علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من ۳۷سالمه ودر سال ۹۱ سکته قلبی کردم و عمل باز پیونده عروق کردم و داره مصرف میکنم تا اول عید امسال هیچ مشکلی نداشتم ولی از اول تعطیلات به این مشکل دچار شدم و الت تناسلیم سفت نمیشود در ضمن متهل هستم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
   عصبي وبه علا ابن روزها است درست ميشود
 • تصویر کاربر زث شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 28 سالمه تا حالا اختلال نعوظ نداشتم ولی از وقتی بحث کرونا پیش اومد باعث اختلال شده حدود دو هفتست
  2 بار خود ارضایی کردم که سفت نشد ولی چندین بار سکس کردم مشکلی نبود ولی دفعه ی اخر در حین سکس شل شد و البته فکر میکتن به خاطر این بود که به شدت ترس اینو داشتم که بخوابه ولی نعوظ صبح گاهی دارم و اگرم حرفی از مسائل جنسی باشه حالت شق پیدا میکنه


  اگر امکانش هست ممنون میشم جواب بدید دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   زبیشتر روحی است
 • تصویر کاربر ژیوان سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  از پنج ماه پیش شروع شده داره بیشتر و بزرگتر میشه درمان و تشخیص لطفا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)
 • تصویر کاربر تقی دوشنبه ۱۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  منی بطور متوسط رو به بالا غلظت دارد و کامل خارج میشود اما جهش یا پرتاب ندارد

  خوراکم خوب است تقویتی استفاده میکنم مایعات بیشتر چای استفاده میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام نیاز به درمان ودارو نیست
  2. تصویر کاربر تقی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   من 51 سال سن دارم آیا با نبود جهش مایع خروجی (منی) امکان فرزند آوری است؟

   آیا من مبتلا به واریکسول نیستم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شیخی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده متاهل هستم و تقریبا یک ماه میشه که روی پوست آلت تناسلی ( نزدیک ختنه گاه) یک قسمت به اندازه تقریبا 5 میلیمتر(نیم سانتی متر) بصورت قرمز شده که معمولا بعد رابطه قرمز و کمی متورم میشه انگار مثلا پوستش رفته باشه و سوزش کمی داره و بعد حمام یا با گذشت یک روز پوست روش خشک میشه و کنده میشه ولی محلش حساس شده و خوب نمیشه
  و بعد رابطه یا لمس اون قسمت باز حساس میشه و سرخ میشه و یکمی ملتهب میشه و پوستش لزج میشه و بعدش خودبخود خوب میشه (ولی جاش میمونه ) و باز در صورت لمس با دست و ... باز همون قسمت ملتهب و سوزش خفیف و قرمز شدن
  دلیل این چی میتونه باشه ؟
  و لطفت پماد یا دارویی تجویز بفرمایید مورد مهم این هست که این قسمت در شرایط عادی خشک و بدون درد و سوزش هست
  فقط بعد لمس شدن با دست یا رابطه قرمز میشه ( همون 5 میلیمتر ) مثلا انگار زخم خفیف هست و پوستش لزج و ملتهب و قرمز میشه و بعد شستشو پوستش خشک میشه (اون قسمت زخم مانند ) و می افته. ولی جاش میمونه و حساس هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   احتمال زیاد تبخال است
  2. تصویر کاربر شیخی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا طریقه درمان ( پماد ، کرم یا هر چیز دیگر ) را هم ذکر بفرمایید
   با تشکر
  3. تصویر کاربر شیخی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   درمانش چطور هست ؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   پماد روی صایعه هر ۸ساعت کپسول هر ۸ ساعت بک هفته
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ضایع نخاعی هستم توانایی رابطه جنسی ندارم ازدواج کردم 6سال هس تصادف کردم از کمر به پایین حس ندارم آیا دارو یا درمانی وجود دارد افراد ضایع نخاعی بتواند رابطه جنسی برقرار بکنند قرص و آمپول جواب نمیده
  1. تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر عزیز جواب سوالم ندادی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدوی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روی پوست آلت تناسلی و روی بیضه لکه های قرمز رنگ کمرنگ ظاهر میشود و تیرگی و چروک روی کلاهک
  ممنونم میشوم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. با توجه به این عکس زگیل تناسلی ندارم؟ پایین بیضه اونا چی هستن؟
  1. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر؟ اینا زگیل تناسلین؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جهان دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر چند روزه دور التم در زیر پوست ختنه گاه یک برامدگی مثل 1رگ قضروفی در اومده که قابل لمسه.ایا مشکل خطرناکیه.لطفأ راهنمایی کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mehdi شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر آقای دکتر با توجه به اینکه خیلی دوست دارم حضوری خدمتتان برسم ولی به خاطر مشکلات در حال حاضر فرصت ندارم این کار را انجام دهم آقای دکتر بعد از وارد شدن ضربهبهالت تناسلی مدتی است الت تناسلی بلند نمیشود جریان ادرار و اسپرم من هم خیلی ضعیف و آرام شده دکتر در اهواز گفت که عصب ها باید درمان بشود و به من ترا وسین و باکلوفن داد آقای دکتر شما این ها را تایید میکنید و اینکه اگر لطف کنید از طریق اینترنت هم به من بگوئید چه کار کنم هزینه ها را هم پرداخت میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر