درمان تبخال تناسلی چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماریهای مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که بیماری تب خال تناسلی، یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن (که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند) افزوده می‌شود. دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌ توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است.

اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌ زند. تبخال تناسلی مردان و زنان، دومین بیماری شایع منتقله از طریق جنسی است که در صورت ابتلا به آن باید تا آخر عمر با آن مدارا و زندگی کنید چون درمان قطعی ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

تبخال تناسلی در افراد

تبخال تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده تبخال تناسلی، ویروس هرپس یا تبخال می باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد. نوع 1 که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب ها می گردد و نوع 2 که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان، و پوست ناحیه تناسلی اطراف می گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می یابند. ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب ها، و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابند.  

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی کدامند؟

بعد از 2 روز تا 2 هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

در حدود دو سوم افراد مبتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)علائمی را تجربه نکرده و یا علائمی خفیفی را تجربه می کنند که با دیگر عوارض پوستی اشتباه گرفته می شوند. در مواردی که علائم وجود ندارند، هرپس تناسلی باز هم قابل انتقال است. پزشکان ما، جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت خود انجام هر دو آزمایش هرپس نوع 1 و 2 را به بیماران توصیه می کنند.

علائم هرپس تناسلی در مردان

هرپس تناسلی در بیشتر موارد بدون هیچ علائمی می باشد ولی می تواند در بعضی موارد علائم زیر را داشته باشد که عبارتند از:

 • زخم ها یا تاول ها بر روی آلت تناسلی
 • زخم ها، تاول ها یا اولسر ها (نوعی زخم) درون یا اطراف مقعد، باسن و ران ها
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • بدن درد
 • تورم گره های لنفی
 • مننژیت
 • انسفالیت
 • عفونت چشمی
 • اگزمای هرپتیکوم

imagesd

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و 4 هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد.

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا 8 بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد. imagesn

راه های تشخیص تبخال تناسلی مردان

پزشک معاینه ای جسمانی انجام داده و به دنبال زخم ها خواهد گشت. او می تواند مایعی را از تاول ها بدست آورده، آن را کشت داده و از نظر وجود هرپس آن را ارزیابی کند. آزمایش های خون و دیگر آزمایش ها نیز می توانند بر روی مایع گرفته شده از تاول انجام شوند. همچنین می تواند از طریق موارد زیر نیز بیماری را تشخیص دهد که عبارتند از:

 • وجود تاول های متعدد پوستی در ناحیه تناسلی
 • ممکن است کاملا ً بی علامت باشد که با آزمایش خون تشخیص داده می شود.
 • آزمایش از ترشحات تاول های کنده شده

عوارض تبخال تناسلی

✔️ حملات درد، سوزش و آزردگی روحی و روانی فرد و فشار روحی ناشی از آن که با بیحالی و کم حوصلگی همراه است

✔️ ابتلاء جنین مادر حامله آلوده: که در این موارد بهترین پیشگیری انجام سزارین برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد می باشد.

خوشبختانه بر خلاف زگیل تناسلی در اینجا شانس ابتلا به سرطان بالا نمی رود و درد آن آزاردهنده است.

درمان های تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد تصور می کند به تبخال تناسلی ابتلا یافته است باید هر چه زودتر با پزشک ملاقات کند. تشخیص تبخال تناسلی در هنگامی که زخم ها وجود دارند آسان تر است. در این صورت فرد می تواند درمان را زودتر آغاز کرده و احتمالا درد کمتری را در ارتباط با عفونت تجربه کند. هرپس تناسلی ( زگیل تناسلی) هیچ درمانی ندارد اما دارو ها می توانند به آن کمک کنند.

 • هنوز روش قطعی برای درمان تبخال تناسلی وجود ندارد و لذا در صورت ابتلاء فرد در حالت حاد، از مسکن و ضد درد و مصرف مایعات زیاد استفاده شود.
 • در رابطه با پماد برای تبخال تناسلی باید گفت که پماد و قرص های آسیکلوویر، طبق دستور و مجوز پزشک جهت درمان استفاده می شود. این دارو ها می توانند در بسیاری از افراد درمان را تسریع کرده و درد ناشی از تبخال تناسلی را کاهش دهند. همچنین، می توانند برای درمان بروز اولیه یا عود کننده استفاده شوند.

آسیکلوویر

در صورتی که دارو ها برای درمان یک بروز عود کننده استفاده می شوند، باید به محض احساس هر گونه حس مور مور، سوزش یا خارش مصرف شوند. این دارو ها می توانند برای پیشگیری از عود علائم به صورت روزانه مصرف شوند. داروی آسیکلوویر به صورت پماد موجود است و در مراحل اولیه یا در هنگام عود علائم بر روی زخم ها قرار داده می شود.

 • در صورت عدم توانایی فرد جهت ادرار کردن ممکن است موقتاً سوند گذاشته شود.

همه روش های فوق موقتی بوده و جهت کنترل علائم استفاده می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

توصیه های پیشگیری

✔️ از برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک و آلوده بپرهیزید.

✔️ استفاده از کاندوم: به علت عدم پوشاندن کامل ناحیه تناسلی امکان جلوگیری 100 درصد نمی باشد ولی درصد ابتلا را کاهش می دهد.

✔️ در موقع فعال بودن ویروس که با تاول های گروهی همراه است و زمانی که تاول ها مرطوب هستند از مقاربت جنسی اجتناب کنید چون شانس ابتلا طرف مقابل بسیار بالا می رود.

✔️ در صورتیکه بی علامت هستید با انجام آزمایش خون از عدم ابتلا به آن آگاه شوید.

✔️ در زمانیکه تبخال دهانی دارد تماس با ناحیه تناسلی باعث ابتلاء فرد مقابل خواهد شد پس اجتناب نمائید.

✔️ آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن:

✔️ استرس خود را کاهش دهید

✔️ ایمنی بدن خود را ورزش  و کنترل قند و بیماری های زمینه ای بالا نگه دارید

✔️ از قرص های پیشگیری از عود در زمان های استرس و سرماخوردگی و عادت ماهیانه استفاده نمائید.

قرص ویسول

پرسش و پاسخ:

آیا این بیماری عود کننده است؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌ کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس، تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به ۸ بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم و به طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌ شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند (آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی، به شدت در حال افزایش است) بیشتر مشاهده می‌ شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌ بند و باری جنسی دارند، به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است، چون اطلاع و ترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر ( مقاربتی) جوانان ایجاد می‌‌ کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند، ولی آن را از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری  و فوق تخصص لاپاراسکوپی

4.3/5 - (75 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  آقای دکتر من تازگی پایین شکمم و بالای آلت تناسلی خارش داشت و چندتا دونه قرمز رنگ پیدا شد.البته من کلا حساسیت دارم بدنم خارش داره و قرص سیتریزن می خورم.تازگی هم با تیغ اون محل رو اصلاح کرده بودم., ولی رابطه جنسی در حد تماس پوستی داشتم یک روز قبل از خارش.عکس هم ضمیمه کردم.آیا این تبخال تناسلی است؟
  خیلی سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)
   سلام عکس کیفیت خوبی نداره و دقیق نمیشه گفت از نزدیک تر بگیرید ببینم
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 3 روز پیش)
   با سلام و احترام
   آقای دکتر دوتا عکس ضمیمه کردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 2 روز پیش)
   من زگیلی نمیبینم در صورت عدم بهبودی ضایعات برای معاینه مراجعه کنید
  4. تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 3 روز پیش)
   با سلام و احترام مجدد
   ممنونم دکتر.ببیخشید دکترمنظورتون از زگیل همون تبخال بود؟چ.ن من سوالم در خصوص تبخال بودش.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 2 روز پیش)
   بله ضایعه واضحی در عکس نمیبینم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مدتی هست ضایعات پوستی دچار شدم در بالای ران و نزدیک الت تناسلی که مثل جوش هست ولی نمیترکه و از بین نمیره.
  مدتی بود پیشرفتی نداشت تا اینکه امروز متوجه شدم چنتا دیگه هم روی ران ایجاد شده ، آزمایش اچ پی وی با اسپرم هم دادم ولی منفی بوده .
  بعضی اوقات خارش و سوزش داره و قرمز میشه
  متاسفانه شریک جنسی متعدد هم داشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   سلام زگیل نیست احتمالا کمی ترشح هم داشته بیشتر به کیست مویی شباهت داره
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ایا این ها زگیل تناسلی هستند ؟ نه دردی دارم نه خارشی اگر هستندچه دارویی باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   سلام بله زگیل است رابطه جنسی مشکوک داشتید ؟ بهترین درمان کرایو هست که از بین میبره در صورت تمایل بهتون نوبت بدیم شماره تماس و مشخصات بزارید منشی زنگ میزنه
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۶ دی ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  وقت بخیر

  اقای دکتر من از وقتی که خودمو میدونم حدود 14 سالگی اینا یک چیزی تقریبا بیضی حالت اندازه نخود کوچک تقریبا سفت روی بدنه آلت تناسلی ام ( کمی پایین تر از کلاهک سمت راست ) دارم
  تا به امروز که 22 سال دارم هیچ گونه مشکلی نداشتم
  از دیروز انگاری عفونت کرده چرک میاد وقتی کمی فشار میدم و دلیلش رو نمیدونم
  البته دوتا سوراخ هم هست که یک طرفش جزئی در اثر برخورد با شلوار سوزش داره
  این از چی متونه باشه؟
  هیچگونه نزدیکی هم نداشتم
  البته اینکه در کودکی به من حلقه انداختن ولی تا خونه برسیم افتاده و دوباره برگشتن و اینبار ختنه کردن بخیه زدند و ‌‌...
  ممنون میشم راهنمایی کنیید ایا این چرک درست میشه؟ بعد درست شدن عمل دوباره لازمه یا چی
  ممنون‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ دی ۱( 2 هفته پیش)
   سلام عکس را مجدد بفرستید اپلود نشدهد
  2. تصویر کاربر امید یکشنبه ۲۵ دی ۱( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر از کجا باید بفرستم؟

   از همینجا ارسال کنم فقط برای شما میاد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ دی ۱( 2 هفته پیش)
   بله همینجا بفرستید اگر نتونستید واتس اپ ۰۹۱۲۴۲۶۵۷۴۷
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  کلاهک آلتم دچاره سفتی و خشکی پوست بدونه ترشح و خارش مطابق عکس شده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ دی ۱( 4 هفته پیش)
   از کی ؟ اخیرا ایجاد شده ؟
  2. تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱۳ دی ۱( 4 هفته پیش)
   حدودا یک‌ماهه! دکتر جان‌ عکس رو هم دیدین؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 هفته پیش)
   بله دیدم پماد تریامسینولون و کالامین دی مصرف کنید روی ضایعه اگر بهبود پیدا نکرد نمونه برداری باید بشه
  4. تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱۳ دی ۱( 4 هفته پیش)
   مطابق عکس
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 4 هفته پیش)
   بله زگیل نیست تریامسینولون و کالامین دی مصرف کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۲ دی ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  روی الت تناسلیم یه برامدگی قلمبه به وجود امده نمیدونم جوش هست یا چیز دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)
   سلام از کی ایجاد شده ؟ درد ؟ خارش ؟ رابطه جنسی اخیر ؟ عکس را مجدد اپلود کنید
  2. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)
   از دیروز خیر خارش و سوزش ندارد
  3. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)
   رابطه جنسی ۵روز پیش داشتم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ دی ۱( 4 هفته پیش)
   مشابه دمل است و احتمالا در زمینه جنسی ایجاد شده اگر سر باز کرد و تخلیه شد که هیچ اگر باقی ماند و بزرگتر شد نزدیک ترین مرکز درمانی تخلیه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیدپولادی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من یک پسر 7 ساله دارم که دور کلاهک تناسلی اش ملتهب و متورم و قرمز شده ممنون میشم که راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس را مجدد بفرستید اپلود نشده ختنه شده ؟ از کی ایجاد شده ؟ تب و لرز ؟
 • تصویر کاربر a چهارشنبه ۳۰ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام چند وقتیه آلتم نصفه پایینش دورنگ شده و دونه های سفید هم توی اون قسمت تیره هست میخواستم ببینم مشکل چیه عکسشم براتون ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام نگران نباشید اینها مرضی نیستند . در صورت تداوم به متخصص پوست جهت بررسی بیشتر مراجعه نمایید بخصوص در صورت ایجاد جاهای دیگر
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من زیر دستگاه تناسلیم‌ پایین پایین ابله زده و من ابله رو باز کردم یهو این شدش .
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر من زیر دستگاه تناسلیم ابله زدش البته قبلا من اسپره تاخیری میزدم زیاد جوری که میسوخت بعد اینطور شد نزدم . بعد ابله رو باز کردم الان سوزش داره چ کنم خوب شه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم چیزی اپلود نشده
  3. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   عکس فرستادم حالا نمیدونم اومدش براتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   خیر متاسفانه اپلود نشده اگر مجدد نشد برای واتس اپ ۰۹351142080 بقرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Javad جمعه ۱۱ آذر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  جوانی 33ساله هستم و به مدت 2روزه روی آلتم دونه های قرمز ریز زده نه درد دارم نه سوز فقط کمی خارش
  خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنین چیکار کنم؟
  ممنون از وقتی که برای من گذاشتین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آذر ۱( 2 ماه پیش)
   سلام زگیل نیست جای نگرانی ندارد اخیرا رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟ از کاندوم استفاده کرده اید ؟
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

آلت تناسلی پرده دار به حالتی گفته می شود که در آن پوست بیضه تا قسمت وسط…
بیوپسی از پروستات یا نمونه برداری، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. امروزه سرطان پروستات…
 مثانه یکی از بخش های سیستم ادراری است که ممکن است در آن سنگ تشکیل شود. این…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر