پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن

پیچ خوردگی بیضه ها در مردان یکی از بیماری هایی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود تا باعث ناباروری نشود. سوالات راجع به این بیماری در این مقاله آورده شده است.

 

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود. این یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید، چیزی که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود. بافت بیضه بدو جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

چه چیزی باعث تورشن بیضه میشود؟

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود.

این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

علائم پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) چیست؟

پیچ خوردگی بیضه ها با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

این بیماری بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی بیضه ها

چه زمانی باید برای تورشن بیضه با پزشک تماس گرفت؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن پیچ خوردگی بیضه ها یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

چه سوالاتی باید در مورد تورشن بیضه از پزشک پرسید؟

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه ها ، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود.

عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

درمان تورشن بیضه چیست؟

تنها درمان پیچ خوردگی بیضه ها جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشک هم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه ها را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

اگر پزشک به پیچ خوردگی بیضه ها شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.

جراحی تورشن بیضه چیست؟

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر پیچ خوردگی بیضه ها با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

آیا درمان های خانگی برای تورشن بیضه توصیه می شود؟

درمان خانگی برای پیچ خوردگی بیضه ها مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

چه داروهایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

در اورژانس، بیماری که دچار پیچ خوردگی بیضه ها شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

قدم بعدی در تورشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

چه پیگیری هایی برای تورشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

چگونه می توانم از تورشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

پیچ خوردگی بیضه ها (تورشن) و سوالات رایج آن
4 (80%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر من در سن 5سالگی عمل تورشن بیضه انجام داد که هر دو بیضه حفظ شد الان مشکل خاصی نداره فقط من نگرانم در آینده با توجه به دستخوردگی بیضه مشکلی براش ایجاد نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  من ۱۶ساله هستم تو بچگی دوبار عمل فتق داشتم هر دوطرف عمل شده راستش فک کنم خیلی وقته که بیضه سمت راستم از سمت چپش پایین تر وافتاده تره ولی از چند روز پیش که توباشگاه یه ضربه به بیضم خورد تا الان هنوز درد میکنه من نگران شدم که شاید دوباره جراحی لازم باشه البته بنظرم هر دویه اندازن ولی کیسه بیضم خیلی شله در کل بیضه سمت راستم خیلی پایین تر ازسمت چپه وهیچ رگ غیرعادی هم دور وبرش دیده نمیشه فقط احساس میکنم دور وبربیضه راستم یه چیزایی بیشتر ازسمت چپه که بیشتر شبیه چربی میمونن مثل چربی های دور قلب ممنون میشم جواب بنده رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من ازواسپرم هستم . سالهای قبل با مشاهده فیلم پورن بیضه هام باد کرد در حدی که نمیتونستم راه برم تا خودمو ارضا کردم...ایا ممکنه خدای نکرده بیضه هام آسیب دیده باشه و علت ازواسپرمی بودنم این باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 1 هفته پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  ییخشید آقای دکتر من حدود شش ماهه که واریکوسل گرید 3 در سمت چپ و دو در سمت راست دارم و از همون اول گفتن باید عمل بشه و بعلاوه میگفتن امکان عود کردن داره و این عوارضی که هست...
  من نتونستم تا الان تصمیم بگیرم و خیلی نگرانم. خواستم لطف کنید بگید عمل لاپاراسکوپی کامل و بدون عارضه دو طرف رو درمان میکنه? تا چند درصد?
  بسیار سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲( 1 هفته پیش)
   بیایدد حضوری صحبت کنیم
 • تصویر کاربر نجف پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده در حالت پیشنوازی قبل از رابطه بیضه چپم بالا میره در حدی که با انگشت باید پایین بیاد.به نظر شما این امر طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 1 هفته پیش)
   سونو بکنید ببینم
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۰۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ازبچگی کجی آلت طوری هست که هنگام ادارپای سمت راست خیس میشود.حتما با دست بایستی تصحیح شود.با نزدیکی مشکلی ندارم.در مجالس عمونی دایم بایستی وضعیت آلتم را تنظیم کنم.پنجاه سالمه جدیدا حالت میوز آلت دارم.بیضه سما چپم بالتره و بیرون زده.درد ندارم.برای سه مورد فوق آیا درمان پذیرند.ممنون از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بعد چند سال ناباروری همسرم سونو داد و جواب سونو
  شکل بیضه طبیعی
  اکو بیضه غیر یکنواخت
  اکو فری چند میلیمتر در قسمت فوقانی اسپرماتول دیده شد
  واریکوسل خفیف در بیضه چپ مشاهده شد.
  آقای دکتر اکو اینجا به چه معنی؟
  و تفسیر آزمایش نیاز به جراحی هست و درصد خوب شدن اسپرم نرمال ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴( 2 هفته پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۱۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.1هفته قبل در جریان فوتبال کشاله رانم درد گرفت و یک صدایی داد.که الان اون درد ران بهتره.تا قبل این اسیب دیدگی خیلی تب گرمی داشتم و زیاد از لحاظ جنسی تحریک میشدم و همش دوست داشتم تا ارضا شوم..مایع منی هم غلیظ بود و زرد رنگ.و بعد انزال حالت سستی و خواب الودگی به من دست میداد.ولی الان تحریک جنسیم کم شده.مایع منی هم شفاف هستش.بعد انزال احساس خستگی و کمردرد ندارم.آیا در تولید اسپرم تغییری ایجاد شده؟
  تا حالا به اندازه بیضه ها توجهی نداشتم.ولی فکر میکنم بیضه چپ بزرگتر از سمت راست هستش.و زیر بیضه چپ و کنارش انگار یه لوله ی درهم پیچیده ای را لمس میکنم.دلیل چیشده.ممنون میشم از راهنمایی شما(عکسها با دوربین جلو گرفته شده و مثال جلوی اینه قرار گرفتن بیضه ی سمت راست همان بیضه ی چپ است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۵۲( 2 هفته پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  رو پوست بیضه چپم نزدیک قسمت فوقانی ی چیزی مثل جوش یا عدس دراومده ک اوایل دست میزدم خیلی درد میکرد دوروزی ک گذشت یکم انتی بیوتیک خوردم دردش کم شد ولی هنوز همون اندازه مونده و باعث شده ی درد مبهم حس کنم م الان دس میزنم درد نداره ولی در کل کشاله رانو پای چپمو اذیت میکنه اندازشم فرقی نمیکنه الان چار روزی شده خاهشا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 2 هفته پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر فراز دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۰۴( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  اینجانب متوجه چند زخم بر روی کیسه بیضه شدم. ممنون میشم اگه با نگاه به عکس ها راهنمایی بفرمایید و نظر خودتون رو اعلام نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۰( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۴( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پروفسور کرمی وقت بخیر، بنده خردادماه عمل هیدروسل انجام دادم ولی ورمش نخ.ابید و بیشتر هم شد و الان دوباره سونوگرافی دادم باز همون بیضه دچار هیدروسل شدید شده،آیا باید عمل کنم فوری یا که مشکل نداره چند ماه بعد اقدام کنم?شما طرف قرارداد با بیمه خدمات درمانی هستین?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. حدود ۸ ماه پیش دچار اپیدیدیمیت در بیضه چپ شدم که پس از مصرف یک دوره کامل افلوکساسین و البته پس از ۲ ماه درد ناشی از آن برطرف شد. کاملا خوب بودم تا ۱ ماه پیش در هنگام رانندگی در ناحیه پشت و زیر بیضه چپ احساس تیرکشیدگی داشتم و پس از آن همون ناحیه درد خفیفی داشت اینبار ۷ روز سفیکسیم ۴۰۰ روزانه خوردم درد مقداری بهتر شده ولی کاملا خوب نشده در لمس بیضه در پشت و زیر بیضه درد کمی حس میشود. آیا نیاز به پیگیری بیشتر هست؟ در سونوگرافی ۸ ماه پیش همه چیز نرمال بود واریکوسل هم نداشتم. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۳۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ایا با یک بیضه میتوان بچه دار شد؟
  ایا استمناء باعث پیچ خوردگی بیضه میشود؟
  ایا استمناء باعث ناباروری میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۴( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۴۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید این سوال را مطرح میکنم من در حین خود ارضایی جلو خروج مایع منی گرفتم واحساس گرفتگی در بیضه ها و رگ هاش کردم به دکتر مراجعه کردم بهم آنتی بیوتیک داد افولو کسین و سیفرو فلو کاسپین که من استفاده کردم ولی الان در شکمم هی احساس گرفتگی میکنم که هی میگرد و قطع می‌شود و حالت تهوع هم دارم دو هفتس اینجوری شد الان چیکار کنم آیا ممکنه پزشک اشتباه کرده باشه چون من حالت گرفتگی عظلانی پیدا کردم توی بیضه ها م ممکنه عفونت بوده باشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱( 4 هفته پیش)
   اينها عصبي تست مهم نيست
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آیا نداشتنِ اختیاریِ طولانی مدتِ (یک سال) انزال -به‌دلیل باورهای مذهبی- در مردان مجرد، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مرتبط با دستگاه مجاری ادراری و حتی دیگر ارگانها و دستگاه‌های بدن در آینده نیست؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 4 هفته پیش)
   نه