بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند.

چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

علت دردناک بودن دفع ادرار در مردان و زنان چیست؟

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند.

اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. درمان می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود اما موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است.

درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است.

در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد.

افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند.

در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود.

ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند.

همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود.

دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام و ارادت خدمت استاد عزیز جناب دکتر کرمی همشهری عزیز
  آقای دکتر بنده مشکل عفونت مجاری ادراری دارم
  به اینصورت که قبلا حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال پیش همراه با سوزش ادرار بود ولی حدودا ۱۰ سالی میشه اصلا سوزش ندارم
  دکترا سونوگرافی کلیه هم که نوشتن ۲ باری شده هیچ گونه عفونت کلیه نشون نداده
  اکثر مواقع رنگ ادرار زرد پر رنگ بوده ولی مواقعی که عفونتم شدید میشه رنگ خیلی تیره میشه
  از دارو که تجویز شده استفاده کردم اوایل نسبتا موثر بودند ولی ۲ سال پیش که داروی دکتر استفاده کردم زیاد موثر نبود و چون دردی ندارم متاسفانه پیگیرش نشدم
  بعضا که عفونتم شدیده احساس کرختی تو بغل کمرام میکنم ولی درد ندارم
  میترسم آقای دکتر عفونت کلیه بگیرم
  راهنمائیم میفرمائید چه داروهائی استفاده کنم یا آزمایش دستور میفرمائید من انجام بدم
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   با توجه به عفونت مکرر جهت بررسی دقیقتر سی تی اسکن انجام شود. کشت ادرار انجام شود و برحسب جواب ان انتی بیوتیک مناسب داده شود
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر،خانمی ۴۰ ساله هستم که یک هفته ی پیش جراحی میومکتومی شکمی انجام دادم،در بیمارستان پس از کشیدن سوند،متاسفانه دچار تکرر ادرار شدم ،خانم دکتر قرص دی سیکلومین دوروز به من دادن،چها روز بعداز ترخیص شدن اربیمارستان متاسفانه دوباره دچار این حالت شدم دائم احساس پری مثانه دارم وادرار کردم با درد است،و شبها چند بار از خواب بیدار میشوم و هربار هم ادرار دارم،از اینترنت قرص وزیکر۵ رو سرچ و یک قرص استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم،با سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   از قرص یوریناسین ۱۰ روزی یک عدد استفاده کنید. ازمایش ادرار شامل انالیز ادرار و کشت ادرار دهید
 • تصویر کاربر ارمینا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من دختر مجرد هستم کیست هم دارم البته تحت ورمانم چند روزی هست در اخر ادرار کردن درد دارم می خواستم ببینم مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ازمایش ادرار شامل انالیز و کشت ادرار داده شه
  2. تصویر کاربر ارمینا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نه قبلا آزمایش ادرار دادم کمی جزعی باکتری دیده شده بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت ۱۰ عدد مصرف شه اگر سنتون بالای ۱۸ هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر کرمی
  آقای دکتر حدود یک ماه پیش پدر بنده به علت درد خفیف شکم به پزشک مراجعه کرده و دکتر پس از معاینه برایشان سونوگرافی نوشته طبق اعلام نظر دکترشون که میفرمایند یه زایده در راست مثانه وجود دارد بلافاصله در تبریز به یک پزشک دیگر بردم گفتند وقت بگیرید تا در بیمارستان اون زایده رو بسوزونم جناب آقای دکتر برگه سونوگرافی رو خدمتتان ارسال میکنم یه لطفی بکنید جواب سونوگرافی را و آیا سوزاندن زایده را پیشنهاد می کنید یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   داخل مثانه توده هست ، باید توسط ارولوژیست تراشیده و برداشته شود و به پاتولوژی فرستاده شود و برحسب جواب اون اقدام بعدی گفته می شود
 • تصویر کاربر مهتا جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  درود و ادب، خانم ۳۴ ساله ،انتهای دفع ادرار دردوسوزش دارم ،تکرر ادرار با دفع کم، ادرار صورتی و لک خون دیده شده،سابقه مشکلات کلیه و مثانه ندارم، سابقه عفونت داشتم شاید سالی یک بار که با دارو رفع شده است.به علت کرونا ترس از حضوری مراجعه کردن دارم .لطفا اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید.(دوره قبل قرص سیپروفلوکساسین۲۵۰مصرف کردم و بهبود پیدا کردم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   یه دوره ۵ روزه سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت استفاده شود اگر بهتر نشد ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر
  مادرم سنوی مثانه داده و 2 polypoid mass به ابعاد 24 و11 میلی مشاهده شده.
  آیا قابل جراحی است؟
  جراحی سرپایی یا نیاز به بستری دارد؟
  آیا با دارو درمان می شود یا حتما باید جراحی شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   باید turt شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   جهت نوبت عمل با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ماه پیش ما سوزش شدید ادرار از خواب بیدار شدم چند روز قبل هم ادرارم رو با فشار دستم بزور نگه داشته بودم، بعد یوزش قرص فنازوپریدیین خوردم بعد اعلایم جدید برام پیش اومد حس می کردم مثانم کامل تخلیه نمیشه همش دستشویی داشتم میرفتم هم واقعا ادرار می کردم ولی نه با شدت اولیهرفتم دکتر گفتن سونو بدم که 17 سی سی ادرارم باقی مونده بود بعد گفتن شاید سنگ ریز داری معلوم نیست سی تی دادم که جوابش گفتن برم سونو تخمدان شم سونو واژینال دادم گفتن کیست 5 سانتی دارم، رفتم یه دکتر اورولوژی دیگه معاینه کردن گفتن ممکنه تنگی مجرا داشته باشم قرص مایو کولین 10 2 تا صبح هر 12 ساعت ناپروکسن هر 12 ساعت سیستون و شبها امنیک 10 میلی گرم دادن یه هفته خوردم رفتم سونو دادم اینبار گفتن 30 سی سی مونده اقاری دکتر من ادرارم سوزش نداره ولی همش حس میکنم قسمت کلوتوریسم و مجاری ادرارم یه چیزی تیر میکشه دنبال اونم حس ادرار دارم ولی می تونم نگه دارم حسش خیلی اذیتم میکنه نمی تونم بخوابم و اینکهمن بااینکه سنگ ندارم قرص هاموادامه بدم؟🥺🥺🥺🥺 بخدا موندم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام جواب سونو و سی تی اسکن رو برام بفرستید.
  2. تصویر کاربر عسل جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام براتون همونجا فرستادم دکتر
  3. تصویر کاربر عسل جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   الان این دایین باید بفرستم یا یه بار دیگه با ربات برم؟ چون تو خود ربات براتون فرستادم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سیستون رو قطع کنید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   مایوکولین و امنیک رو ادامه بدین
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   از قرص های کرن بری استفاده کنید ( داروخانه ها بدون نسخه میدن) cranberry
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امير جمعه ۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام. من دوماه پيش سنگ كليه داشتم و الان دچار تكرر ادرار هستم. سونو و آزمايش و سيستوسكوپي انجام دادم و همگي هيچ نشانه اي نشان نداد و سالم هستم. قرص هاي زيادي هم مصرف كردم مثل فنازومكس و سيپروفكت بابت عفونت بعد از سيستوسكوپي. قرص پرازوسين هم بهم دادن ولي هنوز مصرف نكردم. تكرر زيادي دارم لطفا راهنمايي بفرماييد. آزمايش و سونو رو هم اضافه ميكنم به پيام سنم هم ٣6 سال هست و تا دوماه پيش هيچ سابقه اي از سنگ كليه و بيماريهاي مشابه نداشتم. گاهي كمي سوزش هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عکس ها باز نمیشوند لطفا مجدد عکس ها را بفرستید
  2. تصویر کاربر امير چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   جناب دكتر عكس ها رو كجا بايد مجددا بفرستم؟ داخل ربات تلگرام همچين امكاني وجود نداره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   همین جا مجدد بفرستید لطفا
  4. تصویر کاربر امير پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   ارسال كردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   از نظر قند خون بررسی شوید. اگر نرمال بود ، قرص اکسی بوتینین ۵ میلیگرم هر ۱۲ یاعت مصرف کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  خانمی ۴۵ ساله جهت هماتوم اپیدورال در آی سی یو بستری شدند و از همان ساعت اول بعد از ضربه فولی براشون فیکس شده بعد از ۱۲ روز فولی را برداشتن الان تب خفیف و سوزش ادرار دارند اولا به نظر جنابعالی برا تب دنبال منشا دیگه ای نمیخاد بگردیم و دوم درمان عفونت تو این شریط ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام آزمایش ادرار شامل انالیز ادرار و کشت ادرار داده شه
 • تصویر کاربر Sepideh دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام من بعداز ادرار سوزش و درد دارم شدیدا خشکی واژن دارم که نزدیکی های من با درد هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام ازمایش ادرار بدهید و از سیپروفلوکساسین استفاده کنین
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر