علت داشتن درد در هنگام انزال در آقایان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال دردناک به علایم درد اشاره دارد که به هنگام انزال مرد اتفاق می ‌افتند. این مسئله، مشکل نادر در بین جمعیت مردان نیست.

دلایل متعددی نیز وجود دارند که چرا این اتفاق ممکن است رخ دهد. در برخی از مردان، ممکن است انزال دردناک صرفا حاد باشد و به صورت موقتی اتفاق افتد.

مردان زیادی در مورد مشکل انزال دردناک احساس شرمساری دارند. این چیزی است که می ‌تواند در توانایی ‌های مردان در اتاق خواب اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات، ممکن است مردان ترجیح دهند که در آمیزش جنسی شرکت نداشته باشند. این عقیده به منظور کاهش دادن خطر تجربۀ درد در ناحیۀ تناسلی است.

مردان باید اطلاع داشته باشند که درمان‌ هایی در این زمینه موجود هستند. در بسیاری از موارد، درمان نتایج موفقیت ‌آمیزی را به بار خواهد آورد. این اتفاق می ‌تواند به بیماران کمک کند که اعتماد به نفس خود را مجددا در اتاق خواب کسب کنند. همچنین می‌ تواند به تسکین دادن دردی که مرد در زمان انزال تجربه می کند کمک کند.

علائم انزال دردناک

علائم با توجه به شرایط می ‌توانند بین بیماران متفاوت باشند. برخی از مردان نیز متوجه می ‌شوند که علائم به تدریج تغییر می ‌کنند.

گاهی اوقات احتمالا علائم به صورت بسیار رنجش‌آور نباشند. احتمالا درد خفیف باشد و سریعا بعد از انزال از بین برود. مواقع دیگر، امکان دارد عذاب‌آورتر باشد. ممکن است مردان درد شدیدی را به هنگام انزال تجربه کنند. شاید درد می توانست بیشتر نیز طول بکشد.

برخی از علائمی که اغلب توسط مردان گزارش می‌ شوند شامل موارد زیر هستند:

 • درد احتمالا در زمانی که مرد در حال انزال است ایجاد شود. اما به هر حال، برخی اوقات، درد صرفا بلافاصله بعد از اینکه مرد انزال کرده است ایجاد می‌ شود. این می ‌تواند به صورت احساس سوزش شرح داده شود.
 • ممکن است درد، آلت و ناحیۀ اطراف مانند قسمت راست روده و مثانه را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برخی از مردان درد را در زمان ادرار کردن بعد از انزال تجربه خواهند کرد. مواردی وجود دارند که درد ممکن است به اندازۀ 24 ساعت باقی بماند به دلیل اینکه مرد انزال کرده است.

علت انزال دردناک در مردان چیست؟

دلیل درد انزال یا انزال دردناک در مردان عبارتند از: 

علت انزال دردناک

1- پروستاتیت و درد در انزال

پروستاتیشت التهاب غدۀ پروستات است که بین مثانه و آلت واقع می شود. احتمالا التهاب حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (علائم 6 هفته یا بیشتر طول بکشند) باشد.

شدت علائم متفاوت هستند. علائم پروستاتیت حاد شدیدتر از پروستاتیت مزمن هستند که می‌توانند اذیت‌آور اما تحمل پذیر باشند.

پروستاتیت می تواند عفونی و غیرعفونی باشد. پروستاتیت عفونی با عفونت باکتریایی ایجاد می شود. پروستاتیت غیرعفونی التهاب پروستات بدون هیچ علائمی از عفونت است.

دکتر شما پروستاتیت را بر اساس آزمایش های ادرار و خون تشخیص خواهد داد. ممکن است که پروستاتیت غیرعفونی به خودی خود از بین برود، در حالی که پروستاتیت عفونی باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود.

علائم پروستاتیت:

2- سیستیت

سیستیت عفونت مثانه است. اگرچه سیستیت در زنان رایج تر است، می‌تواند در مردان نیز رخ دهد به ویژه در مردانی که در ادرار کردن مشکل دارند (مثل افرادی که پروستات بزرگ‌ شده دارند). عفونت زمانی اتفاق می افتد که باکتری هایی که در داخل مثانه قرار می گیرند وارد بافت مثانه می شوند و موجب التهاب می شوند.

سیستیت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اگر سیستیت را درمان نشده رها کنید، می تواند منجر به عوارضی مثل عفونت کلیه شود.

علائم سیستیت

آزاد نکردن اسپرم و ماندن اسپرم در بیضه معمولاً بی خطر است، اما به علت آن بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می توانند باعث مشکل در آزاد کردن اسپرم شوند و منجر به ناباروری گردند.

3- عفونت های منتقل شده به صورت جنسی

انزال دردناک نشانه ای از عفونت های متعدد منتقل شده به صورت جنسی (STI) است. STI های رایج که ممکن است انزال دردناک را موجب شوند عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفیلیس
 • تریکومونیازیس

STI ها باید توسط پزشک درمان شوند. آزمایش خون یا نمونه ای از مایع از آلت شما تعیین خواهد کرد که شما کدام یکی از این عفونت ها را دارید. STI ها با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. اگر مشخص شود که شما STI دارید، باید به شریکان جنسی خود اجازه دهید که این موضوع را بدانند و آنها را ترغیب کنید که آزمایش دهند.

علائم عفونت های جنسی:

4- تنگی مجرای ادراری و انزال دردناک

تنگی مجرای ادراری زمانی است که زخمی وجود دارد که میزراه را یعنی لوله ای که مثانه را تخلیه می کند، مسدود می کند. این انسداد جریان ادرار را کاهش می دهد و تخلیۀ کامل مثانه را دشوار می کند. به دلیل اینکه مایع منی نیز از میزراه می گذرد، تنگی مجرا می تواند مقداری از مایع منی یا همۀ آن را در زمان ارگاسم مسدود کند و موجب درد شود.

زخم از التهاب در میزراه ایجاد می شود. ممکن است التهاب توسط عفونت (مثل STI)، جراحی قبلی یا در صورتی که چندین سوند ادراری داشته اید، ایجاد شود.

علائم تنگی مجاری ادرار: 

5- اپیدیدیمو-ارکیت

اپیدیدیمیت بیضه

اپیدیدیمو-ارکیت عفونت  است، لوله ای در بیضه که اسپرم ها را ذخیره و حمل می کند. در برخی موارد، بیضه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. اپیدیدیمو-ارکیت معمولا از طریق عفونت های باکتریایی (مثل STI ها) یا یک ویروس ایجاد می شود.

علائم این بیماری مشابه علائم پیچش بیضه است که شرایط سختی است که ممکن است نیازمند جراحی باشد. پس سریعا با پزشک خود ملاقات کنید.

دکتر شما سونوگرافی انجام خواهد داد و نمونۀ ادراری برای تایید تشخیص خواهد برداشت. درمان به علت بیماری بستگی دارد. اگر علت بیماری باکتریایی باشد، باید به شما آنتی بیوتیک داده شود. اپیدیدیمو-ارکیت ویروسی احتمالا به خودی خود بهبود یابد. می توانید هر دردی را با داروهای درد بدون نسخه تسکین دهید.

علائم اپیدیدیمو یا همان عفونت بیضه:

6- سیستیت بینابینی (سندرم مثانۀ دردناک)

سیستیت بینابینی (IC) یا سندرم مثانۀ دردناک، شرایط مزمنی است که موجب درد و ناراحتی در مجرای ادراری می‌شود. ممکن است خفیف یا شدید باشد. علت IC ناشناخته است، اگرچه تصور بر این است که این شرایط نوعی اختلال خودایمنی باشد. اغلب در افرادی با فیبرومیالژیا، سندرم  روده تحریک پذیر و سندرم خستگی مزمن اتفاق می افتد. IC در زنان نسبت به مردان رایج تر است اما می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

پزشک آزمایش های متعدد شامل آزمایش های خون و ادرار و برخی اوقات سیستوسکوپی انجام خواهد داد که در این آزمایش پزشکان با اسکوپ مثانۀ شما را بررسی می کنند. همچنین احتمالا باید تحت معاینۀ انگشتی مقعدی قرار گیرید.

 در حالی که هیچ درمانی برای IC وجود ندارد، روش‌ هایی برای کنترل علائم وجود دارند. درمان ها شامل تغییرات سبک زندگی، درمان فیزیکی کف لگن، داروی خوراکی، چکانش های مثانه (شستشو های مثانه) یا جراحی هستند.

علائم سیستیت بینابینی

7- مجرای ادراری مسدود شده

مجرای ادراری کانالی است که منی از طریق راه آن از بیضه ها به میرزاه که از آلت آزاد می شود، حرکت می کند. مجرای ادراری می تواند برخی اوقات مسدود شود و موجب درد و کاهش مقدار نرمال انزال شود، اگرچه این اتفاق رایج نیست. انسداد می تواند از جراحی اخیر کشالۀ ران، بیضه های کوچک، التهاب یا زخم ایجاد شود. برای برداشتن انسداد معمولا جراحی مورد نیاز است

علائم مجرای مسدود شده: 

8- برخی از علل احتمالی دیگر درد هنگام انزال

شرایط دیگری که می توانند موجب انزال دردناک شوند عبارتند از:

 • آسیب عصبی از جراحی اخیر فتق
 • عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی.
 • علل روانی-اجتماعی مثل سابقۀ اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، یا سوءاستفادۀ جنسی.

تشخیص دردناک بودن انزال

جهت تشخیص ابتد پزشک سوال های زیر را از شما می پرسد:

مراجعه به پزشک

 • چه مدت ارگاسم داشته اید؟
 • ارگاسم شما چقدر طول می کشد؟
 • آیا انزال می کنید یا ارگاسم خشکی دارید؟
 • چه علائم دیگری دارید؟
 • وقتی که ادرار می کنید آیا درد یا احساس سوزش دارید؟
 • ادرار شما نرمال به نظر می رسد؟
 • در حال حاضر هیچ دارویی استفاده می کنید؟
 • تاکنون تحت درمان برای سرطان قرار گرفته اید؟
 • سابقۀ خانوادگی سرطان پروستات وجود دارد؟
 • دیابت دارید؟

سپس آزمایش های زیر را برای شما تجویز می کند:

 • آزمایش های ادرار برای بررسی عفونت
 • آزمایش آنتی ژن ویژۀ پروستات برای ارزیابی مشکلات پروستات شامل سرطان

ممکن است بسته به نتایج، آزمایشات بیشتر مثل آزمایش های خون یا آزمایشات تصویربرداری مورد نیاز باشند.

عوارض انزال دردناک

خود انزال دردناک عوارض احتمالی کمی برای بررسی دارد. این عوارض به طور کلی تغییراتی را در عزت نفس مرد به عنوان نتیجۀ اختلال جنسی شامل می شوند. برخی از مردان متوجه می شوند که انزال دردناک منجر به مشکلاتی در ارتباط آنها می شود.

همچنین حائز اهمیت است که عوامل اصلی را در نظر بگیریم. ممکن است برخی از علل در ورای انزال دردناک موجب عوارضی شوند. ناتوانی از تشخیص و درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ممکن است منجر به علائم ادراری شود. این اتفاق ممکن است خطر عود عفونت های مجرای ادراری را افزایش دهد.

به طور مشابه، مردی با سرطان پروستات نیازمند درمان مناسبی است. زمانی که سرطانی درمان نمی شود، می تواند بدتر شود. سرطان پروستات که به مرحلۀ پیشرفته تری پیش می رود می تواند خطرناک شود.

درمان درد در هنگام انزال

درمان برای انزال دردناک به علت آن بستگی دارد.

معاینه ای با سابقۀ پزشکی کامل شامل سوالاتی در مورد سلامت روانی و ارتباطات مرد باید آغاز شود. دکتر سوالاتی در مورد داروهای فعلی و گذشتۀ مورد استفاده و هر STI جدید یا سابقۀ STI خواهد پرسید. غربالگری جامع STI نیز می تواند سودمند باشد.

در بیشتر موارد، درمان علت اصلی، علائم انزال دردناک را نیز بهبود می بخشد. برخی گزینه های درمانی احتمالا عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت پروستات یا STI
 • اگر عامل بد دارو است، دارو را تغییر دهید.
 • جراحی برای درمان سرطان پروستات و مشکلات دیگر پروستات
 • روان درمانی و تغییرات سبک زندگی برای حل کردن مسائل ارتباطی و احساسی

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری و ناحیه تناسلی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من 33 سالمه و 1سال هست که متاهل هستم.از حدود 6ماه پیش وقتی میرفتم حمام قسمت زیر کیسه بیضه سمت چپ ک عکسشو فرستادم شروع به خارش میکرد اینقد محکم میشستم که بعدش اب میریختم میسوخت و بعدم خوب میشد اما پوستش خشک میشد از حدود 3ماه پیش متوجه شدم چند تا دونه زگیل مانند ریز همونجا در اومده منم با دست میکندمشون خون میومد رفته رفته بیشتر شد ولی فقط همین قسمت هست رو الت و اطرافش اصلا نیست چند تا عکس میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم. اون خالهای سیاه از بچگیم بوده کلا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکس ارسال نشده مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر nima دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آیا اینها زگیل هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   خیر،نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده یک عمل لاپروسکوپی پرولاپس رکتوم داشتم بعد از عمل دچار آسیب عصب پودندال شدم و دچار سوزش باسن و ران و سمت راست آلت شدم و نعوذ نشدم رفتم تست ریجی اسکن دادم در پنج نوبت نعوذ داشتم که بیشترینش ۲۹ دقیقه بود گاهی نعوذ صبگاهی دارم و زمانی که فیلم س ک سی می بینم تحریک و نعوظ میشم ولی با همسرم فقط نزدیک انزال نعوظ دارم بشدت سرد شدم چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   رابطه منظم ۳-۴ بار در هفته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   معاشقه موثر ۳۰-۴۰ دقیقه قبل از دخول
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رويا یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  اين دوتا كنار خط بخيه سزارين من زگيل هستن يا خال؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خیر زگیل نیستن
 • تصویر کاربر مشکوک دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  وقتتون بخیر
  آیا واکسن گارداسیل با واکسن های کرونای موجود در ایران تداخل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر قبل از عید دچار سوزش ادرار شدم به دکتر اورولوژ مراجعه کردم بهم قرص سیپرو فلاکساسین و فنازو مکس داد وبرام ازمایش ادرار و psa وcbcو سونو گرافی از مثانه و پروستات و کلیه و مجاری ادراری برام نوشت انجام دادم همه نرمال بود که بعد از عید در ماه رمضان دچار درد پروستات و الت ودرون مقعد شدم به دکتر دیگر مراجعه کردم بهم قرص تامسولوسین و فینوپروست و کوتریموکسازول داد مصرف کردم سوزش خیلی بهتر شد ولی هنوز درد داشتم مجدد به دکتر مراجه کردم بهم قرص سفکسیم و سلکسیب داد فایده ای نداشت دوباره مراجعه کردم بهم قرص ناپروکسن وشیاف دیکلوفناک داد بازهم تاثیر نداشت به دکتر دیگر مراجعه کردم بهم قرص افلوکساسین 300 داد مصرف کردم یه دوهفته ای کاملا خوب شده بودم ولی حالا فقط در قسمت دنبالچه درد دارم که بعضی اوقات به لپ راست باسن هم میزند و بعضی اوقات این درد خوب میشود و نمیدانم از پروستات هست یا نه ومدت 4روزه که قرص تاوانکس750 که یکی از همکارانم معرفی کرد مصرف میکنم فعلا تاثیری نداشته لطفا شما راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   دوره درمان تا ۱۴ روز مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  بنده از سن هفت سالگی تنگی مجرای ادراری داشتم که خیلی از راهها رو از میل زدن تا درمان لیزری تا سن پانزده سالگی انجام دادم و به دلیل اینکه هیچ جواب مثبتی نگرفتم ترجیح دادم به همین شکل زندگی کنم پ الان 30 سالم هست تا حدود سه ماه پیش که سنگ کلیه گرفتم و به شدت ادرارم تحت تاثیر قرار گرفت تا جایی که قطره قطره شده بود و مجدد سیستوسکوپی انجام دادم که به علت تنگی شدید با طول دو سانت مجبور به نصب سوند از طریق مثانه شدم حالا بهترین روش درمان چی هست؟؟؟
  ممنون میشم از محبتتون اگه پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   با مدارک و عکس رنگی مجرا (RUG) به مطب مراجعه کنید تا تمامی راه حل ها و روش ها و عوارضش رو براتون توضیح بدم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر من همسرم عمل واریکسول انجام دادن و خیلی خیلی خیلی ضعیف هستن در رابطه برقرار کردن می خاستم یه قرص یامکمل قوای جنسی که تایید میکنید رو به من معرفی کنید ممنون و همچنین علاوه بر قرص ناتوانی جنسی قرصی هم هست که باعث شادابی و انرژی بیشتر و رفع خستگی همسرم شه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر کرمی
  من یک سال ک فوبیای ایدز گرفتم
  من داداشم زیاد رابطه جنسی داره و اینکه داخل یه لیوان اب خورد و من بعدش لیوان رو با اب خالی شستم و بعد داخل همون لیوان اب خوردم میخاسم ببینم ازین طریق اچ ای وی منتقل میشه یا نیازی هس ب ازمایش یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   احتمالش خیلی کم هست و نقریبا صفر هست
 • تصویر کاربر فربد پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما
  پسری هستم 22 ساله که چندوقت پیش ضایعات کوچکی بر روی آلتم مشاهده نمودم.که اعداد انها در حال افزایش است.
  میخواستم ببینم زگیل تناسلی هستند یا خیر!؟
  لطفا عکس هارو مشاهده فرمایید
  سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر فربد سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خدمت شما
   پسری هستم ۲۲ ساله که چندوقت پیش ضایعات کوچکی بر روی آلتم مشاهده نمودم.که اعداد انها در حال افزایش است.
   میخواستم ببینم زگیل تناسلی هستند یا خیر!؟
   لطفا عکس هارو مشاهده فرمایید
   سپاس گزارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر