بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

چه چیزی باعث بروز عفونت مثانه میشود؟

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند.

چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

علت دردناک بودن دفع ادرار در مردان و زنان چیست؟

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند.

اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. درمان می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود اما موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است.

درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است.

در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد.

افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند.

در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

علت سوزش دستگاه تناسلی مردان هنگام ادرار

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود.

ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند.

همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود.

دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جم شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  603‪7997185772127
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سوالتون رو بفرمایید
  2. تصویر کاربر جم شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   با احترام
   جناب دکتر من سالهاست دچار سوزش ادرار شدید هستم. چند بار دکتر رفتم برام دارو تجویز کرد و درمان نشدم سوزش ادرارم بقدری شدید ست که میترسم ادرار کنم و ساعتها دستشویی م رو نگه میدارم سوزش ادرارم دردش بشکلی ست که در حین دستشویی انگار تیرهای تیز از محل ادرارم خارج میشه بهمراه سوزش شدید لطفا راهنماییم کنید چطور از شر این درد که سالهاست همراه دارم نجات پیدا کنم
   شایان ذکر می باشد برج 2 دچار کرونا شدم هنگامی که بیمارستان بستری بودم مشکلم رو به دکتر گفتم برام قرصی تجویز کرد یک هفته طول درمانی که در بیمارستان جهت کرونا داشتم با مصرف اون قرص سوزشم از بین رفت ولی وقتی مرخص شدم مشخصات دارو رو پیگیری کردم از در اختیار گذاشتن نام دارو توسط بیمارستان اجتناب کردند و گفتند باید به دکتر مراجعه کنی و چون چند بار به دکتر مراجعه کرده و ترتیب اثری حاصل نشد امیدی به مراجعه مجدد ندارم
   ممنون میشم بنده رو راهنمایی کتید چطور از شر این درد که سالهاست منو همراهی میکنه نجات پیدا کنم 🙏
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سن تون؟جنسیت تون؟
  4. تصویر کاربر جم شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   متولد 1361 زن هستم
  5. تصویر کاربر جم شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   در حین ادرار بشدت سوزش دارم انگار تیر از درونم خارج میشه و در عین حال ادرارم بشدت داغه
   حدود 6 ساله با این درد زندگی میکنم بریدم از شدت درد تمام توانایی و مقاومت جسمانیم رو بلعیده
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی بشید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی من یک خانم ۴۰ ساله هستم حدود۲۰ سال هست که مشکل ادراری دارم وقتی ازدواج کردم یک عفونت ادراری گرفتم که بامصرف دارو خوب شدم ولی بعد یه مدتی دچار سوزش ادرار ومشکل دردفع کامل ادرار ایجادشده حالا حدود۷ ماه است که یک زایده گوشتی جلوی مجرای ادرارم ایجادشده وتاداخل مجراهست ودردزیرشکم ولگن وسوزش ادرارگاهی شدیدوگاهی درد ندارم دکترگفته بادارورفع بشه بهتره تاعمل کنیم داروهای که استفاده کردم داکسی سایکلین وفنازومکس وروواتینکس وپماداسترومارین بوده توده کمی کچک شده ولی بعضی موقعها بزرگتر میشه لطفن راهنمایی کنید این بیماری چیست وچه کار کنم عکس سونورامیفرستم باسپاس ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   بهتره جراحی بشید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. یک آقای 37 ساله هستم و متاهل از دو سه ماه قبل احساس سوزش خفیفی در ابتدای آلت تناسلی خود اکثر مواقع و نه همیشه دارم. گاها که دقت کردم در طول روز ترشح سفید کمی هم ازش خارج میشه با توجه به اینکه متاهل هستم آیا می‌تونه عفونت ناشی از انتقال مثلا رابطه جنسی باشه و برای درمان ممنون میشم اگه ممکنه بنده رو راهنمایی بفرمایید چه دارویی و چه مدت کمک می‌کنه سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   بله عفونت مجرا گرفتید باید خودتون و همسرتون این داروها رو مصرف کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   کپسول داکسی سایکلین ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت تا یک هفته قرص آزیترومایسین ۵۰۰ روز اول ۲ عدد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رنجبر سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من 50 سال دارم بیست روز پیش علائم کرونا داشتم دو دوره آزیترو مصرف کردم از دیروز تب و درد در ناحیه لگن و سوزش ادرار دارم البته طی شش ماه پیش چند بار سوزش ادرار داشتم سیپرو فلوکساسین مصرف کردم رفع شد الان چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   تست ادرار مجدد بدهید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. یک جوان 34 ساله هستم و از دو سه روز قبل احساس سوزش خفیفی در ابتدای آلت تناسلی خود به صورت دایم دارم. که با ادرار کردن تغییری نمیکند. تکرر ادرار هم ندارم تو این مدت و رابطه جنسی هم نداشته اصلا. اگه ممکنه بنده رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   ترشح سفید با بیرنگ از نوک آلت خارج نمیشه؟
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سلام. در حالت عادی خیر ، ترشحی دیده نمی شود.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادرار انجام بدید
  4. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   البته قبل این اتفاق من انزال داشتم که با فشار دادن نوک الت مانع خروج منی شدم. امکان داره به پروستات فشار امده باشه و این احساس مربوط به التهاب پروستات باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   بله کشت ادرار التهاب پروستاتم نشون میده
  6. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   با تشکر از وقتی که گذاشتید.
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر صفیه جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر . مادرم ۷۷ ساله است سوزش ادرار دارد و تو آزمایش و سونوگرافی گفتند در مثانه عفونت هست. دیابت داره و روزی ۳ تا متفورمین هم میخوره دو ساله عمل کولون بدخیم هم کرده و مش برای هرنی روده بعد از جراحی هم داره. چه دارویی برای عفونت بخوره که براش مناسب باشه؟ خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   تا ۱۴ روز
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وخداقوت خدمت دکتر محترم
  من ۴۵ سالمه وخانم ،حدود چند ماهی هست که شاید البته جدیدا بیشتر شده ادارارم بسیار بدبو شده و قتی با دستمال خودم روخشک میکنم لک بسیارکم رنگ خونی میبینم وبعضی اوقات حالت تهوع دارم وقتی صبح ناشتا سیر میخورم رنگ ادرارم بسیار روشن میشود اما درغیراینصورت زرد است و زیردلم درد میگیره والبته شرمنده هنگام دفع مدفوع انگار به یکباره تموم مدفوع جمع میشه جلوی مقعد ونمیتونم وباید خودم با دست کمک کنم تا مدفوع خارج بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   تست آنالیز و کشت ادرار انجام بدید و جوابش رو بفرستید
 • تصویر کاربر مرتضي یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام
  بعضا از سوزش و احساس اينكه ادرار دارم صبح بيدار ميشم و ميرم دسشويي بعد از يه ساعت باز از فشار و احساس اينكه ادار دارم ميرم دستشويي ولي ادار كمي دارم - معمولا از ساعت 5 - 5 صبح اين داستان شروع ميشه و روزاي تعطيل كه بيشتر ميخوام بخوابم خودشو بيشتر نشون ميده - - كلا بخاطر همين صبحا از 5 -6 صبح به بعد نميتونم بخوابم -
  روزايي كه سر كار ميرم صبح يكي - دو بار دستشويي ميرم ولي بعدش چون راه ميرم مشكل كمتري دارم - تو همه اين سالها يه مواقعي اين مشكل رو داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   ازمايش ادرار وسنوگرافي بدهيد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۱۱ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۴۵ ساله هستم مدتیه که دچار تکرر ادرار گاهی با سوزش و گاهی بدون سوزش میشم در ناحیه بیکینی دچار التهاب و سوزش میشم و کشت ادرار اکثرا منفیه و گاهی مثبته و ۴یا ۵ بار باید پشت سر هم دفع ادرار انجام بدم تا کمی احساس راحتی کنم سونو کلیه انجام دادم سالم بود لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   قرص سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت برای ۵ روز مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،اول کمی درد خفیف در نوک الت تناسلی داشتم و درد خوب شد اما ۲ روزه سوزش ادرار دارم،و حس میکنم که دوباره ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر