تب خال تناسلی ؛ سهل الوصول صعب العلاج

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماریهای مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند در حالیکه بیماری تب خال تناسلی یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند افزوده می‌شود.

دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌زند. تب خال تناسلی درمان ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

ویروس تب خال تناسلی چگونه وارد بدن انسان می‌شود؟

دونوع ویروس تب خال در بدن انسان وجود دارد. تب خال نوع 1 و2 ( نام علمی ویروس هرپس سیمپلکس 1 و2 است). با نوع یک همه ما آشنائی داریم. همان تاولهای کوچک اطراف لب است که با سوزش ودرد وقرمزی همراه است. ولی نوع 2 که بحث امروز ما به آن اختصاص دارد تب خال تناسلی یا نوع 2 است که از طریق مقاربت جنسی وارد بدن فرد می‌شود.

آیا تب خال تناسلی هم علائمی مانند تب خال دهانی دارد؟

در ناحیه تناسلی، تب خالها به شکل ضایعات تاولی آبکی شکل گروهی(4- 5 تاول درکنارهم یا بیشتر)هستند. هنگام بروز تاولها علائم جانبی دیگری مانند تب ولرز، درد استخوانها وسوزش ناحیه تناسلی نیز در بیمار دیده می‌شود. (علائم جانبی معمولا در بیمارانی مشاهده می‌شود که به تازگی، ویروس وارد بدنشان شده است) بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد مایع حاصل از تاول مملو از ویروس هرپس است این ویروس به سرعت می‌تواند پخش شده و باعث آلودگی در انسان شود.
منظورتان از آلودگی، انتقال ویروس است؟
تب خال تناسلی از طریق مقاربت و از فرد بیمار به فرد سالم سرایت می‌کند. وقتی که بثورات به شکل تاول آبکی هستند انتقال خیلی شدید است و می‌توان به جرات گفت تماس فرد سالم با مایع 100 درصد باعث آلودگی او خواهد شد.
این ویروس‌ها میهمانهای ماندگار هستند وتا آخر عمر در بدن باقی می‌مانند. پس بهترین راه این است که جلوی ورود این میهمان مزاحم و ناخوانده به بدن گرفته شود.

یعنی درمان قطعی وجود ندارد؟

تاکنون درمانی برای از بین بردن ویروس تب خال تناسلی پیدا نشده است. درمانها فقط باعث سرکوب ویروس می‌شوند. قرص‌ها وپمادهایی ضد ویروس هرپس برای بیماران تجویز می‌شود که در عرض 7 تا 10 روز بثورات را از بین ‌می‌برند .

درمان تبخال تناسلی با دارو

در ابتدا گفتید بیماری عودکننده است در این باره بیشتر توضیح دهید؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به 8 بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم وبه طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند(آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی به شدت در حال افزایش است) بیشترمشاهده می‌شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌بندوباری جنسی دارند به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است چون اطلاع وترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر( مقاربتی)جوانان ایجاد می‌‌کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند ولی از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

تب خال تناسلی ؛ سهل الوصول صعب العلاج
4.5 (90%) 2 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
زایده الت تناسلی

سلام اقای دکتر این زایده حدود دو هفته هست روی آلت من ب وجود اومده دکتر رفتم گفت زگیل نیست و قارچه، دوتا پماد داد استفاده کردم ولی هنوز هست. میخواستم بدونم چی هستش؟درمان لازم داره؟یکم نگرانم کرده. ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
زگیل تناسلی

سلام یک ضایعه سفید بهرنظر چرکی جدیدا دیدمش زیر سر الت تناسلی وجود داره میخاستم ببینم چی هست.هیچ درد و هیچ سوزشی نداره مشاهده پاسخ دکتر
3
زخم آلت تناسلی

با سلام روی آلت تناسلی من قرمز شده ولی هیچ سوزش یا درد یا ترشح یا خارشی ندارد ... مثل یک عفونت پوستی است که روی سر آلت و بخش هایی از میان آلت وجود دارد ... مشاهده پاسخ دکتر
4
پوست پوست شدن آلت تناسلی

با سلام
چند وقتی است که زیر کلاهک آلت تناسلی پوست پوست میشه مثل پوسته شدن خشکی های لب
در زمان کندن هم سوزش داره و رنگ پوست رو ب صورتی تغییر داده
در هنگام پایان رابطه هم سوزش دارم
ممنون میشم کمک کنین
مشاهده پاسخ دکتر
5
عامل تبخال تناسلی باوجود عدم سابقه مقاربت

باعرض سلام خسته نباشید من امروز تعداد 17 یا 18 عدد چیز جوش مانند روی عانه خودم در قسمت عقب مجرای ادراری دیدم خیلی نگران شدم تحقیق کردم ظاهرا تبخاله با اینکه هیچ سابقی آمیزشی هم ندارم کمکم کنید که عاملش چه بوده؟
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
6
علت ضايعه

سلام اقاي دكتر
من هفته گذشته شهرستان بودم و بعد أر گرما به تهران برگشتم بعد از برگشتنم به طور تصادفي متوجه ضايعاتي در كشاله رانم شدم ميخواستم بدونم اينا چي هستن
ايا تب خال تناسلي است يا اگزما
مشاهده پاسخ دکتر
7
تبخال تناسلی

متاسفانه حدود ۴ ماهه به تبخال تناسلی مبتلا شدم
دفعه اول حدود سه تا دانه تبخال و بعد از خوب شدن دفعه دوم و سوم بعد از مدود دو ماه بود که خیلی کمتر ولی دونه نزد و فقط پوستم حالت زبری داره هنوز
و خوب نمیشه
از وقتی که این ویروس وارد بدن میشه چقدر طول میکشه تا خودشو نشون بده
حداقل زمان و حداکثر
و ایا ممکن هست این ویروس چند ماه یا چند سال داخل بدن فرد مبتلا باشه و خودش متوجه نشه؟
ایا زمانی که ویروس فعال نیست و علایم بیرون زدگی نداره باز هم از طریق رابطه جنسی منتقل میشه؟
راه های جلوگیری از انتقال قطعی چی هست ؟
متاسفانه زندگی منو بشدت تحت تاثیر قرار داده
و نمیتونم وارد هیچ رابطه ای بشم
و وقتی که این موضوع رو مطرح میکنم میترسن و از من دوری میکنن
نمیدونم چیکار کنم
حتی برای ازدواج هم مشکل دارم که چطور این موضوع رو بگم
همین چند روز پیش با اقایی که اشنا شدم این موضوع رو مطرح کردم و ایشون رابطشو قطع‌کرد و گفت دکتر بهش گفته خیلی خطرناکه و حتی از طریق کاندوم و ترشحات واژن هم منتقل میشه حتی وقتی زمان عود ویروس نباشه
من واقعا نمیدونم چیکار کنم تا اخر عمر نباید به کسی نزدیک بشم
مشاهده پاسخ دکتر
8
لکه های تیره روی سر آلت تناسلی

سلام ،من رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم، بعد از گذشت 2 هفته الان متوجه لکه هایی روی سر آلتم شدم که اندازشون حدود یک میلیمتر یا کوچکتر هست، شریک جنسیم به گفته خودش چک آپ کرده و هیچ بیماری جنسی نداشته و فقط مشکل سرطان رحم خفیف داشته، این اولین رابطه من بوده، الان وجود این لکه ها خیلی نگرانم کرده از طرفی قبلا توجه نکرده بودم که هستند ولی حس میکنم که تازگی پیدا شدن
لطفا کمکم کنید . با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
تبخال و زگیل تناسلی

آیا از طریق استخر زگیل و تبخال تناسلی منتقل می شود ؟
برای افرادی که حتی پس از مصرف والاسیکلوویر هزار میلی گرم باز هم هنگام پریود عود مجدد تبخال تناسلی را دارند فرموده بودین باید طولانی مدت آسیکلوویر استفاده نمایند . آیا پماد کفایت می کند ؟ و طولانی مدت یعنی تا چه هنگام ؟
cc: بیمار خانم 27 ساله که 14 روز اسیکلوویر و 14 روز والاسیکلوویر مصرف کرده و باز هم در دوره ی پریود بعدی دچار بروز ضایعات تبخال شده است که علاوه بر ضایعات درد شدید دارد و ضایعات دور مقعد می باشد و هنگام دفع نیز بسیار مشکل دارد . نکته ی جالب که در پاپ اسمیر به عمل امده تبخال و زگیل منفی است اما pcr زگیل که داده بودند مثبت شده است . فعلا pcr hsv نداده اند .
مشاهده پاسخ دکتر
10
پوست پوست شدن آلت

سلام.از دیشب روی آلت من پوست پوست میشه و پوستش کنده میشه...دلیلش چی میتونه باشه.درضمن مجرد هستم و رابطه ای تابحال نداشته ام مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 41 بعدی »

نظرات بسته شده است.