راه های انتقال زگیل تناسلی از زن به مرد و برعکس

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع ویروس HPV در دنیا وجود دارد و این ویروس ها، به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. ویروس های نوع 16 و 18 شایعترین ویروس های خطرناک HPV در دنیا هستند و اغلب از طریق تماس جنسی آلوده، از مرد به زن و از زن به مرد و در مواردی که هم جنس گرا هستند، از مرد به مرد و از زن به زن منتقل می شوند. گاهی انتقال زگیل از طریق بوسیدن هم انجام می شود.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در دنیا، 80 الی 90 درصد این ویروس ها در عرض 2 سال خود به خود از بین می روند. شایعترین علامت HPV تولید زگیل می باشد که در همه جای بدن، احتمال تولید زگیل به وسیله این ویروس وجود دارد. آن چه که مورد بحث ما در اینجا می باشد، ویروس های منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده یا sexually Transmitted disease می باشد که بالای 95 درصد فقط از طریق تماس جنسی آلوده به فرد سالم منتقل می شوند. 

آیا زگیل تناسلی از زن به مرد منتقل می شود؟

 در پاسخ به این سوال باید گفت که، بله زگیل تناسلی از زن به مرد منتقل می شود.زگیل تناسلی در بیشتر موارد از طریق تماس جنسی منتقل می شود. حتی اگر زگیل شما خیلی کوچک باشد یا حتی دیده نشود، می توانید عفونت را به شریک جنسی خود منتقل کنید.

ایا زگیل تناسلی از مرد به زن منتقل میشود؟

بله زگیل تناسلی از مرد به زن منتقل میشود. در واقع جنسیت در انتقال این بیماری تاثیری ندارد، هنگامی که با فرد آلوده چه مرد و چه زن ارتباط برقرار میکنید، در معرض خطر هستید و گرفتار HPV خواهید شد. بهترین راه برای درامان ماندن از این بیماری کنترل روابط جنسی آلوده و پر خطر است.

تمرین کگل برای زود انزالی

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال hpv عبارتند از:

انتقال از طریق تماس جنسی واژینال: این روش شایعترین نوع راه های انتقال hpv است و از طریق رابطه جنسی آلوده منتقل می شود. لازم به یادآوری است ملاک آلوده شدن به HPV بالینی، وجود زگیل تناسلی برجسته در روی آلت تناسلی مرد، در ناحیه عانه، کشاله ران و بیضه ها و در زنان وجود این زگیل ها در ناحیه دور واژن، لابیهای بزرگ و کوچک تناسلی است و اغلب به صورت خال های گوشتی برجسته و قهوه ای رنگ می باشند.

لازم به یادآوری و تاکید مجدد است که قطعی ترین روش تشخیص آلودگی به زگیل، معاینه بالینی توسط فرد متخصص می باشد و آزمایش تنها برای تعیین نوع زگیل (با نمونه برداری مستقیم از زگیل)، ارزش دارد. آزمایش هایی که اغلب از خون- ادرار و یا سوآپ از نسج سالم برداشته می شود، غلط می باشد و از نظر علمی جز نگرانی واسترسی که به بیمار و خانواده وارد می کند ارزشی ندارد و اکیداً توصیه نمی گردد. نتیجه اینکه آنهایی که بدون داشتن زگیل واضح، آزمایش آنها مثبت گزارش می شود اعتبار علمی ندارند.

دومین راه انتقال از طریق تماس جنسی آنال یا مقعدی می باشد: از نظر علمی، ارتباط جنسی از طریق مقعد به علت آلودگی شدید آن اصلا توصیه نمی گردد. سوزاک، سفلیس، ایدز، تبخال، شانکر، شانکروئید و زگیل، از بیماری های شایع منتقل شونده از طریق تماس جنسی مقعدی مخصوصاً بدون استفاده از کاندوم و پوشش بهداشتی می باشند.

زگیل تناسلی در این روش تماس جنسی که اغلب در هموسکژوال یا همجنسگرا ها دیده می شود، از طریق تماس پوست به مخاط، باعث آلودگی و درگیری دور مقعد می شود.

راه انتقال زگیل تناسلی

علائم بالینی آن به صورت خال های گوشتی برجسته در داخل مقعد و پوست دور مقعد می باشد. در مواردی که داخل رکتوم و یا قسمت داخلی مقعد گرفتار شود، باید با کولونوسکوپی و دستگاه مخصوص آن برداشته شود. برای درمان ضایعات بیرونی، بهترین روش درمان کرایوتراپی می باشد. در نوع آلودگی پرخطر، احتمال سرطان مقعد در آینده برای بیمار محتمل است و باید تحت نظر پزشک معالج باشد.

سومین راه انتقال hpv: روابط جنسی دهانی یا اورال می باشد. اگر مرد و زن، مبتلا به زگیل تناسلی واضح باشند در این نوع ارتباط به علت تماس مخاط به مخاط، انتقال زگیل تناسلی اتفاق می افتد که به صورت خال های برجسته یا برجستگی گوشتی، و اغلب در روی لب ها و زبان ایجاد می شوند. در موارد مشکوک باید از آنها بیوپسی یا نمونه برداری نیز انجام گردد. بهترین روش درمان این نوع زگیل ها استفاده از کرایوتراپی می باشد. بهترین توصیه پزشکی در جهت عدم آلودگی به این نوع ویروس، اجتناب از فعالیت های جنسی آلوده می باشد.

چهارمین راه انتقال زگیل تناسلی: استفاده از اپیلاسیون های غیر بهداشتی و تیغ آلوده برای اصلاح موهای ناحیه تناسلی است. اگر از تیغی که قبلا جهت زدودن موهای تناسلی آلوده به زگیل تناسلی استفاده شده، برای اصلاح موی صورت و زیربغل استفاده شود، انتقال زگیل تناسلی به صورت، زیر گردن و زیربغل اتفاق می افتد. لذا در اینجا توصیه می شود به هیچ وجه از تیغ آلوده و استفاده شده در ناحیه تناسلی، برای اصلاح موهای مناطق دیگر استفاده نشود.

در مورد اپیلاسیون: اگر وسیله استفاده شده بهداشتی یک بار مصرف نباشد و برای اپیلاسیون فرد آلوده قبلاً استفاده شده باشد و در ادامه شخص دیگری از آن استفاده کند، (مخصوصاً زمانی که باعث خونریزی و آزردگی پوستی در ناحیه سالم شود) باعث انتقال زگیل تناسلی خواهد شد و لذا توصیه می شود مسائل بهداشتی در این مراکز کاملاً رعایت و از وسایل یکبار مصرف استفاده گردد.

در پایان بحث لازم به یادآوری است که پیشگیری بهتر از درمان است. با توجه به این نوع اطلاع رسانی های علمی و به روز و دقیق جهت جلوگیری از ابتلا به این ویروس، باید با نگاه علمی از انجام فعالیت های جنسی آلوده اجتناب نمایید و در مراجعه به مراکز زیبایی، دقت به رعایت بهداشتی را حتما مدنظر داشته باشید.

بر خلاف تبلیغات رایج در رابطه با لیزر و سوزاندن زگیل، این امر باعث بخار شدن ویروس در هوا و پخش شدن زگیل و انتقال آن به جاهای مختلف از جمله بینی و گلو و حنجره و چشم می شود.

بهترین درمان: کرایوتراپی می باشد که در این روش با تبدیل مایع نیتروژن به گاز نیتروژن با دمای 250درجه و اغلب در یک جلسه، زگیل بدون آلوده کنندگی درمان می شود.

جهت درمان زگیل تناسلی و مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122642744 – واتساپ 09351142080

02122647404 

عکس زگیل تناسلی

عکس زگیل تناسلی 1
عکس زگیل تناسلی 2
عکس زگیل تناسلی 3
عکس زگیل تناسلی 4
عکس زگیل تناسلی 5
عکس زگیل تناسلی 6
عکس زگیل تناسلی 7
عکس زگیل تناسلی 8

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.3/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۹ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير ، بنده برج دو ١٤٠٢ زگيل زد بالاي التم و برج هشت ١٤٠٢ فهميدم و كرايو كردم و يكدونه بود ، از اون تايم تا الان كه يكسال ميگذره خداروشكر ضايعه اي نبوده ،،، بنظرتون امكان حذف شدنش وجود داره سا چكار كنم ريشه كن بشه ، واكسنم سه دوز زدم بعد از گرفتن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   اگر ضایعه ندارید جای نگرانی نداره حتما به پارتنرتون بگید که واکسن تزریق کنه
 • تصویر کاربر مهرزاد چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیرمن یک هفته هست متوجه شدم یکی از رگهای روی التم جمع شده از ریز پوست الت سمت راست التم و انگار جمع شدن کوچیک کوچیک انگار مثلا 20 قطره خون کوچیک کوچیک شمع شدن و داخل رگ میخواستم ببینم باید چیکار کنم عکسش هم فرستادم براتون موقع نعوظ مشخص هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر S دوشنبه ۴ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  این ضایعات متورم شده به نظرشما چی میتونه باشه.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   در حد رویت عکس زگیل نیست بهتره از نزدیک توسط ارولوژیست معاینه شوید
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۳۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من من یک سال و نیم پیش ارتباط جنسی داشتم. چند ماه بعد خودم حساس شدم و نگاه کردم دیدم یک برجستگی روی پوستم تقریبا 5 سانت بالاتر از آلت تناسلی داره. اولش رنگش روشن بود الان تیره شده. تو این مدت از تیغ هم استفاده میکردم ولی زیاد نشد. یک سری برجستگی ها روی دستمم بود که اونا هم اول روش بود و بعد تیره شد. همون موقع دکتر رفتم آزمایش اسپرم دادم و معاینه شدم گفتن نیست. ولی فکرش مونده هنوز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۸ خرداد ۳( 4 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۸ خرداد ۳( 4 هفته پیش)
   در تلگرام آپلود کردم.اینجا هم الان آپلود کردم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   زگیل نیست دوست عزیز جهت اطمینان ۱۰۰٪ میتونید نمونه برداری انجام بدین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود ۵ ماهه که همچین چیزی روی پوست التم هست
  خارش و سوزش ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  یه برآمدگی مانند جوش در انتهای آلت تناسلی به وجود آمده در اطراف آن احساس خارش دارم و کمی حالت سوزش ادار آیا زگیل تناسلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   عکس های واضح تر آپلود کنید
 • تصویر کاربر ماندگاری پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهر من دوماه پیش یک دونه روی آلت تناسلی در اومد بعد از دوماه بیشتر شدن ولی کوچیک هستن دیروز رفتیم دکتر با معاینه گفت زگیل تناسلی هستن کرایوتراپی انجام دادن ولی هیچ دارویی ندادن و نگفتن یه چیزی بخوره چه چیزی نخوره میشه کامل درمورد زگیل تناسلی بگین و چه چیزی باعث بیشتر شدن میشه و چه چیزی بخوره کامل از بین برن و چه دارویی یا چه خوراکی بخوره برا تقویت سیستم ایمنی بدن آیا واکسن الان میتونه بزنه
  واکسن ایرانی بهتره یا گارداسیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   گارداسیل بهتره هیچ پرهیز غذایی نداره از استرس و روابط مشکوک دوری کنید
 • تصویر کاربر خلیل دوشنبه ۶ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر  من یه مدت پیش به زگیل مبتلا شدم ومتوجه علائم آن در مثانه شدم ورفتم لیزر کردم اونهارو الان بعد ده روز فقط اون ضایعات در جاهای دیگه مثانه برگشتن چکار باید کنم دوباره لیزر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  ببخشید اگر فرد سالمی با دختری فقط یکبار رابطه اورال داشته باشد و در دهان انزال صورت بگیرد، آیا احتمال انتقال hpv هست؟ آیا درصورت عدم وجود ضایعه در دهان فرد و رابطه اورال امکان انتقال از این طریق وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   اگر هر کدام از طرفین حامل ویروس باشند امکان انتقال هست
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۸ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   دکتر شما فرمودید یه جا امکان انتقال از بزاق دهان به الت وجود ندارد ولی الان می گین امکان انتقال هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   اگر ضایعه داشته باشند هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشیدآقای دکتر تازه متوجه شدم که hpv59 دارم هم خودم هم شوهرم رابطه غیر عرفی نداشتیم همش استرس این رو دارم که از کجا به من منتقل شده حتی استخر و اپیلاسیون هم نرفتم من کارمندم میتونه از استقاده سرویس بهداشتی اداره باشه؟ من هم میتونم از طریق سرویس بهداشتی به دخترم انتقال بدم من هیچ زائده بیرونی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   بله امکان انتقال هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   تست پاپ اسمیر انجام دادین؟
  3. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   بله پاپ اسمیر انحام دادم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   امکان انتقالی از روش مذکور حداقلی است
  5. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   واای خاک به سرم شد من میرم خونه مامانم و خواهرم از سرویس بهداشتی استفاده میکنم اونا هم پس میگیرن چکار کنم اونا نگیرن استرس دارم آقای دکتر تو رو خدا کمکم کن استرسم کمتر بشه ؟سرویس بهداشتی ایرانی بهتره یا فرنگی کمتر انتقال میده؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   ایرانی بهتره با رعایت بهداشت شخصی این شانس انتقال حداقلی خواهد بود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر