تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  یک سال پیش منی من رنگش قهوای شدرفتم دکترگفت چیزی خاصی نیست ودارونوشت وخوب شدم اما الا بازهم رنگ منی من قهوای شده نگرانم کرده.ایادوباره برم دکتریا داروچی بخورم که مشکلم حل بشه.اعصابم ریخته بهم
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   جوابی نیست که اقای دکتر
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   یک سال پیش رفتم دکتربراقهوای شدن منی دکترگفت چیزخاصی نیست ودارونوشت الا بازم همونجوری شدم چیکارکنم برم دکتریاداروچی بخرم که مشکلم حل شه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمايش دهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لادن یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من چند روز پیش بدلیل تکرر ادرار و احساس گرفتگی در پهلوی چپم به دکتر مراجعه کردم. سوزش ادرار ندارم خون هم در ادرارم وجود ندارد فقط تکرر ادرار سونوگرافیم را پیوست کردم دکتر درخواست تکرار سونو کردند و گفتند fullness کلیه ام مشکل دارد در سونو قید شده فولنس هردوکلیه با قطرapلگنچه 7میلیمیتردر راست و 8 میلیمتر درچب است که پس از تخلیه مثانه نیز برطرف نگردید .خواهشمندم مشاهده فرماییدچون بسیار نگران هستم. سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   این تصلا مهم نیست
 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام. در سونوگرافی کلیه پدرم سنگ ۱۲ میلی‌متری دیستال حالب راست به فاصله یک سانتی متری از UVJ بدون ایجاد هیدرونفروز دیده شده. سنگ های متعدد دیگه و کیست های ۹ و ۱۰ میلی متری هم در کلیه دیده شده که تصویر سونوگرافی رو فرستادم. آیا وضعیتش اورژانسی هست با توجه به اینکه درد شدیدش یک ماه پیش بوده و آیا با سنگ شکن درمان میشه یا باید روش دیگه ای درمان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   باید سریعا عمل سنگ شکنی درو اندامی حالب باید شود یا تی یو ال فیلم من در سایتم را بلینید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر نادیه جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده دوباره که با لیزر عمل کردم به خاطر وجود سنگ یه بار سال 10/4/94 بار دوم هم 97/7/21 عمل شدم . هرچی دارو مصرف کردم نتیجه نداد دوباره عمل کردم . حالا سنگ دفعه دوم دادم آزمایش نمیدونم چکار کنم که دوباره سنگ تشکیل نشه . جواب آزمایش اینه :
  source of calculi :urinary tract
  pieces of calculi: 6pcs
  color: brown
  20 % chemical analysis : uric acid
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   نوع سنگ اسید اوریکی است۱-هر۲ساعت یک ایوان اب. بخورید برای تجویز دارو ضد سنگ سازی۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰ مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکتر من فقط یه جوش سفید و تقریبا رنگ خوده پوست کلاهک آلتم که پوست نازکی هم هستش، و اصن دردی نداره و اذیتی نمیکنه.میخواستم بدونم چیکار کنم ک این از بین بره و یا اصن مورد خاصیه؟خیلی وقته که رو کلاهک آلتم هست و اصلا نمیره فقط یه راهنمایی بکنین ممنون میشم ک چه جوری بره و یا اگ مشکلی نداره ک نگرانش نباشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   این زگیل نیست
 • تصویر کاربر کریم شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام، پسرم ۷/۵ سالشه و حدود ۹ ماهه که دیابت نوع ۱داره و از انسولین استفاده میکنه حدود چند ماهی بود که شکایت از درد پهلو سمت چپ داشت که در سونو و اسکن DTPA از کلیه مشخص شد UPJO نسبتا شدید داره ودکترش گفته باید عمل شود آیا با توجه به دیابتی بودن، عملش ریسک بالایی دارد؟ و کدام روش جراحی را پیشنهاد میکنید؟باز ویا لاپاراسکوپی بسیار نگرانم لطفا راهنمای بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   با مدارک بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام . بنده دارای مثانه عصبی هستم و کرارا به دستشویی میروم و همیشه حتی بعداز ادرار احساس نیاز به دستشویی دارم . در سیگنالهای اول یا بین اول و دوم راحتتر ادرار میکنم اما نه بصورت کاملا عادی اما در مواقعی بیدار شدن و پرشدن کامل مثانه حدود 20 دقیقه طول میکشه تا مثانه ام را تخلیه کنم اما نه بصورت کامل کامل چون احساس میکنم در زمان پرشدن کامل مثانه ام به لوله های تخلیه هدایت نمیشه و خیلی کند کند تخلیه میشه . خدمت پزشک محترمی چند سال قبل مراجعه و بعد از تجویز انتی بیوتیک در دوماه ، فرمودند که مثانه عصبی دارید و تا اخر عمر باید روزی یک عدد قرص تامسولوسین مصرف کنید لذا مدتی خوردم و قطع کردم و ادرار کردنم عادی شد و مجددا دو سه ماه است این حالات که عرض کردم عود کرده با خوردن مجدد تامسولوسین این مشکل برطرف نشده . ایا درمان قطعی دارم یا خیر . 57 ساله و بازنشست هستم . سه سال قبل فمورم شکست و عمل جراحی شدم و یکسال است مجددا عمل و پلاتین ها خارج نمودم اما قبل از شکستن فمور به این عارضه دچار شدم . علی ایحال توضیحاتم برای این بود زمینه ای برای اینکه دوشنبه زیاد وقنتان را نگیرم داشته باشید . مضافا اینکه پسرم سال گذشته توسط حضرتعالی مورد عمل جراحی قرار گرفته . لطفا بفرمایید میتوانم نوار عصبی مثانه ام را با مراکز طرف قرارداد بیمه ام انجام دهم ؟ و ایا درمان قطعی دارم یا خیر ؟ با عرض پوزش دست بوس شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   جاي معتبر انجام دهيد ببينم
 • تصویر کاربر افسانه یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  مشکل تکرر ادرار دارم در کودکی سوزش ادرار پیدا کردم و با دارو بر طرف شد ولی هنز هر چند روز پک بار این مشکل به سراغم می اید و بعضی اوقات با زور چند قطره خارج می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد ازمايش وبررسي شويد
 • تصویر کاربر حانیه یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشیدمن مدت زیادی هست که ادرارم کامل تخلیه نمیشه باید چند بار پشت سر هم برم بار اول حجمش متوسطه ولی دفعه های بعدی قطره قطره هست که دودقیقه ای یبار باید برم تاکامل تخلیه بشه بیشترهم موقعه خواب اینطورم بنظرتون مشکل من چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد بررسي شويد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترکرمی بنده با درد در نواحی پهلوی چپ و بیضه و مشاهده خون در ادرار به پزشک مراجعه نموده و به گفته ایشان سونوگرافی وعکس IVP انجام داده ام که جواب به شرح زیر می‌باشد
  در کلیشه KUBیک سنگ به قطر 6م م درپل فوقانی کلیه راست دیده میشود.
  پس از تزریق ماده حاجب وریدی هردو کلیه در زمان مناسب ترشح نموده و شواهدی از هیدرویورترونفروزدر سمت راست دیده نمیشود نقص پر شدگی سنگ مذکور در کالیسهای فوقانی این کلیه مشهود است.
  فولنس لگنچه وحالب سمت چپ ویک نقص پر شدگی به قطر حدود 6م م در نواحی دیستال حالب چپ احتمال وجود سنگ را مطرح مینماید که تطبیق با سونوگرافی یا سی تی اسکن بدون کنتراست توصیه می شود.
  سایز ومحور کلیه ها طبیعی است.
  که دکتر با این جواب برای من جراحی اندوسکوپ تشخیص داده است نظر شما در اینبار برای بنده مهم است ممنون میشوم که نظرتان را بدانم‌
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر