درمان تبخال تناسلی چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

ممکن است در اطراف ناحیه تناسلی خود احساس خارش یا گزگز داشته باشید. تبخال تناسلی، معمولاً با تاول‌های دردناک و کوچکی همراه است که ظاهر می‌شوند و زخم‌هایی ایجاد می‌کنند که ترشح یا خونریزی می‌کنند. بیشتر افراد در عرض چند هفته پس از ابتلا به ویروس تبخال تناسلی، از شخص دیگری متوجه علائم می شوند. اولین باری که این اتفاق می افتد، ممکن است تب، سردرد یا سایر احساسات شبیه آنفولانزا نیز داشته باشید. برخی از افراد علائم کمی دارند یا هیچ علائمی ندارند.

تبخال تناسلی چیست؟

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماری های مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که بیماری تب خال تناسلی، یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن (که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند) افزوده می‌شود. دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌ توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است.

اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌ زند. تبخال تناسلی مردان و زنان، دومین بیماری شایع منتقله از طریق جنسی است که در صورت ابتلا به آن باید تا آخر عمر با آن مدارا و زندگی کنید چون درمان قطعی ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

تبخال تناسلی در افراد

تبخال تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده تبخال تناسلی، ویروس هرپس یا تبخال می باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد. نوع 1 که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب ها می گردد و نوع 2 که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان، و پوست ناحیه تناسلی اطراف می گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می یابند. ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب ها، و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابند.  

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی کدامند؟

بعد از 2 روز تا 2 هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

در حدود دو سوم افراد مبتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)علائمی را تجربه نکرده و یا علائمی خفیفی را تجربه می کنند که با دیگر عوارض پوستی اشتباه گرفته می شوند. در مواردی که علائم وجود ندارند، هرپس تناسلی باز هم قابل انتقال است. پزشکان ما، جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت خود انجام هر دو آزمایش هرپس نوع 1 و 2 را به بیماران توصیه می کنند.

 

علائم هرپس تناسلی در مردان

هرپس تناسلی در بیشتر موارد بدون هیچ علائمی می باشد ولی می تواند در بعضی موارد علائم زیر را داشته باشد که عبارتند از:

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و 4 هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد. هرپس سیمپلکس و سرطان یعنی چه؟ آیا هرپس باعث سرطان می شود؟

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا 8 بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد. 

بیماری هرپس

راه های تشخیص تبخال تناسلی مردان

پزشک معاینه ای جسمانی انجام داده و به دنبال زخم ها خواهد گشت. او می تواند مایعی را از تاول ها بدست آورده، آن را کشت داده و از نظر وجود هرپس آن را ارزیابی کند. آزمایش های خون و دیگر آزمایش ها نیز می توانند بر روی مایع گرفته شده از تاول انجام شوند. همچنین می تواند از طریق موارد زیر نیز بیماری را تشخیص دهد که عبارتند از:

عوارض تبخال تناسلی

درمان های تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد تصور می کند به تبخال تناسلی ابتلا یافته است باید هر چه زودتر با پزشک ملاقات کند. تشخیص تبخال تناسلی در هنگامی که زخم ها وجود دارند آسان تر است. در این صورت فرد می تواند درمان را زودتر آغاز کرده و احتمالا درد کمتری را در ارتباط با عفونت تجربه کند. هرپس تناسلی ( زگیل تناسلی) هیچ درمانی ندارد اما دارو ها می توانند به آن کمک کنند.

آسیکلوویر

درمان تبخال تناسلی با آنتی بیوتیک

کپسول آسایکلوویر400 را می توان به صورت روزانه برای درمان تبخال تناسلی استفاده کرد. این کپسول، باید به محض احساس هر گونه حس مور مور، سوزش یا خارش مصرف شوند.

درمان تبخال تناسلی با پماد

 داروی آسیکلوویر به صورت پماد موجود است و در مراحل اولیه یا در هنگام عود علائم بر روی زخم ها قرار داده می شود.

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

چند توصیه برای تبخال تناسلی

آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن:

قرص ویسول

سوالات رایج درباره ی تبخال تناسلی

در ادامه سوالات رایج درباره ی تبخال تناسلی را برای شما آورده ایم.

آیا این بیماری عود کننده است؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌ کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس، تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به ۸ بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم و به طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌ شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند (آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی، به شدت در حال افزایش است) بیشتر مشاهده می‌ شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌ بند و باری جنسی دارند، به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است، چون اطلاع و ترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر ( مقاربتی) جوانان ایجاد می‌‌ کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند، ولی آن را از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

4.3/5 - (92 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آیا‌تلفنی‌میشه‌درمان‌شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۳( 1 هفته پیش)
   با سلام و احترام عکس از آلت در حالت نعوظ بفرستید
 • تصویر کاربر قاسم دوشنبه ۲۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام
  من بر روی آلت تناسلیم برآمدگی های سفید رنگی هست ..
  البته این برآمدگی ها ۱۰یا ۱۵ سال هست
  نه سوزش دارد و نه خارش
  هیچ تغییری هم نمی کند
  آیا تبخال تناسلی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   خیر تبخال یا زگیل نیستند
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  من امیر حسین شانزده ساله الان چند روزی هست که پشت سرم جنئب میشوم مداوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   به هنگام خواب؟ یا طول روز هم هست؟
 • تصویر کاربر داریوش شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر مدتیه اسپرم بنده اون حالت شیری شکل و لزج را نداره اسپرم بنده آبکی و شفاف شده و لخته های سفید توش هست خواستم بدونم مشکل چیه احتمالش هست بخاطر واریکوسل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر Ak دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تا حالا رابطه جنسی نداشتم یه روز تو خواب جنوب شدم و هوالی ظهر از خواب پا شدم وقتی بیدار شدم دیدم روی التم میسوزه تا شب زخم شد و منم روش چسپ زخم میزدم و الان هم گاز استریل میگم من که تا حالا رابطه نداشتم احتمال این کا تبخال باشه وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   خودارضایی میکنید؟
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲ اسفند ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، یه مدتی هست این ضایعه زیر بیضه بوجود اومده، این چیه؟ زگیله ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ اسفند ۲( 5 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر راز سه شنبه ۱ اسفند ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من تازه مبتلا شدم و دیابت هم دارم برای اینکه مجدد بیماری عود نکنه چه دوز از داروی اسیکلوویر رو باید مدام مصرف کنم؟
  الان که تبخال درحال خشک شدن می‌باشد برای چرب نگه داشتن ناحیه از چه پماد می‌شود استفاده کرد؟
  در ضمن پماد اسیکلوویر باعث بیشتر شدن علائم شد و قطعش کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۲( 5 ماه پیش)
   لزومی به استفاده طولانی مدت از آسیکلوویر نیست
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام من بعد از یه رابطه مقعدی الان ۲ ماه دچار عفونت مثانه میشم مترونیدازول وسفکسیم خوردم خوب بود ولی داروها که تمام شد دوباره احساس درد بیضه و مثانه دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی بیماری شما نیاز به درمان طولانی مدت و با عود بالا همراه میباشد کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت کپسول ملوکسیکام ۷/۵ هر ۱۲ ساعت و روزی نیم ساعت داخل لگن آب گرم بنشینید در صورت عود و تکرار علائم بعد از بهبودی مجددا دوره ی درمان تکرار شود
 • تصویر کاربر Asra شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 3سال پیش زگیل داشتم البته اصلا نرفتم دکتر ببینم زگیله یا نه خود به خود بدون درمان خوب شد دیگه ضایعه ای ندیدم الان ازدواج کردم میترسم ویروسشو داشته باشم دونه های ریز درآوردم میترسم زگیل باشه عکسشو می‌فرستم ممنون میشم نظر بدید 🙏🏼پاپ اسمیر هم دادم جوابش نیومده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   زگیل نیست منتظر جواب پاپ اسمیر باشید
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۴ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من سوراخ کلاهک آلت تناسلیم ترک خورده وهنگام رابطه اذیت میشم ۱۰سال پیش این اتفاق افتاد ولی من پیگیری نکردم الان به مرور زمان بیشتر شده ومن هم متاهلم ونمیتونم نزدیکی کنم وارد شدید داره اگه میشه راهنمایی کنین درمان داره یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر