بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند. هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  من دارای واریکوسل دوطرف خفیف هستم پارسال ازمایش اسپرم دادم گفتن نیاز به عمل نیست تا چه زمانی نباید عمل کنم که دوباره به پزشک مراجعه کنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر بعد تز ۱۸ماه اقدام بچه دار نشدید عمل کنید
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  دقیقا سه ماه پیش واریکسول گرید3 عمل کردم
  موفق ب بارداری نشده ایم آزمایشات همسرم مشکلی نداره، قبل از عمل تعداد اسپرم 11.5 بود الان9
  داروی تقویت تجویز دکتر سه ماهه استفاده کردم
  چرا کمتر شده بعد از عمل تعداد اسپرم؟ چکار کنم؟ مشکلم چیه
  آزمایش بپیوست می باشد، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، آزمایش نیومده، البته آزمایش قبل از عمل و یک آزمایش دیگه هم بعد از عمل برام بفرستید، کجا عمل شدید؟
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر بنده ۳۱ سالمه و ۸ سال ازدواج کردم و تا الان بچه دار نشدم و با مراجعه
  به پزشک و تشخیص پزشک اعلام کرد که بنده واریکسل دارم و الان حدودا ۴ سال است که عمل کردم و نتیجه نگرفتم میخواستم بپرسم واریکسل قابل بازگشت هست یا خیر با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ما سه ساله نازایی داریم همسرم واریکوسل داشت عمل کرد ولی باردار نشدم میخاستم بدونم با این پارامتر ها اگر ای یو ای کنم باردار میشم یا نه سرعت اسپرم بعد از شستشو۸۵درصد تعداد اسپرم بعد از شیتشو۸۰میلیون ممنون میشم جواب منو‌بدین‌خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر حسینی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   اقای دکتر لطفا جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، همسرتون داروی تقویتی استفاده کردن؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب و احترام و قبولی طاعات و عبادات و قبولی نماز و روزه شما آقای دکتر مهربان و بزرگوار .
  بنده ۳۱ ساله و مجرد هستم . در شهریور سال ۱۳۸۹ اقدام به عمل واریکوسل چپ نمودم (پزشک رگ زیر شکم بنده که از کلیه به سمت بیضه سمت چپ خونرسانی می کند را قطع کرد تا تورم بیضه سمت چپ بهبود پیدا کند ولی متاسفانه نه تنها رگ بیضه سمت چپ همچنان به حالت قبل خود متورم است بلکه جای عمل هم کمی باد کرده و درد میکند)
  حالا آقای دکتر با توجه به این که، این عمل هیچ تاثیری در بهبود واریکوسل بنده نداشته است لذا می خواهم تا رگ زیر شکم که دکتر آن را قطع کرد دوباره از آن دکتر یا شما بخواهم که آن رگ را به یکدیگر متصل نمایید.
  تورا به خدا و تورا به این شب های این ماه مبارک نگویید که نمیشه و کمکم کنید دارم دیوانه میشم دائما دارم فکر می کنم که نباید از اول این رگ را قطع می کردم. چون احساس می کنم که در کار خداوند نباید دست برد و با قطع رگ بنده ، خونرسانی بدن بنده دچار مشکل شده است. تورا به خدا کمکم کنید و راهنماییم کنید.
  ان شاءالله خداوند خیر دنیا و اخرت را نصیب شما نماید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به پزشک معالج خود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حقگو پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام. من 2سال قبل ازمایش دادم واریکسل گرید متوسط داشتم. الان تو گرما اذیت میشم بیشتر. خواستم بپرسم دارو مبتونه رفع کنه یا عمل لازمه؟ و اینکه من اگه بخوام بیمارستات عمل کنم خدمتتون چه روشی انجام میشه و شما کدوم بیمارستان هستین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، بیمارستان نیکان
 • تصویر کاربر ارباب جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  کارمند بانک هستم و روزی ۱۰ ساعت رو صندلی مدام میشینم
  آزمایش اسپرم من این نتایج رو‌داشت
  مورفولوژی غیر نرمال ۱۰۰٪
  اسپرم های دارای حرکت فقط ۲۰٪ اونم slow
  تعداد کل اسپرم ۹۵ میلیون

  ۳۶ سالمه و ۵ سال اقدام کردیم و ۲ تا بارداری ناموفق داشتیم.
  اهل الکل و سیگار نیستم و ورزش سبک میکنم

  چه قرصی مصرف کنم؟چیکار کنم
  هم مطب هم بیمارستان تماس گرفتم
  واقعا وقت ویزیت دادن برای یک ماه و نیم آینده خیلی زیاده لطفا برای کمک به ما تدبیر کنید. ما همسایه شما در کوچه سجاد هستیم ولی خانم منشی بازم وقت نداد.

  دکتر خوب و‌ متخصص تو این ۵ سال نداشتم و نا امید و خسته از درمان شدیم.

  متشکرم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، جهت معاینه با شماره ۰۹۳۸۹۲۰۱۲۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مظفری چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  بنده سه سال است که ازدواج کردم
  دراین مدت همسرم دو بارداری داشتند که هر دو به علت نداشتن ضربان سقط شدهمسرم با بررسی انجام شده مشکلی نداشت
  بنده در طول یک سال 3 آزمایش اسپرم دادم که
  آزمایش اول بسیار خوب

  ازمایش دوم نورمال مورفالوژی صفر
  و در
  motility (rapid progressio)صفر میباشد
  اما در آزمایش سوم

  نورمال مورفالوژی =2 و
  motility =43
  آیا این تغییر نشان دهنده مشکل میباشد؟؟
  چه کار باید انجام دهم ؟
  آیا امکان باروری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر هیوا شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام و خسته نباشید از کردستان مزاحم میشم شما چند روز پیش برام 12تا امپولهای پی دی پرگ تجویز کردید گفتید هفته ای یه بار سوالم اینه ایا تو اون هفته که امپول زدم مشکلی نیست اقدام به بچه دارشدن بکنیم یا باید کلا داروها مصرف بشه بعد اقدام کنیم؟؟؟
  1. تصویر کاربر هیوا جمعه ۲۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   دکتر جواب مارو بدید ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر طالب شنبه ۷ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده بعد از تقریبا دوسال ازدواج صاحب فرزند نشده ام و با مراجعه به پزشک متخصص و انجام ازمایشات که براتون پیوست گذاشتم مشخص شد که هیچ اسپرمی در داخل مایع منی وجود ندارداز لحاظ ژنتیکی هم مشکلی ندارم سایز بیضه ها نرمال هستند با این وجود میخوام بدونم مشکل ممکنه از کجا باشه؟ دکتر با لمس بیضه ها گفت که لوله انتقال اسپرم رو حس نکردم یعنی ممکنه با لمس مشخص بشه لوله نباشه؟ در ضمن من چاق هستم ممکنه چاقی تاثیر بزاره روی انتقال اسپرم در صورت وجود لوله انتقال؟ و اینکه بدون انجام عمل جراحی میشه فهمید بیضه ها اسپرم ساز هستند یا نه؟ در ضمن با این شرایط لازمه من نوبت بگیرم و بیام از نزدیک ویزیت کنید چون من از خوزستانم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر طالب دوشنبه ۲ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   اینم بار دوم ازمایش اسپرم دادم یه جای دیگه و معتبرتر که پیوست میکنم نتیجرو
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   شما به صورت طبیعی بچه دار نمیشوید وباید ای وی اف کنید همه صفر هست
  3. تصویر کاربر طالب سه شنبه ۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)
   تو شهر ما بهم گفتن با نمونه گرفتن از بیضه اسپرم استخراج میکنن حالا خودش چند روش داره شما کدوم روش رو برای من ترجیح میدین؟ که بیشتر موفقیت امیز باشه و عوارض کمتری داشته باشه و اینکه من شهرستانم و دوست دارم این عمل رو شما برام انجام بدین فقط میخواستم بدونم بعد عمل چقد باید بستری بشم و نیاز هست همراه بیارم با خودم ؟ ببخشید طول کشید حرفام ممنون بابت پاسخگویی سریع
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 2 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر