سیستوسکوپی چیست و چه عوارضی دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در این مقاله سیستوسکپی و مراحل انجام آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

سیستوسکوپی چیست؟

سیستوسکوپ یک لوله ى نازک با یک دوربین و نور در انتهایش است. در طی یک سیستوسکوپی، پزشك این لوله را از طریق مجرای ادرارى وارد مثانه می کند تا بتواند داخل مثانه را ببیند. تصاویر بزرگ شده از دوربین بر روی یک صفحه ى نمایش قابل رویت هستند. در ادامه به بررسی شیوه ی انجام سیستوسکوپی می پردازیم.

علل انجام سیستوسکوپی

اگر مشکلات ادراری مانند فوریت در ادرار یا ادرار دردناک دارید، ممکن است پزشك این آزمایش را انجام دهد.

سیستوسکوپی چیست؟

همچنین می تواند این روش را برای بررسی علائم زیر انجام دهد:

 وجود خون در ادرار

 عفونت های مکرر دستگاه ادراری

 مثانه ى بیش از حد فعال

 درد لگن

سیستوسکوپی می تواند چندین حالت از جمله تومورها، سنگ ها و سرطان مثانه را نشان دهد.

پزشک همچنین می توانید از این روش برای تشخیص موارد زیر كمك بگیرد:

از سیستوسکوپی می توان برای درمان بیماری های مربوط به مثانه نیز استفاده كرد. پزشك می تواند ابزارهای جراحی کوچکى را از طریق این لوله برای حذف تومورهای کوچک مثانه، سنگ  ها یا گرفتن نمونه از بافت مثانه منتقل کند.

موارد مصرف دیگر عبارتند از:

آمادگى برای سیستوسکوپی

اگر عفونت ادرارى یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، ممکن است قبل و بعد از این پروسه، براى شما آنتی بیوتیک تجویز شود. ممکن است قبل از آزمایش، نیاز به انجام آزمایش ادرار داشته باشید. براى ادامه ى مصرف داروهای خود با پزشك مشورت كنید. بعضی از داروها می توانند موجب خونریزی بیش از حد در طول پروسه شوند.

دکتر حسین کرمی

در عکس بالا نمای تنگی مجرای ادراری را میبینید که توسط سیستوسکوپی کلیه و دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری تشخیص داده شده است و به همین روش اندوسکوپی باز شده است.

بیهوشی در طول سیستوسکوپی

این روش ممکن است در بیمارستان یا مطب پزشك انجام شود. شما به نوعی بیهوشی نیاز دارید، بنابراین قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید. انواع بیهوشى مرتبط عبارتند از:

بى حسى موضعی

در روش های سرپایی معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شود. این بدان معنی است که شما بیدار خواهید بود. شما می توانید بعد از انجام این کار غذا بخورید و بلافاصله بعد از انجام آن به خانه بروید.

بیهوشى عمومی

بیهوشی عمومی به این معنی است که شما در طول سیستوسکوپی بیهوش خواهید بود. براى بیهوشی عمومی، باید چند ساعت قبل از انجام پروسه ناشتا باشید.

بی حسى ناحیه ای

بیهوشی منطقه ای، شامل تزریق در پشت شما می شود. با این تزریق از كمر به پایین شما بى حس خواهد شد.

نکته: بعد از بیهوشی عمومی یا بى حسى ناحیه اى، احتمالا باید چند ساعت در بیمارستان بمانید.

 

متن سربرگ خود را وارد کنید

مثانه مردان
عکس مثانه مردانه
مثانه زنان
عکس مثانه زن

روش انجام سیستوسکوپی

درست قبل از سیستوسکوپی شما باید به توالت بروید تا مثانه ى خود را خالی کنید. سپس، لباس جراحی را مى پوشید و روی تخت دراز مى كشید. پاهای شما را مانند ركاب قرار مى دهند. ممكن است از آنتى بیوتیك استفاده شود، تا از عفونت مثانه جلوگیری شود. در این مرحله شما بیهوشی خواهید گرفت. اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید، تا زمانى که از خواب بیدار شوید هیچ چیزى حس نخواهید كرد. اگر بى حسى موضعى یا بى حسى ناحیه ای دریافت می کنید، ممکن است یک آرامبخش به شما داده شود.

چون ممكن است هنوز چیزى حس کنید، اما ژل باعث می شود که این روش کمتر دردناک باشد. دکتر به سر سیستوسكوپ  ژل روان کننده می زند و آ نرا به داخل مجرای ادرارى وارد می کند. این كار ممکن است با سوزش همراه بوده و مانند ادرار كردن باشد.

اگر هدف از سیستوسكوپی تشخیص باشد، پزشک از یك سیستوسكوپ انعطاف پذیر استفاده می کند. بیوپسی ها و یا سایر روش های جراحی نیاز به سیستوسكوپ کمی ضخیم تر و سخت تر دارند. سیستوسكوپ بزرگتر به جراح اجازه می دهد تا ابزار جراحی را از طریق آن عبور دهد.

هنگامى كه سیستوسكوپ وارد مثانه مى شود، پزشك از طریق یک لنز داخل را مى بیند. كمى مایع استریل نیز وارد مثانه مى كند، این كار باعث می شود آنچه اتفاق می افتد را آسان تر و بهتر ببیند. مایع به شما احساس ناراحتی مثل نیاز به ادرار مى دهد. با بی حسی موضعی، سیستوسکوپی کمتر از پنج دقیقه طول مى کشد. با بیهوشی عمومی، کل پروسه ممکن است 15 تا 30 دقیقه طول بکشد

سیستوسکوپی
عکس مجاری ادراری

هدف از انجام سیستوسکوپی

هدف از سیستوسکوپی بررسی مجرای ادراری از قبیل تنگی مجرا، سنگ در مجرا، بزرگی پروستات، کیست و غیره است، که با انسداد خروجی ادرار باعث می شوند، ادرار از مثانه خوب خارج نشود.

عمل سیستوسکوپی چیست؟

دومین هدف از سیستوسکوپی بررسی مثانه از نظر بیماری های آن می باشد. امروزه هر بیمار که خون در ادرار داشته باشد، باید جهت تشخیص قطعی و رفع نگرانی از نظر سرطان مثانه، عمل سرپایی سیستوسکوپی انجام دهد.

عوارض سیستوسکوپی

طبیعی است که در طول دو تا سه روز پس از پروسه احساس سوزش در حین ادرار داشته باشید. ممکن است لازم باشد که بیش از حد معمول ادرار کنید. سعی نکنید ادرار خود را نگه دارید، چرا كه خون در مثانه، ممکن است موجب ایجاد لخته و انسداد شود. وجود خون در ادرار پس از پروسه، به خصوص اگر بیوپسی انجام شده باشد، طبیعى است. نوشیدن مقدار زیاد آب باعث کاهش سوزش و خونریزی می شود.

بعضی افراد عوارض جدی تری را تجربه مى كنند از جمله:

تورم مثانه

تورم مثانه شایع ترین عارضه است. این وضعیت باعث مى شود، ادرار كردن مشكل شود. اگر بیش از هشت ساعت بعد از عمل ادرار نکردید، به پزشک خود خبر دهید.

عفونت

در موارد نادر، میکروب ها به دستگاه ادراری وارد می شوند و باعث عفونت می شوند. تب، اسهال با بوی عجیب، تهوع، و کمر درد علائم عفونت هستند. ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

خونریزی

برخى افراد از خونریزی جدی و شدید  رنج می برند. اگر این اتفاق افتاد سریعا به پزشك خود خبر دهید.

اگر هر یك از علائم زیر را داشتید به پزشك خود خبر دهید:

 تب بالای 40 درجه سلسیوس

 خون قرمز روشن یا لخته های بافتی در ادرار

 درد شكم مداوم

سیستوسکوپی در بارداری

سیستوسکوپی انعطاف پذیر تحت بی حسی موضعی آزمایشی در ارزیابی هماچوری در بارداری محسوب می شود . TUR تومور مثانه تحت بیهوشی منطقه ای یا عمومی می تواند در هر زمان از بارداری انجام شود. اما در کل سیستوکوپی برای زنان باردار زیاد توصیه نمی شود. اگر فکر می کنید در این مدت به التهاب مثانه مبتلا هستید، باید از پزشک یا داروساز خود بخواهید که محصول مناسب تری را برای شما توصیه کند.
اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سیستوسکوپی در کودکان

سیستوسکوپی درکودکان روشی است که با استفاده از سیستوسکوپ به داخل مجرای ادرار و مثانه کودک نگاه می شود. سیستوسکوپ یک لوله کوچک است که انتهای آن یک دوربین سبک و بزرگنمایی کننده است. از این روش برای تشخیص و درمان بیماری های مثانه و مجرای ادرار کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

استراحت كنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و زیاد ادرار كنید. قرار دادن یک دستمال مرطوب گرم بر روی مجرای ادرارى می تواند به کاهش درد کمک کند. با اجازه ى پزشك مى توانید، داروهایی مانند تیلنول یا اَدویل را مصرف کنید.

اگر بیهوشی عمومی داشتید، حتما كسى كنارتان بماند. بعد از این روش ممکن است احساس خواب آلودگى یا سرگیجه کنید. روز سیستوسكوپى از نوشیدن الکل، رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات پیچیده خوددارى كنید.

اگر بیوپسی انجام شده است، براى بهبودى به زمان نیاز خواهید داشت. از بلند كردن اجسام سنگین تا دو هفته ى پس از پروسه جدا خوددارى كنید. از پزشک خود زمان ایمن براى رابطه ى جنسى را بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

4.2/5 - (67 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  باسلام
  به لحاظ درد شدیدی که در شکم داشتم به بیمارستان مراجعه کردم که پس از سونو گرافی معلوم شد یک سنگ به دیامتر 3,5mmدرUVJچپ بدون ایجاد هیدرونفروز در کلیه مشاهده شد که بنا بدستور پزشک پروترال آپاس تجویز شدیک هفته مصرف کردم ولی دردم ساکت نمیشه درصورت امکان راهنمایی بفرمایید....باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 20 سالم هست از تقریبا ابان 97 خون توی ادرارم میدیدم ولی خب توجه نمیکردم بهش و درد و سوزشم نداشت..خون یا اول ادرارم بود یا اخرش یا جفتش ولی بین ادرارم خون نمیدیدم .من اردیبهشت رفتم سونوگرافی هیچی نشون نداد.جواب سونو رو بردم پیش دکتر گفت التهاب پروستات داری و دارو نوشت.حجم پروستاتم هم 15 سی سی بود ولی گفت التهاب داری ..بعدش رفتم پیش یه دکتر دیگه گفت برو یه سونو دیگه بگیر دقیق نیس رفتم اونو گرفتم بازم چیزی نشون نداد و دکتر دوم بهم گفت اندوسکوپی کن . پیش یه دکتر سومی رفتیم به من یه سر ی قرص داد واسه یک ماه..الان 20 روزه دارم میخورم..تا تقریبا 8 روزا اول خون میدیم ولی بعدش مثلا 7 روز هیچی خون نمیدیم و باز چند روز بعدش خون میدیم ولی مثل سابق نبود..ااینم خدمت شما بگم همین چند روز پیش که توی خواب جنب شدم صبحش رفتم ادرار کردم و شدت خون بیشتر بود ..اینم بگم سوزش و درد ندارم .به نظر شما علت چیه؟ سیتوسکوپی انجام بدم؟و اینکه سیتوسکوپی اگه قراره انجام بدم حتما باید بیهوش بشم یا با بی حسی موضعی و بی حسی ناحیه ای هم میشه؟ به نظر شما چه قدر احتمال سرطان هست چون من سونوگرفتم کلیه و مثنه و پروستاتم سالم بودن..اگه کامل جواب بدین ممنونتون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر منوچهر شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  باسلام آیاامکان دفع سنگ 6تا7میلی گیرکرده درحالب است وآیا عملutlبابیهوشی است وآیا امکان دارد بعد ازآن ازسوند استفاده نگردد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   باید سرپایی وسریع به روش اندوسوپی درمان کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ بیایید ببینم
 • تصویر کاربر مقدم دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمن امروز به درمانگاه مراجعه کردم برای مشاوره باشما ونشان دادن دارو هایی که دکتری که الان تحت نظرشان هستم که تشریف نداشتید ودستیاران سال بالای شما داروها که شامل رودیورتیک روزی 2عددوتامسولوسین شبی 1عدد وتاوانکس 7عدد که دستیار شماگفت این داروها کامله ولی دکتری که تحت نظرش هستم گفته که اگربعد1ماه درد وسوزش کم نشد باید مراجعه کنم جهت دوربین انداختن خواستم نظرشما رابدانم ممنون والتماس دعا دکترعزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من از تبریز مزاحمتون میشم خواهرم رفته سونوگرافی یه توده وژنتاتیو به ابعاد 5-10میلی مترداخل مثانه و مجاور سوراخ حالب سمت راست رویت شده دو بار سونوگرافی انجام شده و هر دو همینو گفتن میخاستم ببینم چیکار کنیم آیا این توده خطرناک هست
  هزینه سیستوسکوپی چقده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)
   بیایید نگاه کنم02122642744
 • تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر کرمی..راههای جلوگیری از تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم و همچنین دستورات رژیم غذایی..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)
   هر ۲ساعت یک ایوان اب ومصرف کم نمک
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در اول تابستان امسال به دلیل درد کلیه و زیر شکم به دکتر رفتم که آقای دکتر برای من آزمایش ادرار نوشت بعد از انجام آزمایش در نمونه ادرارم خون دیده شد بعد از نشان دادن آن دکتر برای من سونوگرافی از هر دو کلیه،مثانه و پروستات نوشت که در آن اثری ازسنگ نبود و پروستات طبیعی بود دکتر برای من مقداری دارو نوشت بعد از مصرف آن داروها دردم خوب شد.تا اول محرم دوباره دچار کلیه درد شدم به بیمارستان رفتم دکتر برای تسکین درد به من مرفین زد،بعد محرم پیش دکتر ارولوژی رفتم بعد از نشان دادن جواب آزمایش و سونوگرافی به دکتر و معاینه شدن دکتر برای یک آزمایش دیگر نوشت که در آن آزمایش خون نیز در نمونه ادرارم نشان داده شده بود دکتر بعد از دیدن جواب آزمایش برای من دو نوبت سی تی اسکن از شکم و لگن نوشت اولی بدون تزریق و دومی باتزریق بود، در سی تی اسکن چیزی نشان داده نشده بود دکتر بعد از دیدن هر دو سی تی اسکن برای من سیتولوژی ادرار نوشت که در آن هماچوری نشان داده شده بود دکتر بعد از دیدن جواب آن برای من سیستوسکوپی زیر بی هوشی نوشت.من در تاریخ ۸/۲۹ انجام دادن جراح برای من چرک خشک کن نوشت برای پیگیری ۶ ماه یکبار سونوگرافی و سیستولوژی ادرار نوشت.بعد از انجام عمل موقع ادرار کردن خونریزی دارم و دچار درد زیر شکمی و سوزش ادرار میشوم.امروز در موقع ادرار کردن خونریزی دارم و بعضی مواقع بعد از ادارار کردن لخته خون دفع میکنم.هر دو کلیه، کمر و درد شکمی دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر واراز دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  درد در ناحیه کلیه داشتم به درمانگاه رفتم دستور سی تی اسکن دادند که مشخص شد سنگ کلیه دارم و اعلام کردند باید عمل tul انجام شود

  سو ال من این است که
  1 هزینه عمل حدودا چه مقدار است
  2ایا شما در بیمارستان دولتی فعالیت دارید که من بتوانم از بیمه استفاده بکنم تشکر از همدلی و توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
   بايد عكسها وا ببينم فيلم تي يو تل مندر سايتم را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر از اهواز مزاحم می شوم ،با عرض شرمندگی هزینه pcnl یک کلیه برای بیمار 65 ساله با ریسک خطر کم - فشار خون خفیف-
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   بز اساس تعرفه
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  ممنون دکتر گرامی در اولین موقعیت مزاحمتان میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 7 سال پیش)
   تشکر
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…
چه تفاوتی بین سرطان مثانه و عفونت مثانه وجود دارد؟ عفونت مثانه یا همان التهاب مثانه، به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00