علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان چیست؟ درمان زخم شدن کلاهک آلت به چه صورت است؟عوامل متعددی باعث زخم سر آلت تناسلی می شوند که به علل آن می پردازیم. این زخم ها از نظر ظاهر، زمان ایجاد، تعدد و وجود همزمان درد، خارش و سوزش و اینکه جدیداً ایجاد شده اند و یا اینکه مزمن هستند، علت های مختلفی دارند. در ادامه شایع ترین علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان و درمان زخم شدن کلاهک آلت را بیان می کنیم.

بیماری های آلت که سبب زخم می شوند

هرپس یا تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یکی از شایعترین بیماری های منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است، که از مرد به زن و زن به مرد قابل انتقال می باشد و علت آن ویروس HSV یا هرپس نوع П می باشد. علائم بالینی آن به این شکل است که بعد از چند روز از تماس جنسی آلوده، تارهای آبکی گروهی، توام با قرمزی و خارش و سوزش، در ناحیه تناسلی مرد و زن ظاهر می شوند.

در اولین بروز، عفونت، اغلب هنگام شروع قاعدگی خانم ها و یا هر بیماری تب دار همراه با درد عضلانی و ضعف و بی حالی خود را نشان می دهد. از مشخصات بارز بالینی تبخال تناسلی، تاول های همراه با خارش و سوزش و گروهی بودن آن می باشد. اگر مجرای ادراری و یا واژن درگیر شود، اغلب سوزش ادراری و دردناک بودن مقاربت جنسی، از علائم برجسته تب خال می باشد. 

تبخال تناسلی

نکته بالینی بسیار مهم درباره تب خال تناسلی، این است که فقط زمانی که تاولی های ترشحی وجود دارند، آلوده کننده می باشد و لذا ما به بیمار توصیه می کنیم در زمان فعال بودن تاول ها، از انجام فعالیت های جنسی جهت جلوگیری از انتقال، اجتناب نمایند.

تب خال تناسلی مثل خیلی از بیماری های ویروسی درمان قطعی ندارد. در حال حاضر آسیکلوویر و والسیکلوویر، تنها داروهای موجود در بازار دنیا هستند که باید توسط پزشک تجویز گردند.

سفلیس

سفلیس و زخم ناشی از آن، که عموماً در ناحیه آلت تناسلی ظاهر می شود، دومین بیماری منتقل شونده از طریق سکس آلوده است که عامل آن ترپونما پالیدوم می باشد و با انتقال از طریق تماس جنسی، باعث ایجاد زخم قرمز بدون درد، با حاشیه صاف در ناحیه تناسلی می شود. قطعی ترین وسیله تشخیص آن توسط تست های آزمایشگاهی و نمونه برداری از زخم می باشد.

پس از تایید تشخیص بیماری، پنی سیلین تزریقی با نظر پزشک معالج، بهترین داروی موثر بر بیماری است. اهمیت تشخیص به موقع و درمان درست آن، از عوارض وحشتناک بیماری که شامل: مشکلات قلبی و عروقی، مننژیت، درگیری عصبی و التهاب مغز و آسیب به بینایی و شنوایی است، جلوگیری می کند.

شانکروئید

این بیماری از طریق تماس جنسی آلوده باکتری به نام هموفیلوس دوکرئی، منتقل می شود که از طریق ارتباط جنسی آلوده از مرد به زن و زن به مرد منتقل می شود. علائم بالینی آن ایجاد زخم های متعدد دردناک، همراه به خارش و سوزش و ترشحات می باشد. در صورتی که مجرای ادراری و واژن درگیر شوند، باعث درد شدید هنگام فعالیت جنسی و سوزش و درد شدید ادراری می گردد.

تشخیص قطعی آن بر اساس ظاهر بالینی زخم و پیدا کردن عامل بیماری در یافته های آزمایشگاهی می باشد. بعد از قطعی شدن بیماری، درمان دارویی ضد باکتریال با نظر پزشک متخصص، و اجتناب از فعالیت های جنسی، بهترین راه درمان و پیشگیری از انتقال آن به افراد سالم می باشد.

شانکروئید
بیماری شانکروئید

گرانولوم اینگوینال

این بیماری نیز ناشی از یک باکتری از طریق تماس جنسی آلوده است، که باعث ایجاد زخم در ناحیه کشاله ران، روی آلت تناسلی و مقعد می گردد. از مشخصات این بیماری، حالت پیش رونده آن است که در صورت عدم درمان به موقع، باعث گسترش زخم های عمقی و پیش رفته می شود.

بهترین راه مقابله در درجه اول، اجتناب از فعالیت های جنسی، در صورت ابتلا به زخم های تناسلی و مراجعه به پزشک و تشخیص و درمان به موقع می باشد. تشخیص قطعی این بیماری، با یافتن عامل بیماری در ترشحات زخم است. خوشبختانه از نظر شیوع، این بیماری خیلی شایع نیست ولی همیشه در زخم های سرکش آلت تناسلی و کشاله ران باید آن را در نظر داشت.

زخم آلت تناسلی به علت HPV یا زگیل تناسلی

زخم آلت تناسلی به علت زگیل شایع نمی باشد، مگر اینکه به ماهیت بدخیم و سرطانی تبدیل شود و یا با عادت های غلط درمانی، از قبیل استفاده از اسید برای سوزاندن زگیل تناسلی و یا نخ انداختن به زگیل و یا دستکاری های دیگر، باعث زخم آن بشویم.

در اینجا لازم به یادآوری است که بهترین درمان زگیل تناسلی، سرما درمانی یا کرایوتراپی می باشد که اغلب در طول چند روز باعث از بین رفتن زگیل ها می شود.

زخم آلت تناسلی به علت آلودگی با کنه

اسکابیز نام کنه ای است که باعث یک بیماری پوستی مسری می شود، که همه جای بدن از جمله آلت تناسلی را درگیر، و باعث زخم ها و تاول های ریز ریز و منتشر، به همراه خارش و سوزش شدید می شود. این زخم ها اغلب به صورت تاول های ریز، با خارش و به صورت خطی و نامنظم خودش را نشان می دهد.

در صورت مشاهده علائم فوق در آلت تناسلی و هر جای بدن، اجتناب از فعالیت های جنسی، مراجعه به پزشک و تشخیص آزمایشگاهی بیماری و شروع درمان، مناسب ترین و بهترین اقدامی است که توصیه می گردد.

زخم آلت تناسلی به علت آلودگی با کنه

زخم های آلت تناسلی به علت بیماری های سیستم ایمنی

پسوریازیس

پسوریازیس یکی از بیماری های شایع پوستی می باشد، که علت آن اختلال در سیستم ایمنی است. این بیماری خود را با لکه های قرمز و خشک، به همراه جوش های قرمز، خارش و درد و ترک خوردگی پوست، در جاهای مختلف بدن از جمله ناحیه تناسلی نشان می دهد. تشخیص آن اغلب با معاینه بالینی توسط متخصص پوست می باشد.

درمان: بیماری پسوریازیس درمان قطعی ندارد. استفاده از کرم ها، پمادهای موضعی، داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، از موارد درمانی می باشد.

لیکن پلان

نداشتن بیضهاین یک نوع بیماری خود ایمنی پوستی است که به علت اختلال ایمنی، به صورت جوش های ریز خارش دار، در همه جای بدن از جمله آلت تناسلی ایجاد می شود. در موارد شدید، تاول های پوستی منتشر که پوسته پوسته می شوند، از علائم این بیماری می باشند.

تشخیص قطعی این بیماری توسط پزشک متخصص صورت می گیرد و داروهای آن، اغلب کورتون و دیگر داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند.

سرطان آلت تناسلی

این نوع سرطان بسیار نادر می باشد و نشانه آن زخم های طول کشیده و پیش رونده، و مقاوم به درمان می باشد. اصولا هر زخم مزمن پیش رونده و مقاوم به درمان های دارویی را، باید دقیقاً از نظر سرطان آلت تناسلی بررسی کرد. اولین اقدام تشخیصی آن نمونه برداری از محل زخم و فرستادن آن به پاتولوژی جهت بررسی نسجی می باشد. در صورت تایید، تنها راه درمانی آن جراحی است که در مراحل اولیه، برداشتن قسمتی از آلت یا Partial Penectomy و در مراحل پیشرفته، برداشتن کامل آلت تناسلی و غده های لنفاوی کشاله ران می باشد.

در پایان و جمع بندی بحث به این نتیجه می رسیم که:

در صورت مشاهده هر نوع تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی و یا زخم های آلت تناسلی، هر چه سریعتر جهت تشخیص و درمان به موقع، به پزشک مراجعه نمایید تا با تشخیص و شروع درمان سریع، از عوارض بعدی آن جلوگیری شود.

4/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ممد سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید من تاحالا رابطه نداشتم اما سر کلاهک آلت تناسلیم‌ یه چیزی شبیه جوش رو لبش‌ زده ک گاهی اوقات هم میخاره‌ و این که سمت چپشم‌ پایین کلاهک‌ آلت تناسلیم‌ یه مقدار انگار زخم و ایناست‌ ک نمیدونم چیه سر در نمیارم امکانش‌ هست ترمیم‌ بشه ؟اینم بگم ک چند باری خود ازضایی کردم قبلا
  با عکس های توی اینترنت هم هرچی گشتم تطتبیقی‌ نداشت این زخم و اون جوش ولی خب زشت کرده التمو‌ اصن راه درمانی هست؟و این ک اصلا این بیماری چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام این ها عروقی هستن اهمیت خاصی ندارن نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سام و خسته نباشید حدود یکسالی میشه رویه التم لکه هایه قرمز با سوزش خارش و حتی زخم شدی مواجهم یکبار ب دکتر مراجغه کردم بهم پنسیرین هایه قوی زد با کپسول و پماد تتراساکلین ک خوب شدم و دوباره با این مشکل روبرو شدم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام بعد از رابطه جنسی ایجاد شدن ؟
  2. تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام بله جناب دکتر من متاهلم و بعداز رابطع اینجوری شدم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   پماد تتراسایکلین شروع کنید. خانم هم توسط متخصص زنان معاینه بشن
  4. تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام چند وقتیه پمادو میزنم ولی دیگه اثر نداره جناب
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشه احتمالا حساسیت پوستی یا اگزما هست نگران کننده نیست . به متخصص پوست مراجعه کنید اگر لازم بود نمونه برداری کنند
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اهورا دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر, خسته نباید
  من دیروز متوجه یه زخمی شدم روی آلتم که مثل جوش سرسیاه بود, یکم فشارش دادم و .. چیزی نشد
  امروز یکم بزرگ تر شده و خشک تر شده
  وقتی هم بهش دست میزنم درد میگیره
  میخواستم بدونم چیه, آیا مشکلی داره یا خودش خوب میشه
  عذر میخوام, عکسش رو هم براتون میفرستم تا بهتر متوجه منظورم بشید
  1. تصویر کاربر اهورا دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر اهورا دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام احتمال زیاد تا دو هفته دیگه برطرف میشه جای نگرانی نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام 26 سالمه مدتی میشه بعد از رابطه با همسرم زخم هایی با سوزش و درد شدید روی آلت تناسلیم ایجاد میشه که بعضی هاشون پایین کلاهک و بعضی انتهای آلت تناسلیم هستن که بعد از چند روز خوب میشن ولی دوباره با رابطه بعدی بازم زخم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   سلام از کاندوم استفاده میکنید ؟ خارش دارد ؟ 

 • تصویر کاربر A پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم ببینم علت این تغییر رنگ در آلت تناسلی عادی هست یا خیر؟؟ درمان آن چیست و چه از نوع پماد و تشخیص شما چیست ؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   بخاطر ختنه است و نرمال است
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۲۵سالمه و سکس نداشتم اما سالیان سال هست (دقیق نمیدونم چند سال ولی شاید تا قبل یا بعد از ۲۰سالگی) که زیر تنه‌ی آلتم قسمت نزدیک به کلاهک یه مجموعه ریز از برجستگی ها رو دارم که در مرکز اون محدوده یکم متراکمتر و برجسته تر اما کوچیکه کلا. اینم بگم که زیاد خودارضایی میکنم. تو اینترنت چندبار درمورد زگیل تناسلی سرچ کردم چیزی که دارم رو باهاش نتونستم تطبیق بدم نمیدونم الان این توده معمولیه یا خیر. اینم بگم که ناحیه بدون درده و نرمه. تو عکسایی که فرستادم سعی کردم که چین و چروک پوست الت رو با انگشتام بکشم و واضح دیده شه اون ناحیه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   سلام زگیل نیست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۷ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من چند وقت پیش در حین رابطه جنسی ناخن خودم به آلتم گیر کرد و یه زخم نسبتا عمیق در قسمت ختنه گاه ایجاد شد . حالا همونجا پوستش نازک شده و هربار بعد رابطه جنسی یا حتی در حین رابطه جنسی ترک میخوره . درد نداره و سوزش هم فقط در حین رابطه بعد ترک خوردن . بقیه مواقع سوزش نداره . وقتی هم خوب میشه باز پوستش به شدت نازکه .
  روی کلاهک آلت هم دو هفته پیش بعد رابطه جنسی حالت خشکی پوست ایجاد شد که پماد زدم خوب شده ولی هنوز تقریبا قرمز رنگه و پوستش نازک شده .
  ممنون میشم در این دو مورد راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من زگیل تناسلی داشتم نوع 6 بود درمان کردم فقط با یک نفر رابطه داشتم دو تا سوال داشتم 1.برخورد ناحیه تناسلی از روی شلوار باعث انتقال دوباره ب من خواهد شد از طریق ترشحات احتمالی واژن2.پماد درمانی برای تقویت موضعی چی پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   جواب سوال یک خیر جواب سوال دو هیچ پماد موضعی تقویتی وجود ندارد مگر بعد از کرایو زینک بزنید
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   دکتر من قرص ahcc platinum مصرف کردم بعد از یکماه یه ضایعه بود که نمی‌دونم حتما زگیل بود خود ب خود محو شد مصرف این قرص رو چند ماه پیشنهاد میکنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   این قرص ها تقویتی است میتونید مصرف کنید تا ۳ ماه اینده
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   دکتر رابطه جنسی از طریق پوشیدن شرت سوراخ دار و کاندوم باعث انتقال مجدد خواهد بود ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   شرت سوراخ دار که نمیدانم چیست اما کاندوم اگر ضایعه فعال داشته باشید باز هم انتقال انجام میشه اگر نه که هیچ
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام اقاى دکتر خسته نباشید
  ۲روز پیش احساس خارش روى آلت داشتم پوست کمى قرمز شده رفتم پیش دکتر عمومى براىم آمپول جنتاماىسىن وقرص سىپروفلوکساسىن وپماد کالامىن تجویز کرد از دیروز استفاده کردم امروزسر آلتم تا ناحیه ختنه گاه از قسمت بالا کبود شده وىک لاىه ازپوست هنگام شستن کنده شد عکس میفرستم راهنمایى کنید لطغا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   رابطه جنسی داشتید ؟
  2. تصویر کاربر منصور سه شنبه ۱۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   متاهلم وروز قبل از اىن بله داشتم
  3. تصویر کاربر منصور سه شنبه ۱۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   میتواند حساسیت دارویی یا به کاندوم باشه . ضایعه وسیع هست میتونه drug eruption باشه یا ضایعه قارچی . ترجیحا اگر بعد از یک هفته کم تر نشد باید نمونه برداری بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Samyar چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام پسری ۲۶ ساله هستم یک ساله که ازدواج کردم حدود ۵روزه که روی کلاهک الت تناسلیم جوش می زنه بعد وقتی خودش می ترکه شبیه تاول ازش یه مایع خارج می شه توش سفیده می شه بگین مشکلش چیه اگه لازمه عکس بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   عکس بفرستین
  2. تصویر کاربر Samyar سه شنبه ۱۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   وقتی که لباس زیر استفاده نکنم وهوا بهش بخوره زخمش خشک می شه ممکنه به علت گرما عرق سوز شدن باشه
  3. تصویر کاربر Samyar سه شنبه ۱۳ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   عکس فرستادم نمی دونم ارسال شد یاخیر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   عکس رویت شد کیست یا جوش هست احتمالا باید تخلیه بشه تا عود نکنه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   فعلا کلوگزاسیلین ۵۰۰ هر ۶ ساعت بخورید تا یک هفته اگر بهبود نیافت باید تخلیه بشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر