سیستوسکوپی چیست و چه عوارضی دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سیستوسکوپ یک لوله ى نازک با یک دوربین و نور در انتهایش است. در طی یک سیستوسکوپی، پزشك این لوله را از طریق مجرای ادرارى وارد مثانه می کند تا بتواند داخل مثانه را ببیند. تصاویر بزرگ شده از دوربین بر روی یک صفحه ى نمایش قابل رویت هستند. در ادامه به بررسی شیوه ی انجام سیستوسکوپی می پردازیم.


علل انجام سیستوسکوپی

اگر مشکلات ادراری مانند فوریت در ادرار یا ادرار دردناک دارید، ممکن است پزشك این آزمایش را انجام دهد. همچنین می تواند این روش را برای بررسی علائم زیر انجام دهد:

✔ وجود خون در ادرار

✔ عفونت های مکرر دستگاه ادراری

✔ مثانه ى بیش از حد فعال

✔ درد لگن

سیستوسکوپی می تواند چندین حالت  از جمله تومورها، سنگ ها و سرطان مثانه را نشان دهد. پزشک همچنین می توانید از این روش برای تشخیص موارد زیر كمك بگیرد:

✅ انسدادها

✅ پروستات بزرگ شده (بیشتر بدانید: تاثیر بزرگ شدن پروستات بر رابطه ی جنسی چیست؟)

✅ توده هاى غیر سرطانى

✅ مشکل در حالب ها (لوله هایی که مثانه را به کلیه ها وصل می کنند)

از سیستوسکوپی می توان برای درمان بیماری های مربوط به مثانه نیز استفاده كرد. پزشك می تواند ابزارهای جراحی کوچکى را از طریق این لوله برای حذف تومورهای کوچک مثانه، سنگ  ها یا گرفتن نمونه از بافت مثانه منتقل کند.

موارد مصرف دیگر عبارتند از:

✅ نمونه برداری ادرارى برای بررسی تومور یا عفونت

✅ قرار دادن یک لوله کوچک برای کمک به جریان ادرار

✅ تزریق ماده ى حاجب براى گرفتن عكس با اشعه ى ایکس

آمادگى برای سیستوسکوپی

اگر عفونت ادرارى یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، ممکن است قبل و بعد از این پروسه، براى شما آنتی بیوتیک تجویز شود. ممکن است قبل از آزمایش، نیاز به انجام آزمایش ادرار داشته باشید. براى ادامه ى مصرف داروهای خود با پزشك مشورت كنید. بعضی از داروها می توانند موجب خونریزی بیش از حد در طول پروسه شوند.

دکتر حسین کرمی

در عکس بالا نمای تنگی مجرای ادراری را میبینید که توسط سیستوسکوپی کلیه و دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری تشخیص داده شده است و به همین روش اندوسکوپی باز شده است.

بیهوشی در طول سیستوسکوپی

این روش ممکن است در بیمارستان یا مطب پزشك انجام شود. شما به نوعی بیهوشی نیاز دارید، بنابراین قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید. انواع بیهوشى مرتبط عبارتند از:

بى حسى موضعی

در روش های سرپایی معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شود. این بدان معنی است که شما بیدار خواهید بود. شما می توانید بعد از انجام این کار غذا بخورید و بلافاصله بعد از انجام آن به خانه بروید.

بیهوشى عمومی

بیهوشی عمومی به این معنی است که شما در طول سیستوسکوپی بیهوش خواهید بود. براى بیهوشی عمومی، باید چند ساعت قبل از انجام پروسه ناشتا باشید.

بی حسى ناحیه ای

بیهوشی منطقه ای، شامل تزریق در پشت شما می شود. با این تزریق از كمر به پایین شما بى حس خواهد شد.

نکته: بعد از بیهوشی عمومی یا بى حسى ناحیه اى، احتمالا باید چند ساعت در بیمارستان بمانید.

سیستوسکوپی
عکس مثانه مردانه

روش انجام سیستوسکوپی

درست قبل از سیستوسکوپی شما باید به توالت بروید تا مثانه ى خود را خالی کنید. سپس، لباس جراحی را مى پوشید و روی تخت دراز مى كشید. پاهای شما را مانند ركاب قرار مى دهند. ممكن است از آنتى بیوتیك استفاده شود، تا از عفونت مثانه جلوگیری شود.

در این مرحله شما بیهوشی خواهید گرفت. اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید، تا زمانى که از خواب بیدار شوید هیچ چیزى حس نخواهید كرد. اگر بى حسى موضعى یا بى حسى ناحیه ای دریافت می کنید، ممکن است یک آرامبخش به شما داده شود.

مجرای ادراری با یک اسپری  یا ژل بى حس می شود. چون ممكن است هنوز چیزى حس کنید، اما ژل باعث می شود که این روش کمتر دردناک باشد. دکتر به سر سیستوسكوپ  ژل روان کننده می زند و آ نرا به داخل مجرای ادرارى وارد می کند. این كار ممکن است با سوزش همراه بوده و مانند ادرار كردن باشد.

اگر هدف از سیستوسكوپی تشخیص باشد، پزشک از یك سیستوسكوپ انعطاف پذیر استفاده می کند. بیوپسی ها و یا سایر روش های جراحی نیاز به سیستوسكوپ کمی ضخیم تر و سخت تر دارند. سیستوسكوپ بزرگتر به جراح اجازه می دهد تا ابزار جراحی را از طریق آن عبور دهد.

هنگامى كه سیستوسكوپ وارد مثانه مى شود، پزشك از طریق یک لنز داخل را مى بیند. كمى مایع استریل نیز وارد مثانه مى كند، این كار باعث می شود آنچه اتفاق می افتد را آسان تر و بهتر ببیند. مایع به شما احساس ناراحتی مثل نیاز به ادرار مى دهد. با بی حسی موضعی، سیستوسکوپی کمتر از پنج دقیقه طول مى کشد. با بیهوشی عمومی، کل پروسه ممکن است 15 تا 30 دقیقه طول بکشد

سیستوسکوپی
عکس مجاری ادراری

هدف از انجام سیستوسکوپی

هدف از سیستوسکوپی بررسی مجرای ادراری از قبیل تنگی مجرا، سنگ در مجرا، بزرگی پروستات، کیست و غیره است، که با انسداد خروجی ادرار باعث می شوند، ادرار از مثانه خوب خارج نشود.

عمل سیستوسکوپی چیست؟

دومین هدف از سیستوسکوپی بررسی مثانه از نظر بیماری های آن می باشد. امروزه هر بیمار که خون در ادرار داشته باشد، باید جهت تشخیص قطعی و رفع نگرانی از نظر سرطان مثانه، عمل سرپایی سیستوسکوپی انجام دهد.

عوارض سیستوسکوپی

طبیعی است که در طول دو تا سه روز پس از پروسه احساس سوزش در حین ادرار داشته باشید. ممکن است لازم باشد که بیش از حد معمول ادرار کنید. سعی نکنید ادرار خود را نگه دارید، چرا كه خون در مثانه، ممکن است موجب ایجاد لخته و انسداد شود. وجود خون در ادرار پس از پروسه، به خصوص اگر بیوپسی انجام شده باشد، طبیعى است. نوشیدن مقدار زیاد آب باعث کاهش سوزش و خونریزی می شود.

بعضی افراد عوارض جدی تری را تجربه مى كنند از جمله:

تورم مثانه

تورم مثانه شایع ترین عارضه است. این وضعیت باعث مى شود، ادرار كردن مشكل شود. اگر بیش از هشت ساعت بعد از عمل ادرار نکردید، به پزشک خود خبر دهید.

عفونت

در موارد نادر، میکروب ها به دستگاه ادراری وارد می شوند و باعث عفونت می شوند. تب، اسهال با بوی عجیب، تهوع، و کمر درد علائم عفونت هستند. ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

خونریزی

برخى افراد از خونریزی جدی و شدید  رنج می برند. اگر این اتفاق افتاد سریعا به پزشك خود خبر دهید.

اگر هر یك از علائم زیر را داشتید به پزشك خود خبر دهید:

✔ تب بالای 40 درجه سلسیوس

✔ خون قرمز روشن یا لخته های بافتی در ادرار

✔ درد شكم مداوم

سیستوسکوپی در بارداری

سیستوسکوپی انعطاف پذیر تحت بی حسی موضعی آزمایشی در ارزیابی هماچوری در بارداری محسوب می شود . TUR تومور مثانه تحت بیهوشی منطقه ای یا عمومی می تواند در هر زمان از بارداری انجام شود. اما در کل سیستوکوپی برای زنان باردار زیاد توصیه نمی شود. اگر فکر می کنید در این مدت به التهاب مثانه مبتلا هستید، باید از پزشک یا داروساز خود بخواهید که محصول مناسب تری را برای شما توصیه کند.
اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سیستوسکوپی در کودکان

سیستوسکوپی درکودکان روشی است که با استفاده از سیستوسکوپ به داخل مجرای ادرار و مثانه کودک نگاه می شود. سیستوسکوپ یک لوله کوچک است که انتهای آن یک دوربین سبک و بزرگنمایی کننده است. از این روش برای تشخیص و درمان بیماری های مثانه و مجرای ادرار کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

استراحت كنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و زیاد ادرار كنید. قرار دادن یک دستمال مرطوب گرم بر روی مجرای ادرارى می تواند به کاهش درد کمک کند. با اجازه ى پزشك مى توانید، داروهایی مانند تیلنول یا اَدویل را مصرف کنید.

اگر بیهوشی عمومی داشتید، حتما كسى كنارتان بماند. بعد از این روش ممکن است احساس خواب آلودگى یا سرگیجه کنید. روز سیستوسكوپى از نوشیدن الکل، رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات پیچیده خوددارى كنید.

اگر بیوپسی انجام شده است، براى بهبودى به زمان نیاز خواهید داشت. از بلند كردن اجسام سنگین تا دو هفته ى پس از پروسه جدا خوددارى كنید. از پزشک خود زمان ایمن براى رابطه ى جنسى را بپرسید.

  

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام،ببخشید آقای دکتر پدر من ۷۸ سال داره،مدت سه ساله که سوند داره،الان یک ماهه که اصلانمیتونه سوند روتحمل کنه،دکتر گفته سیستوکت تهیه کنید تابه جای مجرا از روی شکم مستقیم به مثانه وصل بشه، به نظر شما این روش،روش مناسبی هست یانه؟سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   بله سیستوکت هر ۱/۵ ماه تعویض میشه
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  جوانی هستم 38ساله مدت دوسال است سوزش ادرار دارم سه چهار بار به پزشک مراجعه کردم جوابی نگرفتم اخیرا به پزشکی مراجعه نمودم سیستو سکوپی را انجام دادم نتیجه شد ضخامت جداره مثانه و التهاب پروستات به نظر شما چه دارویی تجویز می کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر آزاده دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  خانم 33 ساله هستم. یک سال پیش به علت مشاهده خون در ادرار مراجعه به پزشک کردم._خون قابل مشاهده حدود یکهفته به طول انجامید و پس از آن با چشم خون در ادرار ندیدم_ 5بار در فواصل مختلف آزمایش ادرار دادم که همگی مثبت شدند. آخرین آزمایش برای حدود 3هفته پیش هم آزمایش ادرار دادم که خون در ادرار وجود داشت. سونوگرافی کلیه و مثانه طبیعی بود. برای ادامه تشخیص به نظر شما اولویت با سیستوسکوپی است یا سی تی اسکن؟ کدام کم عارضه تر است و به تشخیص کمک بیشتری میکند؟

  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   هر دو نیازه. سی تی اسکن شکم و لگن با تزریق ، و سیستوسکوپی
 • تصویر کاربر مجیدکمالی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همونطور که در سوال قبلی هم نوشتم سنگ کلیه من باعث انسداد شده و همکاران رشت پیشنهاد خرد کردن فوری سنگ رو دادن و من بیمه شهرداری تهران هستم که با بیمارستان نیکان هم قرارداد داره میخوام ببینم اگر این هفته قرنطینه تموم بشه با توجه به اعتماد و علاقه ای که به شما دارم میتونم مزاحم شما بشم؟ همچنین در حال حاضر در حال تحمل درد شدید هستم
  هر دو‌کلیه سنگ داشته که حرکت کرده 15 میل راست 9 میل چپ خیلی نگرانم متشکرم
  1. تصویر کاربر مجیدکمالی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   فقط میخواید پول بگیرید از جواب خبری نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   عکس و گزارش سی تی اسکن را بفرستید
  3. تصویر کاربر مجیدکمالی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام سیتی اسکن رو به واتس آپ فرستاده بودم سنگ حااب راست با tul پاکسازی شد سنگ حالب راست با ضربه tul کمی کوچکتر و به داخل کلیه هل داده شد ودر دوحالب اسنت گذاری شد هم اکنون در کلیه چپ سه سنگ با ابعاد زیر ۹ میل موجود هست و سوالم اینه که ایا با این ابعاد میتونم با خوردن مایعات و سنکل کما فی السابق دفعشون کنم یا باید سنگ شکن کنم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر حدود ۹ میلی متر باشد ، احتمال دفعش کم است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر داریوش سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام حضور دکتر عزیز بنده حدودا ۴۲سال دارم حدود ۲سال که این مشکل رو دارم شبها یکسره دستشویی میرم زیر دلم درد داره چه قبل تخلیه مثانه چه بعد ۲بارم سیتیوسکوپی کردم بهتر نشدم ممنون میشم جواب منو بدید و حضوری بیام خدمتتون باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدودا پنج ماهه ادرارم خونیه اوایل درد شدیدی داشتم در ناحیه کلیه و زیر شکم اما الان دردم بهتر شده ولی درد رو دارم و بنظرم عفونت هم دارم
  پارسال هم ازمایش دادم و خون مشاهده شده بود اما نه به شدت این پنج ماه و اینکه یک 24 ساعت من به شدت احساس دفع ادرار داشتم. و دائما باید میرفتم دسشویی رفتم دکتر وبا امپول و سرم بهترشدم و قرص هم بهم داد
  سنگ کلیه ام دارم و تاحالا سه بار دفع داشتم
  اما دوباره چندوقت پیش دکتر رفتم و گفتن عفونت نداری و ترشح برای تخمدانه و بنده رابطه ی جنسی نداشتم و 22 سالمه
  البته اقای دکتر درصورتی که غذا نخورم ادرارم خونیه
  ولی این خون با مایعات رفع نمیشه و فقط با غذا خوردن
  به متخصص مراجعه کردم و گفتن مربوط به سنگ کلیمه و ازمایش دادم و در اخر اینم بگم من هفت ساله وزن اضافه نمیکنم یعنی اگرهم یک کیلو حتی اضافه کنم باز وزن کم میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام دهید و سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام دهید
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باسلام
  به لحاظ درد شدیدی که در شکم داشتم به بیمارستان مراجعه کردم که پس از سونو گرافی معلوم شد یک سنگ به دیامتر 3,5mmدرUVJچپ بدون ایجاد هیدرونفروز در کلیه مشاهده شد که بنا بدستور پزشک پروترال آپاس تجویز شدیک هفته مصرف کردم ولی دردم ساکت نمیشه درصورت امکان راهنمایی بفرمایید....باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 20 سالم هست از تقریبا ابان 97 خون توی ادرارم میدیدم ولی خب توجه نمیکردم بهش و درد و سوزشم نداشت..خون یا اول ادرارم بود یا اخرش یا جفتش ولی بین ادرارم خون نمیدیدم .من اردیبهشت رفتم سونوگرافی هیچی نشون نداد.جواب سونو رو بردم پیش دکتر گفت التهاب پروستات داری و دارو نوشت.حجم پروستاتم هم 15 سی سی بود ولی گفت التهاب داری ..بعدش رفتم پیش یه دکتر دیگه گفت برو یه سونو دیگه بگیر دقیق نیس رفتم اونو گرفتم بازم چیزی نشون نداد و دکتر دوم بهم گفت اندوسکوپی کن . پیش یه دکتر سومی رفتیم به من یه سر ی قرص داد واسه یک ماه..الان 20 روزه دارم میخورم..تا تقریبا 8 روزا اول خون میدیم ولی بعدش مثلا 7 روز هیچی خون نمیدیم و باز چند روز بعدش خون میدیم ولی مثل سابق نبود..ااینم خدمت شما بگم همین چند روز پیش که توی خواب جنب شدم صبحش رفتم ادرار کردم و شدت خون بیشتر بود ..اینم بگم سوزش و درد ندارم .به نظر شما علت چیه؟ سیتوسکوپی انجام بدم؟و اینکه سیتوسکوپی اگه قراره انجام بدم حتما باید بیهوش بشم یا با بی حسی موضعی و بی حسی ناحیه ای هم میشه؟ به نظر شما چه قدر احتمال سرطان هست چون من سونوگرفتم کلیه و مثنه و پروستاتم سالم بودن..اگه کامل جواب بدین ممنونتون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر منوچهر شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام آیاامکان دفع سنگ 6تا7میلی گیرکرده درحالب است وآیا عملutlبابیهوشی است وآیا امکان دارد بعد ازآن ازسوند استفاده نگردد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   باید سرپایی وسریع به روش اندوسوپی درمان کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ بیایید ببینم
 • تصویر کاربر مقدم دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمن امروز به درمانگاه مراجعه کردم برای مشاوره باشما ونشان دادن دارو هایی که دکتری که الان تحت نظرشان هستم که تشریف نداشتید ودستیاران سال بالای شما داروها که شامل رودیورتیک روزی 2عددوتامسولوسین شبی 1عدد وتاوانکس 7عدد که دستیار شماگفت این داروها کامله ولی دکتری که تحت نظرش هستم گفته که اگربعد1ماه درد وسوزش کم نشد باید مراجعه کنم جهت دوربین انداختن خواستم نظرشما رابدانم ممنون والتماس دعا دکترعزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر