پیچ خوردگی بیضه یعنی چه؟

بیضه توسط عضلات متصل به لایه های اطراف آن و به بند بیضه به صورت طبیعی در درون کیسه بیضه در شبانه روز حرکات محدودی دارد.  پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ  میدهد که گاهی حرکت بیضه به صورت چرخشی به صورت غیر قابل برگشت به وضع اولیه اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه باعث فشار به عروق خونرسان به بیضه شده و اگر در عرض حدود چهار تا شش ساعت اصلاح جراحی وضعیت بیضه به حالت اولیه صورت نگیرد به علت عدم خونرسانی مناسب بافت زنده بیضه قابلیت حیات خود را از دست خواهد داد.

علل و عوامل مستعد کننده پیچ خوردگی بیضه

 • علت در اغلب اوقات ناشناخته است ولی انقباض عضلات متصل به لایه های اطراف بیضه و به بند بیضه، همچنین نوعی اختلال تکاملی در یکی از لایه های اطراف بیضه که به بیضه ختم می شوند به عنوان علت احتمالی در برخی موارد مطرح شده اند.

 

 • بروز این وضعیت در سنین نوزادی و نیز در نوجوانان و بالغین جوان بیشتر است. همچنین در همراهی با چاقی، در فصل تابستان و به دنبال ضربات به بیضه و گاهی در زمان خواب بیشتر دیده می شود. همچنین بیضه های پایین نیامده نیز مستعد پیچ خوردگی می باشند.

علایم پیچ خوردگی بیضه

درد شدید و ناگهانی که به دنبال آن تورم بیضه و قرمز شدن پوست کیسه بیضه ممکن است رخ دهد. همچنین تهوع و استفراغ و درد پایین شکم ممکن است وجود داشته باشند. بیضه مبتلا در لمس دردناک است و وضعیت قرارگیری آن در بیشتر موارد طبیعی نیست. بند بیضه نیز ممکن است متورم و دردناک و کوتاه تر از سمت مقابل و دچار محدودیت حرکت شده باشد. بالاتر نگه داشتن بیضه ممکن است درد را تشدید کند.

پیچ خوردگی بیضه

تشخیص پیچ خوردگی بیضه

 • اخذ شرح حال و معاینه دقیق بالینی
 • سونوگرافی رنگی از نظر بررسی وضعیت خونرسانی به بیضه مبتلا
 • اسکن هسته ای از نظر بررسی وضعیت خونرسانی به بیضه مبتلا

تشخیص های دیگری که لاز م است پیچ خوردگی بیضه از آنها افتراق داده شود عبارتند از:

عفونت و التهاب حاد بیضه یا بند بیضه، درد غیراختصاصی بیضه، ضربات به بیضه و ضمایم آن و ….

درمان پیج خوردگی بیضه

در صورت تشخیص در ساعات اولیه می توان از یک مانور ویژه برای باز کردن پیچ خوردگی بیضه توسط پزشک متخصص ارولوژی استفاده کرد (که البته شانس موفقیت آن نسبی است). در صورت عدم موفقیت این مانور جراحی اورژانس جهت رفع انسداد عروقی در شش ساعت اول پس از وقوع پیچ خوردگی لازم است. در زمان جراحی اگر بافت بیضه قابلیت حیات داشته باشد بایستی پس از اصلاح وضعیت قرارگیری و بهبود خونرسانی، آن را با بخیه به قسمتی از کیسه بیضه ثابت کرد تا پیچ خوردگی مجدد تکرار نشود.

برخی جراحان رشته ارولوژی ثابت کردن بیضه مقابل (غیر مبتلا) را نیز به کیسه بیضه توصیه می کنند. در صورت عدم وجود قابلیت حیات، بیضه مبتلا بایستی برداشته شود. لازم به ذکر است که در صورت وجود یک بیضه سالم، معمولاً باروری مرد در آینده دچار اختلال نمی شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

پیچ خوردگی بیضه یعنی چه؟
به مطلب امتیازدهید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر من در سن 5سالگی عمل تورشن بیضه انجام داد که هر دو بیضه حفظ شد الان مشکل خاصی نداره فقط من نگرانم در آینده با توجه به دستخوردگی بیضه مشکلی براش ایجاد نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  من ۱۶ساله هستم تو بچگی دوبار عمل فتق داشتم هر دوطرف عمل شده راستش فک کنم خیلی وقته که بیضه سمت راستم از سمت چپش پایین تر وافتاده تره ولی از چند روز پیش که توباشگاه یه ضربه به بیضم خورد تا الان هنوز درد میکنه من نگران شدم که شاید دوباره جراحی لازم باشه البته بنظرم هر دویه اندازن ولی کیسه بیضم خیلی شله در کل بیضه سمت راستم خیلی پایین تر ازسمت چپه وهیچ رگ غیرعادی هم دور وبرش دیده نمیشه فقط احساس میکنم دور وبربیضه راستم یه چیزایی بیشتر ازسمت چپه که بیشتر شبیه چربی میمونن مثل چربی های دور قلب ممنون میشم جواب بنده رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من ازواسپرم هستم . سالهای قبل با مشاهده فیلم پورن بیضه هام باد کرد در حدی که نمیتونستم راه برم تا خودمو ارضا کردم...ایا ممکنه خدای نکرده بیضه هام آسیب دیده باشه و علت ازواسپرمی بودنم این باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 1 هفته پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  ییخشید آقای دکتر من حدود شش ماهه که واریکوسل گرید 3 در سمت چپ و دو در سمت راست دارم و از همون اول گفتن باید عمل بشه و بعلاوه میگفتن امکان عود کردن داره و این عوارضی که هست...
  من نتونستم تا الان تصمیم بگیرم و خیلی نگرانم. خواستم لطف کنید بگید عمل لاپاراسکوپی کامل و بدون عارضه دو طرف رو درمان میکنه? تا چند درصد?
  بسیار سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲( 1 هفته پیش)
   بیایدد حضوری صحبت کنیم
 • تصویر کاربر نجف پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده در حالت پیشنوازی قبل از رابطه بیضه چپم بالا میره در حدی که با انگشت باید پایین بیاد.به نظر شما این امر طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 1 هفته پیش)
   سونو بکنید ببینم
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۰۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ازبچگی کجی آلت طوری هست که هنگام ادارپای سمت راست خیس میشود.حتما با دست بایستی تصحیح شود.با نزدیکی مشکلی ندارم.در مجالس عمونی دایم بایستی وضعیت آلتم را تنظیم کنم.پنجاه سالمه جدیدا حالت میوز آلت دارم.بیضه سما چپم بالتره و بیرون زده.درد ندارم.برای سه مورد فوق آیا درمان پذیرند.ممنون از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بعد چند سال ناباروری همسرم سونو داد و جواب سونو
  شکل بیضه طبیعی
  اکو بیضه غیر یکنواخت
  اکو فری چند میلیمتر در قسمت فوقانی اسپرماتول دیده شد
  واریکوسل خفیف در بیضه چپ مشاهده شد.
  آقای دکتر اکو اینجا به چه معنی؟
  و تفسیر آزمایش نیاز به جراحی هست و درصد خوب شدن اسپرم نرمال ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴( 2 هفته پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۱۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.1هفته قبل در جریان فوتبال کشاله رانم درد گرفت و یک صدایی داد.که الان اون درد ران بهتره.تا قبل این اسیب دیدگی خیلی تب گرمی داشتم و زیاد از لحاظ جنسی تحریک میشدم و همش دوست داشتم تا ارضا شوم..مایع منی هم غلیظ بود و زرد رنگ.و بعد انزال حالت سستی و خواب الودگی به من دست میداد.ولی الان تحریک جنسیم کم شده.مایع منی هم شفاف هستش.بعد انزال احساس خستگی و کمردرد ندارم.آیا در تولید اسپرم تغییری ایجاد شده؟
  تا حالا به اندازه بیضه ها توجهی نداشتم.ولی فکر میکنم بیضه چپ بزرگتر از سمت راست هستش.و زیر بیضه چپ و کنارش انگار یه لوله ی درهم پیچیده ای را لمس میکنم.دلیل چیشده.ممنون میشم از راهنمایی شما(عکسها با دوربین جلو گرفته شده و مثال جلوی اینه قرار گرفتن بیضه ی سمت راست همان بیضه ی چپ است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۲( 2 هفته پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  رو پوست بیضه چپم نزدیک قسمت فوقانی ی چیزی مثل جوش یا عدس دراومده ک اوایل دست میزدم خیلی درد میکرد دوروزی ک گذشت یکم انتی بیوتیک خوردم دردش کم شد ولی هنوز همون اندازه مونده و باعث شده ی درد مبهم حس کنم م الان دس میزنم درد نداره ولی در کل کشاله رانو پای چپمو اذیت میکنه اندازشم فرقی نمیکنه الان چار روزی شده خاهشا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 2 هفته پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر فراز دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۰۴( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  اینجانب متوجه چند زخم بر روی کیسه بیضه شدم. ممنون میشم اگه با نگاه به عکس ها راهنمایی بفرمایید و نظر خودتون رو اعلام نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۰( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۴( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پروفسور کرمی وقت بخیر، بنده خردادماه عمل هیدروسل انجام دادم ولی ورمش نخ.ابید و بیشتر هم شد و الان دوباره سونوگرافی دادم باز همون بیضه دچار هیدروسل شدید شده،آیا باید عمل کنم فوری یا که مشکل نداره چند ماه بعد اقدام کنم?شما طرف قرارداد با بیمه خدمات درمانی هستین?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. حدود ۸ ماه پیش دچار اپیدیدیمیت در بیضه چپ شدم که پس از مصرف یک دوره کامل افلوکساسین و البته پس از ۲ ماه درد ناشی از آن برطرف شد. کاملا خوب بودم تا ۱ ماه پیش در هنگام رانندگی در ناحیه پشت و زیر بیضه چپ احساس تیرکشیدگی داشتم و پس از آن همون ناحیه درد خفیفی داشت اینبار ۷ روز سفیکسیم ۴۰۰ روزانه خوردم درد مقداری بهتر شده ولی کاملا خوب نشده در لمس بیضه در پشت و زیر بیضه درد کمی حس میشود. آیا نیاز به پیگیری بیشتر هست؟ در سونوگرافی ۸ ماه پیش همه چیز نرمال بود واریکوسل هم نداشتم. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۳۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ایا با یک بیضه میتوان بچه دار شد؟
  ایا استمناء باعث پیچ خوردگی بیضه میشود؟
  ایا استمناء باعث ناباروری میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۴( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۴۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید این سوال را مطرح میکنم من در حین خود ارضایی جلو خروج مایع منی گرفتم واحساس گرفتگی در بیضه ها و رگ هاش کردم به دکتر مراجعه کردم بهم آنتی بیوتیک داد افولو کسین و سیفرو فلو کاسپین که من استفاده کردم ولی الان در شکمم هی احساس گرفتگی میکنم که هی میگرد و قطع می‌شود و حالت تهوع هم دارم دو هفتس اینجوری شد الان چیکار کنم آیا ممکنه پزشک اشتباه کرده باشه چون من حالت گرفتگی عظلانی پیدا کردم توی بیضه ها م ممکنه عفونت بوده باشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱( 4 هفته پیش)
   اينها عصبي تست مهم نيست
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آیا نداشتنِ اختیاریِ طولانی مدتِ (یک سال) انزال -به‌دلیل باورهای مذهبی- در مردان مجرد، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مرتبط با دستگاه مجاری ادراری و حتی دیگر ارگانها و دستگاه‌های بدن در آینده نیست؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 4 هفته پیش)
   نه