سیستوسکوپی چیست و چه عوارضی دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در این مقاله سیستوسکپی و مراحل انجام آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

سیستوسکوپی چیست؟

سیستوسکوپ یک لوله ى نازک با یک دوربین و نور در انتهایش است. در طی یک سیستوسکوپی، پزشك این لوله را از طریق مجرای ادرارى وارد مثانه می کند تا بتواند داخل مثانه را ببیند. تصاویر بزرگ شده از دوربین بر روی یک صفحه ى نمایش قابل رویت هستند. در ادامه به بررسی شیوه ی انجام سیستوسکوپی می پردازیم.

علل انجام سیستوسکوپی

اگر مشکلات ادراری مانند فوریت در ادرار یا ادرار دردناک دارید، ممکن است پزشك این آزمایش را انجام دهد.

سیستوسکوپی چیست؟

همچنین می تواند این روش را برای بررسی علائم زیر انجام دهد:

 وجود خون در ادرار

 عفونت های مکرر دستگاه ادراری

 مثانه ى بیش از حد فعال

 درد لگن

سیستوسکوپی می تواند چندین حالت از جمله تومورها، سنگ ها و سرطان مثانه را نشان دهد.

پزشک همچنین می توانید از این روش برای تشخیص موارد زیر كمك بگیرد:

از سیستوسکوپی می توان برای درمان بیماری های مربوط به مثانه نیز استفاده كرد. پزشك می تواند ابزارهای جراحی کوچکى را از طریق این لوله برای حذف تومورهای کوچک مثانه، سنگ  ها یا گرفتن نمونه از بافت مثانه منتقل کند.

موارد مصرف دیگر عبارتند از:

آمادگى برای سیستوسکوپی

اگر عفونت ادرارى یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، ممکن است قبل و بعد از این پروسه، براى شما آنتی بیوتیک تجویز شود. ممکن است قبل از آزمایش، نیاز به انجام آزمایش ادرار داشته باشید. براى ادامه ى مصرف داروهای خود با پزشك مشورت كنید. بعضی از داروها می توانند موجب خونریزی بیش از حد در طول پروسه شوند.

دکتر حسین کرمی

در عکس بالا نمای تنگی مجرای ادراری را میبینید که توسط سیستوسکوپی کلیه و دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری تشخیص داده شده است و به همین روش اندوسکوپی باز شده است.

بیهوشی در طول سیستوسکوپی

این روش ممکن است در بیمارستان یا مطب پزشك انجام شود. شما به نوعی بیهوشی نیاز دارید، بنابراین قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید. انواع بیهوشى مرتبط عبارتند از:

بى حسى موضعی

در روش های سرپایی معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شود. این بدان معنی است که شما بیدار خواهید بود. شما می توانید بعد از انجام این کار غذا بخورید و بلافاصله بعد از انجام آن به خانه بروید.

بیهوشى عمومی

بیهوشی عمومی به این معنی است که شما در طول سیستوسکوپی بیهوش خواهید بود. براى بیهوشی عمومی، باید چند ساعت قبل از انجام پروسه ناشتا باشید.

بی حسى ناحیه ای

بیهوشی منطقه ای، شامل تزریق در پشت شما می شود. با این تزریق از كمر به پایین شما بى حس خواهد شد.

نکته: بعد از بیهوشی عمومی یا بى حسى ناحیه اى، احتمالا باید چند ساعت در بیمارستان بمانید.

 

متن سربرگ خود را وارد کنید

مثانه مردان
عکس مثانه مردانه
مثانه زنان
عکس مثانه زن

روش انجام سیستوسکوپی

درست قبل از سیستوسکوپی شما باید به توالت بروید تا مثانه ى خود را خالی کنید. سپس، لباس جراحی را مى پوشید و روی تخت دراز مى كشید. پاهای شما را مانند ركاب قرار مى دهند. ممكن است از آنتى بیوتیك استفاده شود، تا از عفونت مثانه جلوگیری شود. در این مرحله شما بیهوشی خواهید گرفت. اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید، تا زمانى که از خواب بیدار شوید هیچ چیزى حس نخواهید كرد. اگر بى حسى موضعى یا بى حسى ناحیه ای دریافت می کنید، ممکن است یک آرامبخش به شما داده شود.

چون ممكن است هنوز چیزى حس کنید، اما ژل باعث می شود که این روش کمتر دردناک باشد. دکتر به سر سیستوسكوپ  ژل روان کننده می زند و آ نرا به داخل مجرای ادرارى وارد می کند. این كار ممکن است با سوزش همراه بوده و مانند ادرار كردن باشد.

اگر هدف از سیستوسكوپی تشخیص باشد، پزشک از یك سیستوسكوپ انعطاف پذیر استفاده می کند. بیوپسی ها و یا سایر روش های جراحی نیاز به سیستوسكوپ کمی ضخیم تر و سخت تر دارند. سیستوسكوپ بزرگتر به جراح اجازه می دهد تا ابزار جراحی را از طریق آن عبور دهد.

هنگامى كه سیستوسكوپ وارد مثانه مى شود، پزشك از طریق یک لنز داخل را مى بیند. كمى مایع استریل نیز وارد مثانه مى كند، این كار باعث می شود آنچه اتفاق می افتد را آسان تر و بهتر ببیند. مایع به شما احساس ناراحتی مثل نیاز به ادرار مى دهد. با بی حسی موضعی، سیستوسکوپی کمتر از پنج دقیقه طول مى کشد. با بیهوشی عمومی، کل پروسه ممکن است 15 تا 30 دقیقه طول بکشد

سیستوسکوپی
عکس مجاری ادراری

هدف از انجام سیستوسکوپی

هدف از سیستوسکوپی بررسی مجرای ادراری از قبیل تنگی مجرا، سنگ در مجرا، بزرگی پروستات، کیست و غیره است، که با انسداد خروجی ادرار باعث می شوند، ادرار از مثانه خوب خارج نشود.

عمل سیستوسکوپی چیست؟

دومین هدف از سیستوسکوپی بررسی مثانه از نظر بیماری های آن می باشد. امروزه هر بیمار که خون در ادرار داشته باشد، باید جهت تشخیص قطعی و رفع نگرانی از نظر سرطان مثانه، عمل سرپایی سیستوسکوپی انجام دهد.

عوارض سیستوسکوپی

طبیعی است که در طول دو تا سه روز پس از پروسه احساس سوزش در حین ادرار داشته باشید. ممکن است لازم باشد که بیش از حد معمول ادرار کنید. سعی نکنید ادرار خود را نگه دارید، چرا كه خون در مثانه، ممکن است موجب ایجاد لخته و انسداد شود. وجود خون در ادرار پس از پروسه، به خصوص اگر بیوپسی انجام شده باشد، طبیعى است. نوشیدن مقدار زیاد آب باعث کاهش سوزش و خونریزی می شود.

بعضی افراد عوارض جدی تری را تجربه مى كنند از جمله:

تورم مثانه

تورم مثانه شایع ترین عارضه است. این وضعیت باعث مى شود، ادرار كردن مشكل شود. اگر بیش از هشت ساعت بعد از عمل ادرار نکردید، به پزشک خود خبر دهید.

عفونت

در موارد نادر، میکروب ها به دستگاه ادراری وارد می شوند و باعث عفونت می شوند. تب، اسهال با بوی عجیب، تهوع، و کمر درد علائم عفونت هستند. ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

خونریزی

برخى افراد از خونریزی جدی و شدید  رنج می برند. اگر این اتفاق افتاد سریعا به پزشك خود خبر دهید.

اگر هر یك از علائم زیر را داشتید به پزشك خود خبر دهید:

 تب بالای 40 درجه سلسیوس

 خون قرمز روشن یا لخته های بافتی در ادرار

 درد شكم مداوم

سیستوسکوپی در بارداری

سیستوسکوپی انعطاف پذیر تحت بی حسی موضعی آزمایشی در ارزیابی هماچوری در بارداری محسوب می شود . TUR تومور مثانه تحت بیهوشی منطقه ای یا عمومی می تواند در هر زمان از بارداری انجام شود. اما در کل سیستوکوپی برای زنان باردار زیاد توصیه نمی شود. اگر فکر می کنید در این مدت به التهاب مثانه مبتلا هستید، باید از پزشک یا داروساز خود بخواهید که محصول مناسب تری را برای شما توصیه کند.
اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سیستوسکوپی در کودکان

سیستوسکوپی درکودکان روشی است که با استفاده از سیستوسکوپ به داخل مجرای ادرار و مثانه کودک نگاه می شود. سیستوسکوپ یک لوله کوچک است که انتهای آن یک دوربین سبک و بزرگنمایی کننده است. از این روش برای تشخیص و درمان بیماری های مثانه و مجرای ادرار کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

استراحت كنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و زیاد ادرار كنید. قرار دادن یک دستمال مرطوب گرم بر روی مجرای ادرارى می تواند به کاهش درد کمک کند. با اجازه ى پزشك مى توانید، داروهایی مانند تیلنول یا اَدویل را مصرف کنید.

اگر بیهوشی عمومی داشتید، حتما كسى كنارتان بماند. بعد از این روش ممکن است احساس خواب آلودگى یا سرگیجه کنید. روز سیستوسكوپى از نوشیدن الکل، رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات پیچیده خوددارى كنید.

اگر بیوپسی انجام شده است، براى بهبودى به زمان نیاز خواهید داشت. از بلند كردن اجسام سنگین تا دو هفته ى پس از پروسه جدا خوددارى كنید. از پزشک خود زمان ایمن براى رابطه ى جنسى را بپرسید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

4.2/5 - (73 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام پسر سه ساله ای دارم در مثانه اش سنگ به اندازه ۷ میل دیده شده میخواستم از آقای دکتر بپرسم حتما باید عمل بشه تا دربیاد یا دارویی هست که بتونه دفع کنه...اگه نیاز به عمل هست چطور نوبت عمل رزرو کنم تشکر از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   سلام بله به فوق تخصص اطفال مراجعه کنید با دستگاه مخصوص سنگ رو در حد امکان بدن به صورت بسته در بیارن
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۴ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر خودتون انجام میدین
  3. تصویر کاربر حسین شنبه ۴ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   یا ممکنه کسی که انجام میدن معرفی کنید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   خیر من انجام نمیدم . به دکتر قهستانی مرکز طبی اطفال مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرآبادی سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام وقتتان به خیر
  سنگی که در حالب راست مشاهده شده را فقط با جراحی باید خارج کرد یا راه دیگری هم دارد؟ در صورتی که تنها راه جراحی است، لطفا برای جراحی وقتی را تعیین بفرمائید.
  خانم 52 ساله ساکن تهران هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   مدارک خود از قبیل سونوگرافی و سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر مهرآبادی دوشنبه ۲۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر سونوگرافی اول را ۱۷ تیر، سی تی اسکن را ۲۱ تیر و سونوگرافی دوم را امروز ۲۶ تیر انجام دادم
  3. تصویر کاربر مهرآبادی دوشنبه ۲۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   http://80.210.19.219:8090/default.aspx?patientid=0053993683
   لینک جواب سی تی اسکن شکم و لگن بدون تزریق
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   با توجه به اینکه سنگ را دفع نکرده اید در طی این مدت باید TUL شوید . شماره تماس و مشخصات بزارید اینجا نوبت دهیم برای عمل
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند سال پیش سیستوسکوپی کردم داخل لوله مجرایه ادرارم بر اثر ورود لوله زخم شد حالا بعضی وقت ها توی سکس بر اثر ارضا شدن به زخم فشار میاد و انگار زخم تازه میشه و ۳.۴ قطره خون میاد ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ در ادرار کردن مشکل دارید ؟
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   ۴۵ سالمه تو ادار کردن هیچ مشکلی ندارم خونی هم وجود نداره
   میگم بر اثر ورود اون میلهه وسط آلتم انگار زخم شده وقتی یه فشاری بهش میاد زخمه دوباره باز میشه فوری هم بسته میشه تو سال ۳،۴ بار این اتفاق میفته
   دارویی هست استفاده کنم زخمه بسته بشه کلأ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   مجرا اگر اسیب ببینه به سرعت ترمیم میکنه اصلا اون خون ربطی به زخمی ندارد . اگر هنگام انزال خون میاد بحثش جداس ربطی به مجرا نداره و مرتبط با کیسه منی است
  4. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   سلام دکتر جان
   من ادرارم ۲ شاخه بود رفتم دکتر سیستوسگوپی کردم دکتر گفت مشکلی ندارم.
   از همون موقع این مشکل پیش اومد
   واینکه تو بعضی از پوزیشنا به این مشکل میخورم همیشگی نیست خونیم که میاد همون اول منی میاد و البته با درد ، خونش بصورتیه که انگار انگشتت بریده مخلوط منی نیست بعدشم قطع میشه ، بصورتی که حتی اگه من ادامه بده تو پوزیشن دیگه منی خارج بشه دیگه خون نمیاد یا حتی فرداش
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   اگر همیشگی نیس جای نگرانی نداره اقدامی لازم نیس
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالرضا جمعه ۴ فروردین ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  عبدالرضا یاری:
  سلام و درود
  آقایی ۵۲ ساله هستم حدود ۱.۵ سال پیش تومور کوچکی در مثانه عمل شد و ب س ژ هم استفاده شد هر دو یا سه ماه یکبار سونو و سیتولوژی انجام می دهم. تابحال دوبار هم سیستوسکوپی انجام شده و خدا را شکر عود نکرده. اخیرا ۲۳ اسفند آزمایش سونو تو شهرستان انجام دادم گفتند مشکوک به عود هست اما سونوگرافی تهران انجام دادم گفتند خبری از عود نیست و علایم بی نظمی در مثانه مربوط به جای عمل قبلی است و مثانه عادی است.
  آقای دکتر سوال این است
  ۱. آیا لازم است سیستوسکپی انجام بشه؟ و کدام نوع سیستوسکوپی؟ نوع بیهوشی
  ۲. آیا با این شرایط سیستوسکوپی در مطب انجام میشه؟
  ۳۰ برای انجام سیستوسکوپی در مطب شما چکار کنم؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۲( 6 ماه پیش)
   سلام سیستوسکوپی اخر کی بوده ؟ حتما سیستوسکوپی مجدد انجام بشه بیهوشی در حد بیهوشی خفیف یا سدیشن است نوع سیستوسکوپ ریجید مشخصات و شماره تلفن بزارید منشی جهت شرایط تماس میگیره
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  پسر من ۱۳ سالشه چند ماه پیش به علت درد قسمت پایین شکم وپهلوها ووجود خون در ادرار به پزشک مراجعه کردیم تشخیص عفونت ادراری دادن مشکل خون در ادرار رفع شد ولی دل دردها همچنان ادامه داره مثانه ی پسرم خوب تخلیه نمیشه در سونوی اول از ۷۷۰ سی سی پس از دوبار تخلیه ۸۰ سی سی باقی موندودر سونو گرافی دوم از ۱۹۰ سی سی پس از یک بار تخلیه ۳۵ سی سی باقی موند دکتر براش سیتوسکوپی تجویز کرده به نظرتون روش مناسبی برای این مشکله؟راهکار بفرمایید ومارو از نگرانی دربیارید ممنون از بزرگواریتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 8 ماه پیش)
   سلام بله سیستوسکوپی از نظر بررسی تنگی مجرا و مثانه بشوند
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۴ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام درسال ۹۹پس از تشخیص تومور مثانه در بیمارستان مهر عمل برداشتن توده انجام شد و پس از مصرف یک دوره ب ث ژبه فاصله هر سه ماه سونو گرافی انجام میشد کاملا سالم بود که پس از دوسال دوباره متوجه بود آن شدم مجدد با پزشک دیگری این عمل انجام شد که هم اکنون پس از دو ماه مجددا عود کرده و بسیار از این قضیه ناراحتم پیشنهاد شما بزرگوار چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ دی ۱( 8 ماه پیش)
   سلام گزارش پاتولوژی و اخرین سونوگرافی را بفرستید
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ دی ۱( 8 ماه پیش)
   با سلام خدمت حضرتعالی
   نتیجه پاتولوژی و عکس سونوگرافی خدمت شما ارسال گردید.منتظر دریافت پاسخ از جانب شما هستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ دی ۱( 8 ماه پیش)
   این مجدد باید توده تراشیده بشه . کلا ماهیت تومور مثانه عود هست در صورت تمایل برای عمل شماره تلفن و مشخصات بفرمایید تا سریعا در لیست عمل بزاریم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۵ دی ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  کلیه چپ دارای دو سنگ به اندازه های 20*10 و 12*8 میلیمتر در ناحیه لگنچه است. به نظر شما سنگ شکن جواب میده. یا pcnl بهتره. 35 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ دی ۱( 9 ماه پیش)
   سلام سی تی اسکن انجام شده یا سونوگرافی ؟ سایز دقیق سنگ در سی تی مشخص میشود . گزارش و کلیشه سی تی را بفرستید راهنمایی کنم . با توجه به این سایزها pcnl منطقی تر است اما باید دقیق ببینم
 • تصویر کاربر چ شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  بیمار مرد ۷۰ ساله
  پدرم بعد از آنژیوگرافی و مرخص شدن از بیمارستان دچار احتباس ادرار شدند که ناچار به سونداژ شدیم. حدود یک هفته سونداژ شدند و پزشک سونوگرافی تجویز کردند و احتمال جراحت مجرای ادرار حین سونداژ در بیمارستان طی آنژیو دادند،
  راه درمان چیست؟
  آیا درمان غیر جراحی وجود دارد؟ و آیا درمان قطعی است؟
  1. تصویر کاربر چ سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   گزارش سونو را هم ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید تست عصب مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ صبح ها از ساعت۱۰ الی ۱۲تماس
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 556 مشاهده پرسش
  عرض ادب و خسته نباشید
  بنده دو ماه پیش دچار ادرار قهوه ای شدم. ازمایش و سونوگرافی انجام دادم جز اربی سی بالا در ادرار و چند سنگ ریزه در هر دو کلیه مشکل دیگه ای نداشتم. سیتولوژی هم انجام دادم که از لحاظ سرطان منفی بود ولی ار بی سی مثبت. دو سه بار این ادرار قهوه ای تکرار شد. سوزش سر الت چه قبل و چه بعد ادرار داشتم + درد خفیف پشت مایل به چپ. با یکی از همکاران محترم شما مشورت کردم ایشون فرمودند سیپروفلوکساسین دو هفته مصرف کنم. طی این مدت سوزشم کمتر شد ولی همچنان ادرارم اکثرا زرد تیره بود. مخصوصا وقتی وزنه سنگین بلند میکردم یا سر بالایی راه میرفتم حجم ادرار کم و قهوه ای میشد.دو روز بعد از اتمام سیپرو درد شدیدی در ناحیه پهلو چپ و زیر شکم سمت چپ حس کردم که داخل اب گرم نشستم درد کمتر شد ولی مجدد ادرارم قهوه ای شد. این درد چندین بارتکرار شده. سونوگرافی مجدد انجام دادم که ورم و سنگی در کلیه چپ تشخیص داده شد. اما مثانه مثل بار اول سالم بود. دو شب پیش به یکی از همکاران نفرولوژ شما مراجعه کردم ایشون اورتیکا و پتاسیم سیترات برای دو هفته تجویز کردن. فرمودن بعد دو هفته ازمایش و سونو انجام بدم اگر همچنان سنگ بود سیستوسکوپی کنم و سی تی لازم نیست
  مدارک رو خدمتتون ارسال میکنم. خواستم بپرسم به نظر شما ایا امکان سرطان هست یا این هماچوری بخاطر سنگه؟ ایا سیستوسکوپی نیازه؟ دارو های تجویزی مناسبن؟

  بنده ۲۷ سال سن دارم. دیابت دارم و متاسفانه سیگار میکشم
  پیشاپیش سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 1 سال پیش)
   ضمنا اقای دکتر بنده اریتمی قلب هم دارم بابتش بیزوپرولول ۲.۵ مصرف میکنم که فشارم همیشه ۱۲ رو ۶۰ تا ۷۰ بود اما این چند وقت به ۱۳۵ تا ۱۵۰ رو ۸۵ تا ۹۰ رسیده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   بهتره سیستوسکوپی بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاضل شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 441 مشاهده پرسش
  خانمی 65 ساله هستم. دارای بیماری دیابت کنترل شده هستم و هر روز صبح به صورت ناشتا نصف قرص گلیگلازید و قرص زیپمنت مصرف می کنم. در ضمن سابقه درد ناحیه مچ پا نیز دارم و پرش برای من دشوار است. به تازگی بر اثر درد شدید شکم به اوررژانس مراجعه کردم و طی انجام سونوگرافی متوجه وجود سنگ کلیه 5 میلی متری در ناحیه حالب چپ و نزدیک مثانه شدم. پس از مراجعه به دکتر، کپسول ایندومتاسین و کپسول تامسولوسین 0/4 مصرف می کنم و باید بعد از دو هفته سی تی اسکن انجام داده و مجددا به دکتر مراجعه کنم. ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید که در این مدت برای دفع سنگ کلیه چه کارهایی غیر از نوشیدن آب فراوان باید انجام دهم تا به دفع سنگ کمک کنم؟ و چه موادی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   فعالیت فیزیکی و مصرف تامسولوسین هر شب یک عدد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر