علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. با توجه به این عکس زگیل تناسلی ندارم؟ پایین بیضه اونا چی هستن؟
  1. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر؟ اینا زگیل تناسلین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جهان دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر چند روزه دور التم در زیر پوست ختنه گاه یک برامدگی مثل 1رگ قضروفی در اومده که قابل لمسه.ایا مشکل خطرناکیه.لطفأ راهنمایی کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Mehdi شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر آقای دکتر با توجه به اینکه خیلی دوست دارم حضوری خدمتتان برسم ولی به خاطر مشکلات در حال حاضر فرصت ندارم این کار را انجام دهم آقای دکتر بعد از وارد شدن ضربهبهالت تناسلی مدتی است الت تناسلی بلند نمیشود جریان ادرار و اسپرم من هم خیلی ضعیف و آرام شده دکتر در اهواز گفت که عصب ها باید درمان بشود و به من ترا وسین و باکلوفن داد آقای دکتر شما این ها را تایید میکنید و اینکه اگر لطف کنید از طریق اینترنت هم به من بگوئید چه کار کنم هزینه ها را هم پرداخت میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید...
  من هفته گذشته با خانمی بدون کاندوم رابطه داشتم...چند روز بعد از رابطه اطراف واژن ایشان پر از تاول و تبخال شد...که علائمی چون سرما خوردگی و تب داشتن...دکتر رفتیم گفتن احتمالا تبخال تناسلی هست...ولی بنده تا حالا هیچ وقت روی آلتم هیچ گونه تبخال یا تاولی نزده...و حتی در روز رابطه هیچ علائمی از تبخال فعال در من نبود...می خواستم بدونم بدون وجود تبخال امکان سرایت هست؟؟ و اینکه امکان دارد من ناقل خاموش باشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Dark شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پیرو سوال قبلیم عکس را ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این کمتر از سی درجه است
  2. تصویر کاربر Dark جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   آیا راه درمانی داره ؟ چه کار باید بکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر Dark دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   ببخشید آقای دکتر که مجددا سوال می‌پرسم، یعنی این طییعیه؟ من سالم هستم؟ نیاز به داروی خاصی چطور؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پدرم 55 سال دارد 6 سال پیش سکته قلبی کرد و دچار مشکل نعوض شد ولی بعضی مواقع میتوانست تا 2 سال پیش سکته مغزی کرد و کاملا نعوض ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   دیگر ماری نمیاوان مرد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   کاری
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   کاری نمی توان کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سال پیش بر اثر ضربه توپ در حین بازی دچار مشکل نعوظ شدم و هیچ حسی روی آلت تناسلیم ندارم هر دکتری هم رفتم میگن مشکل من روانیه ،سوال من اینه که ایا مشکل روانیه یا ممکنه عصبی یا رگی اسیب دیده باشه و سایر دکتر ها متوجه نشده باشن حتی سونوگرافی کالر داپلر آلت با تزریق پاپاورین رو هم انجام دادم عکسش رو هم پیوست کردم براتون ،لطف کنید راهنماییم کنید این مسئله داره خیلی منو آزار میده و اینکه از کجا میتونم بفهمم و مطمعن بشم که عصب و رگ ها اسیب ندیدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ali جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید .
  میخواستم ببینم این تو رفتگی ها در الت بیماری هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این مشکلی نیست
 • تصویر کاربر dariush شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۴۶ سالم درنگه داشتن نعوظ کمی مشگل دارم استفاده از دستگاه وکیوم و ژ ل طوسی ایموشن که بر پایه آب و آواکادو است اشکال ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌‌ آقای دکتر
  من و نامزدم اوایل خرداد رابطه ای نصفه نیمه داشتیم.حدودا اواسط مرداد بود یه هفته قبل از قاعدگی خارش شدیدی رو اطراف واژنم احساس می‌کردم. متوجه یه نقطه قرمز ملتهب شدم.اول فکر کردم شاید از همسرم زگیل تناسلی گرفتم.ایشون رفتن و تست انجام دادن و منفی بود.قبل از قاعدگی بعدم دوباره همون خارش با اون شدت بود که این بار متوجه شدم نقطه ملتهب بزرگتر شده و شبیه تاوله. اما کل این مدت فقط یکبار اونم خیلی کم احساس کردم درد داشت. خونریزی نداشت و سوزش ادرار هم نداشتم. فکر کردم شاید تبخال تناسلی باشه شروع کردم دو بسته آسیکلوویر400 استفاده کردم و واسه قاعدگی بعدیم خارش رو نداشتم. متاسفانه زمانی که تونستم به دکتر مراجعه کنم که انگار تاول ترکیده و فقط جاش مونده دکتر گفتن چیز خاصی نیست و در حال بهبوده و تبخال تناسلی رو تشخیص ندادن اما گفتن اگه دوباره تاول زد مراجعه کن. همسرم تست واسه تبخال تناسلی انجام ندادن ولی هیچ علائمی هم از تبخال تناسلی روی آلتشون ندارن. اما رابطه ی دهانی هم داشتیم. نمیدونم تبخال نوع یک رو دارن یا نه.
  خیلی باعث اعصاب خوردی ما شده. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   احتمال زیاد تب خال است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید