علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد . طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین علل ناتوانی جنسی مردان (با منشاء جسمی)

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

 • مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.
 • مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.
 • مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.
 • مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد. (پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

اندازه بیضه ها

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ضعف دستگاه تناسلی مردان، بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد. و اما توصیه های اینجانب: مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی.

نداشتن بیضه

جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

 • از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.
 • چکاب منظم را نجام دهید.
 • ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.
 • استرس روزمره زندگی را کم کنید.
 • خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.
 • در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

برای درمان نعوظ به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اورولوژیست پزشکی است که در سلامت سیستم ادراری و دستگاه تناسلی مردانه تخصص دارد. اکثر اورولوژیست ها اختلال نعوظ را درمان می کنند، اگرچه برخی از آنها در درمان مشکلات زنان نیز تخصص دارند. اورولوژیست ها بسته به علت زمینه ای می توانند از دارو ها و روش های جراحی برای درمان اختلال نعوظ استفاده کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9/5 - (40 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صالح دوشنبه ۲۳ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من از سه سال پیش دچار اختلال نعوظ شدم بعد یه جدایی سیگارم زیاد میکشم خوارضاییم هر روز دارم متاسفانه 2 -3ساله نعوظ پایدار ندارم تو خوابم شاید بعضی مواقع نعوظ متوسط داشته باشم چند روز پیش تادالافیل 20 خوردم نعوظ کامل و سفت داشتم حتی صبحش هم از خواب پاشدم نعوظ ده دقیقه ای داشتم ایا این نشت وریدیه؟خواهشا با وویس توضیح بدین که اگه نشت باشه چرا با تادلافیل 20 حتی صبح نعوظ ایجاد شده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام جهت بررسی نشت وریدی باید سونوگرافی عروق الت به صورت کالرداپلر انجام شود
  2. تصویر کاربر صالح یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   دکتر سوالم اینه اگر نشتی باشه اصلا به تادالافیل 10 و 20 جواب میده چون من با 10 هم روزی 2 بار رابطه جنسی بدون مشکل دارم 26 سالمه ایا با وجود جواب دهی به تادالافیل الزامیه برم واسه داپلر؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   خیر نیازی نیست علت اولیه بسیاری از اختلالات نعوظ مسائلی از قبیل درگیری فکری و استرس روزمره زندگی است سعی کنید این مسائل را بهبود دهید میتوانید از روانشناس کمک بگیرید
  4. تصویر کاربر صالح یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 3 هفته پیش)
   دکتر سوالم همین بود که حتی من با تادلافیل 10 و 20 نعوظ لازمو دارم و پایدار که روزی 2 بار میتونم رابطه برقرار کنم حتی با دز 10 بنظرتون با جوابدهی به قرص ضروریه برم داپلر یا فعلا تادالافیل رو با دز کم ادامه بدم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ آبان ۱( 2 هفته پیش)
   نیازی به سونو نیست تادالافیل ۱۰ را قبل رابطه بخورید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۲سالمه چندماهی میشه میل جنسیم خیلی کم شده ،نعوظ صبحگاهی ندارم ،تحریک نمیشم ،درطول شب یا روز هم اگر نعوظ داشته باشم زود برطرف میشه ومیخوابه اگر بادست تحریک بشم یکم نعوظ دارم که زود تموم‌میشع قبلا اینجوری نبودم خیلی میل جنسیم زیاد بود مواد مخدر مشروبات الکی چیزی هم مصرف نمیکنم فقط قبلا خودارضایی میکردم مدتی هست دیگه انجام نمیدم فعالیت بدنی کمی دارم ای چند ماه بخاطر یه مشکلاتی که داشتم ازلحاظ اعصاب وروحی روانی خیلی به هم رخیته ام خواب منظمی ندارم همیشه دچار استرس هستم بخاطر مشکل نعوظ دکتر رفتم آزمایش هم دادم مشکل فشارخون ،قند و...ندارم آزمایش هورمونی هم دادم تستسترونم11/64وپرولاکتلین۲۲٫۵۶وf.s.h1/43وL Hهم نرمال بود دکتر قرص بروموکریپتین۲٫۵تجویز کرد روزی یکی‌میخورم میشه یه راهنمایی کنین باید چیکارکنم دیگه بخاطر ای مشکل نعوظ دارم دیونه میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   و تست rigiscan انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ اسفند ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر شوهرم حدود ۴ ساله ک میل جنسی بسیار کمی دارن وماهی ۱ بار رابطه داریم یا نداریم الت تناسیلشون سفت و محکم نمیشه اونقد .
  چ دارو یا درمانی رو توصیه میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اسفند ۰( 8 ماه پیش)
   تست های کامل هورمونی انجام بدید
 • تصویر کاربر رعنا سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشیو اقای دکتر شوهرم یه مدته ک میل جنسی نداره و چی دارو یا درنانی رو توصیه میکتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 8 ماه پیش)
   قرص ویتامین ای ۴۰۰ هر ۲ روز بک عدد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت شما دکتر گرامی من 23 سال دارم و مشکل کوچکی بیضه و کمبود هورمون تستوسترون دارم آیا این بیماری من درمانی داره؟ ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   اقای دکتر خواهشا جواب بدین 🙏
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رض شنبه ۹ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر عرض شود بنده ۵۱سالمه دوسال پیش جراحی باز قلب کردم قبلا درحین رابطه ی جنسی نعوذم شل میشد ولی با استفاده از قرص ویزارسین صد هرمرحله نزدیکی چهارعدد میخوردم که نعوذم رضایت بخش بود الان دوماهه دیگه نعوذم ضعیف شده وقرصها هم جواب نیستن درضمن از داروی آسپرین وروپیکسون ۲۰وروگاردولول برای قلبم استفاده میکنم ی جایی خوندم که آسپرین باعث EDمیشه لطفا راهنمابی بفرمایید آسپرینو قطع کنم یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   داروهای تقویتی با توجه مشکل قلبیتون خطر داره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام من تو بازی فوتبال ضربه شدیدی با الت تناسلی خورده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 10 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت شما بنده ۳۰سال سن دارم که به دلیل مشکل زودانزالی شدید شروع به مصرف شیره کردم که موثر بود به مدت دوسال است که استفاده میکنم و مشکل زودانزالی حل شد ه بود تا این که بعد از مدتی رفته رفته به علت کم شدن تاثیر آن مصرف را اضافه کردم که بعد از گذشت نزدیک ۲سال مشکل نعوظ پیداکردم که مجبور به استفاده از ویاگرا۵۰ شدم که مصرف آن هیچ تاثیری روی نعوظ بنده نداره یعنی الان برای مشکل زود انزالی از شیره استفاده میکنم که تا حدودی موثر است یه مدت مصرف نکردم مشکل نعوظ تاحدودی حل شد ولی باز زود انزالی پیداکردم که عملا بااافاصله بعد از نعوظ انزال انجام میشد م دوباره بامصرف شیره مشکل انزال حل شد ولی مشکل نعوظ پیداکردم که حتی با ویاگرا هم حل نمیشه لطفلا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   قرص سرترالین ۲۵ روزانه یک عدد
 • تصویر کاربر تقی شنبه ۱۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.این جانب به علت مصرف متادون به مشکل جنسی دچارشدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   با قطع دارو مشکلتون رفع میشه
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من واریکوسل داشتم عمل کردم سه سال پیش از اون به بعد هم از جنسی کلا بهم ریختم هم زود انزالی شدید هم تحریک کم هم شلی آلت لطفاً راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   قرص سرترالین ۲۵ هر روز یک عدد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر