انحراف الت یا کیر کج | چرا آلتم کجه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه جوانان زیادی را که مبتلا به کجی آلات تناسلی یا کیر کج هستند، مشاهده می کنم که از این قضیه نگران و دنبال راه حل درمانی آن می باشند. بد نیست که در اینجا به مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی یک مرد اشاره ای داشته باشم.

کیر چیست

کهن‌ترین واژه در زبان فارسی برای اندام مردانه، کیر (آوانگاری: kīr) است. از نظر ساختاری آلت تناسلی مردانه اندامی بی‌استخوان و غضروفی می باشد که از عروق شریان، ورید، 2 عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند، تشکیل شده است. این عضو در مردان به صورت استوانه‌ ای شکل می‌ باشد و برای آمیزش جنسی و دفع ادرار استفاده می‌شود. طول آلت تناسلی به طور میانگین در مردان بالغ بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر است.

خارش بیضه

هنگام حالتهای تحریک پذیری مرد، خون از طریق شریان وارد اجسام غاری که شکل استوانه ای دارند، شده و باعث پرشدگی و اتساع آنها و در نهایت سفتی آلت مردانه می گردد. در هنگام نعوظ کامل ورید ها بسته می ماند تا مانع خروج خون از آلت شوند و حالت سفتی آن برجا باشد. کیر کج زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود.

درصد کجی آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هرچه بافت فیبری بیشتر باشد درصد انحراف بیشتر خواهد شد.

انواع کیر

حدود 20 نوع آلت تناسلی مختلف وجود دارد:

آلت تناسلی مخروطی ترافیکی

این نوع آلت تناسلی، پایه پهن تری دارد و در ابتدا ممکن است دخول آسانتر باشد، اما با جلوتر رفتن، دخول سخت تر می شود.

آلت تناسلی با سر قارچی شکل

این نوع آلت تناسلی، پایه ی باریک تری دارد و رفته رفته سر آن بزرگ تر می شود و شکل آن درست برعکس آلت مخروطی شکل است.

آلت تناسلی ضخیم

برخی از انواع آلت تناسلی، قطر بزرگتری دارند و بیشتر از آن که بلند باشند، پهن هستند.

آلت تناسلی بسیار لاغر

بسیاری از آلت های تناسلی، قطر کمی دارند و بسیار باریک هستند.

روش های تقویت بیضه مرد

آلت تناسلی ختنه شده

در این نوع آلت، معمولاً در دوران نوزادی، پوست روی ختنه گاه بریده می شود.

آلت تناسلی ختنه نشده

در این آلت، پوست ختنه گاه دست نخورده باقی می ماند.

آلت تناسلی بزرگ شونده (grower)

این آلت های تناسلی در حالت شل، کوچکتر از حالت نعوظ هستند.

آلت تناسلی گوشتی (shower)

این نوع آلت تناسلی در حالت معمولی، بزرگ است و در حالت نعوظ فقط سفتی آن تغییر می کند و در هر دو حالت اندازه ی آن یکسان است.

آلت تناسلی منحنی

این آلت تناسلی در حالت نعوظ، اندکی یا به مقدار زیاد، به یک طرف خم می شود.

آلت تناسلی کوچک

این آلت تناسلی در حالت نعوظ حدوداً سه اینچ طول دارد.

آلت تناسلی بزرگ

این آلت تناسلی در زمان نعوظ، دارای 7 اینچ طول یا بیشتر است.

آلت تناسلی بزرگ

آلت تناسلی غیرقابل پیش بینی

این آلت های تناسلی، در زمان لزوم سفت نمی شوند یا در حالت سفت باقی نمی مانند.

آلت تناسلی حساس از نظر عاطفی

این نوع آلت تناسلی، تحت تأثیر عواطفی همچون خجالت، اضطراب اجتماعی و خستگی های ذهنی، حالت نعوظ خود را از دست می دهد.

آلت تناسلی صاف

آلت تناسلی صاف، بدون رگ یا برآمدگی است.

آلت تناسلی رگه دار

برخی از آلت های تناسلی در هنگام سفت شدن، برجسته می شوند و رگ های آنها قابل مشاهده نیستند اما در حین رابطه ی جنسی احساس می شوند.

آلت تناسلی تیره تر

رنگ این آلت تناسلی نسبت به پوست دیگر نواحی بدن، تیره تر است و ربطی به نژاد فرد ندارد.

آلت تناسلی کک و مک دار

این آلت، دارای کک و مک های مشخص یا خال های مادرزادی است.

آلت تناسلی مودار

این نوع آلت تناسلی، دارای موی زائد در ناحیه پایه و سر آلت تناسلی است.

آلت تناسلی مو دار

آلت تناسلی بدون مو

با وجود اینکه، موهای زائد آلت تناسلی، میکروب ها را دور نگه می دارند، اما هیچ چیز خطرناکی در مورد آلت تناسلی بدون مو وجود ندارد.

آلت تناسلی دارای توده های گوشتی

در اکثر مواد، برجستگی ها یا توده های گل کلم مانند در پوست ختنه گاه آلتی به وجود می آیند که ختنه نشده است.

 

علت نعوظ بیش از حد آلت تناسلی

عده ای از مردان سوال میپرسند که چرا التم همیشه راسته؟ در جواب باید گفت که متابولیسم بدن مردان با هم متفاوت است. بنابراین نمی توان گفت تعداد طبیعی نعوظ آلت تناسلی در روز چقدر است. برخی از مردان چندین بار در روز نعوظ را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک بار در روز هم نعوظ ندارند. افزایش سن، بلوغ جنسی، میزان فعالیت و حتی خواب مردان منجر به نوسانات هورمونی می شود. اگر نعوظ شما دردناک بوده و باعث ناراحتی شما شده است به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از مردان نعوظ ناخواسته و بدون علت را تجربه می کنند. این شرایط معمولاً نشانه ی بیماری خاصی نیست اما ممکن است فرد احساس شرم یا ناراحتی کند.

باید بدانید که داشتن چندین بار نعوظ در روز طبیعی است. با این وجود، شما در برخی از شرایط ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. اگر نعوظ آلت تناسلی بیش از 4 ساعت طول کشید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است به بیماری پریاپیسم مبتلا باشید. پریاپیسم زمانی ایجاد می ‌شود که جریان نا متعادل و غیر طبیعی خون، باعث ایجاد نعوظ آلت تناسلی مردان به مدت بیشتر از 4 ساعت شود. پریاپیسم می تواند به بافت آلت تناسلی آسیب زده و در صورت عدم درمان، منجر به اختلال نعوظ طولانی مدت شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به نعوظ دردناک اشاره کرد. این حالت معمولاً بدون تحریک جنسی ایجاد می ‌شود و بیشترین میزان بروز آن در پسرهای 5 تا 10 سال و مردان 20 تا 50 سال می باشد.

تاثیر کووید 19 روی بیضه ها

علت کج بودن اندام تناسلی چیست؟

 کجی کیر می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

علل مادرزادی آلت کج

اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها می باشدکه باعث انحراف درجاتی از کجی آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است. اگر مقدار انحناء بیش از 30 درصد باشد با جراحی اصلاح می گردد.

علل اکتسابی انحراف آلت

انحناء در اول وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود که به آن بیماری پیرونی نیز می گویند. پیرونی یا پلاک آلت تناسلی می تواند با نشانه های زیر خود را نشان دهد:

 • احساس سفتی در تنه آلت که توسط فرد در معاینه آلت متوجه آن می شود.
 • درد در ناحیه تناسلی که این درد مخصوصاً در موقع نعوظ و سفتی آلت تشدید شده و باعث افت میل جنسی فرد می شود و در 3/2 افرد مبتلا این درد به درجاتی وجود دارد.
 • خمیده گی یا انحناء آلت که شایعترین علامت می باشد و فرد سالم با انحناء تدریجی آلت روبه رو می شود که اگر بیش از 30 درصد باشد باعث اختلال در دخول و نزدیکی می شود.

چه عواملی باعث کجی آلت تناسلی می شوند؟

علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود. لازم به ذکر است هر گونه ضربه به آلت تناسلی و شکستگی آلت تناسلی که اغلب هنگام نزدیکی اتفاق می افتد می تواند باعث انحناء آلت شود.

کجی آلت

در اینجا توصیه می کنم از هرگونه خم کردن و فشار به آلت در حالت نعوظ اجتناب نمائید که باعث شکستگی آلت تناسلی شما می گردد.

درمان آلت کج

آیا هر درجه ای از انحناء آلت نیاز به درمان دارد و درمان قطعی آن چیست؟ اصولاً داروی درمانی قطعی برای درست کردن انحراف آلت وجود ندارد. در مواردی که درصد انحناء آلت کم است و مانع مقاربت نمی شود بهترین توصیه مدارا کردن با آن می باشد. امروزه جوانان زیادی را می بینم که به کوچکترین انحناء آلت حساس بوده و دنبال اصلاح آن هستند.

در اینجا لازم می دانم عرض کنم با توجه به حساسیت منطقه آلت تناسلی بهتر است از کوچکترین دستکاری غیرضروری اجتناب شود چرا که هر عمل جراحی ممکن است باعث ایجاد اختلال در نعوظ و کوچکی آلت تناسلی گردد و لذا مواردی که باید تحت عمل اصلاح انحناء آلت قرار گیرند عبارتند از:

با توجه به حساسیت خونرسانی منطقه که کوچکترین آسیب به عروق باعث افت نعوظ می گردد اینجانب بهترین روش درمانی جراحی را Pelicution می دانم که در آن بدون ایجاد برش و بدون برداشتن پلاک فیبری که برداشت آنها باعث پنچری عروق خواهد شد و تنها با چند بخیه این انحراف را اصلاح می کنم.

عمل کجی آلت تناسلی

جراحی هیدروسل بیضه

به بیماران توصیه می کنم یک عکس از آلتشان در حالت نعوظ و با موبایلشان گرفته و نشان دهند. اگر بیمار مورد جراحی باشد این عمل به صورت سرپائی و با بی حسی نخاعی انجام می شود که ابتلا یک حالت نعوظ مصنوعی در اطاق عمل ایجاد و محل انحناء را مشخص کرده و سپس با 4 عدد بخیه محل انحناء را اصلاح می کنم و عصر همان روز بیمار مرخص می شود.

جهت بهبودی کامل توصیه می کنم که از داروهای آرام بخش برای جلوگیری از نعوظ شبانه و از هرگونه تحریک جنسی و مقاربت حداقل به مدت یک ماه اجتناب نمایید تا محل عمل کاملاً خوب شود.

عوارض جراحی کجی الت چیست؟

عمده ترین عارضه عمل کوتاه شدن طول آلت تناسلی است که به شدت انحناء از 1-2 سانت فرق می کند. با بریدن و برداشتن قسمت های فیبروز، امکان ایجاد اختلال در نعوظ که اینجانب نسج طبیعی را جهت جلوگیری از عارضه ذکر شده نگاه می دارم، می شود.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

3.4/5 - (244 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام الت من کمتر از سی درجه کج هست البته ذر حالت نعوظ کامل و سکس تقریبا صاف و بدون انحنا هست اگربا دست کمی به سمت راست خمش کنم. سوالم این هست ایا شاک ویو میتونم انجام یدم و تاثیر داره ؟ سوال دوم من در حالت نشسته معمولا نعوظ بهتری دارم تا در حالت ابستاده. دلیلش چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 2 روز پیش)
   سلام شاک ویو هیچ تاثیری نداره همه افراد در حالت نشسته نعوظ بهتری دارند و فیزیولوژی بدن است
 • تصویر کاربر مقدم جمعه ۱۹ اسفند ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سنم۵۲سال است حدود۳۶جلسه ۲سال پیش پرتو درمانی جهت رفع پروستات رفتم وبعداز آن شلی آلت بطور کامل گرفتم واین مسئله برایم عذاب آور است.درضمن ویگرا وآمپولpapaverinاستفاده کردم ولی موقتی بود دیگر ادامه ندادم ازترس عوارض آن ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ اسفند ۱( 1 هفته پیش)
   سلام رادیوتراپی یکی از علل قطعی ایجاد اختلال نعوظ است باید از دارو استفاده کنید هم تادالافیل هم الپروستادیل کمک کننده است
 • تصویر کاربر Mehdi چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام
  برای درمان شکستگی یا انحراف الت تناسلی میخواستم مزاحمتون بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   سلام عکس در حالت نعوظ بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر Mehdi سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   عکسها در حالت نعوط مجددا ارسال شد خدمتتون
  3. تصویر کاربر Mehdi سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   ارسال شد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 هفته پیش)
   ایا در انجام رابطه جنسی مشکل دارید ؟ خودتان یا پارتنر درد دارید ؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۵ اسفند ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر الت من از ریشه به سمت چپ منحرف البته بدون درد میشه هدایتش کرد .خود الت هم کمی به سمت پایین خمیده هست.عکسش رو واستون ارسال کردم دکتر.احتیاجی به درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   سلام ، در مورد کجی آلت در صورتی که کمتر از ۳۰ درجه باشد و در رابطه ی جنسی اختلال ایجاد نکند نیاز به جراحی نیست .
 • تصویر کاربر بردبار جمعه ۲۸ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  کجی الت به علت ختنه ،انحراف بسمت چپ ،30درجه، سن ٤۷ سال ، هزینه عمل ان چقدر است، و نوبت دهی برای عمل چگونه می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   عکس بفرستید در حالت نعوظ
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  هزینه عمل جراحیش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   عکس دوباره بفرس اپلود نشده
 • تصویر کاربر شاهین جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 50سالم هست آلت من از 20سالگی تا الان کج رو به پایین هست بیشتر از 30درجه میخواستم بپرسم امکان جراحی وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  می خواستم بدونم به چه شماره آیی عکس بفرستم تا تشخیص به عمل جراحی کجی آلت میدهید یا خیر چون فکر میکنم بیشتر از 30دزجه کجی دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   همینجا امکان ارسال عکس دارید
 • تصویر کاربر M.F دوشنبه ۱۹ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 18 سال سن دارم و آلت هنگام سفت شدن خیلی به سمت بالا میره و نمیشه خیلی به سمت پایین فشار آورد اگه زیاد بدم درد میکنه و مطلب بعدی اینه که خود آلت به سمت بالا کج شده میخوام بدونم اگه مشکل داره زودتر حل کنم عکس هم ارسال کردم و اینکه سفت تر هم میشه و آلت بیشتر از این به سمت بالا کج میشه خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام مشکلی نداره الت در صورتی که رابطه جنسی داشتید و به مشکل خوردید مراجعه کنید . الان مشکلی وجود نداره
 • تصویر کاربر جک شنبه ۱۷ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  برای عمل اصلاح پلاستیک دکتر کدام کلینیک جراحی میکنن ک نوبت بزنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام مشکل چیه ؟ کجی الت ؟ عکس بفرستید ببینم مشکل کجاست ؟
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر