سایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
تصور غلط بسیاری از مردان در کوچک بودن اندازه آلت تناسلی خود می تواند مشکلات زیادی را در زندگی زناشویی به وجود آورد. امروزه مردان زیادی به کلینیک و متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند که به دنبال افزایش سایز آلت تناسلی خود هستند. در این مقاله به بررسی کوچکی آلت تناسلی و روش های درمان آن می پردازیم.

بررسی اندازه آلت تناسلی

از طرفی تبلیغات زیادی در ماهواره و بعضی سایت ها وجود دارد که معتقدند می توانند سایز یا حجم آلت تناسلی مردان را افزایش دهند. این جانب به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بر خود واجب دانستم که نکات مهم و علمی و آخرین اخبار موجود در این زمینه را مختصر به اطلاع برسانم. بیش از 95 درصد مراجعه کنندگان در معاینه، اندازه آلتشان نرمال است و بیخودی نگرانند.

ضمنا مثل قد افراد، اندازه آلت تناسلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و نباید مقایسه گردد. هیچ ارتباطی بین قد و اندازه آلت تناسلی افراد وجود ندارد. اگر اندازه آلت بین حداقل و حداکثر نرمال باشد از نظر پزشکی نرمال است. نکته بسیار مهم در رابطه با کوچکی اندازه آلت، اساس تعریف علمی خاص است و صرفاً ادعای یک فرد دلیل وجود مشکل نیست و باید توسط متخصص ارولوژی معاینه گردد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

بررسی اندازه آلت تناسلی

اندام تناسلی تا چه سنی رشد می کند؟

آلت تناسلی مرد پس از تولد به تدریج رشد می کند. با این حال، مهمترین رشد در دوران بلوغ یا بین 12 تا 16 سالگی اتفاق می افتد. بلوغ معمولاً در مردان بین 9.5 تا 14 سال شروع می شود و می تواند تا 4 سال ادامه داشته باشد. آلت تناسلی مرد به طور معمول در سن 18 یا 19 سالگی به حداکثر طول می رسد. با این حال ، برخی از افراد رشد دستگاه تناسلی خود را تا اوایل 20 سالگی تجربه می کنند.

در کودکان چه آلتی کوچک است؟

به چه التی کوچک می گویند؟ هر پسربچه بالای یکسال که در حالت کشیده طول آلت تناسلی کمتر از 2 سانت دارد باید تحت درمان قرار گیرد تا کوچکی اندام تناسلی کودک برطرف گردد. بیشترین رشد آلت تناسلی بین 2 تا 5 سالگی و از طرفی در سن 15-17 سالگی اتفاق می افتد و بعد از بلوغ اندازه آلت تناسلی همیشه ثابت می ماند. به علت دید فرد از بالا و از زاویه دید و چربی و چاقی بیش از حد باعث می شود که خود فرد آلت تناسلی را کمتر از نرمال حس کرده و نگران شود.

مطالعه بیشتر: کجی آلت

درمان کوچک بودن اندام تناسلی کودکان

درمان به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما و همچنین بستگی به شدت بیماری دارد. برای برخی از کودکان ممکن است از هورمون درمانی استفاده شود. این روش می تواند به رشد  آلت تناسلی کمک کند. در برخی موارد، کودک شما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کودک خود در مورد خطرات، مزایا و عوارض جانبی احتمالی همه روش های درمانی صحبت کنید.

همه چیز در رابطه با لاپاراسکوپی 

اندازه ی آلت تناسلی مردان

اندازه آلت تناسلی طبیعی و نرمال چقدر است؟

معمولا میانگین اندازه آلت در حالت نعوظ بیش از 13-15 سانتیمتر است. اما چه آلتی کوچک است؟ زمانی از نظر علمی گفته می شود که آلت تناسلی کوچک است که در حالت نعوظ اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، این مورد در هر هزار مرد تنها در 6 مورد دیده می شود. توجه داشته باشید که حداقل اندازه آلت مردانه حدود 9 سانتی متر است.

اندازه‌گیری طول آلت تناسلی

با اندازه‌گیری طول آلت خود شروع کنید:

 • یک خط کش یا نوار اندازه‌گیری را در قسمت پایه آلت تناسلی مستقر قرار دهید، جایی که به بدن متصل می‌شود.
 • تا جایی که می‌توانید به استخوان آلت تناسلی فشار وارد کنید، تا زمانی که استخوان را حس کنید. این امر، به ویژه در صورت وجود مقدار زیادی چربی در شکم بسیار مهم است.
 • از پایه تا انتهای نوک اندازه بگیرید.

اندازه‌گیری ابعاد آلت تناسلی

بعد، ابعاد آلت (یعنی محیط یا ضخامت آن) را اندازه بگیرید.

برای این مرحله، از یک نوار اندازه‌گیری نرم یا یک تکه نخ استفاده کنید. اگر مورد دوم را انتخاب کردید، مطمئن شوید که حالت کششی ندارد، چون می‌تواند موجب خطاهای اندازه‌گیری شود.

نوار یا نخ را یک بار به آرامی در اطراف در سمت راست ضخیم‌ترین قسمت آلت تناسلی، قرار دهید.

وقتی که انتهای نواراندازه‌گیری به هم رسید، این همان عددی است که شما به دنبال آن هستید! اگر از نخ استفاده می‌کنید، جایی که انتهای نخ به ابتدای نخ رسید را علامت‌گذاری کنید، سپس نخ را پهن کرده و از خط کش برای اندازه‌گیری فاصله، از نقطه‌ی علامت‌گذاری شده تا انتها استفاده کنید.

اندازه نرمال آلت تناسلی

اندازه نرمال آلت تناسلی مردان

آیا سایز آلت تناسلی مردان در رضایت جنسی همسر ارتباط دارد؟

جواب منفی است. متأسفانه به علت فرهنگ سازی غلط خیلی ها بر این باورند که بین سایز و حجم آلت و شدت رضایت خانم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد در حالیکه از نظر علمی کاملاً غلط است به دلیل آنکه تنها یک سوم خارجی واژن از تماس با آلت و تحریک جنسی بیشترین تأثیر را دارد.

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

توجه داشته باشید که طول واژن زنان 5/7 سانتی متر است که در طول تحریک جنسی به 10 سانتی متر می رسد و لذا با این توضیح اغلب مردان در حالت نعوظ بالای 10 سانتی متر طول آلت را دارند و لذا به طور کامل واژن زن را پر خواهند کرد و نیاز به درمان اضافه ندارند.

 آیا افزایش طول آلت جنسی ممکن است؟

اگر این مورد در دوران بچگی تشخیص داده شود با داروها قابل درمان اند ولی بعد از بلوغ هنوز در دنیا علیرغم تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی دروغ و غلط، هیچ روش جراحی و یا داروئی برای بزرگ کردن دستگاه تناسلی کشف نشده است.

ورزش های مخصوص بزرگ کردن آلت تناسلی

علت بزرگی دستگاه تناسلی مردان

 عواملی که باعث بزرگی دستگاه تناسلی در مردان عبارتند از:

ژنتیک: ژنیکی از دلایل اصلی بزرگی آلت تناسلی مردان ژن هایی است که از والدین خود به ارث برده اند. ژنتیک قوی ترین پیش بینی کننده اندازه آلت تناسلی مرد است.

هورمون ها: هورمون ها از همان ابتدا در اندازه آلت تناسلی شما نقش دارند. همانطور که استروژن و پروژسترون بر خصوصیات جنسی زنان  تأثیر می گذارد، هورمون های جنسی مردانه یا آندروژن ها نیز به رشد بیضه و آلت تناسلی کمک می کنند.

تغذیه مناسب: سو تغذیه در رحم و طی چند سال اول زندگی می تواند بر روی هورمون ها تأثیر بگذارد و بر رشدآلت تناسلی اثر بگذارد.

دلیل کوچک شدن دستگاه تناسلی مردان

با اینکه دلایل مختلفی برای کوتاه شدن طول آلت جنسی مردان وجود دارد اما علت اصلی آن پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی رادیکال، برداشت غده پروستات به همراه گره های لنفاوی اطراف آن می باشد. حدود 70 درصد مردانی که تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار می گیرند مقداری کاهش طول آلت تناسلی را تجربه می کنند.

بر طبق مطالعات، مقدار طولی که احتمال دارد یک مرد پس از پروستاتکتومی از دست دهد متفاوت است. برای مثال در یک مطالعه، 126 مرد که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفتند 3 بار قبل و بعد از جراحی طول آلت خود را اندازه گیری کردند. این مردان حداقل تا پس از 12 ماه بعد از عمل به از دست دادن طول آلت خود ادامه دادند. میانگین کاهش طول آلت در این مردان نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در حالت شل و حدود 1 اینچ (2.3 سانتی متر) در حالت نعوظ بود.

درمان خارش بیضه

هم چنان که گفته شد اندازه آلت به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان درباره کوچک بودن آلت جنسی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس یا کوچکی آلت گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

تاثیر ژنتیک بر اندازه آلت تناسلی

همه ما ویژگی‌ها – یا فنوتایپ‌هایی – داریم که مربوط به خود ماست. به عنوان مثال، حتی اگر بینی والدین شما عقابی است، شما می‌توانید یک بینی سربالا داشته باشید. این صفات می‌تواند نتیجه آن چیزی باشد که de novo gene نامیده می‌شود. هر کسی می‌تواند این جهش‌های ژنی را داشته باشد، اما تعداد این ژن‌ها، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اینها ژن‌هایی هستند که با تغییراتی در خط ژنی پدر مادرتان به وجود آمده و متعلق به شما هستند.

چگونگی به وجود آمدن این ژن‌ها هنوز نامشخص است، اما ما می‌دانیم که آنها می‌توانند صفات فیزیکی شما – از جمله اندازه آلت تناسلی و ظاهر کلی شما – را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، شما و والدینتان ممکن است از قد و اندازه مشابهی برخوردار باشید، اما اندازه آلت تناسلی شما زمین تا آسمان فرق کند.

تاثیر چاقی بر کوچک بودن آلت تناسلی

آیا چاقی باعث کوچک شدن آلت مردان می‌شود؟ نه دقیقا. چرا افراد چاق آلتشان کوچک است؟ اضافه وزن باعث می شود آلت مردان، کوچکتر از اندازه واقعی به نظر برسد، و اینکه چاقی باعث کوچک شدن آلت تناسلی مردان می‌شود، یک توهم بوده، و نتیجه‌ی یک مقایسه‌ی اشتباه است. به عنوان مثال، تصور کنید دو مرد لخت در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و طول آلت هر یک از آنها، در حالت نعوظ 6 اینچ است.

فرض کنید که قد آنها یکسان بوده، اما دور کمر یکی از آنها 34 اینچ و دیگری 44 اینچ باشد. در فرد دوم، به خاطر نسبت و تناسب بدن، او در حالت نعوظ، از مرد اول و لاغرتر، کوچکتر به نظر می‌رسد. اما دلایل مخفی دیگری نیز وجود دارد که چاقی در کوچک به نظر رسیدن آلت تناسلی نقش دارد. همانطور که ذکر شد، اضافه وزن باعث کوچک شدن آلت تناسلی مردان نمی‌شود.

این قسمت، به عنوان پایه آلت تناسلی مرد، بزرگ شده و آلت تناسلی را در زیر یک لایه چربی پنهان می‌کند.

تخمین زده می‌شود که هر 40-50 پوند وزن اضافی، حدود یک اینچ از آلت تناسلی خود را از این طریق پنهان می‌کند. بنابراین، آلت تناسلی مرد ممکن است از نظر فنی هنوز شش اینچ باشد – اما به علت پنهان شدن یک اینچ از آن در زیر چربی، پنج اینچ به نظر می‌رسد. دلایل دیگری که باعث کوچک‌تر دیده شدن آلت افراد چاق می‌شود چیست؟ خب، چاقی با اختلال نعوظ همراه است. رگ‌های خونی در اثر چربی اضافی ضعیف می‌شوند، بنابراین آلت در حالت نعوظ، به اندازه حالت کامل و سفت گذشته نیست.

روش های طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس که به آن کوچکی آلت گفته می شود، به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد. از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ است. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول اندام تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت مردان ندارد.

آلت دفن شده – چربی عانه

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

 

برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟ برای مشاهده مطلب وارد لینک زیر شوید:

بزرگ کردن آلت

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.2/5 - (567 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

درحال دریافت اطلاعات
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دکتر من یکی از دوستانم ادعا میکنه با وکیوم آلت خود رو ۳ سانت افزایش داده؟
  میخواستم ببینم واقعا امکان پذیر استفاده کنم یا دروغ ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   تا حدود ۲ سانت میتونخ زیاد کنه ولی عوارض زیادی داره و به بافت الت در طولانی مدت اسیب میزنه و توصیه نمیشه
 • تصویر کاربر نریمان پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  اندازه الت در حالت خوابیده 5 در حالت در حالت اخته 13 سانت
  چیکار باید بکنم
  سن =17
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   در حالت نعوظ بین ۱۰ تا ۱۵ سانت طبیعیه و نیاز یه اقدامی نیست
 • تصویر کاربر فیضی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 40سال سن دارم با قد 163 و وزن 72کیلو و تناسلیم من هنگام کوچک 2سانتی است و هنگام انجام سکس 8تا9است من از اینکه کوچک است رنج میبرم . و همیشه سرکوب خور همسرم میشم لطفا اگر راهی است کمک کنید لطفا جواب را در ایمل من بدهید ممنو میشمmohammad.baqir01@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باید معاینه شوید شاید الت شما پرده داشته باشه
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام من از دستگاه وکیوم استفاده کردم احساس میکنم که التم بزرگتر شده ایا احساسم درسته یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   میتونه یک تا دو سانت بزرگتر کنه ولی عوارض زیاد داره
 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اول از شما تشکر میکنم ایشالله همیشه سرحال باشی
  راستش من احساس کوچیکی آلت تناسلی میکنم
  18سالمه آلت تناسلیم در حالت عادی 8سانت هست و در حالت سفتی 13سانته من العا بخاطر این موضوع نمی تونم ازدواج کنم واسه شدم مشکل به نظر شما من مشکلی دارم از آلت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   طول طبیعی الت در نعوظ بین ۱۰ تا ۱۵ سانته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   برای شما طبیعیه
  3. تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   یعنی العا واسه ازدواجم هیچ مشکلی پیش نمیاد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نیکولا سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام
  اندازه طول ۱۰.۵ سانتی‌متر در حالت نغوظ آلت برای مرد ۲۶ ساله طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   بین ۱۰ تا ۱۵ سانت طبیعیه
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 454 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  من 173 سانتی متر قد دارم و وزنم 121 هست دو سوال از شما دارم: اول اینکه تخمین زده می‌شود که هر 40-50 پوند وزن اضافی، حدود یک اینچ از آلت تناسلی خود را از این طریق پنهان می‌کند ایا این واقعا درست است؟
  دوم اینکه اگر این حرف درست است الت من چند سانتی متر زیر چربی است چون الت من الان با این چربی ها 10 سانتی متر است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   دقیق نمیشه گفت ولی با کاهش وزن طول التتون بیشتر میشه
 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه سوالی داشتم در خصوص اندازه طول آلت تناسلیم من اندازه که گرفتم در حالت نعوظ تقریبا 8 اینچ هست من نگران اینم که آلتم بزرگ باشه بنظرتون طبیعی هست لطفا جوابم رو کامل بدید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   طول طبیعی الت در نعوظ بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر هست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  باسلام . آقای دکتر پسر ۷ ماهه من از وقتی ختنه شده آلتش حالت فرو رفته پیدا کرده فقط نوک آلت بیرونه دکتر متخصص اطفال هم گفت که پوست آلت و زیاد برداشتن ممکنه درآینده زودانزالی بگیره خیلی نگران آینده جنسی پسرم هستم لطفا نظرتونو درمورد ختنه اش میگین و اینکه ختنه صحیح انجام گرفته یا نه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باید از نزدیک معاینه شه تا بتونم بگم پوست رو زیاد برداشتن یا نه. اینکه آلت میره داخل احتمالا به دلیل چاقی فرزندتونه
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   آخه چاق نیس وزنش معمولیه ۸ ماهه ۱۰ کیلو. با عکس نمیشه تشخیص داد؟ واینکه قابل ترمیم هست؟
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   آخه وزنش معمولیه ۸ماهه و ۱۰ کیلو . با عکس نمیشه تشخیص داد؟ واینکه پوست و میشه ترمیم کرد یا نه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باید معاینه شه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohammad دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من 27 سالمه بیضه هام کوچک هستند و چند سالی است که زیر نظر دکتر غدد هستم و ایشان پس از آزمایش معلوم شد دو هورمن پایین است آمپول تستوسترون تجویز کردن ومن هم زدم بیضه هام کوچک هستند ومی خوام ازدواج کنم آیا میشه که ازدواج کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   برای بررسی قدرت باروری ازمایش اسپرم داده شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب