمی کنه؟ 29 سالشه منم 31 سالمه جفتمون توی مسایل جنسی کم اطلاعیم یه سوال که ذهنمو مشغول کرده ممکنه بخاطر ختنه اشتباه در بچگیش این مشکل به وجود اومده باشه؟؟ از کجا میشه فهمید که به این خاطر هست یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، خیر، باید به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند
 • تصویر کاربر علیرض یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه لکه سفید دقیقا زیر کلاهک الت تناسلی ایجاد شده کاهی کم رنگ میشه گاهی هم رنگ سفیدیش بیشتر میشه میخواستم بدونم چجوری میشه رفعش کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر کیوان یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر حسین کرمی
  با عرض معذرت. من در کوتاهترین زمان به زود انزای میرسم. و این باعث خجالت من میشه. اگر امکان داره کمکم کنید. تشکر کیوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   درمان زود انزالی تمرین به تاخیر انداختن انزال است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   دارو حضوری تجویز میشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما خسته نباشید حدود ده روز پیش دوتا جوش ریز روی التم پیدا شد که من متاسفانه اونا را فشار دادم بعد از یک هفته جای اونا که خوب نشد هیچ چنتا دیگه هم اضافه شد یک کمی هم خارش داره عکس میفرستم خدمتتون بفرمایید چی میتونه باشه🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام جهت معاینه تشریف بیارید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر