سرطان پروستات چیست؟

آرنوکارسینوم پروستات یا همان سرطان پروستات ،مثل همه سرطان‌های دیگر بزرگ شدن و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل سلول‌های پروستات است.

این سلول‌ها در داخل غده تکثیر و از کپسول خارج می‌شوند بافت چربی و پیوندی اطراف پروستات را آلوده می‌کنند و به سمینال وزیکول (یکی از اجزای سیستم تولید‌ مثل در بیضه) می‌روند. این سلول‌ها با تکثیر زیاد حتی می‌توانند به بقیه جاهای بدن هم دست‌اندازی کنند. اولین جا معمولاً استخوان است و بعد کبد و ریه و دیگر نقاط بدن. سلول‌های سرطانی از طریق خون گسترش می‌یابند.

✅ شیوع سرطان پروستات

شیوع این بیماری در بین سیاهپوستان، نژاد اروپای جنوبی و آسیای غربی‌ها بیشتر است، ولی در بین بومیان آمریکایی و نژاد آسیای شرقی، بیماری بسیار نادری است. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن، افزایش می‌یابد. به طوری‌که تا قبل از سن 45 سالگی ابتلا به آن بسیار بعید است.

ولی با افزایش سن به دهه پنجاه، 30 درصد مردان و در دهه هفتاد عمر، بین 60 تا 80 درصد مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند‌ (دانشمندان کشورهای مختلف با کالبد‌شکافی مردانی که به دلایل مختلف مرده بودند، به این اعداد دست یافتند). گفته می‌شود تقریباً 100 درصد مردانی که عمر طولانی دارند، به BPH مبتلا می‌شوند و از این تعداد نیز یک‌ششم سرطان پروستات می‌گیرند.

 عوامل خطر سرطان پروستات

مهم‌ترین عامل ابتلای سرطان پروستات، وراثت است. وجود یک مورد ابتلا در یکی از بستگان درجه یک، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. مردانی که پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات باشند، دو برابر افراد عادی در معرض خطرند. مطالعه روی دوقلوها نشان داده است که 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات مربوط به وراثت است. اگرچه یک ژن خاص به عنوان عامل سرطان مشخص نشده، ولی ژن‌های زیادی به عنوان عوامل مؤثر در این قضیه دست دارند.

بعضی مطالعات نشان داده‌اند 2 ژن BRCA یک و دو که در خانم‌ها مسؤول به وجود آمدن سرطان تخمدان و پستان هستند، در آقایان ممکن است عامل سرطان پروستات باشند. غیر از مسأله وراثت باید عوامل زیر را هم در نظر داشت:

 • سن 55 سال یا بیشتر
 • رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد چربی‌های با زنجیره اشباع
 • مواجهه با بعضی فلزات سنگین مثل کادمیوم، اورانیوم و…
 • نژاد (که به آن اشاره شد)
 • ورزش نکردن، زندگی تنبل‌وار!
 • سیگار کشیدن

جدا از عوامل فوق، بعضی فاکتورهای دیگر هم در ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مؤثرند.

آقایانی که اسیدلینولئیک خونشان بالااست، بیشتر مبتلا می‌شوند. کسانی که ویتامین E (که در سبزیجات خصوصاً آن‌هایی‌که برگ‌های سبز زیادی دارند، یافت می شود)، لیکوپن(که در سیب‌زمینی است)، اسید چرب امگا-3 و ماده معدنی سلنیوم، کم‌ مصرف می‌کنند بیشتر هم از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارند. کاهش ویتامین D بدن هم می‌تواند احتمال سرطانی‌شدن پروستات را افزایش دهد.

بعضی داروها و اقدامات پزشکی هم بر سرطان پروستات تأثیر دارند. به عنوان مثال، مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و همچنین استفاده مرتب از داروهای پایین‌آورنده چربی خون، مثل استاتین‌ها که برای بیماران قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

از طرفی بعضی اقدامات پزشکی مثل وازکتومی یا بیماری‌هایی مثل عفونت یا التهاب پروستات و علی‌الخصوص بیماری‌های عفونی پروستات که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (سوزاک، کلامیدیا و سیفیلس) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و بالاخره چاقی و سطح بالای هورمون مردانه تستوسترون در خون نیز می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد.

گفته می‌شود رابطه جنسی منظم و سالم در کاهش خطر ابتلا، نقش مؤثری دارد.

متاسفانه تصور عمومی بر این است که بیماری سرطان پروستات بیماری بدی است. در بعضی فرهنگ‌ها آن‌ ‌را مشابه بیماری‌های منتقله جنسی می‌دانند، در حالی‌که با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که عوامل بسیاری در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وراثت است و عفونت‌های جنسی پروستات سهم کمی را بر عهده دارند.

✅ نحوه تشخیص سرطان پروستات

متأسفانه سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و در گذشته اغلب بیماران با گسترش بیماری و پیشرفت آن تشخیص داده ‌می‌شدند. ولی امروزه با بهبود روش‌های غربالگری و در دسترس بودن آن‌ها و همچنین افزایش فرهنگ عمومی، سرطان پروستات به دنبال یک آزمایش PSA خون یا معاینه انگشتی مقعد در یک چکاپ روتین، تشخیص داده می‌شود.

با این حال علایم کلی سرطان پروستات بسیار شبیه علایم بزرگ‌‌شدن خوش‌خیم پروستات (BPH) است. سوزش و تکرر ادرار، افزایش دفعات ادرار کردن در شب، کاهش نیرو و جریان ادرار (باریک شدن ادرار) و وجود خون در ادرار یا مایع منی، از علایم مشترک بین BPH و سرطان پروستات است. به همین دلیل پزشکان به بیمارانی که علایم انسدادی دارند توصیه می‌کنند یک بار آزمایش PSA خون بدهند و معاینه انگشتی مقعد را با دقت برایشان انجام می‌دهند.

کمردرد، وجود درد مبهم یا خشکی درستون فقرات، لگن‌ها و درد در دنده‌ها از دیگر علایم سرطان پروستات است و نشان‌دهنده پیشرفت بیماری و گسترش آن به استخوان‌ها. گاهی اوقات بیماری مهره‌های کمر را درگیر می‌کند و موجب تنگی کانال نخاعی و فشار روی اعصاب می‌شود و علایمی مثل ضعف در عضلات پا و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع را به وجود می‌آورد.

به طور کلی سرطان پروستات با مشاهده افزایش سطح PSA در خون و در معاینه انگشتی مقعد (DRA) با لمس قوام سخت و سنگی و دانه دانه پروستات تشخیص داده می‌شود. ولی برای تأیید تشخیص باید حتماً بیوپسی انجام شود. بیوپسی پروستات، جدا کردن مقداری از بافت پروستات توسط یک سوزن مخصوص و رنگ‌آمیزی و مشاهده سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ است. برای افزایش دقت بیوپسی معمولاً از 6 یا 12 نقطه پروستات، نمونه تهیه می‌شود.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی سرطان پروستات اگر زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است. به همین دلیل سال‌ها است معاینه انگشتی مقعد و آزمایش PSA، جزء معاینات روتین درآمده است و پیشنهاد می‌شود تمام آقایان بالای 45 سال، سالانه این آزمایش‌ها را انجام دهند.

سرطان پروستات

✅ روش‌های درمان پروستات

درمان سرطان پروستات به عوامل متعددی بستگی دارد؛ یعنی سرطان پروستات یک روش درمانی واحد ندارد. سن و شرایط بالینی بیمار، وضعیت جسمانی وی و مهم‌تر از همه مرحله بیماری در تعیین روش‌ درمان نقش دارند. درمان جراحی‌ (خارج کردن پروستات، بافت اطراف و گاهی بیضه)، پرتودرمانی، فراصوت متمرکزشده با شدت بالا،‌ کرایو‌ سرجری، هورمون‌درمانی، شیمی‌درمانی یا تلفیقی از روش‌های فوق، روش‌های مختلف درمان را شامل می‌شود.

با توجه به تنوع انتخاب روش درمان، اطلاع بیماران از روش‌های مختلف و عوارض آن‌ها و همچنین اطلاع پزشک از وضعیت بیمار می‌تواند در امر درمان بسیار اهمیت داشته باشد.

درمان جراحی رادیکال پروستاتکتومی که شامل خارج کردن پروستات و متعلقات آن و گاهی بیضه‌ها می‌شود، قطعی‌ترین روش درمان است. اگرچه عوارض روحی و جسمی آن بیشتر است، ولی نشان داده شده در صورتی‌که بیماران وضعیت جسمی خوبی داشته باشند و بیماری هم پیشرفته نباشد، نتیجه درمان عالی است. گاهی اوقات هم که بیماری خیلی پیشرفته باشد و جاهای مختلف بدن درگیر باشد، دیگر پروستات خارج نمی‌شود و فقط به خارج کردن بیضه‌ها اکتفا می‌شود؛ چون هورمون و دانه‌ای که بیضه‌ها تولید می‌کنند موجب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌‌گردد.

هورمون‌ درمانی هم روش شایع و مؤثری است که این روزها انجام می‌شود. هدف هورمون‌درمانی جلوگیری از ساخته‌‌ شدن تستوسترون است. فلوتامید، بیکلوتامید و هیستریلین، از جمله این هورمون‌ها هستند که اثر خود را به طرق مختلف اعمال می‌کنند. از عوارض این داروها افسردگی، وجود خون در ادرار، بزرگ شدن پستان‌ها (ژنیکوماستی)، سردرد، گرگرفتگی، کاهش انرژی، حساسیت موضعی و انسداد مجرای ادراری است.

بیمارانی که هورمون‌درمانی می‌شوند، در ابتدا به مدت 2 هفته علایم بیماری‌شان شدت می‌یابد ولی بعد با اثر داروها علایم کاهش می‌یابد و رفته رفته برطرف می‌شوند. جراحی هم عوارض خاص خود را دارد. بی‌اختیاری ادرار، انسداد مجرای ادراری، سرریز کردن ادرار، ناتوانی جنسی و عقیمی از عوارض جراحی است که بعضی از آن‌ها بعد از مدتی کاملاً از بین می‌روند و بعضی نیز باقی می‌مانند.

یک از روش‌های درمانی دیگری که وجود دارد، پرتودرمانی است که این روزها با آمدن دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی و کاهش عوارض پرتودرمانی، به تدریج جای جراحی را می‌گیرد. براکی‌تراپی یا کاشت مواد رادیواکتیو در بافت پروستات، کرایوسرجری و استفاده از امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا و همچنین شیمی‌درمانی، از روش‌های کمتر شایع درمان سرطان پروستات هستند.

روش درمانی دیگری هم که وجود دارد، روش«صبر و مشاهده» است. این روش در مواقعی به کار می‌رود که در یک بیمار مسن بیماری در مراحل بسیار اولیه قرار دارد و به کندی در حال پیشرفت است. در این حالت با معاینات مرتب و کنترل دقیق علایم تا هنگامی که علایم هشداردهنده ایجاد نشدند، هیچ‌گونه اقدام تهاجمی یا درمانی انجام ‌نمی‌شود. گاهی اوقات هم که عوارض عمل جراحی، رادیوتراپی و غیره بیشتر از فواید درمان بیماری است، با کنترل علایم صبر می‌شود تا بیمار شرایط درمان را به دست آورد.

✅ پیشگیری سرطان پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات با توجه و تنظیم عوامل خطر امکا‌ن‌پذیر است. تنظیم رژیم غذایی و کاهش مصرف چربی‌های حیوانی، استفاده از ویتامینE، D و ماده معدنی سلنیوم به طور روزانه، استفاده از سویا در رژیم غذایی به خاطر وجود نوعی استروژن به نام فیتواستروژن در آن ممکن است از سرطان پروستات جلوگیری کنند.

اثر بعضی داروها مانند فیناستراید و دوتاستراید با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدرو تستوسترون که فرم فعال آن است، هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و به طور گسترده از این داروها استفاده نمی‌شود. آزمایش سالانه PSA و مراجعه به پزشک برای انجام معاینه انگشتی مقعد نیز هم از روش‌های مؤثر و هم غربالگری برای پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان پروستات هستند.

شتری که در خانه آقایان می‌خوابد

اگر چه غده پروستات اولین بار در سال 1536 توسط یک آناتومیست ونیزی کشف شد، ولی کشف نوع سرطانی آن سال‌ها طول کشید و تا سال 1853 کسی فکر نمی‌کرد که این غده دچار سرطان شود. تا قبل از قرن 19 و همین چند سال قبل، سرطان پروستات یک بیماری نادر به شمار می‌رفت؛ چون در آن موقع امید به زندگی پایین بود و انسان‌ها کمتر عمر می‌کردند.

از طرفی چون سرطان پروستات بیماری سنین بالا است، بالتبع مردها این‌قدر عمر نمی‌کردند که به سرطان پروستات مبتلا شوند. علاوه بر این موضوع، در آن زمان‌ها تست‌های تشخیصی و کلاً روش‌های تشخیصی سرطان آن‌قدر پیشرفت نکرده بودند تا بتوانند همه موارد بیماری را تشخیص دهند، ولی به تدریج با بهبود وضعیت زندگی و بهداشت عمومی، امید به زندگی افزایش یافت و به دنبال آن موارد سرطان پروستات نیز زیاد‌تر شد تا جایی‌که امروزه این بیماری یکی از شایع‌ترین سرطان‌های آقایان است.

به همین دلیل توجه مجامع پزشکی و علمی هم، به این بیماری بیشتر شده است تا آن‌جا ‌که تا کنون دو بار به تحقیقاتی که در این مورد شده جایزه نوبل پزشکی اهدا شده است. یک‌بار در سال 1966 چارلز هاگینز به خاطر کشف اثرات استروژن در درمان پروستات برنده جایزه نوبل شد و فقط به فاصله 11 سال بعد در سال 1977 دو دانشمند به نام‌های دابلیو اسکالی و راجر گایلمین به خاطر کشف اثرات یک هورمون دیگر (GNRH) در این بیماری، برنده جایزه نوبل فوق شدند.

با توجه به شیوع بالای این بیماری و عوارض و مشکلاتی که ابتلا به این بیماری و تشخیص دیر‌هنگام یا حتی درمان‌های مختلف می‌توانند داشته باشند، لازم است سرطان پروستات در جامعه بهتر شناخته شود تا برای پیشگیری و مراقبت و درصورت ابتلا، درمان صحیح این بیماری آمادگی بیشتر وجود داشته باشد. با افزایش سن، میزان PSA به دلایلی چون بزرگی غده پروستات بالا می رود که این تنها یکی از راه های تشخیص است. طی 20 سال گذشته پزشکان گمان می کردند که بالا بودن این شاخص معادل سرطان پروستات در مردان است.

امروزه افزایش میزان این پادتن در خون، تنها شخص را در گروه پر خطر برای ابتلا قرار می دهد. این در حالی است که تشخیص سرطان در این گروه نیازمند بررسی بیشتر است. غیر طبیعی بودن میزان PSA در بدن به معنی عملکرد غیرطبیعی غده پروستات است که می تواند ناشی از سرطان باشد یا نباشد.

بیولوژیست های علم سرطان، آزمون دیگری را برای تشخیص سرطان پروستات پیشنهاد می کنند. با این آزمون می توان سرطان پروستات را در مراحل اولیه با دقت بالا تشخیص داد. این آزمون جدید شاخص پروتئینی به نام “آنتی ژن زود ظهور سرطان پروستات” (EPCA) را در خون اندازه گیری می کند. این آزمون تا 95 درصد در تشخیص سرطان دقت دارد.ظهور این شاخص در خون با احتمال بسیار زیاد از ابتلا به سرطان پروستات خبر می دهد. محققان این طرح معنقدند EPCA بهترین شاخص تشخیص سرطان پروستات است.

درمان بزرگی غده پروستات

روش هایی که امروزه به منظور غربالگری سرطان استفاده می شود مانند معاینه توسط پزشک و اندازه گیری PSA اگرچه از اهمیت برخوردار است ولی به دلیل داشتن سایر تشخیص های افتراقی از دقت بالایی بر خوردار نیست. بنابراین بیمار به ناچار تن به انجام اقدامات تهاجمی تشخیصی می دهد که خود عوارضی به همراه دارد.

به علاوه همه انواع تومورهای پروستات باعث افزایش PSA نمی شود. با استفاده از این تست می توان تعداد موارد بیوپسی سوزنی تشخیصی را کاهش داد. بیوپسی سوزنی روشی دردناک و مهاجم است که برای تشخیص زود هنگام سرطان در مردانی تجویز می شود و در گروه خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.بر اساس گزارش abcnews، حساسیت و اختصاصی بودن EPCA و دقت تشخیصی این تست در تشخیص زودهنگام سرطان پروستات پیش از مثبت شدن بیوپسی سوزنی، این آزمون را به همراه آزمون سابق PSA به بهترین روش های تشخیص این سرطان تبدیل کرده است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

به مطلب امتیازدهید
4 (0%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۲۷سال دارم حدود بیست روز هست که دچار خون درمنی شدم و از همون سه روز اول به دکتر اورولوژی رفتم تامسولوسین وتاوانکس دادکه بعد مصرف سه باراخرادرارم یعنی وقتی ادرارتموم میشدیه قطره خون اومدودیگه خوب شددکترگفت بخاطرالتهابه رفتم سونوهمه چی نرمال بودوازمایش psa1/211وpsaازادهم0/238شدکه دکتر گفت التهاب پروستاته تشخیصش درسته؟؟؟یهعنی احتمال سرطان هست یانه توروخدا جواب بدین خیلی نگرانم ممنون تشکر
  1. تصویر کاربر ناصر دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر گفته یکماه بعدpsaدوباره انجام بدم میخواستم بدونم برای چی دوباره تکرارکنم این ازمایشویعنی سرطانه؟؟؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر ناصر سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   یعنی دکتراحتمال سرطان نیس؟؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر طاهر دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا یک هفته ست یه برامدگی زیر پوستی اندازه ی یه فندق در قسمت سمت راستی زیر شکم و بالای الت تناسلی در اومده هیچ دردی هم نداره دقیقا در قسمت فرو رفتگی بالای الت تناسلی بین ران و الت تناسلی هستش میشه راهنمایی کنین چی میتونه باشه از نظر سلامت دستگاه تناسلی و ادراری هم تا الان هیچ مشکلی نداشتم 36 ساله هستم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر دکتر شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  از استاد گرامی درخواست راهنمایی و مشورت دارم در مورد این بیمار برای مشکل پروستات

  بیمار اقای 70 ساله بدون سابقه بیماری خاصی( work up پزشکی نداشتن اما دوره های یبوست واسهال احتمالا IBD رو از جوانی ذکر میکنن)
  مورد توتال کولکتومی دوماه قبل به دنبال ولولوس سیگمویید و گانگرن و پرفوراسیون سیگمویید
  که پاتولوژی :
  Mucusal infarction and hemorrhage in sigmoid and mucusal atrophy in descending colon up to secum
  *volvulus of sigmoid*
  که توسط 2 پاتولوژیست گزارش شده است .

  بیمار ده روز بعد از ترخیص با احتباس ادراری و
  کراتینین 5.6 (Base Cr:0.9) و ادم دو پلاس اندام تحتانی با AKI در سرویس نفرو-اورو بستری شدند

  در سونوگرافی بیمار :
  علاوه بر هیدویورترونفروز متوسط دو طرفه،کالکشن 500 سی سی رتروپریتوئن در ناحیه ساب دیافراگماتیک دو طرفه گزارش شد
  که در سونوهای بعدی به فاصله 3 روز به 100 سی سی و بعد دیگر کالکشن و یا مایع آزاد و یا آبسه و یا شواهد چسبندگی شدید در حفره شکم مشاهده نگردید.

  بیمار از سرویس نفرولوژی با cr: 1 مرخص گردید

  از سرویس اورولوژی با سوند مرخص گردید و حدود دو ماه هست که سوند فیکس هست
  حجم پروستات 56 cc و دوبار تکرار آزمایش PSA
  14 و 13.09 گزارش شد.
  که بیمار کاندید بیوپسی پروستات هست.
  ولی از طرفی کاندید آنژیو قلب هم هست
  که فعلا از نظر بیوپسی دست نگه داشته شده


  و یک هفته بعد مجدد با تب و تاکی کاردی با ro سپسیس 3 روز بستری گردید که کشت ادرار و خون منفی بود‌.


  🔴
  ✔از نظر کاردیولوژی :
  EF :55{b3546c72605b4a4c26aee6bdd08ba432c7b4c033d990a99a4fb6796c0a8f1766}
  البته با شواهد ایسکمی در ecg در زمان تاکی کاردی که کاندید آنژیو و یا Ct angio هست

  تاکی کاردی بیمار همچنان ادامه دارد و در حالت استراحتHR: 120 دارد که متورال 25 Bd شروع شده که بیمار بعد از چند روز استفاده خودسرانه قطع کرده است.

  ✔از نظر تیروئید :
  در آزمایشات حین بستری در زمان عمل چک شده که فکر میکنم در فاز حاد بیماری ارزش نداره
  TSH : 0.13 ⬇️
  T4: 6.9
  T3: 37.5 ⬇️

  ✔از نظر کلیوی در حال حاظر با اخرین سونو و ازمایش
  BUN: 14
  Cr: 1
  سونوگرافی سایز کلیه ها : 102 و 117 با پارانشیم 16و 18 و کیست 25 mm پارانشیم میانی کلیه چپ بدون سنگ و هیدرونفروز

  ✔از نظر کبدی :
  سونو کبد و مجاری داخل و خارج کبدی و پورت و و کیسه صفرا و CBD نرمال.
  فقط بیمار از حدود دوماه قبل تا الان در آزمایشات افزایش ALKP دارد
  ALKP: 177 124 400 323
  AST 23
  ALT 19
  Bili T 0.5

  ❌جهت بیمار GGT چک شد که 71 ⬆️بود


  ✔سونو کالرداپلر شریانی ووریدی اندام های تحتانی :

  فلوی شریانی از فمورال مشترک تا شاخه های دیستال در foot ,تری فازیک با اتدکس طبیعی گزارش شد
  سونوی وریدی از نظر DVT منفی بود با فلوی نرمال.


  ⚠️در سیر بستری AKI بیمار، دو روز بعد از شروع سفتریاکسون و هپارین 5000 واحد S.C ، پلاک اریتماتو در ناحیه forefoot و 13 تحتاتی ساق هر دو پا به همراه ادم ایجاد شد و بعد ایجاد پتشی پراکنده در ساق و ران ها
  که داروهای بیمارhold شد و به علت کالکشن در سونو بستری داروی مروپنم آغاز شد.

  مشاوره روماتولوژی و پوست درخواست شد ‌.
  درمان موضعی فقط دریافت کرد.

  ضایعات بیمار بدون دریافت کورتون سیستمیک و فقط دریافت کورتون موضعی و لوبریکانت رو به بهبود رفت و هم اکنون محو شده است.

  ✔بیوپسی پوست : drug reaction گزارش شد و از نظر ایمونوفلوروسانس منفی گزارش شد.  ✔از نظر روماتولوژی:
  کمپلمان ها نرمال
  RF: 1+
  Lupus anticoagulant: 50.1⬆️
  PANCA و CANCA منفی
  Anti Ro و La Ab منفی
  ANti RNP Ab منفی
  Anti ds DNA منفی
  Anti cardiolipin منفی


  از نظر هماتولوژی :

  سیر Hb
  13.2 14.4 12.5 11.8 10.8 10
  9.5 10.1 8.8 8.8 9.8 7.8 8.6
  10 8.8 9.5 10
  بوده است


  اخرین CBC بیمار دو روز گذشته
  WBC : 7100( neut :56{b3546c72605b4a4c26aee6bdd08ba432c7b4c033d990a99a4fb6796c0a8f1766})
  Hb: 10
  Mcv 86.5
  Mch 27.7
  Mchc 32
  RDW 15.7
  PLT 362

  Retic 3.5
  RPI 1.6
  Corrected retic 2.4

  Ferriin 273
  Iron : 13⬇️
  TIBC :329

  Coombs direct & indirect : neg  ✔به علت کلسیم های پایین بیمار در سیر بستری مثل کلسیم 6.8 و 6.6 با آلبومین 3.2 و منیزیم نرمال که کلسیم گلوکونات دریافت میکرده است

  آزمایشات زیر درخواست گردید:
  Ca 9
  P 4.1

  Pro 7.2
  Alb 4.3
  Mg 2.4

  25(oH) Vit D3 : 5.6 ⬇️⬇️
  PTH : 91⬆️⬆️

  🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴

  Drug Hx :
  در سیر بستری AKI :
  آمپول سفتریاکسون یک گرم Bd
  هپارین 5000 s.c TDs

  آمپول مروپنم یک گرم TDS

  و بیمار با سیپرو تینیدازول مرخص گردید.


  در سیر بستری به علت تب و تاکی کاردی با R0 سپسیس:
  مروپنم یگ گرم tds
  ونکومایسین یک گرم BD
  و بعد ونکو dc شد
  و آمپول کلیندامایسین 600 tds شروع شد

  بیمار با سیپرو و کواموکسی کلاو مرخص گردید.


  داروهای حال حاظر :
  Tab ciprofloxacin 500
  قرص B6 و اسید فولیک
  Tamsulucin daily
  Finasteride 5mg daily در حال حاظر فعلا با توجه به تب و تاکی کاردی دو هفته قبل و از طرفی highrisk بودن از نظر کاردیو
  بیوپسی انجام نشده
  و دست نگه داشته شده

  و برای بیمار
  Amp Dipherelin 3.75 ماهیانه
  و
  TAB Flutamide 250 mg TDs

  و چک مجدد PSA ماه بعد

  تجویز شده که بیمار هنوز دارو را دریافت نکرده .

  در مورد plan درمان نظر شما رو میخواستم جویابشم ؟ اگر plan شما هم همین هست
  با توجه به افزایش Alkp بیمار اجازه دریافت و شروع قرص فلوتاماید را دارد؟

  البته اخرین ازمایش alkp بیمار روز گذشته در رنج نرمال امده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خدمت استاد گرانقدر. بله برای بیمار یورودینامیک انجام شده و نمای انسدادی دارد. با توجه به تعویق افتادن plan بیوپسی و عمل برای این بسمار با توجه به کاندید آنژیو بودن و دو نوبت PSA: 14 و حجم پروستات ۵۶ که البته در معاینه رکتال توده سفت به دست نخورده، PLAN شروع آمپول دیفرلین ماهیانه و قرص فلوتاماید گرفته شده. و بعد چک PSA یک ماه بعد.
   ممنون میشم نظر خود را بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام استاد گرامی
   یورودینامیک انجام شده است و نمای انسدادی دارد.
   دو نوبت psa 14 و حجم پروستات ۵۶
   با توجه به کاندیدآنژیو بودن
   به جای پلن بیوپسی
   پلن شر وع آمپول دیفرلین و قرص فلوتاماید گرفته شد
   استاد در مورد این کیس به نظر شما احتیاج دارم.
   دایی بنده هستند
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   نیاز به امپول نیست اول MRIمولتی پارامتریک کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  طبق نظر جنابعالی بیمار سرطان پروستات پیشرفته دارد که حدود 6 ماه است تحت هورمون درمانی قرار گرفته است حال فیزیکی بیمار از زمان شروع درمان خیلی امیدوارانه بوده و بهتر شده البته بعد از شروع بیماری بدلیل درد زیاد بیمار مصرف شیره تریاک هم شروع نمود. دلیل اینکه psa در آزمایش آخر بالا رفته نشانه چیست؟
  مصرف شیره تریاک ضرری برای بیماری ندارد؟
  نظر کلی خود را در خصوص آزمایش پیوست اعلام فرمائید. با تشکر و آرزوی موفقیت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   تنها درمان هورمون درمانی ورادیو تراپی است
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام. من امسال 40 ساله میشم. از پارسال هنگام دفع ادرار مخصوصا صبح ها، احساس میکنم فشار جریان ادرار کم شده. گاهی با درد هست. وقتی برای یکی دو ساعت سر پا می ایستم در ناحیه بین الت و آنال احساس درد دارم که خود به خود بعد از استراحت، خوب میشه. بعد از انزال هم این درد پایین بدن هست. حتا یادمه زمان دانشگاه هم این درد مبهم بود ولی فشار ادرار از پارسال این مشکل دارم. سه جهار بار سونو کردم و همه شون نرمال بودند. دیواره مثانه نرمال و اندازه پروستات هم بین 17 تا 20 سی سی زدند. هشت ماه قبل، ازمایش PSA هم دادم به روش ecl که شد 1.1 (یک و یک دهم). ازمایش خون و .. مشکلی نبود و esrهم نرمال. برای مشکل گوارشی من سی تی با ماده حاجب دادم که اونجا هم پروستات و سیستم ادراری نرمال زده. برای مشکل گوارش و فیشر انال دکتر جراح معاینه انگشتی کردند و البته گفتم پروستات هم چک کنند که کفتند قوامش خوبه منتها هنگام لمس پروستات من احساس درد داشتم. مشکل چیه و چی مصرف کنم. دیگه هم دکتر نمیرم استاد کلی ازمایش و اینا دادم از پارسال. متشکرم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نداریم وشما سالمید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی
  بنده ۳۷ سال دارم و چند بار اخیر رنگ منی ام تیره شده و فکر می کنم شاید کمی خون در آن وجود دارد.
  گاهی اوقات هم پس از ادرار حس می کنم تخلیه به طور کامل انجام نشده.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سونو کرافی کنید
 • تصویر کاربر حمیداحسان جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پدر من 71 سال دارند با سابقه بزرگی خوش خیم پروستات از سال 91 قرص امنیک 0.4 و فیناستراید 5 زیر نظر پزشک استفاده میکنن و هیچ مشکل خاصی نداشتند تا زمانی که دچار سنگ کلیه شدن سنگ دفع شد ولی پروستات به حدی ملتهب شده که به دلیل دفع نشدن ادرار نیاز به سوند پیدا کردن در سی تی اسکن اندازه پروستات 68*60*47 گزارش شده دکتر امنیک رو گفتن به جای یکی دوتا بخورن صبح و شب سوال من این هست که آیا نیاز به عمل جراحی هست یا خیر و این که ایا میشه سوند رو تا مدتی نگه داشت تا التهاب بخوابه ؟ در ضمن ایشون دیابت نوع دو هم دارن حدو 140 تا نهایت 180 .بسیار ممنون از این که بیماران رو به خصوص مثل ماها که در شهرستان هستیم و دسترسی به متخصصین زیادی برای مشاوره نداریم راهنمایی میفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر با دارو خوب نشوند بیایید صحبت کنیم
 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود فراوان جناب دکتر کریمی عزیز
  در منی خود خون دیدم و نزد دکتر ارولوژی رفتم و سونوگرافی از پروستات و کلیه و مثانه و آزمایش خون دادند که همه چیز طبیعی بود و سوزش و درد و تکرر ادرار هم ندارم ،ولی با این حال درمان دارویی به مدت ۶ هفته شروع کردند ،پرسش و پاسخ ها رو که خوندم گویا نیازی به دارو نیست ،چه کنم؟
  تشکر
  سن ۳۹ سال و متاهل هستم.
  داروها
  تامسولوسین و فلوکساسین ۳۰۰ و یک مسکن
  1. تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   منتظر پاسخ شما هستم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با مصرف مایعات بهتر میشود جای نگرانی نیست به علت ورم خفیف پروستات است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید .من 52 ساله هستم .درتاریخ 94/12/12 تست psa 2/03 بود ودر 96/6/20 2/63 psa.
  تا در تست psa 4/99 97/12/27 شدو
  در 98/1/20 4/89 psa و قرص لووفلوکساسین تجوز شد
  در 98/2/11 4/49 psa قرص قطع شد
  در 98/3/19 psa 5/96 ------اندازه پروستات ‍‍42+35+47 باحجم 35 سی سی
  و در طول این چند ماه چیزی شبیه خارش وسوزش در مجرای( خروجی) ادرار گاه گاهی حس میکنم و مشکلی دردفع ادرار هم ندارم لطفا راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بهتر است ام ار ای بکنید 

 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر کرمی بزرگوار
  دو تا سوال داشتم آقای دکتر
  1.آقای دکتر بنده 25 سالم هست و متاسفانه از سن 14 سالگی مبتلا به خودارضایی هستم و در سونوگرافی حجم پروستات من 25 سی سی گزارش شده و حجم ادرار باقی مانده 90 سی سی... خیلی نگران حجم پروستاتم هستم و گاها حس میکنم ادرارم کاملا تخلیه نمی شه و از لحاظ سلامت مجرای ادرار بررسی شدم و مجرا هیج مشکلی نداره
  2.منی من تغییر رنگ داده و به حالت زرد هست

  ممنون از صبر و شکیبایی شما دکتر گرانقدر در پاسخ دهی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   با ترک وورزش بهتر میشوید ضمنا سعی کنید ترک کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر