انحراف الت یا کیر کج | چرا آلتم کجه

امروزه جوانان زیادی را که مبتلا به کجی آلات تناسلی یا کیر کج هستند، مشاهده می کنم که از این قضیه نگران و دنبال راه حل درمانی آن می باشند. بد نیست که در اینجا به مکانیسم نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی یک مرد اشاره ای داشته باشم.

کیر چیست

کهن‌ترین واژه در زبان فارسی برای اندام مردانه، کیر (آوانگاری: kīr) است. از نظر ساختاری آلت تناسلی مردانه اندامی بی‌استخوان و غضروفی می باشد که از عروق شریان، ورید، 2 عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند، تشکیل شده است.

این عضو در مردان به صورت استوانه‌ ای شکل می‌ باشد و برای آمیزش جنسی و دفع ادرار استفاده می‌شود. طول آلت تناسلی به طور میانگین در مردان بالغ بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر است.

هنگام حالتهای تحریک پذیری مرد، خون از طریق شریان وارد اجسام غاری که شکل استوانه ای دارند، شده و باعث پرشدگی و اتساع آنها و در نهایت سفتی آلت مردانه می گردد. در هنگام نعوظ کامل ورید ها بسته می ماند تا مانع خروج خون از آلت شوند و حالت سفتی آن برجا باشد.

کیرکج زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود. که درصد کجی آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هرچه بافت فیبری بیشتر باشد درصد انحراف بیشتر خواهد شد.

علت کج بودن اندام تناسلی چیست؟

 کجی کیر می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

علل مادرزادی آلت کج

که اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها می باشدکه باعث انحراف درجاتی از کجی آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است.

اگر مقدار انحناء بیش از 30 درصد باشد با جراحی اصلاح می گردد.

علل اکتسابی انحراف آلت

که انحناء در اول وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود که به آن بیماری پیرونی نیز می گویند. پیرونی یا پلاک آلت تناسلی می تواند با نشانه های زیر خود را نشان دهد:

1-احساس سفتی در تنه آلت که توسط فرد در معاینه آلت متوجه آن می شود.

2-درد در ناحیه تناسلی که این درد مخصوصاً در موقع نعوظ و سفتی آلت تشدید شده و باعث افت میل جنسی فرد می شود و در 3/2 افرد مبتلا این درد به درجاتی وجود دارد.

3- خمیده گی یا انحناء آلت که شایعترین علامت می باشد و فرد سالم با انحناء تدریجی آلت روبه رو می شود که اگر بیش از 30 درصد باشد باعث اختلال در دخول و نزدیکی می شود.

چه عواملی باعث کجی آلت تناسلی می شوند؟

علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود. لازم به ذکر است هر گونه ضربه به آلت تناسلی و شکستگی آلت تناسلی که اغلب هنگام نزدیکی اتفاق می افتد می تواند باعث انحناء آلت شود.

کجی آلت

در اینجا توصیه می کنم از هرگونه خم کردن و فشار به آلت در حالت نعوظ اجتناب نمائید که باعث شکستگی آلت تناسلی شما می گردد.

درمان الت کج

آیا هر درجه ای از انحناء آلت نیاز به درمان دارد و درمان قطعی آن چیست؟ اصولاً داروی درمانی قطعی برای درست کردن انحراف آلت وجود ندارد. در مواردی که درصد انحناء آلت کم است و مانع مقاربت نمی شود بهترین توصیه مدارا کردن با آن می باشد.

امروزه جوانان زیادی را می بینم که به کوچکترین انحناء آلت حساس بوده و دنبال اصلاح آن هستند. در اینجا لازم می دانم عرض کنم با توجه به حساسیت منطقه آلت تناسلی بهتر است از کوچکترین دستکاری غیرضروری اجتناب شود چرا که هر عمل جراحی ممکن است باعث ایجاد اختلال در نعوظ و کوچکی آلت تناسلی گردد و لذا مواردی که باید تحت عمل اصلاح انحناء آلت قرار گیرند عبارتند از:

1-     انحناء بیش از 30 درصد

2-     اختلال در دخول

3-     حتی الامکان به خاطر زیبائی و با توجه به عوارض احتمالی عمل جراحی نکنید.

با توجه به حساسیت خونرسانی منطقه که کوچکترین آسیب به عروق باعث افت نعوظ می گردد اینجانب بهترین روش درمانی جراحی را Pelicution می دانم که در آن بدون ایجاد برش و بدون برداشتن پلاک فیبری که برداشت آنها باعث پنچری عروق خواهد شد و تنها با چند بخیه این انحراف را اصلاح می کنم.

عمل کجی آلت تناسلی

به بیماران توصیه می کنم یک عکس از آلتشان در حالت نعوظ و با موبایلشان گرفته و نشان دهند. اگر بیمار مورد جراحی باشد این عمل به صورت سرپائی و با بی حسی نخاعی انجام می شود که ابتلا یک حالت نعوظ مصنوعی در اطاق عمل ایجاد و محل انحناء را مشخص کرده و سپس با 4 عدد بخیه محل انحناء را اصلاح می کنم و عصر همان روز بیمار مرخص می شود.

جهت بهبودی کامل توصیه می کنم که از داروهای آرام بخش برای جلوگیری از نعوظ شبانه و از هرگونه تحریک جنسی و مقاربت حداقل به مدت یک ماه اجتناب نمایید تا محل عمل کاملاً خوب شود.

عوارض جراحی کجی الت چیست؟

عمده ترین عارضه عمل کوتاه شدن طول آلت تناسلی است که به شدت انحناء از 1-2 سانت فرق می کند. با بریدن و برداشتن قسمت های فیبروز، امکان ایجاد اختلال در نعوظ که اینجانب نسج طبیعی را جهت جلوگیری از عارضه ذکر شده نگاه می دارم، می شود.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  می خواستم نظر شما را در خصوص نیاز به جراحی و اصلاح کجی آلت جویا شوم؟ و در صورت نیاز به جراحی چه متد جراحی توسط شما به کار گرفته می شود؟ ایا از روش افزاینده طول الت می توان در این مورد جراحی صورت پذیرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، سن؟متاهلید یا نه؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام، پاسخ نیومد، اگر متاهلید و حین رابطه مشکل دارید درمان کنید، وگرنه نیازی به درمان ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکترمن حدود۳۵ سال سن دارم متاهل هستم‌ ویه بچه هم دارم مشکل من اینکه آلت تناسلی بنده روبه پائین می باشدآیاراهی برای درمان وجودداردودرضمن مادرزاد ایجوری بوده است
  1. تصویر کاربر محسن شنبه ۷ تیر ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام، درمان دارد، ولی چون برای باروری شما مشکلی ایجاد نکرده نیازی به عمل ندارد.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  سن بنده حدود ۱۸ سال هستش و تازگیا متوجه شدم که آلتم در هنگام نعوظ به پایین انحراف داره.با توجه به عکس های ارسالی آیا نیاز به عمل داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، فعلا کاری نیاز ندارد،بعد از ازدواج اگر مشکلی بود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر mahdih جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر یک سال است که متوجه شدم آلتم در زمان شل بودن از وسط نازک است و انگار شکسته شده و در حالت نعوظ به سمت چپ انحراف دارد و درد هم ندارد آیا درمانی دارد؟مثل ساعت شنی است .می گویند که ویتامین e و چای گوتو کولا و یا آلوئورا برای آن خوب است؟و یا ورزش؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ، باید توسط پزشک معاینه شوید، عکس بفرستید، شاید پلاک پیرونی باشد
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بنده چند وقتیه متوجه شدم آلت بنده به طرف پایین و چپ انحراف داره میخواستم بدونم آیا مشگلی پیش میاد؟
  1. تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   و اینکه آقای دکتر یک هفته‌ای میشه زیر شکم و بالای دستگاه تناسلی سوزش میاد یه مقدار یعنی دقیقا انتهای آلت و جایی که به بدن وسط میشه میخواستم علامت بیماری ایه؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، نگران سوزش نباشید، پس از ازدواج اگر مشکلی بود مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م.م سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بسبب خود ارضایی دمر روی زمین آلتم ب سمت چپ کج شده است میخواستم بدونم ک راه درمان داره یا مضره،؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، اگر پس از ارچزدواج ناباروری یا عدم دخول داشتید درمان شود،
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  حدودا 6 سال پیش در شرکتی کار میکردم ک موقع تخلیه بار داشتم از پله ها بالا میرفتم ک پایم سور خورد و آلتم دقیقا خورد به لبه تیزی پله و شکست اون موقع خیلی ترس داشتم چون بشدت باد کرده بود زنگ زدم اورژانس اومد و منو برد بیمارستان دکتری آلتم رو دید و بزور میگفت ک شق کردی و در حالت شق کردن شکسته ک همچین چیزی نیست قبله عمل هیچ لک و مکی نداشتم ولی بعد عمل یه رنگ تیره بدی روی کلاهک آلتم بوجود آمده از
  هر دوا درمونی استفاده کردم خوب نشدش راستش نامزد دارم ولی از ترس تا الان چیزی بهش نگفتم نمیدونم چیکار کنم ک این لک از بین بره لطفا کمکم کنید ممنون میشم خواهش میکنم ازتون(خواهش میکنم کمک کنید)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، در هر صورت شکسته، مکانیسمی هرچی هست، اگر هنگام زناشویی مشکلی نیست نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدودا دوماه این مشکلو دارم خیلی نگرانم راه درمانش چیه نمیدونم دقیق بیشتر از سی درجه کجه یا نه به سمت چپ کج شده ممنون میشم جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر امیر شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر من حدودا دوماه این مشکلو دارم خیلی نگرانم راه درمانش چیه نمیدونم دقیق بیشتر از سی درجه کجه یا نه به سمت چپ کج شده ممنون میشم جوابمو بدید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، اگر پس از ازدواج مشکل داشتید درمان جراحی هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و وقت بخیر .
  آقای دکتر پسری ۲۱ ساله هستم که دچار انحنای آلت تناسلیم و خیلی ذهنمو مشغول کرده که آیا در آینده موجب اختلال در مقاربت با همسرم خواهم شد یا خیر ؟
  آیا نیازی به درمان هست ؟‌ آقای دکتر لطفا کمکم کنید .
  باتشکر
  1. تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر پس چی شد جواب سوال ما
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، اگر پس از ازدواج مشکلی بود بررسی شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر بنده بیماریم اکتسابی نبوده و خودم فکر میکنم به ختنه ربط داشته باشه در دوران نوزادیم آیا نیاز به عمل داره چون نمیتونم تشخیص بدم چند درجه هست.و اینکه اگه نداره برای زیبایی اگر عمل کنم توی اندازه تغییری رخ میده یا خیر؟ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، عکس مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر