علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید دستگاه ریجی اسکن کجا تو ایران هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بیمارستان خاتم الانبیا داره
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، ۴۰ سال سن دارم ۲۰ سال قبل در اثر تصادف دچار شکستگی لگن شدم مجاری ادرارم قطع شد بعد از چندین عمل مشکل مجرای ادرار حل شد پیش هر دکتری که میرفتم می‌گفت رگهای عصبی لگن آسیب دیدند به مرور زمان مشکلت حل میشه داروی یوهمبین و ... تجویز کردند ولی خبری نشد نهایتأ یکی از پزشکان دستگاه وکیوم را پیشنهاد داد و گفت به مرور زمان درمان میشی با دستگاه میتوانم نزدیکی کنم بدون دستگاه التم حرکت نداره، آقای دکتر ایا دیگر راه علاجی هست یا نه ، آلت تناسلی طبیعی نعوظ بشه چکار کنم لطفأ راهنمایی کنید . با تشکر و دعای خیر برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، اگر تا الان کار اعصاب برنگشته امید زیادی به بهبودی ندارم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۷ سالمه و ۸ ماهه ازدواج کردم موقع رابطه نعوظ کامل ندارم و بعد رتبطه بیضه هام درد میگیره و خیلی خسته میشم و در هفته بیشتر از ی بار نزدیکی نمیتونم داشته باشم قبل ازدواج ۸ سال خودراضایی داشتم بیش از حد معمولی بوده به نظرتون درمان میشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام، خودارضایی رو ترک کنید برطرف میشه، یکبار در هفته هم خوبه
 • تصویر کاربر آنا شنبه ۷ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من با نامزدم دچار مشکل نعوظ ناقص هستیم
  حین رابطه نعوظ خود رو از دست میده و در کل آلتش سفت سفت نمیشه و دچار کجی آلت می باشد. باید چکار کرد رابطمون بخاطر این موضوع داره آسیب میبینه و اینکه خودشم خیلی سرخورده شده از این موضوع و اینکه آلتش 12 سانت میباشد. راهی برای بزرگتر کردنش وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ، خیر ، راهی برای بلند کردن آلت وجود ندارد، عکس مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر آنا جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   پس برای نعوظ ناقص چکار باید کرد اگه یک دوره تادالافیل بخوره رفع میشه یا تا آخر عمر باید بخوره
  3. تصویر کاربر آنا جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگه برای رفع نعوظ ناقص تادالافیل یه دوره ده روزه بخوره رفع میشه یا باید تا آخر عمر این قرص رو بخوره؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   باید جهت معاینه و انجام آزمایش مراجعه نمایید،
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. دکتر بنده سونوگرافی با ازریق پاپاورین انجام دادم و نشت وریدی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ، عکس بفرستید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما. بنده ۲۶ سالم هست. تا الان رابطه جنسی نداشتم. ۷،۸ سال دچارخودارضایی هستم. شب ها معمولا به علت کارم تا صبح ساعت ۳ بیدارم و بعد میخوابم تا ۱۰ صبح. بنده چن وقتیست نعوظ صبحگاهی به ندرت دارم یا اگرم دارم خیلی سفت سفت نمیشود آلتم. همچنین هنگامی که خودارضایی میکنم و التم رالمس میکنم التم به حالت راست درمیاید اما اگر لمس را برای چن ثانیه ترک کنم هول و هوش ۱۰ ثانیه التم از حالت سفتی خارج میشود و رو به شل شدن و کوچک شدن اما با لمس مجدد دوباره به حالت راست درمیاید. بنده نگرانم چون در شُرُف ازدواجم و بنابه جستجوهایی که در اینترنت کردم نگرانم مبادا نشت وریدی داشته باشم. خیلی نگران این موضوع هستم. درضمن بنده واریکوسل گرید دو نیز دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   نگران نباش با ترک خود ارضایی وورزش بهتر میشوید
 • تصویر کاربر حیدری سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده ۴۰ سال سن دارم و مشکل کلسترول خون دارم.نزدیک به دو سالی هست مشکل نعوظ پیدا کردم بطوری هیچ حسی هنگام نزدیکی در آلت ایجاد نمیشود.قرص های مختلفی امتحان کردم اما دنبال درمان قطعی هستم.با تشکر از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، ابتدا تحت نظر متخصص داخلی قند و چربی را کنترل کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، سوم فروردین پریاپیسم شدم ولی بنابر درمان خانگی و عدم آگاهی به مرض 24ساعت بعد به اورژانس اورولوژی مراجعه و خون زیادی تخلیه شدولی بعداز 20روز الان درد وسوزش اطراف آلتم دارم_قبل از این هر روز صبح با نعوظ از خواب بیدارمیشدم ولی بعد از این مرض 20 روزه نعوظ ندارم ولی دوبار نزدیکی داشتم و خروج منی دردناک داشتم، لطفا راجع به عوارض و درمان راهنماییم کنید، درضمن مشهد هستم، متشکرم
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام مجدد اقای دکتر وقت بخیر، چه وقتایی میسره جواب بدین؟! متشکرم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، پریاپیسم میتونه عود کننده باشه، علت اصلی باید پیدا بشه، بعد از چندبار انزال طبیعی میشه، التهاب به مرور برطرف میشه، کمپرس سرد میتونه کمک کنه، برای پیگیری و غلت یابی به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدس پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۵ سال دارم اقای دکتر
  مدت یک ساله که مشکل نعوظ خوردم و التم کامل شل نمیشه البته همینم نعوظ ضعیفی هم که دارم هی شل و سفت میشه ولی کلا کامل نمیشه
  دکتر رفتم تستسترون کم داشتم که دکتر گفتن انقد پایین نیست و تستسترون هم تزریق کردم که تاثیری نداشت
  واریکوسل ندارم
  ازمایش منی هم دادم نرمال بوده
  نعوظ صبگاهی هم دارم بعضی وقتا قط میشه ولی تواونم کامل سفت نمیشه
  بیست کیلو اضافه وزن دارم
  سیدنافیلد مصرف کردم چند بار اول سفت کرد ولی الان زیاد تاثیری نداره البته اونم کامل سفت نمیکنع
  من بندرعباسم دسترسی به دکتر ندارم توروخدا کمکم کنید
  تازه هم ازدواج کردم
  کمکم کنید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   باید بیایید از نظر نشت وریدی بررسی کنم۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت، بنده 35 سالمه، قبل از رابطه نعوظ دارم ولی هنگام رابطه نعوظ خود را از دست میدهم، با مراجعه ب دکتر، تادالافیل مصرف کردم و باز هم مشکلم حل نشد، سپس همزمان با مراجعه ب مشاوره و سکسوتراپ و مصرف تادالافیل و جینسینگ و ویتامین ای توانستم بعد از دوسال ونیم با همسرم رابطه کامل برقرار کنم ولی ب خاطر عوارض تادالافیل به مصرف داروهای گیاهی روی اوردم و حدود شش ماه مشکلی برای رابطه نداشتم ولی متاسفانه دوباره دچار همان مشکل شده ام و نمیتوانم رابطه کامل داشته باشم، ضمنا واریکوسل بیضه چپ گرید سه نیز دارم...خواهشا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   این تلقین وتکرار ان است سعی کنید یک ساعت قبل از سکس میلیگرمم نصف قرص بخورید۱۰تادالافیل
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   تادالافیل نصف قرص یک ساعت قبل از سکس
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر