سرطان پروستات چیست؟

آرنوکارسینوم پروستات یا همان سرطان پروستات ،مثل همه سرطان‌های دیگر بزرگ شدن و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل سلول‌های پروستات است.

این سلول‌ها در داخل غده تکثیر و از کپسول خارج می‌شوند بافت چربی و پیوندی اطراف پروستات را آلوده می‌کنند و به سمینال وزیکول (یکی از اجزای سیستم تولید‌ مثل در بیضه) می‌روند. این سلول‌ها با تکثیر زیاد حتی می‌توانند به بقیه جاهای بدن هم دست‌اندازی کنند. اولین جا معمولاً استخوان است و بعد کبد و ریه و دیگر نقاط بدن. سلول‌های سرطانی از طریق خون گسترش می‌یابند.

✅ شیوع سرطان پروستات

شیوع این بیماری در بین سیاهپوستان، نژاد اروپای جنوبی و آسیای غربی‌ها بیشتر است، ولی در بین بومیان آمریکایی و نژاد آسیای شرقی، بیماری بسیار نادری است. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن، افزایش می‌یابد. به طوری‌که تا قبل از سن 45 سالگی ابتلا به آن بسیار بعید است.

ولی با افزایش سن به دهه پنجاه، 30 درصد مردان و در دهه هفتاد عمر، بین 60 تا 80 درصد مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند‌ (دانشمندان کشورهای مختلف با کالبد‌شکافی مردانی که به دلایل مختلف مرده بودند، به این اعداد دست یافتند). گفته می‌شود تقریباً 100 درصد مردانی که عمر طولانی دارند، به BPH مبتلا می‌شوند و از این تعداد نیز یک‌ششم سرطان پروستات می‌گیرند.

 عوامل خطر سرطان پروستات

مهم‌ترین عامل ابتلای سرطان پروستات، وراثت است. وجود یک مورد ابتلا در یکی از بستگان درجه یک، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. مردانی که پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات باشند، دو برابر افراد عادی در معرض خطرند. مطالعه روی دوقلوها نشان داده است که 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات مربوط به وراثت است. اگرچه یک ژن خاص به عنوان عامل سرطان مشخص نشده، ولی ژن‌های زیادی به عنوان عوامل مؤثر در این قضیه دست دارند.

بعضی مطالعات نشان داده‌اند 2 ژن BRCA یک و دو که در خانم‌ها مسؤول به وجود آمدن سرطان تخمدان و پستان هستند، در آقایان ممکن است عامل سرطان پروستات باشند. غیر از مسأله وراثت باید عوامل زیر را هم در نظر داشت:

 • سن 55 سال یا بیشتر
 • رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد چربی‌های با زنجیره اشباع
 • مواجهه با بعضی فلزات سنگین مثل کادمیوم، اورانیوم و…
 • نژاد (که به آن اشاره شد)
 • ورزش نکردن، زندگی تنبل‌وار!
 • سیگار کشیدن

جدا از عوامل فوق، بعضی فاکتورهای دیگر هم در ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مؤثرند.

آقایانی که اسیدلینولئیک خونشان بالااست، بیشتر مبتلا می‌شوند. کسانی که ویتامین E (که در سبزیجات خصوصاً آن‌هایی‌که برگ‌های سبز زیادی دارند، یافت می شود)، لیکوپن(که در سیب‌زمینی است)، اسید چرب امگا-3 و ماده معدنی سلنیوم، کم‌ مصرف می‌کنند بیشتر هم از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارند. کاهش ویتامین D بدن هم می‌تواند احتمال سرطانی‌شدن پروستات را افزایش دهد.

بعضی داروها و اقدامات پزشکی هم بر سرطان پروستات تأثیر دارند. به عنوان مثال، مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و همچنین استفاده مرتب از داروهای پایین‌آورنده چربی خون، مثل استاتین‌ها که برای بیماران قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

از طرفی بعضی اقدامات پزشکی مثل وازکتومی یا بیماری‌هایی مثل عفونت یا التهاب پروستات و علی‌الخصوص بیماری‌های عفونی پروستات که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (سوزاک، کلامیدیا و سیفیلس) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و بالاخره چاقی و سطح بالای هورمون مردانه تستوسترون در خون نیز می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد.

