بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند. هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

آیا تشخیص واریکوسل در خانه امکانپذیر است؟ همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در رابطه با نحوه تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم باید گفت که اگر پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (65 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Daryush دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مدتیه ک درد بیضه دارم اکثر اوقات بیضه راست 30درصد درد در شرایط عادی است هفتاد درصد در حین و بعد از رابطه
  گاهی اوقات حس سوزش از داخل کیسه بیضه دارم مشابه دردی ک وقتی یک عضله بیش از حد کش میاد
  درد بیضه ها ب پائین شکم منتشر میشه و خیلی وقتها زیر بیضه راست و عروق متصل ب بیضه رو شامل میشه
  درد مستمر نیست و تیر میکشه و کم میشه و زیاد و کم میشه ولی شدید نیست
  بعضی اوقات هم بیضه هام کمی حساس میشن ب لمس
  پزشک سونوگرافی و چک مثانه و پروستات نوشت و گفت همه چیز سالمه
  اما من هنوز درد دارم
  میخام ببینم درد از کجاست و چ کنم اگ روده است پیگیرش باشم اگ اسپاسمه چی بخورم و چ ورزشی کنم
  لطفا راهنمائی ام کنین باتشکر
  1. تصویر کاربر Daryush دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   ضمنا اینم نتایج سونوگرافیم
  2. تصویر کاربر Daryush دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   نتیجه1
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سونوگرافیتون خوبه. کار خاصی نیاز نیست ، میتونین سلکوکسیب ۱۰۰ میلیگرم هر ۱۲ یاعت مصرف کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  وقت بخیر اقای دکتر حدود سه هفته هست که واریکوسل چپ گرید ۳ رو جراحی کردم سونوگرافی قبل عمل رو براتون می فرستم بعد از عمل علاوه بر درد بیضه یه رگی سمت چپ الت تناسلی محسوس هست که قبلا نبوده و بشدت دردناکه وازار دهنده س و باعث ایجاد کهیر روی الت تناسلی میشه لطفا راهنمایی بفرمایین که برجسته شدن و قابل لمس بودن این رگ روی الت تناسلی بعد از عمل طبیعی هستش یا مشکلی تو جراحی بوده که ایجاد شده و دردناکه و باعث کهیر میشه در حال حاضر پنتوکسی و اسپریژن و کلومیفن و مگنی فورت مصرف می کنم ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر کریمی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   در واقع الت تناسلي بعد از عمل از داخل دچار خارش مي شود لطفا راهنمايي بفرمايين
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   بله ، جای نگرانی نیست بهتر می شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر R پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم شش ماه قبل به علت تشخیص واریکوسل گرید 2 وکم تحرکی اسپرم عمل واریکوسل انجام دادن
  نتیجه آزمایش اسپرم ایشان که بعد شش ماه انجام دادن پیوست شده است با توجه به این نتیجه امکان بارداری وجود دارد؟ نیاز به مصرف داروی خاصی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   امکان بارداری هست ولی کمتر از فرد طبیعی فعلا تا یکسالدصبر کنید اگر نشد بعدش iui کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهیار جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام
  به پیوست تصویر سونوگرافی را برایتان ارسال کردم.
  گرید واریکوسلم چنده؟
  آیا درمانی غیر از عمل دارد؟
  بیضه چپم گاهی اوقات درد خفیفی دارد اما در بیضه راست دردی احساس نکرده ام. همزمان با درد بیضه، در کلیه چپم احساس کشیدگی هم دارم. گاهی هم در کلیه راست.
  کمر درد خفیفی هم دارم که با مالش برطرف میشه.
  سمت راست بالای مثانه ام گاهی اوقات انگار بادکنک استوانه ای شکلی هست که داخلش مایع هست.(روزی یکبار) وقتی چند دقیقه ملایم فشار میدم خوب میشه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  و اینکه در اسفندماه نوبت حضوری نمیشه گرفت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   ازمایش اسپرم انجام شود بر اساس اون گفته میشه عمل میخواد یا نه
 • تصویر کاربر ابراهیمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه بارداری پوچ داشتم بعد از سقط همسرم ازمایش اسپرم و سونو بیضه دادن و تشخیص پزشک واریکوسل بود ایا باید عمل بشن یا دارو مصرف کنن ،در صورت مصرف دارو چه دارویی استفاده کنن
  1. تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   جواب سوال من نمیدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه تا یک سال فرصت دهید
  3. تصویر کاربر ابراهیمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنونم دکتر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   🙏
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام
  من 6 ساله عروسی کردم ..خانم 38 و خودم 36 سال سن دارم . سال دوم ازدواج دکتررفتم و چندماهی دارو مصرف کردم ولی جواب نگرفتم ... الان دوباره رفتم آزمایش اسپرم و جوابم را برایتان رسال میکنم لطف کنید بگوید چکار کنم.. آیا با iui جوابگو هست
  کبدم چربه.. شغلم کافی نت دارم .. مشکل جنسی هم ندارم.. 2 تا آزمایش میفرستم تاریخ دی ماه امسال و یکیش از سال 96
  تشکر... خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   شکل اسپرم هاتون مختله ، سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  2. تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکتر من تا بحال سونو واریکوسل ندادم.. چندسال پیش دکتر خودشون معاینه ام کردن و گفتن چیزی نیست... هفته قبل هم رفتم پیش پزشکی دیگر معاینه نکردن و فقط برام قرص نوشتن
   الان نیاز هست برم سونو واریکوسل؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   عرض کردم ، سونوگرافی انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahdi جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آزمایش فرستاده شده براتون نرماله؟
  و اینکه بنده به بیماری واریکوسل مبتلا هستم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بله طبیعیه
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با سلام .ازمایش اسپرم نرماله؟نیازی هست سونوگرافی برای واریکوسل بدم؟شش ماه است که نتیجه برای بارداری نگرفتیم ازمایشات خانم هم نرمال بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه مشکلی نیست
 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  من جوانی هستم سی ساله حدود یک ماه زود انزالی دارم و موقع انزال در التم سوزش شدیدی احساس میکنم وبیضهام درد شدیدی دارم وقبل از نزدیکی ارضاع میشوم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   داروی پاروکستین ۲۰ صبح ها برای درمان زود انزالی مناسب است. حدود ۴،۵ ماه مصرف شود و بعد به آهستگی و به مرور قطع شود
 • تصویر کاربر طاها شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با سلام، پسرم 8 ماهش تموم شده توی 9 ماهه(26اسفند 98 به دنیا آمده).
  از ابتدا که به دنیا اومد بیضه چپش نزول نکرده بود، دوبار سونوگرافی گرفتیم، یکبار سه ماهگی یکبار هم امروز هر دو بار نوشته شده بیضه چپ در ناحیه پروگزمال کانال اینگوینال هست، من باید چه کار کنم، آیا نیاز به ویزیت یا عمل جراحی دارد، لطفا راهنمایی بفرمائید.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   نیاز به عمل هست ، در سن ۶ ماهگی عمل شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر