آیا شما هم مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید؟ پس حتما بخوانید

حتماً در خانواده اطرافیان و دوستان کسانی را می شناسید که از تکرر ادراری مزمن رنج می برند . این افراد با مصرف کم مایعات مجبورند که چندین بار به دستشویی بروند ، اغلب تکرر ادراری این افراد را خسته کرده و مانع مسافرت طولانی مدت با ماشین یا بیرون آمدن از خانه می شود.

این افراد در هنگام بیرون آمدن از خانه نگران و به دنبال دستشویی در دسترس هستند. یکی از این افراد خانم زهرا 30 ساله می باشد وی در شرح حال خود می گوید : 5 سال است که به تکرر ادرار مبتلا می باشم . با مصرف یک لیوان چای یا آب مجبورم چند بار به دستشویی بروم و هر بار که از دستشویی خارج می شوم احساس می کنم که مقداری ادرار در مثانه مانده است. او می گوید: نمی توانم با ماشین به مسافرت طولانی بروم. خروج از خانه به خاطر دسترسی به دستشویی برایم سخت می باشد. در روز با مصرف کم مایعات بیش از 8 بار به دستشویی می روم و شب نیز مجبور هستم جهت تخلیه مثانه 2 الی 3 بار از خواب بیدار شوم .

 

تکرر ادراری

 

او می گوید بارها به پزشک مراجعه کرده است و علی رغم مصرف انواع آنتی بیوتیک بهبودی نیافته است . آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مثانه انجام داده که همه طبیعی بوده است. ایشان از دکتر کرمی می پرسند که :

1) تکرر ادراری چیست ؟

به دستشویی رفتنهای مکرر و با فاصله کم علی رغم مصرف مایعات زیاد تکرر ادرار می گویند.

زهرا می پرسد :

2) علت تکرر ادراری در خانمها و آقایان چیست ؟

در افرادی که بیش از حد نرمال مایعات مصرف می کنند تکرر ادراری طبیعی است ولی در کسانی که زیاد مایعات مصرف نمی کنند و تکرر ادراری دارند باید از نظر مسائل زیر بررسی شوند.

1 – باید از نظر سلامت کلیه ها و طبیعی بودن قند خون مطمئن باشیم چرا که نامیزان بودن آن یکی از علل تکرر ادراری است .

2 – شایعترین علل تکرر ادراری کوتاه مدت که اغلب چند روز طول می کشد عفونتهای ادراری و مخصوصاً مثانه است که در خانمها بسیار شایع می باشد و جهت جلوگیری از مزمن شدن آنها باید به پزشک کلیه مراجعه و درمان شوید.

3_ بزرگی غده پروستات در آقایان بالای 50 سال یکی از علتهای شایع تکرر ادراری طول کشیده می باشد که حتماً باید بررسی و درمان شود. این افراد اغلب علاوه بر تکرر ادراری از قطره قطره آمدن ادرار و عدم تخلیه خوب مثانه شاکی هستند.

 

عکس بزرگی پروستات

4 – امروزه شایعترین علل تکرر ادراری طول کشیده و مزمن مثانه های بیش فعال می باشد در این بیماری مثانه کاملاً پرکار بوده که حتی آمار آن از فشارخون و دیابت نیز در جامعه بالاتر است.

در اروپا و آمریکا بیش از 50 میلیون نفر به بیماری مثانه پرکار مبتلا هستند . از علائم بیماری مثانه پرکار تکرر ادراری بیش از 8 بار در روز و 3 بار در شب با مصرف کم مایعات و طبیعی بودن آزمایشات خون و ادرار است. این افراد اغلب مردان و زنان جوان هستند که زود به زود به دستشویی می روند . این افراد اگر دیر به دستشویی برسند اغلب خودشان را خیس می کنند و بی اختیاری اورژانس پیدا می کنند .

3) ما چگونه متوجه شویم که به مثانه پرکار مبتلا شده ایم یا نه ؟

دکتر کرمی می گوید : تشخیص قطعی و طلایی تکرر ادراری مزمن و مثانه پرکار با انجام نوار مثانه یا تست ارودینامیک می باشد.

با انجام این تست حس مثانه، عملکرد عصب مثانه، پمپاژ و تخلیه مثانه، عملکرد دریچه مثانه برسی شده و دقیقاً محل اشکال مثانه را مشخص می کند و پزشک با تشخیص قطعی مشکل بیمار و تجویز داروهای مناسب بیماری را با دقت بالا درمان می کنند و از دادن داروهای بی خودی و اضافه به بیمار اجتناب می نماید .

4) علت مثانه پر کار چیست ؟

 

مثانه

 

علتهای مختلفی در ایجاد مثانه پرکار وجود دارد . استرسها و هیجانات روحی مداوم مثانه را شدیداً تحریک می کنند. عفونتهای ادراری طول کشیده، انسداد مجرای ادراری طول کشیده، ضایعات نخاعی و بیماریهای ستون فقرات کمری همه از علل مثانه پرکار می باشد ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته می باشد.

