درمان سنگ کلیه در منزل (راه خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟)

سنگ کلیه، سنگ هایی رسوبی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. دفع سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری انجام میشود و این امر ممکن است، بسیار دردناک باشد. اکثر سنگ هاى کلیه با راهکارهای خانگی ساده، داروهای ضد درد، مایع درمانى، و یا سایر مداخلات پزشکی قابل درمان هستند. با ما همراه باشید تا به بررسی روش درمان گیاهی سنگ کلیه گیر کرده در حالب بپردازیم.


سنگ کلیه چیست و برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

سنگ کلیه هنگامی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک، اکثرا اگزالات کلسیم، در کلیه ها کریستال شده و رسوب های سختی را ایجاد کنند. اگرچه این سنگها در کلیه ها تشکیل می شوند ولی می توانند بر روی هر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر بگذارد.

از دست دادن آب یکی از عوامل مهم در پیشرفت سنگ کلیه است. هنگامی که بدن خشک شود، مایع به آرامی از طریق کلیه ها حرکت می کند و این کندی حرکت، شانس ترکیب مواد معدنی و نمک را افزایش مى دهد.

سنگ های کوچک ممکن است بدون ایجاد نشانه اى تشکیل و دفع شوند. با این حال، بیشتر سنگ های متوسط ​​یا بزرگ هنگام دفع بسیار دردناک هستند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

قبل از مصرف هر گونه روش هاى طبیعى و خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها، دارو هاى فشار خون، کلسترول و داروهای کبدی می توانند با داروهای گیاهی تداخل داشته باشند.

11 راه خانگی دفع سنگ کلیه

شاید این که برای سنگ کلیه چی خوبه یا داروی تضمینی سنگ کلیه چیست سوال شما هم باشد در ادامه 11 روش و دارو گیاهی برای سنگ کلیه و درمان خانگی شن ریزه کلیه را به شما معرفی می کنیم.

1- نوشیدن آب

نوشیدن آب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه است. مصرف هشت لیوان آب در روز مفید است. نوشیدن 12 لیوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند.

 

2- آبلیمو

لیمو حاوی سیترات است. ترکیبی که به تجزیه رسوبات کلسیم کمک می کند و رشد آنها را کند می کند. مصرف دو لیوان آبلیمو صبح قبل از غذا و چند ساعت قبل از شام ممکن است باعث کاهش ایجاد سنگ کلیه شود.

برچسب ها را هنگام خرید آبلیمو با دقت نگاه کنید. برچسب بسیاری از محصولات آبلیمو حاوی مقدار کمی عصاره ى لیمو خالص و مقادیر زیادی از  شیرین کننده ها است که می توانند خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. خرید عصاره خالص یا لیمو تازه و آب گرفتن آن در خانه ساده ترین راه برای درمان سنگ کلیه در منزل است.

3- نعناع

نعناع حاوی ترکیبات شناخته شده برای کمک به تثبیت سطوح اسید اوریک است، و ایجاد سنگ کلیه را سخت مى کند. همچنین، نعناع حاوی اسید استیک، ماده ى شیمیایی شناخته شده برای کمک به حل سنگ، است. یک قاشق چای خوری عصاره نعناع یا آب خالص آن در روز ممکن است به جلوگیری و دفع سنگ کلیه کمک کند.

سرکه سیب
سرکه سیب یک دارو گیاهی برای سنگ کلیه می باشد.

4- سرکه سیب برای سنگ کلیه

سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که به حل شدن کلسیم کمک مى کند. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مخلوط با 226ml آب ممکن است علائم سنگ کلیه را کاهش دهد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند. این مخلوط می تواند چندین بار در روز مصرف شود و بهتر است قبل از صرف غذا مصرف شود تا موثرتر واقع شود.

5- آب گندم

برای دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟ آب گندم یا حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش تولید ادرار می شود و اجازه می دهد دفع سنگ کلیه راحت تر شود و خطر ابتلا به آن را کاهش مى دهد. همچنین آب گندم حاوی آنتی اکسیدان هایى است، که به دستگاه ادراری در دفع مواد معدنی و نمک کمک میکند.

کرفس
آب کرفس یک درمان خانگی سنگ کلیه است.

6- آب کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است. اضافه کردن کرفس به وعده های غذایی به طور منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند. آب کرفس می تواند روزانه مصرف شود تا علائم سنگ کلیه را درمان کند.

7- لوبیا

لوبیا حاوی مقدار زیادی منیزیم است که به کاهش سنگ کلیه و علائم آن کمک می کند. بهتر است غلاف آن ها را جدا کنید و سپس به مدت 5-6 ساعت بگذارید به آرامی جوش بیاید و بعد از آن میل کنید.

روغن زیتون
یک راه خانگی دفع سنگ کلیه خوردن روغن زیتون می باشد.

8- روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر می تواند عبور سنگ های کلیه را آسان کند و در نتیجه دفع سنگ کلیه راحتتر شود. بهتر است اولین چیزی که در صبح مى خورید این باشد.

9- خارخسک

خارخسک به کاهش میزان فسفات در ادرار کمک مى کند، که در واقع تشکیل سنگ را دشوار مى کند. این گیاه همچنین شامل ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار و کمک به حل مواد معدنی است.

تمام اجزای گیاه و میوه های آن می تواند خام مصرف شود. گیاه ممکن است فقط در قالب قرص در دسترس باشد یا برای استفاده به عنوان چای خشک باشد. یک قرص 500 میلی گرمى یا یک فنجان چای ممکن است به اندازه کافی برای جلوگیری از سنگ کلیه و کاهش گذراندن آن کمک کند.

انار
آب انار به داروی تضمینی سنگ کلیه معروف است.

10-  آب انار

به نظر می رسد خواص آنتی اکسیدانى انار، شانس ابتلا به سنگ کلیه را کاهش میدهد و باعث عبور آسان آنها می شود. آب انار همچنین حاوی ترکیباتی است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و تشکیل سنگ را سخت تر می کند.

11- کاهش وزن برای دفع سنگ کلیه

وزن سالم همراه با یک رژیم سالم که حاوی مواد مغذی و فیبردار است، برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن ضروری است. کربوهیدرات، کافئین و نوشیدنی های الکلی می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. همچنین، غذاهاى غنى از قند، نمک یا چربی بدن، را در معرض خطر رسوب کلیه و تشدید علائم آن قرار مى دهند.

بعد از دفع سنگ کلیه چی بخوریم؟

غذایی که باید بعد از جراحی سنگ کلیه بخورید عبارتند از:

 1. هیدراته ماندن یک قانون طلایی است که باید به هر قیمتی آن را رعایت کنید. نوشیدن حداقل 2-3 لیتر آب به صورت روزانه توصیه می شود. آب از تشکیل سنگ جلوگیری می کند و همچنین به از بین بردن باقی مانده سنگ کلیه در سیستم کمک می کند.
 2. محصولات لبنی را می توان مصرف کرد اما به صورت رقیق شده و از مصرف محصولات لبنی پرچرب پس از دفع سنگ کلیه پرهیز کنید.
 3. یک برنامه رژیم غذایی ثابت بیش از هر چیزی ضروری است. وعده های غذایی در فواصل زمانی مناسب و به نسبت کم به بیمار داده شود. از خوردن وعده های غذایی سنگین پس از دفع سنگ جدا خودداری کنید.
 4. غذاهای با فیبر بالا مصرف کنید.

چه خوراکی هایی نباید بعد از دفع سنگ کلیه خورده شود؟

 1. غذاهای غنی از اگزالات و کلسیم باید حداقل برای مدت دو ماه پس از دفع سنگ مصرف نشوند. اگزالات می تواند منجر به تشکیل یک سنگ دیگر شود . غذاهایی که حاوی اگزلات و کلسیم هستندعبارتند از:

 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج ، خردل و  چغندر
 • کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی
 • موز ، انبه ، زردآلو ، انگور
 • آجیل مانند بادام و بادام هندی
 • الکل
 • جوش شیرین
 • نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه

2. غذاهای غنی از سدیم باید بلافاصله بعد از جراحی حداقل برای مدتی مصرف نشوند.

3. کاهش مصرف غذایی که پروتئین حیوانی زیادی دارد .

4. غذاهای مونده و کنسروی نیز نخورید.

5- غذاهای بی ارزش مانند فست فود ها حتی نباید از ذهن شما خطور کند.

داشتن برنامه رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش در بیشتر موارد، موثرترین راه برای مبارزه با سنگ کلیه است.

بیماری ها و داروهایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

برخی بیمارى ها، از جمله بیماری کلیوی و بیماری کرون، می توانند موجب ایجاد سنگ کلیه شوند یا احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروها، از جمله دیورتیک ها، داروهای درمان  اچ آی وی، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

مواد غذایی که باعث سنگ کلیه می شوند!

چاقی و رژیم غذایی از بزرگترین عوامل خطر هستند . در ایالات متحده آمریکا، حدود 11.2 درصد از افرادی که چاق هستند، سنگ کلیه دارند.افرادى که احتمال سنگ کلیه در آن ها بالا است باید از مصرف یکسری مواد اجتناب کنند از جمله:

✔ اسفناج
✔ بادام
✔ ریواس
✔ بامیه
✔ چغندر قند
✔ چیپس
✔ سیب زمینی سرخ شده
✔ کره بادام زمینی

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام.همون طور که میدونید لیتیوم کربنات کلیرانس کلیوی داره و دفع نمیشه. تورو جون هرکی دوست داری بگو من چجوری این رو دفع با سرم یا دیالیز من یروز بیام مطبتون اجازه دیالیز بگیرم چون لیتیوم 4ساله پدر من رو در اورده تازه خونه من با داروهای روان پزشکی بسیار کثیف شده .هزینه ویزیت چقده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   کار من نیست
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  احساس درد در پهلوی راستم می کنم فکر میکنم کلیه باشد گاهی اوقات شبها دو الی سه بار تا صبح تکرر ادرار دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   سونو کنید
 • تصویر کاربر افسانه یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام پیرو سوالی که درباره سنگ کلیه مادرم فرستاده بودم گفته بودید عکس را ارسال کنید چون بعضی از همکارانتان میگویند عمل باز بعضیها میگن احتیاج به عمل باز نیست در ضمن ازمایش جدیدی که دادیم گلبول سفید در خون هست لطفا راهنمایی کنید در ضمن 62 سال دارندرضمن 27 در صد کلیه کار میکند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   با عمل بسته همه سنگ در 1 مرحله خارج نمیشود
 • تصویر کاربر حاجیعلی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  علیرغم اینکه اس.ام.اس. مبنی بر ارسال پاسخ دریافت کردم اما متئسفانه پاسخی در سایت دکتر نیافتم .کد رهگیری ارسالی p50f59184 f,n با تشکر و تقدیر یارتیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   دوباره جواب میدهم
 • تصویر کاربر آب پنجشنبه ۱۸ تیر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام
  وقتی روی پهلو می خوابم، احساس درد در کلیه می کنم.
  صبح ها وقتی از خواب بیدار میشم بزاق دهانم قرمز است.
  ممنون میشم بدونم این دوتا علامت آیا نشانه مشکل خاصی هستن یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   چکاپپ کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ خرداد ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  سر آلت بنده و در بخش ختنه گاه حدود ۱ سال پیش به مدت یک ماه خارش شدید داشتم که از صابون گوگرد استفاده کردم. از اون موقع به بعد به تدریج بر روی سر آلت تناسلیم لکه های سفید به وجود اومد که به مرور رو به افزایش است و بیشتر می شود. در عکس می بینید.
  به پزشک پوست مراجعه کردم که گفت احتمالا قارچ هستش . مدت ۷ روز روزی ۱ عدد فلوکنازول و به مد ۱۰ روز لوسیون کلوتریمازول نسخه داد که به دقت استفاده کردم.
  با گذشت ۲۰ روز این لکه ها همچنان باقیست و بهبود پیدا نکرده بلکه رو به افزایش هستش.
  خیلی نگران کننده شده است.
  ۲۸ سالمه دانشجو و ازدواج کرده ام.
  1. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ خرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام یادم رفت بگم همانطور که در تصویر میبینید لکه های صورتی است نه سفید لکه هایی مانند سوختگی که براق هستد. در قسمت هایی که لکه وجود دارد پوست کاملا صاف است و خلل و فرج پوست دیده نمی شود و براق است.
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر مردی 36 ساله هستم که در کلیه سمت راست خود دارای سنگی به قطر 17 میلیمتر میباشم یک بار تحت عملیات سنگ شکنی قرار گرفتم که جواب نداد دکتربنده معتقد بود که چون این سنگ در گوشته کلیه قرار گرفته و تکان نمیخورد نیازی به خارج کردن آن نیست ولی همواره درد خفیفی را احساس میکنم درباره خارج کردن ان با روش pcnlنظر شما چیست و نیز هزینه این درمان به طور متوسط چقدر است
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   فیلم عمل پی سی ان ال من را ببینید در سایت
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۵ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر خسته نباشید ببخشید من یه مشکلی داشتم میخواستم کمکم کنید من زود انزال هستم و الت تناسلی من در حالت خوابیده ابم میاد و دیر بلند میشه چیکار کنم خواهش میکنم کمکم کنید 23 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  مادرم در اخرین ازمایشی که داده کراتینین خونش 1.1و اوره 41 نشان داده شده و در ادرارش میزان blood،trace قید شده و پای چپش ورم دارد ایا کلیه اش مشکل دارد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   در ورم كليه ورم دو طرفه است سونوگرافي كارل داپلر از نظر انسداد رگ پا إنجام بدهيد
 • تصویر کاربر سلیمان شنبه ۲۱ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام پدر اینجانب 59 ساله که در پی کاهش شدید هموگلوبین خون و تپش قلب به بیمارستان مراجعه کرده و بعد از دریافت خون با تشخیص نارسای قلبی مورد عمل آنژیوگرافی قلب در بیمارستان سمنان قرار گرفته است. اکنون بعد از گذشت 6 ماه از این عمل با توجه به رضایت کامل متخصص قلب جناب آقای دکتر دارابیان از ایشان هنوز مشکل کاهش سطح هموگلوبین را همچنان دارا می باشد و بعداز بستری شدن مجدد در بیمارستان و دریافت خون ، تعداددی آمپول جهت افزایش هموگلوبین خون استفاده می کنند که هر هفته تزریق می گردد. اما مشکل همچنان باقی است و پزشکان مربوطه کم کاری کلیه و عدم ترشح هورمون خون سازی را علت موضوع برآورد کرده اند ( هموگلوبین خون ایشان در حال حاضر 8 و ایشان دارای دیابت و فشار ( قند 400 و فشار خون 17 ) که اکنون کنترل شده و با تزریق انسولین قند به 60 و فشار خون به 12 رسیده است. برای بررسی بیشتر و دقیق تر این موضوع باید به کدام متخصص ( خون یا کلیه) مراجعه نمایم آیا حضرتعالی در این خصوص می توانید کمک کنید اگر ممکن است ممنون می شوم راهنمایی فرمایید.( ساکن تهران می باشم)
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   باید تحت نظر دکتر نفرولوزیست باشید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر