بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری و سوزش ادرار

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردان شایع است. به طور تخمینی، بیش از 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی خود با عفونت مثانه مواجه می‌شوند. بیشتر این عفونت‌ها ساده هستند و عامل ایجاد آنها، باکتری ‌ای‌کولای (E. Coli) است.

عفونت مثانه در زنانی که بیماری خاصی ندارند، بی‌خطر نامیده می‌شود. اما عفونت مثانه با وجود سوند یا استنت در مجاری ادراری، دیابت، بارداری و برخی مشکلات دیگر، عفونت پرخطر نامیده می‌شود. عفونت مثانه بی‌خطر با مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک به‌راحتی درمان می‌شود اما برای فرد بیمار باعث مشکلات زیادی می‌شود.

چه چیزی باعث بروز عفونت مثانه میشود؟

عفونت مثانه اغلب به دلیل ورود باکتری به پیشاب‌راه و سپس مثانه رخ می‌دهد. پیشاب‌راه لوله‌ای است که ادرار را از بدن خارج می‌کند. این باکتری‌ها وقتی وارد مثانه می‌شوند، به دیواره مثانه می‌چسبند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند که به آن التهاب مثانه یا سیستیت گفته می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از مثانه به سمت کلیه‌ها هم حرکت کنند و باعث بروز عفونت کلیه شوند. چندین عامل می‌توانند ریسک عفونت مثانه را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر می‌شود:

عفونت کلیه هم علائم مشابهی دارد اما موارد زیر هم می‌توانند علامت عفونت کلیه باشند:

پزشک پس از شنیدن علائم مریض و انجام آزمایش ادرار می‌تواند عفونت مثانه را تشخیص دهد. در آزمایش ادرار، وجود گلبول سفید در ادرار و علائم التهاب چک می‌شود که نشان دهنده عفونت هستند. اگر پزشک مشکوک به عفونت مثانه باشد، کشت ادرار را تجویز می‌کند. کشت ادرار یک تست آزمایشگاهی است که برای شناسایی باکتری‌های مختلف موجود در نمونه ادرار به کار می‌رود.

کشت ادرار در موارد زیر تجویز می‌شود:

درمان عفونت مثانه

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مثانه

سوالات مختلفی در رابطه با درمان عفونت مثانه پرسیده می شود، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری کدام است؟

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری مردان کدام است؟

بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان کدام است؟

باید گفت افرادی که عفونت مثانه بی‌خطر دارند اغلب با یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. موارد زیر از جمله درمان‌های معمول برای التهاب مثانه بی‌خطر هستند.

ثابت شده است که دوره سه روزه درمان به اندازه دوره هفت روزه مؤثر است اما عوارض کمتری دارد. عوارض معمولاً ناشی از رشد بیش از حد قارچ است و می‌تواند منجر به قرمزی و عفونت قارچی واژن شود. درمان سه روزه همچنین نسبت به درمان هفت روزه مقرون به صرفه‌تر است. درمان تک دوزی هم امکان پذیر است اما به طور کلی نرخ درمان آن پایینتر و احتمال بروز عفونت دوباره بالاتر است. در بسیاری از افراد، علائم یک روز پس از شروع دوره درمان کاهش می‌یابند. اما حتی اگر بیمار حس کند که بهتر شده است، حتماً باید دوره آنتی‌بیوتیک را به پایان برساند تا عفونت به طور کامل از بین برود. اگر دوره تکمیل نشود، عفونت می‌تواند دوباره رخ دهد و بار دوم درمان آن سخت‌تر می‌شود.

اگر علائم بیش از دو یا سه روز پس از شروع درمان ادامه یابند، بیمار باید پزشک را در جریان بگذارد. افرادی که عفونت مثانه پرخطر دارند باید به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. عفونت پرخطر ممکن است در زنان باردار یا افرادی که دیابت یا عفونت خفیف کلیه دارند مشاهده شود. همچنین به مردانی که عفونت ادراری حاد دارند پیشنهاد می‌شود که به مدت 7 تا 14 روز آنتی بیوتیک مصرف کنند. در موارد نادر، آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام و فلوروکینولون‌ها هم برای درمان عفونت‌های مهاجم‌تر به کار می‌روند. این آنتی‌بیوتیک ها مؤثر هستند اما به دلیل خطر مقاومت باکتریایی، در درمان اولیه تجویز نمی‌شوند.

درمان عفونت مثانه در خانه

به دلیل نگرانی‌هایی که در مورد باکتریهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود دارد، پزشکان به زنانی که عفونت مثانه عادی دارند، استفاده از راههای پیشگیری عفونت را توصیه می‌کنند. این راه ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تغییر روش پیشگیری از بارداری

عفونت مثانه بیشتر در زنانی دیده می شود که دیافراگم و اسپرم کش استفاده می کنند.

نوشیدن آب و دفع ادرار پس از رابطه جنسی

این کار به دفع باکتری هایی که وارد مثانه شده اند کمک می کند.

استفاده از کرم موضعی استرادیول در زنان یائسه

زنان یائسه می توانند از استروژن برای کاهش ریسک عفونت استفاده کنند.

مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری

از دیگر موارد موثر در پیشگیری از عفونت ادراری و مثانه می توان به موارد زیر اشاره کرد: آب میوه کرنبری بدون شکر، سرکه سیب، اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و پروبیوتیک ها. از میان این درمان ها، محصول کرنبری از همه محبوب تر است.

درمان عفونت مثانه در طب سنتی

راه هایی مانند:

درمان عفونت ادراری با کرن بری

کرنبری به عنوان یک درمان طبیعی برای پیشگیری از عفونت مثانه در نسل‌های متمادی به کار می‌رود. طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، آب میوه کرنبری و قرص‌های کرنبری در زنانی که عفونت مکرر مثانه دارند، مؤثر است. اما مشخص نیست که آیا آب میوه کرنبری می‌تواند در افراد دیگر هم از عفونت مثانه پیشگیری کند یا خیر.

پوشیدن لباس مناسب

باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. پوشیدن شلوار جین تنگ و دیگر لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ماندن رطوبت در نواحی حساس زنانه شود. این عامل می‌تواند محیط مناسب برای رشد باکتری‌های واژینال را فراهم کند.

نوشیدن آب زیاد

آب باعث شسته شدن باکتری‌ها از مثانه و در نتیجه درمان سریعتر عفونت می‌شود. همچنین آب باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه کاهش درد در هنگام ادرار کردن می‌شود. ادرار حاوی مواد زائد بدن است. در شرایط عفونت مثانه، دفع ادرار غلیظ و تیره می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری همراه باشد. ادرار رقیق کمرنگ‌تر است و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دفعات زیاد دفع ادرار

دفع ادرار به صورت مکرر می‌تواند با خارج کردن باکتری‌ها از مثانه، به درمان عفونت کمک کند. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا در مثانه تکثیر شوند. همچنین دفع ادرار پس از رابطه جنسی هم مفید است. رابطه جنسی می‌تواند باعث پیش رفتن باکتری‌ها در مجاری ادراری در زنان و مردان شود. دفع ادرار پس از رابطه جنسی می‌تواند به خروج باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند. با این کار از ماندن باکتری‌ها در مجاری و بروز عفونت جلوگیری می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4.3/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام من برج 3یه وزنه سنگین بلند کردم و بالای آلت تناسلیم یه سوزش کرد و بعد اون هر موقع فوتبال میرفتم 2روز بالای آلت درد داشتم و خوب میشد تا سری بعد تا اینکه بعد 3ماه بدتر شد و سنوگرافی دادم گفتن فتق هست عمل کردم ولی بعد عمل هم بازم بالای آلت درد دارم سنوگرافی هم دادم گفتن فتق نیست متخصص هم رفتم گفتن فتق نیست خواستم بدونم علت درد بالای آلت چیست و سمت راست هم اذیت میکنه درد ندارم ولی حالت اذیت کننده دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 5 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عليخاني دوشنبه ۲ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام دختر من گوش درد داشت يك ٥روزه اموكسي كلاو ٦٢٥قرص مصرف ميكنه هر ٨ساعت نصف الان سوزش ادرار داره البته قبل از گوش دردش كرونا داشت ويك هفته ازيترو مصرف كرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   به متخصص ENT مراجعه‌ کنید
  2. تصویر کاربر عليخاني یکشنبه ۱ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   هنر كردي دكتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   سوالتون رو به اشتباه مطرح کردید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تقی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی هست حدود دوماه کمرم درد میگیره میزنه به مثانه وبیضه ها وکشاله ران دکتر رفتم حدود ۹ماه پیش گفت کمی پرستاتم بزرگ هست آزمایش وسنو دادم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام پروستات من چندین سال است که عفونت می کند هردفعه سه هفته وبالاتر آنتی بیوتیک مصرف می کنم ودیگر خسته شده ام اکنون بزرگ هم شده، باید چه کار کنم؟ ممنون از دستور شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر هومن چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  برادرم در اثر ضربه وارده به سر ضربه مغزی و جراحی شدن
  پس از بهوش اومدن و گذشت 5روز به ما گفتن سند اداری را در بیاورید
  اما متاسفانه ادرار نمیکنن
  دکترش به ما گفت 24ساعت یکبار سند یبار مصرف بزنید که تحریک برای ادرار بشه اما نشد
  و حتی وقتی سند میزنیم در اخر تخلیه اداری ترشحات و عفونت دیده میشه که ازمایش دادیم و مشخص شد عفونت اداری دارن و بما قرص مترونیدازول تجویز شد و گفتن در صورت برطرف شدن عفونت ادارش میاد
  اما بعد از سه روز هنوز اتفاقی رخ نداده
  و اب گرم سر توالت فرنگی روی مثانه و التش هم باعث اومدن ادار نشده

  میشه راهنمایی بفرمایید خیلی اذیت میشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر اصغر شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام من احساس خارش ودرد ی که تومخ واعصاب رو خوردمیکنه خواهشا ۱راهکا ربدیدممنونتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   اغلب حساسیتی هست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   پماد کالامین دی هر ۸ ساعت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ولی جمعه ۱ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سنگ مثانه وتکرر ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 7 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یک سالی میشه عفونت ادراری گرفتم وهرچی هم دارو استفاده کردم بهترنشدم وب تازگی سنوگرافی هم انجام دادم ک پروستات دارم وخیلی هم ازتکرر ادرار رنج میبرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ دی ۰( 8 ماه پیش)
   عکس سونوگرافی و آزمایش ادرارتون رو بفرسنید
 • تصویر کاربر سوسن شنبه ۴ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی ۳۱ ساله هستم اما با وجود رعایت کامل بهداشت مکرر دچار عفونت قارچی میشم جوری که هرماه مجبورم از کلوتریمازول دو در صد استفاده کنم و دو روز پس از رابطه دچار سوزش سر کلیتوریس میشوم
  متاسغانه هیچ پزشکی نتونسته من و رو درمان کنه لطفا راهنمایی کنید که من چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ دی ۰( 8 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر پری جمعه ۲۸ آبان ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سه ماه پیش عفونت ادراری داشتم یک ماه انتی بیوتیک مصرف کردم کشت ادرار موردی نداشت دوباره دچار همان مشکل شده ام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 9 ماه پیش)
   کشت ادرار جدید انجام بدید و بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدروسل تجمع مایعات درون کیسه ی بیضه است که اکثر این مایعات بدون دلیل ظاهری رشد می…
همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00