گفته می‌شود رابطه جنسی منظم و سالم در کاهش خطر ابتلا، نقش مؤثری دارد.

متاسفانه تصور عمومی بر این است که بیماری سرطان پروستات بیماری بدی است. در بعضی فرهنگ‌ها آن‌ ‌را مشابه بیماری‌های منتقله جنسی می‌دانند، در حالی‌که با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که عوامل بسیاری در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وراثت است و عفونت‌های جنسی پروستات سهم کمی را بر عهده دارند.

✅ نحوه تشخیص سرطان پروستات

متأسفانه سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و در گذشته اغلب بیماران با گسترش بیماری و پیشرفت آن تشخیص داده ‌می‌شدند. ولی امروزه با بهبود روش‌های غربالگری و در دسترس بودن آن‌ها و همچنین افزایش فرهنگ عمومی، سرطان پروستات به دنبال یک آزمایش PSA خون یا معاینه انگشتی مقعد در یک چکاپ روتین، تشخیص داده می‌شود.

با این حال علایم کلی سرطان پروستات بسیار شبیه علایم بزرگ‌‌شدن خوش‌خیم پروستات (BPH) است. سوزش و تکرر ادرار، افزایش دفعات ادرار کردن در شب، کاهش نیرو و جریان ادرار (باریک شدن ادرار) و وجود خون در ادرار یا مایع منی، از علایم مشترک بین BPH و سرطان پروستات است. به همین دلیل پزشکان به بیمارانی که علایم انسدادی دارند توصیه می‌کنند یک بار آزمایش PSA خون بدهند و معاینه انگشتی مقعد را با دقت برایشان انجام می‌دهند.

کمردرد، وجود درد مبهم یا خشکی درستون فقرات، لگن‌ها و درد در دنده‌ها از دیگر علایم سرطان پروستات است و نشان‌دهنده پیشرفت بیماری و گسترش آن به استخوان‌ها. گاهی اوقات بیماری مهره‌های کمر را درگیر می‌کند و موجب تنگی کانال نخاعی و فشار روی اعصاب می‌شود و علایمی مثل ضعف در عضلات پا و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع را به وجود می‌آورد.

به طور کلی سرطان پروستات با مشاهده افزایش سطح PSA در خون و در معاینه انگشتی مقعد (DRA) با لمس قوام سخت و سنگی و دانه دانه پروستات تشخیص داده می‌شود. ولی برای تأیید تشخیص باید حتماً بیوپسی انجام شود. بیوپسی پروستات، جدا کردن مقداری از بافت پروستات توسط یک سوزن مخصوص و رنگ‌آمیزی و مشاهده سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ است. برای افزایش دقت بیوپسی معمولاً از 6 یا 12 نقطه پروستات، نمونه تهیه می‌شود.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی سرطان پروستات اگر زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است. به همین دلیل سال‌ها است معاینه انگشتی مقعد و آزمایش PSA، جزء معاینات روتین درآمده است و پیشنهاد می‌شود تمام آقایان بالای 45 سال، سالانه این آزمایش‌ها را انجام دهند.

سرطان پروستات

✅ روش‌های درمان پروستات

درمان سرطان پروستات به عوامل متعددی بستگی دارد؛ یعنی سرطان پروستات یک روش درمانی واحد ندارد. سن و شرایط بالینی بیمار، وضعیت جسمانی وی و مهم‌تر از همه مرحله بیماری در تعیین روش‌ درمان نقش دارند. درمان جراحی‌ (خارج کردن پروستات، بافت اطراف و گاهی بیضه)، پرتودرمانی، فراصوت متمرکزشده با شدت بالا،‌ کرایو‌ سرجری، هورمون‌درمانی، شیمی‌درمانی یا تلفیقی از روش‌های فوق، روش‌های مختلف درمان را شامل می‌شود.

با توجه به تنوع انتخاب روش درمان، اطلاع بیماران از روش‌های مختلف و عوارض آن‌ها و همچنین اطلاع پزشک از وضعیت بیمار می‌تواند در امر درمان بسیار اهمیت داشته باشد.

درمان جراحی رادیکال پروستاتکتومی که شامل خارج کردن پروستات و متعلقات آن و گاهی بیضه‌ها می‌شود، قطعی‌ترین روش درمان است. اگرچه عوارض روحی و جسمی آن بیشتر است، ولی نشان داده شده در صورتی‌که بیماران وضعیت جسمی خوبی داشته باشند و بیماری هم پیشرفته نباشد، نتیجه درمان عالی است. گاهی اوقات هم که بیماری خیلی پیشرفته باشد و جاهای مختلف بدن درگیر باشد، دیگر پروستات خارج نمی‌شود و فقط به خارج کردن بیضه‌ها اکتفا می‌شود؛ چون هورمون و دانه‌ای که بیضه‌ها تولید می‌کنند موجب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌‌گردد.

هورمون‌ درمانی هم روش شایع و مؤثری است که این روزها انجام می‌شود. هدف هورمون‌درمانی جلوگیری از ساخته‌‌ شدن تستوسترون است. فلوتامید، بیکلوتامید و هیستریلین، از جمله این هورمون‌ها هستند که اثر خود را به طرق مختلف اعمال می‌کنند. از عوارض این داروها افسردگی، وجود خون در ادرار، بزرگ شدن پستان‌ها (ژنیکوماستی)، سردرد، گرگرفتگی، کاهش انرژی، حساسیت موضعی و انسداد مجرای ادراری است.

بیمارانی که هورمون‌درمانی می‌شوند، در ابتدا به مدت 2 هفته علایم بیماری‌شان شدت می‌یابد ولی بعد با اثر داروها علایم کاهش می‌یابد و رفته رفته برطرف می‌شوند. جراحی هم عوارض خاص خود را دارد. بی‌اختیاری ادرار، انسداد مجرای ادراری، سرریز کردن ادرار، ناتوانی جنسی و عقیمی از عوارض جراحی است که بعضی از آن‌ها بعد از مدتی کاملاً از بین می‌روند و بعضی نیز باقی می‌مانند.

یک از روش‌های درمانی دیگری که وجود دارد، پرتودرمانی است که این روزها با آمدن دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی و کاهش عوارض پرتودرمانی، به تدریج جای جراحی را می‌گیرد. براکی‌تراپی یا کاشت مواد رادیواکتیو در بافت پروستات، کرایوسرجری و استفاده از امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا و همچنین شیمی‌درمانی، از روش‌های کمتر شایع درمان سرطان پروستات هستند.

روش درمانی دیگری هم که وجود دارد، روش«صبر و مشاهده» است. این روش در مواقعی به کار می‌رود که در یک بیمار مسن بیماری در مراحل بسیار اولیه قرار دارد و به کندی در حال پیشرفت است. در این حالت با معاینات مرتب و کنترل دقیق علایم تا هنگامی که علایم هشداردهنده ایجاد نشدند، هیچ‌گونه اقدام تهاجمی یا درمانی انجام ‌نمی‌شود. گاهی اوقات هم که عوارض عمل جراحی، رادیوتراپی و غیره بیشتر از فواید درمان بیماری است، با کنترل علایم صبر می‌شود تا بیمار شرایط درمان را به دست آورد.

✅ پیشگیری سرطان پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات با توجه و تنظیم عوامل خطر امکا‌ن‌پذیر است. تنظیم رژیم غذایی و کاهش مصرف چربی‌های حیوانی، استفاده از ویتامینE، D و ماده معدنی سلنیوم به طور روزانه، استفاده از سویا در رژیم غذایی به خاطر وجود نوعی استروژن به نام فیتواستروژن در آن ممکن است از سرطان پروستات جلوگیری کنند.

اثر بعضی داروها مانند فیناستراید و دوتاستراید با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدرو تستوسترون که فرم فعال آن است، هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و به طور گسترده از این داروها استفاده نمی‌شود. آزمایش سالانه PSA و مراجعه به پزشک برای انجام معاینه انگشتی مقعد نیز هم از روش‌های مؤثر و هم غربالگری برای پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان پروستات هستند.

شتری که در خانه آقایان می‌خوابد

اگر چه غده پروستات اولین بار در سال 1536 توسط یک آناتومیست ونیزی کشف شد، ولی کشف نوع سرطانی آن سال‌ها طول کشید و تا سال 1853 کسی فکر نمی‌کرد که این غده دچار سرطان شود. تا قبل از قرن 19 و همین چند سال قبل، سرطان پروستات یک بیماری نادر به شمار می‌رفت؛ چون در آن موقع امید به زندگی پایین بود و انسان‌ها کمتر عمر می‌کردند.

از طرفی چون سرطان پروستات بیماری سنین بالا است، بالتبع مردها این‌قدر عمر نمی‌کردند که به سرطان پروستات مبتلا شوند. علاوه بر این موضوع، در آن زمان‌ها تست‌های تشخیصی و کلاً روش‌های تشخیصی سرطان آن‌قدر پیشرفت نکرده بودند تا بتوانند همه موارد بیماری را تشخیص دهند، ولی به تدریج با بهبود وضعیت زندگی و بهداشت عمومی، امید به زندگی افزایش یافت و به دنبال آن موارد سرطان پروستات نیز زیاد‌تر شد تا جایی‌که امروزه این بیماری یکی از شایع‌ترین سرطان‌های آقایان است.

به همین دلیل توجه مجامع پزشکی و علمی هم، به این بیماری بیشتر شده است تا آن‌جا ‌که تا کنون دو بار به تحقیقاتی که در این مورد شده جایزه نوبل پزشکی اهدا شده است. یک‌بار در سال 1966 چارلز هاگینز به خاطر کشف اثرات استروژن در درمان پروستات برنده جایزه نوبل شد و فقط به فاصله 11 سال بعد در سال 1977 دو دانشمند به نام‌های دابلیو اسکالی و راجر گایلمین به خاطر کشف اثرات یک هورمون دیگر (GNRH) در این بیماری، برنده جایزه نوبل فوق شدند.

با توجه به شیوع بالای این بیماری و عوارض و مشکلاتی که ابتلا به این بیماری و تشخیص دیر‌هنگام یا حتی درمان‌های مختلف می‌توانند داشته باشند، لازم است سرطان پروستات در جامعه بهتر شناخته شود تا برای پیشگیری و مراقبت و درصورت ابتلا، درمان صحیح این بیماری آمادگی بیشتر وجود داشته باشد. با افزایش سن، میزان PSA به دلایلی چون بزرگی غده پروستات بالا می رود که این تنها یکی از راه های تشخیص است. طی 20 سال گذشته پزشکان گمان می کردند که بالا بودن این شاخص معادل سرطان پروستات در مردان است.

امروزه افزایش میزان این پادتن در خون، تنها شخص را در گروه پر خطر برای ابتلا قرار می دهد. این در حالی است که تشخیص سرطان در این گروه نیازمند بررسی بیشتر است. غیر طبیعی بودن میزان PSA در بدن به معنی عملکرد غیرطبیعی غده پروستات است که می تواند ناشی از سرطان باشد یا نباشد.

بیولوژیست های علم سرطان، آزمون دیگری را برای تشخیص سرطان پروستات پیشنهاد می کنند. با این آزمون می توان سرطان پروستات را در مراحل اولیه با دقت بالا تشخیص داد. این آزمون جدید شاخص پروتئینی به نام “آنتی ژن زود ظهور سرطان پروستات” (EPCA) را در خون اندازه گیری می کند. این آزمون تا 95 درصد در تشخیص سرطان دقت دارد.ظهور این شاخص در خون با احتمال بسیار زیاد از ابتلا به سرطان پروستات خبر می دهد. محققان این طرح معنقدند EPCA بهترین شاخص تشخیص سرطان پروستات است.

درمان بزرگی غده پروستات

روش هایی که امروزه به منظور غربالگری سرطان استفاده می شود مانند معاینه توسط پزشک و اندازه گیری PSA اگرچه از اهمیت برخوردار است ولی به دلیل داشتن سایر تشخیص های افتراقی از دقت بالایی بر خوردار نیست. بنابراین بیمار به ناچار تن به انجام اقدامات تهاجمی تشخیصی می دهد که خود عوارضی به همراه دارد.

به علاوه همه انواع تومورهای پروستات باعث افزایش PSA نمی شود. با استفاده از این تست می توان تعداد موارد بیوپسی سوزنی تشخیصی را کاهش داد. بیوپسی سوزنی روشی دردناک و مهاجم است که برای تشخیص زود هنگام سرطان در مردانی تجویز می شود و در گروه خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.بر اساس گزارش abcnews، حساسیت و اختصاصی بودن EPCA و دقت تشخیصی این تست در تشخیص زودهنگام سرطان پروستات پیش از مثبت شدن بیوپسی سوزنی، این آزمون را به همراه آزمون سابق PSA به بهترین روش های تشخیص این سرطان تبدیل کرده است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سرطان پروستات چیست؟
به مطلب امتیازدهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من سنم 36 سال هستش. چکاپ کامل دادم در آزمایش من psa 3.5 نشون داده. میخواستم بدونم آیا ممکن نشانی از سرطان پروستات باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار سال گذشته با توجه به تکرر ادرار و درد در هنگام ادرار و اختلال نعوظ،متوجه مشکلات در پروستات شده و آزمایشات خون PSA را انجام داده امسال نیز مجدداً این آزمایشات تکرار شده و همه چیز در رنج استاندارد بوده فقط در نتیجه سونوگرافی مورد زیر قید شده:
  با برجستگی از سمت راست به کف مثانه در مقطع میدساژیتال به دیامتر 8 میلی متر
  سوال بنده این است که این برجستگی چیست و آیا خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر ماهان سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  چند روزی میباشد که روی بدنه آلت تناسلی بنده زائده های بسیار کوچک گوشتی به وجود آمده که باعث نگرانی ام شده است.
  بنده رابطه جنسی به صورت دخول نداشته ام و به صورت تماسی و دهانی بوده است که شخص مقابلم هم تا بحال رابطه جنسی نداشته است اما قبلا اپیلاسیون و در حال حاضر لیزر میکند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   اینها زگیل هیتند لیایید کرایو۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر امید شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. 19 ساله هستم و حدود یک سالی میشه که پروستاتیت دارم. اولین بار که به دکتر مراجعه کردم برای ترشح بعد از ادرار بود که بعد از اون کم کم به سختی ادرار میکردم و بعضی مواقع هم سوزش داشتم. سوزش معمولا وقتی شروع میشه که برای ادرار کردن خیلی فشار بیارم یا مثانم خیلی پر باشه و تا همه ی مثانه خالی نشه سوزشم خوب نمیشه. که سوزش از انتهای مجرا یعنی نزدیک پروستات شروع میشه تا سر آلت تناسلی و مشکل من همیشگی نیست در روز چند بار اینجوری میشم و فشار ادرارم هم خوب نیست و تیکه تیکه ادرار میکنم و باید فشار بیارم. در ضمن مثانه تحریک پذیر هم دارم که باعث تکرر ادار من در طول شب شده دکترم ازمایش مثانه و سیستوسکوپی گرفته و هر بار آزمایش تست ادرار میگیره برای نحوه ادرارم و ازمایش ادرار هم دادم کلیم مشکلی نداره. کنترل ادرارم هم خیلی خوب نیست. افلوکساسین به مدت چند ماه استفاده کردم سوزشش تقریبا خوب شد به صورت وریدی هم انتی بیوتیک استفاده کردم ولی مشکل و فشار برای ادرار کردن هنوز هست. امنیک و تولرین 2 و افلوکساسین و فینایستراید و پروتکس هم مصرف میکنم. واریکوسل دو طرفه هم عمل کردم که وقتی سونوگرافی بیضه انجام دادم مسئول سونو بهم دو تا نقطه ی سفید نشون داد و گفت اینا عفونته. در ضمن متاسفانه خیلی خودارضایی میکنم یعنی از 10 سالگی. به طوری که بعضی وقتا روزی به 10 بار هم میرسید و الان هم مجرد هستم و هنوز خودارضایی میکنم تقریبا هفته ای 10 بار یا کمتر. میخواستم بدونم دارو یا راه دیگه ای هست واسه این بیماری که خدمت شما برسم یا کلا درمان با همین دارو هاست که من دارم میخورم. و اینکه آیا مزمنه یا حاد؟ من شهرستان هستم ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا درمان داره من خدمت شما برسم یا همین دارو هاست درمانش. یا اصن راه دیگه ای داره و خوب میشه؟ و اینکه ایا باعث ناباروری من تو آینده میشه یا نه. یه سوال دیگه هم داشتم اینکه بعد از مصرف تامسولوسین بعد از انزال مایع منی خارج نمیشه ایا مشکلی هست یا نه؟ خیلی ممنون ازتون. خدا قوت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   در این سن بیماری پروستات نداریم دارو نخور اب زیاد وورزش ونشیتن در اب گرم پیشنهاد میکنم اهمیت مدهید خوب میشوید
 • تصویر کاربر مازیار شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سللم جناب دکتر من چند وقت پیش رابطه داشتم و دچار سوزش ادرار و سوزش مجرام ولی ترشح ندارم آزمایش کشت ادرار و کشت ترشحات دادم ازمایش کشت ادرارم منفی بود ولی در آزمایش ترشحات مجرام میکروب استوفیلوکوک آرئوس بود اینم نتیجه آزمایش کشت ادرارم

  Urine culture:no growth
  اینم نتیجه کشت ترشحات
  Urethral discharge:
  Culture:light growth of staphylococcus aureus
  Direct smear:rare w.b.c .rare gram

  positive cocci&diploccuci
  Wet mount:no trichomonas vaginalis seen
  من شنیدم استوفیلوکوک آرئوس خطرناکه وکشنده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   این ازمایش غلط است
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من الان چن وقتی هست میرم دسشویی قبل ادرار که سر آلت رو فشار میدم ی مقدار خیلی کم حالت عفونت باشه میاد بیرون آزمایش هم دادم چیزی داخل آزمایش نبود ولی همون ی مقدار مایع میاد بیرون بعضی روزها ی مقدار کم سوزش هم داره در حالت عادی سونوگرافی هم رفته تشخیص واریکوسل داده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   اهميت ندهبد بهتر است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر
  آیا قرص پروست ارب که در حال حاضر خیلی سخت میشه پیداش کرد، نمونه مشابه ایرانی هم داره که بجای او بشه مصرف کرد و نتیجه یکسان گرفت؟
  اگر هست که لطفا اسمش رو بفرمایید...
  و اگر هم نیست که بفرمایید از چه محصول دیگه ای باید استفاده کرد؟
  این رو هم عرض کنم که بنده به علت جلوگیری از ریزش مو (بجای فیناستراید که گویا عوارض هم داره) این دارو رو مصرف می کنم.
  از بذل توجه جنابعالی سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   ايراني هم هوب است
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام:6ساعت بعد از سکس دچار خارش الت شدم که بعد گرفتن عکس با زوم بالا متوجه زخمهایی شبیه تبخال شدم که با چشم قابل رویت نبود ازمایش ایدز و هپاتیت بعد4ماه منفی بود و طرف مقابل هم ازمایشاتش منفی,اکنون بعد گذشت 7ماه هنوز بهنکام تحریک و حجیم شدن الت روی سر الت همان ضایعات به تعداد کمتر بوحود می ایند,یکبار توسط شما معاینه شدم که پماد و قرص تبخال اسیکلوویر تجویز نمودین,درد در حالت عادی نداشته و فقط درد خفیف و قرمزی سر الت به هنگام تحریک وجود دارد,ترشحات از الت خیلی خیلی کم در گاهی اوقات وجود دارد 5ماه قبل ینی دوماه بعد این اتفاق به لحاظ مصرف دارودو ورق داکسی سایکلین استفاده کردم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 21 سالمه و مدتیه احساس میکنم مشکل نعوظ و بی میلی جنسی دارم به گونه ای که هنگامی که جنس مخالف جلوم برهنه کامل میشه زیاد تحریک نمیشم و حتی زمانی که دست به التم میزنه باز هم زیاد تحریک نمیشم و اگر هم خیلی تلاش کنم و خودم التم رو به حالت نعوظ در بیارم نعوظ پایداری نیست و قدرت کافی نداره و سریع از حالت نعوظ خارج میشه در صورتی که قبلا این مشکلات رو نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بیشتر عصبی تست ورزش ونشاط بهتر میکند
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من با تشخیص دکتر ها دچار اپیدیدمیت شده ام به نظر شما بهترین نوع درمان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر