بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

چه چیزی باعث بروز عفونت مثانه میشود؟

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند. چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند. اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

سوالات مختلفی در رابطه با درمان عفونت مثانه پرسیده می شود، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری کدام است؟

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری مردان کدام است؟

بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان کدام است؟

باید گفت افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است. درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است. در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد. افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود. ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند. همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود. دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4.2/5 - (92 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  بنده دوسال قبل سونوگرافی کامل شکم انجام دادم
  که دکتر گفت پروستات شما یکم بزرگ شده ولی سوزش ادرار یا تکرر ادرار نداشتم دکترهم گفت مشکل خاصی نیست وبهم قرص افلوکینول داد یک ماه مصرف کردم
  یک ماه پیش متوجه شدم آخر ادرارم قطره قطره میاد ولی سوزش ادرار نداشتم وتکرار ادرار هم نداشتم واز داروخانه قرص افلوکینول خواستم که بهم افلوکساسین۲۰۰داد ودوهفته مصرف کردم هر۱۲ساعت یک عدد ولی بعد از دو هفته متوجه سوزش ادراروبیقراری مجاری ادرار شدم ودارو رو قطع کردم
  ولی تکرر ادرار ندارم . ۳۲ سال دارم مجرد.
  مرسی از دستور شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام حتما یک ازمایش ادرار و کشت ادرار بدهید بفرستید در سونوگرافی باید قید بشه باقی مانده ادرار پس از تخلیه چقدر بوده
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ دی ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام ، دکتر جان لطفا ازمایش ادرارم رو بررسی میکنید
  توی ادرار مقداری rbcوwbc طبیعی هست؟
  باکتری زده few
  علائم و مشکلی هم ندارم
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ دی ۱( 5 ماه پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ دی ۱( 5 ماه پیش)
   سلام ازمایشتان نرمال است و مشکلی ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هما چهارشنبه ۳۰ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد جناب اقای دکتر.من شب قبل از ازمایش کشت ادرار،یک عدد قرص سیستون خوردم.آیا این قرص سیستون مثل آنتی بیوتیک هست و نباید قبل از ازمایش کشت ادرار مصرف شود؟آیا ممکن هست به دلیل خواص انتی بیوتیکی قرص سیستون،جواب ازمایش منفی کاذب شود؟سپایگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام خیر تاثیری روی ازمایش ندارد
 • تصویر کاربر محمدیان پنجشنبه ۳ آذر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سابقه عفونت اداری دارم هفت سال قبل به همین خاطر سه جلسه به ارولوژیست مراجعه کردم تا پارسال که کرونا گرفتم خوب بودم ولی بعد از کرونا دوباره عفونتم شروع شد ۳ یا چهار بار طی این یکسال تکرار شد و دکتر برام افلوکساسین ۳۰۰ تجویز میکردن و خوب میشدم ولی الان ۴ ماهه بعد از طی دوره درمان دوباره عفونت می گیرم که بیست روزقبل با عفونت و التهاب بیضه
  وتب همراه شد به پزشک مراجعه کردم ۱۰ تا جنتامایسین و افلوکساسین ۳۰۰ و سفکسیم ۴۰۰ تجویز کردن برای ۱۰ روز، بعد از ۱۰ روز التهاب بیضه خوب شد و تکرار و شورش ادرار کم شد. روز یازدهم نوبت دکتر داشتم مراجعه کردم و سونوگرافی نوشت کلیه و مثانه و پروستات مشکلی وجود نداشت ولی وزیکول سمینالم عفونی بود و دکتر برام سولیفناسین برای یک ماه روزی یک عدد و انتری داکس ۱۰۰ برای ۱۰ روز ، روزی دو نوبت نوشت وقتی مصرف این داروها را شروع کردم از روز دوم مجددا تکرر و سوزش ادرار گرفتم . انتری داکس یک روز دیگه تمام میشه ولی تکرر و سوزش هنوز دارم آقای دکتر بی زحمت راهنمایی کنید .۴۸ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ آذر ۱( 6 ماه پیش)
   سلام ازمایش ادرار جدید داده اید ؟ رابطه جنسی اخیر داشته اید ؟ میتواند التهاب پروستات مطرح باشد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام من برج 3یه وزنه سنگین بلند کردم و بالای آلت تناسلیم یه سوزش کرد و بعد اون هر موقع فوتبال میرفتم 2روز بالای آلت درد داشتم و خوب میشد تا سری بعد تا اینکه بعد 3ماه بدتر شد و سنوگرافی دادم گفتن فتق هست عمل کردم ولی بعد عمل هم بازم بالای آلت درد دارم سنوگرافی هم دادم گفتن فتق نیست متخصص هم رفتم گفتن فتق نیست خواستم بدونم علت درد بالای آلت چیست و سمت راست هم اذیت میکنه درد ندارم ولی حالت اذیت کننده دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عليخاني دوشنبه ۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام دختر من گوش درد داشت يك ٥روزه اموكسي كلاو ٦٢٥قرص مصرف ميكنه هر ٨ساعت نصف الان سوزش ادرار داره البته قبل از گوش دردش كرونا داشت ويك هفته ازيترو مصرف كرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   به متخصص ENT مراجعه‌ کنید
  2. تصویر کاربر عليخاني یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   هنر كردي دكتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سوالتون رو به اشتباه مطرح کردید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تقی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی هست حدود دوماه کمرم درد میگیره میزنه به مثانه وبیضه ها وکشاله ران دکتر رفتم حدود ۹ماه پیش گفت کمی پرستاتم بزرگ هست آزمایش وسنو دادم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام پروستات من چندین سال است که عفونت می کند هردفعه سه هفته وبالاتر آنتی بیوتیک مصرف می کنم ودیگر خسته شده ام اکنون بزرگ هم شده، باید چه کار کنم؟ ممنون از دستور شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر هومن چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  برادرم در اثر ضربه وارده به سر ضربه مغزی و جراحی شدن
  پس از بهوش اومدن و گذشت 5روز به ما گفتن سند اداری را در بیاورید
  اما متاسفانه ادرار نمیکنن
  دکترش به ما گفت 24ساعت یکبار سند یبار مصرف بزنید که تحریک برای ادرار بشه اما نشد
  و حتی وقتی سند میزنیم در اخر تخلیه اداری ترشحات و عفونت دیده میشه که ازمایش دادیم و مشخص شد عفونت اداری دارن و بما قرص مترونیدازول تجویز شد و گفتن در صورت برطرف شدن عفونت ادارش میاد
  اما بعد از سه روز هنوز اتفاقی رخ نداده
  و اب گرم سر توالت فرنگی روی مثانه و التش هم باعث اومدن ادار نشده

  میشه راهنمایی بفرمایید خیلی اذیت میشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر اصغر شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام من احساس خارش ودرد ی که تومخ واعصاب رو خوردمیکنه خواهشا ۱راهکا ربدیدممنونتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   اغلب حساسیتی هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   پماد کالامین دی هر ۸ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر