احتباس ادراری از علائم تا روش های درمانی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا قادر به تخلیه کامل ادرار خود نیستید؟ آیا بعد از تخلیه کامل ادرار، مقداری از آن در مثانه شما باقی می ماند؟ شما به احتباس ادراری دچار شده اید.

احتباس ادراری چیست؟

احتباس ادراری یعنی ناتوانی در تخلیه کامل ادرار. هر فردی ممکن است دچار عارضه ی احتباس ادراری شود، ولی مردان مسن بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه هستند. دو نوع اصلی احتباس ادراری وجود دارد:

1- احتباس ادراری حاد

احتباس ادراری حاد به طور ناگهانی رخ می دهد و فقط برای مدت کوتاهی ادامه پیدا می کند. این نوع از احتباس ادراری به قدری خطرناک است که حتی می تواند زندگی فرد را تهدید کند، چرا که با وجود پر بودن مثانه، فرد قادر به ادرار کردن نیست. می تواند باعث ناراحتی یا درد شدید شود. علائم احتباس ادراری حاد شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 • درد در پایین شکم
 • نفخ
 • احساس نیاز فوری به ادرار کردن
 • عدم توانایی در تخلیه کردن مثانه

2- احتباس ادراری مزمن

احتباس ادراری مزمن برای مدت زمان طولانی تری ادامه دارد. افرادی که دچار این نوع از احتباس ادراری می شوند، می توانند ادرار کنند اما قادر به تخلیه کامل مثانه ی خود نیستند و ماندن چند قطره ادرار در مثانه ی خود را حس می کنند.

در فرم مزمن آن فرد ممکن است در صورت ندانستن وجود این بیماری در خود، به بیماری های دیگری مبتلا شود. علائم احتباس ادراری مزمن شامل موارد ذکر شده در زیر است، هرچند فرد مبتلا ممکن است، هیچکدام از این علائم را نداشته باشد:

 • احساس فشار در شکم
 • جریان ادرار ضعیف
 • احساس درد در شکم
 • تکرر ادرار حدودا 8 بار در روز یا بیشتر
 • مشکل در تخلیه کامل مثانه
 • مشکل در شروع جریان ادرار

احتباس ادراری مزمن وضعیت پزشکی است که مدت زمان آن نسبت به فرم حاد طولانی تر بوده،  در این فرم افراد توانایی ادرار کردن دارند ولی مثانه به طور کامل خالی نمی شود. اغلب افراد نمی دانند که این وضعیت را دارند تا زمانی که یک مشکل دیگر مانند بی اختیاری ادرار (از دست دادن کنترل مثانه و ادرار کردن) یا یک عفونت ادراری (UTI) که ناشی از رشد باکتری های مضر در دستگاه ادراری است، پیدا می کنند.

درمان عدم تخلیه کامل ادرار

درمان گیاهی تخلیه نشدن کامل ادرار در مردان و زنان

در ادامه پنج درمان گیاهی برای عدم تخلیه کامل ادرار مورد بررسی قرار گرفته است:

1- داروهای پروستات برای درمان احتباس ادراری

علت عمده ی بروز احتباس ادراری به ویژه در مردان، بزرگ شدن پروستات است. به همین دلیل، یک روش پر طرفدار برای درمان احتباس ادراری مصرف داروهای پروستات است. این داروها می توانند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

– مسدود کننده های آلفا

 • از جمله آلفوزوزین (Uroxatral)
 • دوکسازوسین (Cardu ra)
 • سیلودوزین (Rapaflo)
 • تامسولوزین (Flomax)

– مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز

 •  فیناستراید (Proscar)
 • دوتاسترید (Avodart)

مصرف این داروها می توانند علائم مربوط به احتباس ادراری را کاهش و رشد پروستات را متوقف کرده و یا کوچک کنند. داروهای پروستات همچنین می توانند عضلات مثانه شما را شل کنند تا جریان ادراری مناسب تری برقرار شود. در نظر داشته باشید که قبل از مصرف هر گونه دارویی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر چه مصرف دارو می تواند مفید واقع شود، ولی برخی از داروها با ایجاد کردن عوارض جانبی می توانند علائم شما را بدتر کنند.

2- درمان عدم تخلیه کامل ادرار با قاصدک

قاصدک یک نوع گیاه وحشی است که به صورت خودرو در مزارع و مراتع می روید. طبق اطلاعات موجود در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، سرخپوستان بومی آمریکا از ریشه قاصدک برای درمان بیماری های کلیوی، سوزش معده و ناراحتی های معده استفاده می کردند. قاصدک دارای خواص ضد التهابی است و اغلب به عنوان ادرار آور استفاده می شود و به درمان التهاب مثانه و احتباس ادرار کمک می کند.

درمان گیاهی تخلیه نشدن کامل ادرار

3- گزنه داروی تخلیه کامل ادرار

گزنه گیاهی است که برای درمان التهاب مجاری ادرای (التهاب مثانه) استفاده می شود. این گیاه دارای خواص ترمیمی برای کمک به بهبود مثانه و کلیه است. طبق اطلاعات به دست آمده از مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، از این گیاه اغلب به عنوان ادرار آور استفاده می شود.  برای این منظور، این گیاه معمولا به صورت دمنوش و برای دو تا سه بار در روز مصرف می شود. این گیاه می تواند با مکمل ها و داروهای دیگر تداخل ایجاد کند، بنابراین قبل از مصرف این دمنوش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

4- نخل اره ای (ساپالممتو)

طبق اطلاعات موجود در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، نخل اره ای گیاهی است که به طور سنتی از قدیم برای درمان بزرگ شدن پروستات در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و همچنین از تبدیل شدن تستوسترون به دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند، در نتیجه از بزرگ شدن پروستات و به وجود آمدن عارضه ی احتباس ادراری جلوگیری می کند.
اگر پروستات شما بزرگ شده است، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا دلیل بروز این عارضه تشخیص داده شود.

5- شیرین بیان هندی

طبق گزارش های بدست آمده، عصاره شیرین بیان هندی یک جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیک های معمولی است که برای درمان التهاب مجاری ادراری یا التهاب مثانه مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این عصاره ی دارویی می تواند به درمان عدم تخلیه کامل ادرار ناشی از التهاب و عفونت های باکتریایی کمک کند.
برای این منظور می توانید حدود ۵۰ میلی گرم از ریشه ی شیرین بیان هندی را به قدر بکوبید که به حالت خمیری شکل درآید.
این خمیر را با یک لیوان آب به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید، سپس دمنوش را از صافی رد کنید و برای سه بار در هفته از آن بنوشید.

چرا نمی توانم تخلیه کامل ادرار داشته باشم؟

احتباس ادراری می تواند در نتیجه ی موارد زیر باشد:

 • مشکلات عصبی
 • داروها
 • ضعیف شدن عضلات مثانه
 • انسداد مجاری ادرار

انسداد مجاری ادرار با مسدود کردن جریان طبیعی ادرار به خارج از بدن، باعث احتباس ادراری می شود. شرایطی مانند :

 1. هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)
 2. تنگی مجاری ادراری
 3. سنگ های دستگاه ادراری
 4. سیستوسل
 5. رکتوسل
 6. یبوست
 7. تومور و سرطان

در صورتی که این عارضه تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث ایجاد ناراحتی، درد شدید و دیگر علائم پزشکی شود، حتی در برخی موارد نیز ممکن است زندگی فرد را نیز تهدید کند، بنابراین در صورت بروز علائم ذکر شده، فرد باید بلافاصله به دنبال درمان پزشکی باشد. ترکیبی از به کارگیری درمان های پزشکی و خانگی می تواند علائم را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

1.هیپرپلازی خوش خیم پروستات

در مردان 50 تا 60 ساله عدم تخلیه کامل ادرار، اغلب به دلیل بزرگی پروستات در نتیجه ی هیپرپلازی خوش خیم پروستات است. هیپرپلازی خوش خیم پروستات یک وضعیت پزشکی است که در آن غده پروستات بزرگ شده ولی سرطانی نیست. پروستات غده ای گردو شکل است که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است. غدد در مجاورت مجاری ادراری در گردن مثانه قرار دارد. گردن مثانه ناحیه ای است که در آن مجرای ادراری به مثانه متصل می شود.

پروستات دو دوره رشد اصلی دارد. اولین رشد در زمان بلوغ است که پروستات دو برابر می شود. مرحله دوم رشد در حدود 25 سالگی شروع می شود و در طول عمر انسان ادامه می یابد. هیپرپلازی خوش خیم پروستات اغلب با مرحله دوم رشد همراه است.

با بزرگ شدن پروستات، غده بر روی مجاری ادراری فشار می آورد. دیواره مثانه ضخیم تر می شود. در نهایت، مثانه ممکن است ضعیف شده و توانایی خالی کردن کامل را از دست بدهد و در نتیجه ادرار در مثانه باقی می ماند.

بزرگی خوش خیم پروستات

2. تنگی مجاری ادرار و عدم تخلیه کامل ادرار

علل تنگی مجاری ادرار شامل التهاب بعد از جراحی، بافت اسکار ناشی از جراحی، بیماری ها، UTI ها و یا آسیب است. در مردان تنگی مجاری ممکن است به علت پروستاتیت (پروستاتیت یک بیماری دردناک است که شامل التهاب پروستات و گاها مناطق اطراف پروستات است)، اسکار پس از جراحی آلت تناسلی، پرینئوم ( پرینئوم ناحیه ی بین مقعد و اندام های جنسی است)، جراحی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات باشد.

جراحی اصلاح پرولاپس لگن مانند سيستوسل و رکتوسل و بی اختیاری ادرار هم می توانند باعث ایجاد تنگی در مجاری ادرار شوند. تنگی مجاری اغلب چند هفته پس از عمل بهبود می یابد.

به علت بلندتر بودن مجاری ادراری در مردان نسبت به زنان احتمال ایجاد تنگی مجرا در مردان بیشتر از زنان است. تنگی مجاری و احتباس حاد یا مزمن ادراری ممکن است زمانی رخ دهد که عضلات اطراف مجرای ادرار ریلکس نباشند. این وضعیت عمدتا در زنان اتفاق می افتد.

3. سنگهای دستگاه ادراری

این سنگها از کریستال های موجود در ادرار تشکیل می شوند و در سطوح داخلی کلیه ها، حالب ها یا مثانه ایجاد می شوند. سنگهای تشکیل شده در داخل مثانه ممکن است موجب انسداد مجاری ادرار شوند.

4. سیستوسل

برآمدگی مثانه به واژن را سیستوسل می گویند. سیستوسل زمانی اتفاق می افتد که عضلات و بافت های حمایتی بین مثانه و واژن زنان تضعیف و در آن کشش ایجاد شود که این امر باعث آویزان شدن مثانه از موقعیت طبیعی خود و ایجاد تحدب به سمت واژن می شود. موقعیت غير طبيعی مثانه سبب ایجاد فشار به مجاری ادراری و تنگی آن می شود.

5. رکتوسل

برآمدگی رکتوم به واژن را رکتوسل می گویند. رکتوسل زمانی اتفاق می افتد که عضلات و بافت های حمایتی بین رکتوم و واژن زنان تضعیف و در آن کشش ایجاد شود که این امر باعث آویزان شدن رکتوم از موقعیت طبیعی خود و ایجاد تحدب به سمت واژن می شود. موقعیت غیرطبیعی رکتوم باعث ایجاد فشار به مجاری ادراری و تنگی آن می شود.

یبوست

6. یبوست

یبوست شرایطی است که در آن کمتر از سه حرکت روده ای در هفته وجود داشته باشد و یا حرکات روده ای همراه با مدفوع سخت، خشک و کوچک باشد و باعث درد و ایجاد مشکل در دفع شود.

فرد مبتلا به یبوست ممکن است احساس نفخ یا درد در شکم (بین سینه و لگن) داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به یبوست اغلب نیاز به فشار برای ایجاد حرکات روده دارند. مدفوع سخت در رکتوم ممکن است به مثانه و مجاری ادرار فشار آورده و باعث ایجاد تنگی در مجاری ادرار شود، به خصوص اگر رکتوسل وجود داشته باشد.

7. تومورها و سرطانها

تومورها و بافت های سرطانی در مثانه یا مجاری ادراری می توانند به تدریج گسترش یافته و مانع جریان ادرار شوند که این کار را با ایجاد فشار و تنگی بر روی مجاری و یا انسداد خروجی مثانه، انجام میدهند. تومورها ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشند.

تکرر ادراری

برای درمان و تخلیه کامل ادرار از مثانه چه باید کرد؟

برای درمان احتباس ادراری روش های متعددی وجود دارد از جمله:

1- درناژ مثانه برای تخلیه کامل ادرار

درناژ مثانه شامل سوند گذاری برای تخلیه ادرار است. درمان احتباس ادراری حاد با سوند گذاری شروع می شود تا فرد فورا از درد مثانه رهایی یابد و از آسیب مثانه جلوگیری شود. سوند گذاری در مطب، سرپایی یا در بیمارستان انجام می شود. بیمار اغلب بیهوشی موضعی دریافت می کند.

سوند از طریق مجرا به مثانه می رود. در صورت انسداد مجرا می توان کاتتر را به طور مستقیم از ناحیه تحتانی شکم درست بالای استخوان عانه به مثانه وارد کرد. در این موارد از بیهوشی استفاده می شود.

برای احتباس ادراری مزمن در صورت مؤثر نبودن سایر درمان ها، بیمار ممکن است نیاز به سوند گذاری متناوب، گاه به گاه یا غیر پیوسته یا طولانی مدت داشته باشد.
بیمارانی که نیاز به سوند گذاری متناوب دارند، دستورالعمل هایی در مورد چگونگی سوند گذاری برای دفع ادرار در صورت لزوم دریافت خواهند کرد.

2- اتساع مجرای ادرار

در این روش، تنگی را با قرار دادن لوله های گسترده تر در مجاری درمان می کند. روش جایگزین اتساع، باد کردن یک بالون کوچک در انتهای سوند در داخل مجرا است. اتساع مجاری میتواند در مطب یا در یک مرکز سرپایی یا در بیمارستان انجام شود. بیمار بیهوشی موضعی دریافت می کند. در برخی موارد، بیمار مسکن و بی حسی موضعی دریافت می کند.

3- استنت های مجرا برای تخلیه کامل ادرار

درمان دیگر برای تنگی مجرا شامل قرار دادن یک لوله مصنوعی، به نام استنت در داخل مجرای ادرار در ناحیه تنگی است. هنگامی که استنت در جای خود قرار می گیرد، گسترش می یابد و بافت اطراف را متورم می کند و مجرا گشاد می شود. استنت ها ممکن است موقت یا دائمی باشند. استنت گذاری میتواند در مطب یا در یک مرکز سرپایی یا در بیمارستان انجام  شود. بیمار بیهوشی موضعی دریافت می کند. در برخی موارد، بیمار مسکن و بیحسی موضعی دریافت می کند.

 داروی پروستات

4- داروهای پروستات

داروهایی که رشد پروستات را متوقف می کنند یا علائم احتباس ادراری مرتبط با هیپرپلازی خوش خیم پروستات را بهبود می بخشند عبارتند از:

✔ دوتاستراید (Avodart)

✔ فیناستراید (Proscar)

داروهای زیر عضلات خروجی مثانه و پروستات را برای کمک به تخلیه ریلکس می کنند:

✔ آلفوزوسین (Uroxatral)

✔ دوکسازوزین (Cardura)

✔ سیلودوسین (Rapaflo)

✔ تادالافیل (Cialis)

✔ تامسولوسین (Flomax)

✔ ترازوسین (Hytrin)

5- عمل جراحی برای تخلیه کامل ادرار

عمل جراحی میتواند به روش های متفاوتی انجام شود از جمله:

عمل پروستات

1- جراحی پروستات

برای درمان احتباس ادراری ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات با استفاده از روش ترانس یورترال بافت بزرگ شده ی پروستات را از بین می برند. برای عمل جراحی ترانس یورترال اورولوژیست یک کاتتر یا ابزار جراحی را از طریق مجرای ادرار وارد پروستات می کند.

برداشت بافت بزرگ شده، معمولا انسداد و احتباس ادراری ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات را کاهش می دهد. اورولوژیست گاها این روش را به صورت سرپایی انجام می دهد. برخی از مردان ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند.

در بعضی موارد، اورولوژیست کل پروستات را با جراحی باز بر می دارد. این روش با بیهوشی عمومی انجام می شود و بستری به مدت طولانی تری در بیمارستان نسبت به سایر روش های جراحی انجام می گیرد. همچنین دوره بازتوانی دو عمل جراحی باز طولانی تر خواهد بود.

2- اورتروتومی داخلی

در این روش اورولوژیست یک کاتتر خاص را به داخل مجرای ادرار وارد می کند تا به تنگی برسد. سپس از چاقو یا لیزر برای ایجاد برشی که تنگی را باز می کند، استفاده می کند. این روش در یک مرکز سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. بیمار بیهوشی عمومی دریافت خواهد کرد.

3- ترمیم Cystocele یا rectocele

برای برگرداندن مثانه یا رکتوم افتاده به حالت عادی ممکن است نیاز به جراحی باشد. شایع ترین روش برای ترمیم سیستوسل و رکتوسل ایجاد برش در دیواره واژن است. از طریق برش، اورولوژیست به دنبال یک نقص یا سوراخ در بافت است که واژن را از دیگر ارگانهای لگن جدا می کند.

یک بخیه در بافت زده می شود تا نقص را ببندد و سپس برش دیواره ی واژن را با بخیه های بیشتر و از بین بردن هر گونه بافت اضافی می بندند. این بخیه ها لایه های بافتی را که اندام ها را جدا می کنند، محکم می کند و حمایت بیشتری برای اندام های لگن ایجاد می کند.

این عمل توسط متخصصین ارولوژی یا زنان یا متخصصین سیستم تولید مثل زنان انجام می شود. این عمل در بیمارستان تحت بیهوشی انجام می شود.

4- تومور و جراحی سرطان

برداشت تومورها و بافت های سرطانی در مثانه یا مجرای ادرار، انسداد مجاری و احتباس ادراری را کاهش می دهد.

نوع و طول درمان بستگی به نوع و علت احتباس ادراری دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (43 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام . بنده دارای مثانه عصبی هستم و کرارا به دستشویی میروم و همیشه حتی بعداز ادرار احساس نیاز به دستشویی دارم . در سیگنالهای اول یا بین اول و دوم راحتتر ادرار میکنم اما نه بصورت کاملا عادی اما در مواقعی بیدار شدن و پرشدن کامل مثانه حدود 20 دقیقه طول میکشه تا مثانه ام را تخلیه کنم اما نه بصورت کامل کامل چون احساس میکنم در زمان پرشدن کامل مثانه ام به لوله های تخلیه هدایت نمیشه و خیلی کند کند تخلیه میشه . خدمت پزشک محترمی چند سال قبل مراجعه و بعد از تجویز انتی بیوتیک در دوماه ، فرمودند که مثانه عصبی دارید و تا اخر عمر باید روزی یک عدد قرص تامسولوسین مصرف کنید لذا مدتی خوردم و قطع کردم و ادرار کردنم عادی شد و مجددا دو سه ماه است این حالات که عرض کردم عود کرده با خوردن مجدد تامسولوسین این مشکل برطرف نشده . ایا درمان قطعی دارم یا خیر . 57 ساله و بازنشست هستم . سه سال قبل فمورم شکست و عمل جراحی شدم و یکسال است مجددا عمل و پلاتین ها خارج نمودم اما قبل از شکستن فمور به این عارضه دچار شدم . علی ایحال توضیحاتم برای این بود زمینه ای برای اینکه دوشنبه زیاد وقنتان را نگیرم داشته باشید . مضافا اینکه پسرم سال گذشته توسط حضرتعالی مورد عمل جراحی قرار گرفته . لطفا بفرمایید میتوانم نوار عصبی مثانه ام را با مراکز طرف قرارداد بیمه ام انجام دهم ؟ و ایا درمان قطعی دارم یا خیر ؟ با عرض پوزش دست بوس شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   جاي معتبر انجام دهيد ببينم
 • تصویر کاربر شمسی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام خانم 40ساله هستم عمل رکتوسل وسیتوسل انجام دادم 20 روز پیش ،قرص بتانکول هم استفاده کردم ولی همچنان نتونستم ادرار کنم پیش اورولوژیست هم رفتم گفتن مثانه ام هیچ مشکلی نداره،میخواستم ببینم تا کی اینجوری میمونم و در مانش چیه،چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   بايد صبر كنيد درست نشد تست اروديناميك ضروري است
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  بنده مذکر هستم و چند روز ست که وقتی برای دفع ادرار به دستشویی می روم بعد از عمل دفع احساس می کنم باز هم ادرار در مثانه من باقی مانده اما در حقیقت ادراری نیست و پس از عمل دفع بعد از چند دقیقه احساس نیاز به دفع پیدا می کنم.باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر سلام پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام پسری 34 ساله هستم سوال اول: مشکل من اینه که برای عمل استبراء باید بیش از شش هفت بار انجام بدم تا داخل لوله خالی شه البته بیشتر وقتا باید زیاد انجام بدم بعضی وقتها هم هست که با دو سه بار تخلیه میشه در صورتی که بعد تقریبا چند ثانیه باز استبراء رو انجام بدم باز چند قطره میاد و سوال دوم: اینکه خیلی مواقع احساس میکنم کمی ادرار ازم خارج میشه حالا خارج میشه یا توی خود لوله کمی حرکت میکنه نمیدونم البته خیلی وقتا که نگاه میکنم شورتم خیس نیست ولی اون احساس خیلی بهم دست میده تا جایی که به وسواس کشیده شده حالا اون احساس رو بخوام براتون بگم تقریبا مثل آخر ادرار کردن هست که حالت دفعی و یکبارگی هستش که حتی ممکنه خیلی کم ادرار خارج بشه ، اینجور احساس هستش ممنون میشم راهنماییم کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
   اين رفتار وسواسي است با روانكاو صحبت كنيد يك بار استبرا واب كشيدن كافي است
 • تصویر کاربر جدیدا یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  جدیدا احساس ناراحتی هنگام ادرار و بوی بد ان باعث شد به پزشک مراجعه کنم و ازمایش ادرار و کشت باکتری ایکولای را نشان داد بعد از ده روز خوردن انتی بیوتیک هنوزهم احساس ناراحتی دارم البته دوسه ماه قبل هم التهاب ناشی از دفع سنگ در مجاری اداری دیده شده بود و دوکلیه هم هرکدام سنگ دو میلی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام بايد سي تي اسكن بدون تزريق انجام دهيد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  درموردتوده مثانه
  1. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   باسلام درسونوگرافی بنده یک توده ای با اندازه گردو درمثانه نشان داده است دکتربنده جهت برداشتن غده به مشاوره قلب ارجاع نمودند متاسفانه دکترقلب بعداز گرفتن نوارقلب واکوگرافی به علت گرفتگی عروق قلبی اجازه عمل ندادند ودربیمارستان بستری نمودند حال دربیمارستان داروهایی جهت رفع مشکل قلبی به من تزریق می کنند که باعث خونریزی شدید مثانه می شودکه درطول چندروزبه من خون هم تزریق نموده اندمی خواهندبابیهوشی عمل مثانه انجام دهندولی دکترقلب به علت گرفتگی قلبی وداشتن 75سال سن نمی داندآیاازبیهوشی بیدارمی شودیانه خواهشمندم درصورت امکان راهنمایی ویابرای ماوقت بدهیدازاردبیل بیاوریم خدمت شماازلطف وعنایت شما بی نهایت تشکرمی نماییم بااحترام خانواده شاهی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام اگر دكتر قلب اجازه ندهد كاري نميتوان كرد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام / آقای دکتر در پاسخ این سوال که عرض کردم پدر 80 ساله ام 10 سال پیش عمل تومور مثانه و پروستات که خوش خیم هم بود بعمل آوردند منتهی اخیرا گاهگاهی در ادرارش خونی میشود / در پاسخ فرموید طبیعی هست
  خواستم بینم هیچ درمان و اقدامی در این رابطه لازم نیست و آیا این دفع خون خودبخود قطع خواهد شد و آیا منجر به صعف بدنی ایشان نمیشود ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 650 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  35 سالمه توی طول روز مشکل ندارم و تعداد دفعات دستشویی رفتنمم طبیعی هستش ولی به هنگام بیدار شدن از خواب سوزش دارم زیر شکمم ولی اگر مثلا ساعت 4 یا 5 از خواب بیدار بشم و دستشویی برم به هنگام بیداری صبح مشکلی ندارم ولی زمانی که بادوستان یا اطرافیانم هستم اونها به هنگام بیدار شدن از خواب حتی تا 10 یا 11 ظهر بدون دستشویی رفتن شبانه هم مشکلی ندارند ممنون میشم اکه از نگرانی درم بیارین.ضکنا اگر به هنگام جواب با ایمیل مطلع بشم خیلی عالیه
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من خانمی 25ساله هستم دوسال متاهل هستم.حدود 6سال هست تکرر ادرار دارم.سال اول ساعتی یکبار سال سوم تا پارسال ربع ساعت یا10دقیقه ای یکبار تکررادرار داشتم.الان نیم ساعتی یکبار ت ا دارم.سال91نوار مثانه انجام دادم دکترگفت عصب مثانه ت ضعیف شده.پارسال وامسال سیسروسکوپی انجام دادم که التهاب وورم مثانه داشتم.دکتر قرص ایمی پرامین به مدت40روزو نیترو فورانتویین به مدت 2ماه تجویز کردن.هیچ وقت بی اختیاری ادراری نداشتم وحجم ادرارم همیشه کم می باشد.این بیماری باعث مختل شدن زندگی من شده واصلابیرون نمیرم.آیابیماری من قابل درمان است؟آیا باوجوداین بیماری میتوانم باردارشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   مراجعه حصوری
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 443 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من به مدت 1 ماه روزی 3 بار خود ارضایی میکردم. و تصمیم ترک گرفتم. خواستم بدونم اگه ترک کنم تموم عوارضش از بین میره؟ و اینکه در کاهش شنوایی تاثیر گذاره خودارضایی؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   بله مطلب سایت من در باره خود ارضایی را بخوانید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر