بهترین روش تشخیص واریکوسل از روی نشانه های آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه واریکوسل به عنوان شایعترین علت ناباروری مردان شناخته شده است. مردان زیادی بعلت واریکوسل به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند و دنبال تشخیص واریکوسل و درمان آن هستند. در این مقاله به بررسی علائم واریکوسل و روش های تشخیص آن می پردازیم.

چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟

 • درد بیضه
 • پر شدگی رگ های آویزان کننده بیضه
 • احساس کیسه کرم در بالای بیضه
 • بی علامتی کامل می تواند از نشانه های واریکوسل باشد.

بزرگ کردن آلت تناسلی

مانور والسالوا واریکوسل چیست؟

بر اساس کتاب های مرجع ارولوژی، تشخیص واریکوسل به صورت قطعی با معاینه می باشد. در روش معاینه توسط پزشک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار از بیمار خواسته می شود که سرپا در مقابل پزشک ایستاده و بینی خود را گرفته و فشار دهد که به آن مانور والسالوا گفته می شود. همزمان با بالا بردن فشار شکمی، بیضه ها معاینه می شود.

علائم ظاهری واریکوسل

بر اساس یافته های زیر، واریکوسل به سه درجه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع خفیف

زمانی است که در حالت طبیعی رگ سالم است وقتی بیمار بینی را گرفته و فشار می دهد رگ خراب شده برجسته می شود که به این واریکوسل نوع Ι گفته می شود.

نوع متوسط

در معاینه رگ خراب شده کاملاً گشاد و مشخص است و نیاز به فشار شکمی ندارد ولی اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد برجستگی رگ 2 الی 3 برابر می شود که به آن واریکوسل نوع Π می گویند.

نوع شدید

در این حالت برجستگی رگ های بیضه با نگاه کاملاً مشخص و مثل کیسه پر از کرم در بالای بیضه دیده می شود و در معاینه بالای بیضه پر از رگ های گشاد شده می باشد و اگر بیمار بینی خود را گرفته و فشار دهد چند برابر خواهد شدکه به آن واریکسل گرید Ш می گویند.

هزینه عمل جراحی واریکوسل بسته به شدت بیماری و یکطرفه یا دو طرفه بودن آن متفاوت است.

تصاویر واریکوسل

تشخیص واریکوسل توسط خود فرد

همچنانکه ذکر کردم تنها روش تشخیص واریکوسل به طور قطعی معاینه توسط انگشتان یک پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد. سونوگرافی در بعضی موارد فقط نقش کمک کننده دارند و بدون انجام معاینه نباید تنها به سونوگرافی اعتماد کرد.

و لذا اینجانب به همه مردان جوان پیشنهاد می کنم که هر از چند گاهی بیضه های خود و رگ های بالا و آویزان کننده بیضه ها را معاینه کنند و در صورت شک به واریکوسل به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایند.

سونوگرافی واریکوسل چگونه است؟

سونوگرافی رنگی داپلر تقریبا در تمامی موارد ابتلا به واریکوسل انجام شده و آزمایش تشخیصی انتخابی می باشد. ورید های متسع و پیچ خورده در این سونوگرافی (با مقیاس خاکستری) دیده می شوند. انجام مانور والسالوا می تواند قطر ورید را افزایش دهد. در واریکوسل هایی که بدون علامت و تحت بالینی هستند امکان دارد قطر داخلی ورید اسپرماتیک 2 تا 3 میلی متر باشد.

در مواردی که واریکوسل بسیار کوچک یا تحت بالینی می باشد، نمی توان جهت تشخیص ابتلا به واریکوسل قطر ورید ها را به عنوان معیاری مطمئن در نظر گرفت. این قطر ها تنها جهت مستند سازی و بررسی های پاتولوژی به کار گرفته می شوند. سونوگرافی رنگی داپلر جهت بررسی تغییرات همودینامیکی مرتبط با این بیماری به کار گرفته می شود. در صورتی که قطر ورید کوچک باشد این تغییرات را می توان معیار تشخیص قرار داد.

سونوگرافی واریکوسل

اغلب در هنگام تنفس آرام، ایستادن یا انجام مانور والسالوا بازگشت جریان خون در این ورید ها دیده می شود. در تحلیل طیفی داده ها الگو های مختلفی از جریان خون در این ورید های متسع نشان داده می شود. با این حال، اختصاصی ترین الگوی تشخیصی الگوی جریان خون وریدی است که به بیضه ها رسیده و با افزایش فشار شکمی افزایش می یابد. در یک مطالعه از یک سیستم امتیاز دهی جهت تشخیص واریکوسل استفاده شد.

برای آگاهی از بیماری واریکوسل و صحبت هایی که در مورد درمان واریکوسل با یخ، نخ و از این قبیل موارد در میان مردم شایع شده است بر روی لینک درمان واریکوسل کلیک کنید.

این سیستم به طور کلی یافته های انفرادی ذکر شده را در بر گرفته و به هر کدام از آن ها امتیاز دهی می کند. تصور بر این است که این فرایند نسبت به معاینه فیزیکی نتایج اختصاصی تری ارائه می دهد.سونوگرافی داپلر در بازه زمانی پس از عمل نیز جهت بررسی اثرات درمانی جراحی و پایش بروز مجدد بیماری اهمیت فراوانی دارد.

در اغلب موارد، ترمیم میکروسرجیکال (جراحی میکروسکوپی) واریکوسل انجام می شود. همچنین تحقیقات بیان دارند که سونوگرافی رنگی داپلر در ترسیم آناتومی و نمایش الگو های جریان آناستوموز میکروسرجیکال مفید است. به همین دلیل معمولا جهت تشخیص و پیگیری واریکوسل انجام سونوگرافی رنگی داپلر از کیسه بیضه پیشنهاد می شود.

آزمایش اسپرم (اسپرموگرام) و هر آنچه که باید در باره آن بدانید
برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید

تشخیص واریکوسل با آزمایش اسپرم

در صورتی که پزشک به وجود واریکوسل مشکوک شود، انجام یک آزمایش سونوگرافی را درخواست خواهد داد. سونوگرافی یک آزمایش تصویر برداری بدون درد بوده که امکان مشاهده ورید های درون کیسه بیضه را به پزشک می دهد. در صورتی که فرد با مشکلات باروری مواجه باشد، پزشک جهت بررسی کیفیت اسپرم ها انجام یک آزمایش اسپرم را برای او تجویز می کند.

میانگین تحرک اسپرم ها در افراد بیمار و گروه کنترل به ترتیب 21.1 تا 61.9 درصد و 49.3 تا 70 درصد بود. 9 مطالعه بیان داشتند که واریکوسل اثر نامطلوب و چشم گیری بر میزان تحرک اسپرم ها داشته است. به طور کلی، واریکوسل یک عامل خطر برای تحرک اسپرم به شمار رفته و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (44 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محجد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من ۱۷ سالمه و پوست الات تناسلی من شل هست و دو سه تا زخم سیاه کوچک روی الات تناسلی من هست و بیضه من هم شل هست ، ایا دکتر مشکلی دارم یا مریضی دارم ؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   عكسش؟
 • تصویر کاربر محمدامین یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده سونو داپلر بیضه انجام دادم سمت چپ ورید با حداکثر 3میلی متر دیده شد،درحالت rest مشاهده نشد ولی در حالت مانور والسالوا ریفلاکس بیضه چپ دیده شد
  می خواستم بدونم آیا نیاز به جراحی هست؟
  1. تصویر کاربر محمدامین جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکتر لطفا پاسخ بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام نیاز به عمل پس از معاینه مشخص میشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام ،بنده سونوگرافی داپلر انجام دادم
  ابعاد بیضه راست 43*22 وبیضه چپ 42*24
  واریکوسل درسمت چپ با حداکثر دیامتر وریدی 3mm,
  درحالت restشواهدی از refluxوریدی دیده نمیشه اما در مانور والسالوا در حالت ایستاده ریفلاکس shortperiod در سمت چپ دیده نمیشه
  می خواستم بدونم واریکوسل گرید چند دارم؟
  البته عکس سونو رو براتون فرستادم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید،۲۵ ساله ومجرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام پاسخ داده شد
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .خسته نباشید. مرد و ۳۸ ساله هستم.دو سوال دارم دکتر جان:۱-من سه سال پیش زگیل نوع ۶ و ۵۱ داشتم و دقیقا دوساله اصلا عود نداشتم .خانومم ۳۰ ساله هستن ویکساله ازدواج کردم.واکسن زدن .اول اینکه آیا میتونم امیدوار باشم که دو ساله علایم ندارم ویروس رو دفع کرده باشم واین احتمال بالاست یا کمه و اینکه بسیار نگران خانومم هستم و روح وروان منو خیلی ازار میده.چقدر ایشان با زدن واکسن و عدم عود من در خطره.هیچکدام هم اهل سیگار یا الکل نیستیم۲-دکتر با معاینه گفتن واریکوسل بین گرید ۱ و ۲ دارم .البته سونو ندادم و با معاینه گفتن.لطف میکنید جواب ازمایشمو ببینید وبفرمایید از لحاظ باروری مشکلی هست یا خیر.و اینکه اگر مشکلی نباشه آیا باز باید عمل کنم یا خیر.یعنی واریکوسل به مرور زمان شدید میشه و قطعا به گرید دو یا سه میرسه و گذشته از باروری آیا حتما باید در نهایت عمل بشود؟تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   آزمایش اسپرم خوب است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   واکسن در این سن فایده ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علس سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام من اگه نتایج سونو گرافی رو بفرستم برا تشخیص مشکلات بیضه کافیه یا باید ازمایش خاصیم بفرستم؟(
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سونو کافی است
 • تصویر کاربر Karim.b سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با سلام من واریکوسل گرید 2 سمت چپ دارم مدتی هست در هر دو پهلو احساس درد دارم و سمت راست نافم درناحیه تناسلی درد ندارم درد خفیفی بعضی اوقات در بیضه دارم خواستم ببینم علت دردادام واریکوسل یا بیماری دیگری مثل بیمارهای گوارشی است باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   آزمایش اسپرم دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و آرزوی سلامتی و توفیق
  جناب آقای دکتر کرمی عزیز در حال حاضر سن 38 و ده سال هست ازدواج کردیم و بچه دار نشدیم .
  تعداد اسپرم من در حال حاضر زیر یک میلیون هست البته برای درمان پیش دکتر پاک روش رفیتیم چند سال پیش که تعداد اسپرم از 2 میلیون و حرکت 20 درصد به 9 میلیون و حرکت 30 افزایش داد با این دارو ها ال کارنتین خوراکی - اتینل استرادیول - نزیوپرد ( پرونیزومون5 ) - فولیک اسید 5 - ویتامین ای و گفت با وضعیت من حتما باید ivf کنم که با توجه به چاقی همسرم که 85 کیلو و قد 160 هست گفتند تا خانم تون 30 کیلیو کم نشه عمل نمی کنم که در حال حاضر پیش دکتر نصر برای ivf می خواستم از شما خواهش کنم چه داروهایی مصرف کنم برای بیشتر شدن تعداد و حرکت اسپرم چون یکی از دوستان پیش حضرتعالی اومدند و با شرایط بدتر از من تعداد اسپرمش خیلی خوب شده بود و طبیعی باردار شدند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، لطفا به مرکز رویان یا طالقانی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب

  برای پسردار شدن خواستم اقدام کنم قبلش بدون هیچ دارو و مکملی ازمایش اسپرم دادم تا اگه مشکلی هست مرتفع بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید ایرادی در ازمایشم میبینید یا خیر
  کلاس آ پایینه ایا ؟ اگه بله برای بالابردن چه راهکاری دارید ؟ چ مدت بعد ازمایش و تکرار کنم

  مکاویت و ال کارنیتین ویال میتونم مصرف کنم ؟ منع برای مشکل کبد چرب ندارن که ؟
  1. تصویر کاربر فرهاد جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   ۳۵ سالمه ی دختر ده ساله هم دارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، اگر تهران هستید در رویان آزمایش بدید، پودر Andrifertiمفیده
  3. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر نفرمودید مشکلی هست در ازمایشم یا خیر ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   آزمایش قابل قبوله، ولی جهت باروری مجدد از دارو استفاده کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱سال و نیم هست اقدام ب بارداری کردم اما بچه دار نشدم.همسرم کاملا سالمه.خودم تیروئید دارم و ازمایش سونوگرافی دادم واریکوسل ندارم.اما ازمایش دادم سرعتش گفتن کم هست.میخاستم بدونم راهی واسه افزایش سرعت اسپرم وجود دارد.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، پودر Androferti روزانه یک عدد تا ۳۰ روز میل کنید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  من دارای واریکوسل دوطرف خفیف هستم پارسال ازمایش اسپرم دادم گفتن نیاز به عمل نیست تا چه زمانی نباید عمل کنم که دوباره به پزشک مراجعه کنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر بعد تز ۱۸ماه اقدام بچه دار نشدید عمل کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

Popiloma Virus H یا اچ پی وی یکی از شایعترین ویروس های موجود در طبیعت می باشد…
نمونه برداری از پروستات جهت تأیید نهایی وجود سرطان پروستات و یا رد عدم وجود آن در…
سنگ در سیستم ادراری، به علت فوق اشباع شدن اجزاء تشکیل دهنده سنگ یا کریستال ها ایجاد…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00