5) آیا درمان مثانه پرکار با جراحی است یا دارو؟

با انجام نوار مثانه و تشخیص دقیق بیماری امروزه داروهائی با اثر بخشی فوق العاده در دسترس است که با تجویز درست آنها از طرف پزشک اغلب این بیماری فروکش کرده و باعث بالا رفتن کیفیت زندگی بیمار می شوند و خوشبختانه اغلب مثانه های پرکار با دارو قابل کنترل بوده و نیاز به عمل جراحی ندارند .

6) آیا مثانه پرکار باعث بی اختیاری ادراری می شود؟

بله شایعترین علت بی اختیاری اورژانسی مثانه پرکار است که در آن به صورت ناگهانی فرد احساس دستشویی پیدا می کند ودر صورتی که خود را به دستشویی نرساند خود را خیس می کند.

اگر مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید درنگ نکنید و برای درمان سریع وبه موقع ان اقدام نمایید جهت نوبت دهی به شماره 02122642744 تماس حاصل فرمایید. در خدمت شما هستم دوستدار همه شما عزیزان

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من 30 ساله هستم بعلت درد کشاله ران و بیضه ها و مثانه به دکتر مراجعه کردم بمن دارو پروستاتان و افلوکساسین و ترازوسین دادن بعد دو هفته علائمم بهبود یافت ولی هنوز حس گاهی درد مثانه و درد و سفتی کشاله ران و زردی و بوی و کدری ادرار دارم و گرفتگی رگ کف پا و بیرون زدگی ساق پا دارم گاهی پای راستم خشک میشه و تا کف پام درد میکنه گاهی هم درد وسط قفسه سینه میگیرم ..زیر و بغل بیضه هام یجیزی شبیه هواگرفتن و تخلیه لوله اب دارم.الان بعد گذشت یک و نیم ماه حس سوزش سر الت تناسلی و تکرار ادرار دارم و عفونت مکرر ادراری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   از نظر من شما از نظر کلیه ومجاری سالمید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید ، بنده 2روز قبل به صورت دمر و با حس ادرار فراوان از خواب بیدار شدم و طبق عادت بعد از خوردن یک لیوان آب به دستشویی رفتم ، در همین لحظه متوجه شدم مانند همیشه توانایی تخلیه ادرار خودم را به صورت کامل ندارم و احساس درد در ناحیه بیضه و حس خاص عدم تخلیه را داشتم ، هر چه تلاش کردم به مطب شما مراجعه کنم امکان ملاقات به خاطر عدم تعیین وقت مقدور نشد، به ناچار به یک پزشک دیگر مراجعه کردم ولی ایشان بعد سونو گرافی فرمودند نه مشکل پروستات دارید نه واریکوسل و نه سنگ مثانه ، و 2 دارو برای بنده تجویز نمودند سفکسیم 400 و پرازوسین 1 ولی متاسفانه در بیضه خود احساس حرارت دارم و احساس خوبی در دستگاه تناسلی خود ندارم و امکان تخلیه ادرار به صورت کامل و با فشار وجود ندارد، لازم به ذکر است اینجانب متاهل می باشم و از لحاظ رابطه جنسی و نعوظ هیچ مشکلی ندارم ، در روزهای گذشته صبح ها نعوظ داشتم و در این 2 روز نعوظ صبحگاهی همیشگی به صورت کامل وجود نداشته است جناب اقای دکتر کرمی بنده فقط به جنابعالی اعتقاد و اطمینان کامل دارم لطفا راهنمایی فرمایید و برای گرفتن نوبت چند ماه دیگر اعلام می نمایند فرصت را مغتنم شمرده و احترامات فائقه را اشعار میدارد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من چند سالی هست که هر یک ساعت نیاز به دفع ادرار دارم و ادرار کامل هم هست یعنی زیاده.دوبار هم به سنگ کلیه مبتلا شدم که دفع شد.شب ها هم یک بار برای دفع ادرار بیدار میشم و صبح مجدادا ادرار شدید دارم و به این علت صبح زود بیدار میشم از خواب.اخیرا هم سنو گرافی از کلیه و مثانه دادم مشکلی نبود جز وجود سنگ در کلیه سمت چپم که در حال خوردن دارو برای دفع اون هستم.برای تکرر ادرار هم دکتر قرص تولرین ۱ دادن که تاثیری احساس نکردم.مشکل من چی میتونه باشه دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جاوید شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر جان برای بیماری ازنوع بیماری من هیچ درمانی نیست تکلیف بیماریهایی مثل من چیست من خیلی در عذابم وزنم رسید به 47 کیلو دیگه سرکار هم نمیتونم برم رفتم درخواست از کارافتادگی دادم دکتر از
  کارافتاده م نکرد تنها امیدم شمایید لطفا کمکم کنید حتی اگه درمانی باشه با ریکس بالا آماده ام انجام بدم چون دیگه ناامید شدم .ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
   بیماریتان چیست
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من یه مشکلی دارم که نمیتونم رو در رو با پزشکم مطرح کنم. من سابقا خودارضایی میکردم و موقع خروج منی آلتم را فشار می دادم که منی بیرون نپاشد و بعد از چند ثانیه ول می کردم ، نمیدونم مشکل فعلی من ارتباط با آن قضیه دارد یا نه. شبها در خواب احساس ادرار دارم ولی اکثرا از خواب بیدار نمیشوم و وقتی هم که بیدار میشوم و دستشویی میروم انگار که مدتها ادرارم را حبس کرده ام و بعد از تخلیه که گاها زیاد هم خارج نمیشود باز هم احساس راحتی ندارم ، به پزشک مراجعه نموده ام و نوار مثانه هم گرفتم و گفتن مشکلی نداری قبلا مشکل التهاب پروستاتیت داشته ام و مدتی سیپرو و تامسولوسین مصرف کردم، ولی سنگینی زیر شکم و احساس کرختی در بیضه هایم خیلی اذیتم می کند ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
   از مطر من شما سالم هستید وبیشتر تلقین میکنید
 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پسری ۲۳ ساله هستم و مبتلا به تکرر ادرار شرطی!(وسواس ادراری). یعنی از دوران مدرسه ابتدایی که طول کلاس ها ۴۵ دقیقه بود، شرطی شده بودم که هر زنگ تنفس برم دستشویی. همچنین در دوران راهنمایی و دبیرستان هم که طول مدت کلاس ها شد ۹۰ دقیقه، هر ۹۰ دقیقه یکبار در مدرسه می رفتم دستشویی. از تابستان امسال که راجع به تکرر ادرار در اینترنت تحقیق کردم، تونستم با رفتار درمانی، این مدت رو به ۴ و ۵ ساعت افزایش بدم و شب ها اصلا بیدار نمی شم برای ادرار و راحت می خوابم. دو هفته پیش به روانپزشک و دکتر کلیه مراجعه کردم. روانپزشک گفت که اضطراب، وسواس، تپش قلب و فوبیای اجتماعی دارم و داروهای آلوینتا۳۷/۵، نصف قرص سرترالین ۱۰۰ میلی گرم و پروپرانولول ۱۰ رو تجویز کردن که دو هفته هست مصرف می کنم و احساس بهبودی دارم. این موارد رو با دکتر کلیه هم مطرح کردم و در آزمایش سونوگرافی مثانه، اندازه مثانه و پروستات طبیعی بود و علی رغم این به من قرص تولرین۲(تولترودین) برای یکماه تجویز کردن. با توجه به رفتاردرمانی بنده و با توجه به عوارض بد این قرص، آیا مصرف آن را توصیه می کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   شما بايد تحت نظر دكتر روانكاو باشيد
 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سه روزپیش بیرون رفته بودم که هوا سرد بود اومدم خونه اینجوری شدم لطفا راهنمایی بفرمایید که چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من یک ماه هست که درد مثانه دارم در ادرارم سورش و چسپندگی هست به نظر شما چه کار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمايش وكشت دهيد
 • تصویر کاربر داریوش چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  بنده 32 سال سن دارم. و مدتی است بعداز ادرار کردن و خارج شدن از دستشویی حس ادرار در مجرا و به خصوص در سر آلت دارم. و بعضا با وجود استبرا کردن وقتی راه میرم یک یا دو قطره ازم خارج میشود.
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   اصلا اهميت ندهيد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد ارجمند.
  پدر بنده حدود ۶۵ سال سن داره و تقریبا ۱۰ ماه پیش بدلیل مشکلات ادراری سونو شد که در سونو به BPHاشاره شده بود. بدلیل psa=۶.۵ پزشک معالج برای ایشون بیوپسی پروستات انجام داد در نتیجه در l5 ,l6 آتیپیکال اسمال آسینار پرولیفراسیون دیده شد به همین دلیل IHC رو روی آن انجام دادیم که جواب رو خدمتتون میفرستم. در ادامه هر سه ماه psaدادیم که بین ۷تا۹ بود ولی آخریش که دیروز بود ۱۸.۵ شده الان واقعا گیج شدیم که چه باید بکنیم. خواهش میکنم با راهنمایی ارزشمند خود مارو از بلاتکلیفی خارج کنیم. الان باید چکار کنیم؟ خداوند متعال انشاالله به شما توفیق روز افزون عنایت کند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید با تکرار بیوپسی بررسی بیشتر شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید