درمان سنگ کلیه در منزل (راه خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟)

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سنگ کلیه، سنگ هایی رسوبی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. دفع سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری انجام میشود و این امر ممکن است، بسیار دردناک باشد. اکثر سنگ هاى کلیه با راهکارهای خانگی ساده، داروهای ضد درد، مایع درمانى، و یا سایر مداخلات پزشکی قابل درمان هستند. با ما همراه باشید تا به بررسی روش درمان گیاهی سنگ کلیه گیر کرده در حالب بپردازیم.

سنگ کلیه چیست و برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

سنگ کلیه هنگامی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک، اکثرا اگزالات کلسیم، در کلیه ها کریستال شده و رسوب های سختی را ایجاد کنند. اگرچه این سنگها در کلیه ها تشکیل می شوند ولی می توانند بر روی هر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر بگذارد. از دست دادن آب یکی از عوامل مهم در پيشرفت سنگ کلیه است. هنگامی که بدن خشک شود، مايع به آرامی از طریق کلیه ها حرکت می کند و این کندی حرکت، شانس ترکیب مواد معدنی و نمک را افزايش مى دهد.

سنگ های کوچک ممکن است بدون ایجاد نشانه اى تشکیل و دفع شوند. با این حال، بیشتر سنگ های متوسط ​​یا بزرگ هنگام دفع بسيار دردناك هستند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند. قبل از مصرف هر گونه روش هاى طبيعى و خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت كنيد. بسیاری از آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها، دارو هاى فشار خون، کلسترول و داروهای کبدی می توانند با داروهای گیاهی تداخل داشته باشند.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

11 راه خانگی دفع سنگ کلیه

شاید این که برای سنگ کلیه چی خوبه یا داروی تضمینی سنگ کلیه چیست سوال شما هم باشد در ادامه 11 روش و دارو گیاهی برای سنگ کلیه و درمان خانگی شن ریزه کلیه را به شما معرفی می کنیم.

1- نوشیدن آب

نوشيدن آب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه است. مصرف هشت لیوان آب در روز مفيد است. نوشیدن 12 ليوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند.

 

2- آبلیمو

لیمو حاوی سیترات است. ترکیبی که به تجزیه رسوبات کلسیم کمک می کند و رشد آنها را کند می کند. مصرف دو لیوان آبلیمو صبح قبل از غذا و چند ساعت قبل از شام ممکن است باعث کاهش ايجاد سنگ کلیه شود.

برچسب ها را هنگام خرید آبليمو با دقت نگاه كنيد. برچسب بسیاری از محصولات آبلیمو حاوی مقدار کمی عصاره ى لیمو خالص و مقادیر زیادی از  شیرین کننده ها است که می توانند خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. خرید عصاره خالص یا لیمو تازه و آب گرفتن آن در خانه ساده ترین راه برای درمان سنگ کلیه در منزل است.

3- نعناع

نعناع حاوی ترکیبات شناخته شده برای کمک به تثبیت سطوح اسید اوریک است، و ايجاد سنگ کلیه را سخت مى كند. همچنین، نعناع حاوی اسید استیک، ماده ى شیمیایی شناخته شده برای کمک به حل سنگ، است. یک قاشق چای خوری عصاره نعناع یا آب خالص آن در روز ممکن است به جلوگیری و دفع سنگ کلیه کمک کند.

بیشتر بدانید…
لاپاراسکوپی چیست؟

سرکه سیب
سرکه سیب یک دارو گیاهی برای سنگ کلیه می باشد.

4- سرکه سیب برای سنگ کلیه

سرکه سیب نيز حاوی اسید سیتریک است که به حل شدن کلسیم کمک مى کند. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مخلوط با 226ml آب ممکن است علائم سنگ کلیه را کاهش دهد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند. این مخلوط می تواند چندین بار در روز مصرف شود و بهتر است قبل از صرف غذا مصرف شود تا موثرتر واقع شود.

5- آب گندم

برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟ آب گندم یا حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش تولید ادرار می شود و اجازه می دهد دفع سنگ کلیه راحت تر شود و خطر ابتلا به آن را کاهش مى دهد. همچنین آب گندم حاوی آنتی اکسیدان هايى است، که به دستگاه ادراری در دفع مواد معدنی و نمک کمک میکند.

کرفس
آب کرفس یک درمان خانگی سنگ کلیه است.

6- آب کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است. اضافه کردن کرفس به وعده های غذایی به طور منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند. آب كرفس می تواند روزانه مصرف شود تا علائم سنگ کلیه را درمان کند.

7- لوبیا

لوبیا حاوی مقدار زیادی منیزیم است که به کاهش سنگ کلیه و علائم آن کمک می کند. بهتر است غلاف آن ها را جدا كنيد و سپس به مدت 5-6 ساعت بگذاريد به آرامی جوش بيايد و بعد از آن میل کنید.

روغن زیتون
یک راه خانگی دفع سنگ کلیه خوردن روغن زیتون می باشد.

8- روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر می تواند عبور سنگ های کلیه را آسان کند و در نتیجه دفع سنگ کلیه راحتتر شود. بهتر است اولین چیزی که در صبح مى خوريد این باشد.

9- خارخسک

خارخسک به کاهش میزان فسفات در ادرار کمک مى کند، كه در واقع تشكيل سنگ را دشوار مى كند. اين گیاه همچنین شامل ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار و کمک به حل مواد معدنی است.

تمام اجزای گیاه و میوه های آن می تواند خام مصرف شود. گیاه ممکن است فقط در قالب قرص در دسترس باشد یا برای استفاده به عنوان چای خشک باشد. یک قرص 500 میلی گرمى یا یک فنجان چای ممکن است به اندازه کافی برای جلوگیری از سنگ کلیه و کاهش گذراندن آن کمک کند.

انار
آب انار به داروی تضمینی سنگ کلیه معروف است.

10-  آب انار

به نظر می رسد خواص آنتی اکسیدانى انار، شانس ابتلا به سنگ کلیه را کاهش میدهد و باعث عبور آسان آنها می شود. آب انار همچنین حاوی ترکیباتی است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و تشكيل سنگ را سخت تر می کند.

11- كاهش وزن برای دفع سنگ کلیه

وزن سالم همراه با یک رژیم سالم که حاوی مواد مغذی و فیبردار است، برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن ضروری است. کربوهيدرات، کافئین و نوشیدنی های الکلی می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. همچنین، غذاهاى غنى از قند، نمک یا چربی بدن، را در معرض خطر رسوب کلیه و تشدید علائم آن قرار مى دهند.

بعد از دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

غذایی که باید بعد از جراحی سنگ کلیه بخورید عبارتند از:

 1. هیدراته ماندن یک قانون طلایی است که باید به هر قیمتی آن را رعایت کنید. نوشیدن حداقل 2-3 لیتر آب به صورت روزانه توصیه می شود. آب از تشکیل سنگ جلوگیری می کند و همچنین به از بین بردن باقی مانده سنگ کلیه در سیستم کمک می کند.
 2. محصولات لبنی را می توان مصرف کرد اما به صورت رقیق شده و از مصرف محصولات لبنی پرچرب پس از دفع سنگ کلیه پرهیز کنید.
 3. یک برنامه رژیم غذایی ثابت بیش از هر چیزی ضروری است. وعده های غذایی در فواصل زمانی مناسب و به نسبت کم به بیمار داده شود. از خوردن وعده های غذایی سنگین پس از دفع سنگ جدا خودداری کنید.
 4. غذاهای با فیبر بالا مصرف کنید.

چه خوراکی هایی نباید بعد از دفع سنگ کلیه خورده شود؟

 1. غذاهای غنی از اگزالات و کلسیم باید حداقل برای مدت دو ماه پس از دفع سنگ مصرف نشوند. اگزالات می تواند منجر به تشکیل یک سنگ دیگر شود . غذاهایی که حاوی اگزلات و کلسیم هستندعبارتند از:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج ، خردل و  چغندر
 • کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی
 • موز ، انبه ، زردآلو ، انگور
 • آجیل مانند بادام و بادام هندی
 • الکل
 • جوش شیرین
 • نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه

2. غذاهای غنی از سدیم باید بلافاصله بعد از جراحی حداقل برای مدتی مصرف نشوند.

3. کاهش مصرف غذایی که پروتئین حیوانی زیادی دارد .

4. غذاهای مونده و کنسروی نیز نخورید.

5- غذاهای بی ارزش مانند فست فود ها حتی نباید از ذهن شما خطور کند.

داشتن برنامه رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش در بیشتر موارد، موثرترین راه برای مبارزه با سنگ کلیه است.

بیماری ها و داروهایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

برخی بيمارى ها، از جمله بیماری کلیوی و بیماری کرون، می توانند موجب ایجاد سنگ کلیه شوند یا احتمال ابتلا به سنگ كليه را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروها، از جمله دیورتیک ها، داروهای درمان  اچ آی وی، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

مواد غذایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

چاقی و رژیم غذایی از بزرگترين عوامل خطر هستند . در ایالات متحده آمریکا، حدود 11.2 درصد از افرادی که چاق هستند، سنگ کلیه دارند.افرادى كه احتمال سنگ كليه در آن ها بالا است بايد از مصرف یکسری مواد اجتناب کنند از جمله:

✔ اسفناج
✔ بادام
✔ ریواس
✔ بامیه
✔ چغندر قند
✔ چیپس
✔ سیب زمینی سرخ شده
✔ کره بادام زمینی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4.1/5 - (492 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسا جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  باسلام ، من در 12 سالگی متوجه شدم یک کلیه دارم ، تا الان که 25 سالم هست خداروشکر ب مشکل خاصی برنخوردم
  اما الان چند مدت هست هروقت ازمایش میدم خون درادرارم هست ،این موضوع خیلی منو نگران کرده من سوزش ادرار. ندارم اصولا و بادرد پهلو مراجعه میکنم ب دکتر ،کمردرد دارم و البته گاهی تکرر ادرار ، و البته درد لگن دارم
  خیلی میترسم اسیبی ب ااین کلیه ام هم وارد بشه. چیکار کنم که بطور قطعی درمان بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   اب زياد نمك كم
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  دکتر من حدود 8ماهه سوزش ادرار و سوزش پس از ادرار شدید دارم طوریکه نمیتونم راه برم
  سیستوسگوپی ازمایش همه چی خوب بوده و نرمال
  اما دکتر زنان تشخیص قارچ داد و با داروهای فلوکونازول و ایتراکونازول اما تاثیری ندشت راه حل چیست مجرد هستم و در استانه ازدواج
  ایا ممکن این درد همیشه با من بمونه?دلیلش چی میتونه باشه اخه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   باید از نظر التهاب مزمن مثانه بررسی شوید
 • تصویر کاربر محمدمهدی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 4711 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من برای افزایش وزن از پودر گین آپ و شکلات گین آپ بار استفاده میکنم . در ضمن کلیه راستم کم کاری داره و قبلا هم سنگ کلیه داشتم . میخواستم بپرسم مصرف پودر گین آپ بر اساس دستور روی قوطی برای من اشکالی نداره؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   نمی دانم
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن آلمان هستم چهارروزپیش کلیه چپم بشدت دردگرفت بااورژانس منوبردن بیمارستان تخصصی کلیه
  اونجابعدازکلی آزمایش بهم گفتن یه سنگ هشت میلی توابتدای لوله حالبته بعدگفتن بیهوشت میکنیم یه دستگاازسوراخ آلتت میکنیم توبدنت بعدپنج هفته برگرددرش بیاریم
  بعدیه روزمنوترخیص کردن ولی الانم که چهارروزازعملم میگزره هنوزادرارم مایل به قرمزه.خیلی میترسم دکتروجدانن راهنماییم کن قربونت برم من چون تازه اینجااومدم زبونشونوبلدنیستم یه کم درمورداین عمل ومیزان موفقیتش واسم بگو
  میترسم سنگه لوله حالب یاسوراخ آلتموبگیره وکلیه م ازکاربیفته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   فیلم عمل سنگ حالب من را ببینید
 • تصویر کاربر عبدالکریم چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  من کلیه سمت راستم از کار افتاده کمی هم درد دارم.غذا چی باید بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   مراجعه حصوری
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام.همون طور که میدونید لیتیوم کربنات کلیرانس کلیوی داره و دفع نمیشه. تورو جون هرکی دوست داری بگو من چجوری این رو دفع با سرم یا دیالیز من یروز بیام مطبتون اجازه دیالیز بگیرم چون لیتیوم 4ساله پدر من رو در اورده تازه خونه من با داروهای روان پزشکی بسیار کثیف شده .هزینه ویزیت چقده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   کار من نیست
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  احساس درد در پهلوی راستم می کنم فکر میکنم کلیه باشد گاهی اوقات شبها دو الی سه بار تا صبح تکرر ادرار دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سونو کنید
 • تصویر کاربر افسانه یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با سلام پیرو سوالی که درباره سنگ کلیه مادرم فرستاده بودم گفته بودید عکس را ارسال کنید چون بعضی از همکارانتان میگویند عمل باز بعضیها میگن احتیاج به عمل باز نیست در ضمن ازمایش جدیدی که دادیم گلبول سفید در خون هست لطفا راهنمایی کنید در ضمن 62 سال دارندرضمن 27 در صد کلیه کار میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   با عمل بسته همه سنگ در 1 مرحله خارج نمیشود
 • تصویر کاربر حاجیعلی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  علیرغم اینکه اس.ام.اس. مبنی بر ارسال پاسخ دریافت کردم اما متئسفانه پاسخی در سایت دکتر نیافتم .کد رهگیری ارسالی p50f59184 f,n با تشکر و تقدیر یارتیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 9 سال پیش)
   دوباره جواب میدهم
 • تصویر کاربر آب پنجشنبه ۱۸ تیر ۹۴( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام
  وقتی روی پهلو می خوابم، احساس درد در کلیه می کنم.
  صبح ها وقتی از خواب بیدار میشم بزاق دهانم قرمز است.
  ممنون میشم بدونم این دوتا علامت آیا نشانه مشکل خاصی هستن یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ تیر ۹۴( 9 سال پیش)
   چکاپپ کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر