تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عارفه دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  بعلت ضایعه نخاعی میلومننگوسل مبتلا به مثانه نوروژنیک هستم و روزی 6 نوبت cic انجام میدم.
  همیشه در ادرارم باکتری E.coli هست به حجم 100 هزار
  و تا سال قبل از این مقدار بالا نرفته بود و همیشه در صورت وجود تب و علایم ادراری به داروهای خوراکی مثلا سفیکسیم و ... جواب میداد. ولی الان یکسال هست که در صورت وجود علایم ادراری، وقتی سفیکسیم، فکتیو، افلوکساسین, سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین میخورم، تاثیر این داروها موقتی شده و 2 هفته بعد از قطع آنها مجددا علایم ظاهر می شود.
  و حجم باکتری های E.coli هم بین 25 الی 12 میلیون متغیر است.
  در طی این چند سال، فقط سالی 3 الی 4 بار نیاز میشد که آنتی بیوتیک مصرف کنم ولی در طی این یکسال 9 بار آنتی بیوتیک مصرف کرده ام.
  ضمنا 7 ماه اخیر هم بعلت وجود دو تا سنگ مثانه به ابعاد 5.5 و 9 میلی و همچنین تنگی مجرا، تحت جراحی سیستوسکوپی دیلاتاسیون مجرا و tul سنگ مثانه قرار گرفته بودم.
  حتی نالیدیکسیک اسید بصورت طولانی مدت و یک ماه مصرف کردم ولی متاسفانه تاثیری نداشت.
  6 هفته اخیر هم بعلت وجود تب 40 درجه و علایم ادراری، 3 بسته پودر فسفومایسین (3 گرم) مصرف کردم و علایم بطور کامل برطرف شد. و حدود 6 هفته هست که محلول (سرم نرمال سالین + جنتامایسین 40 گرم) به اندازه 30 سی سی از طریق سوند به داخل مثانه تزریق می کنم ولی با این وجود الان چند روزه که علایم ادراری و درد کلیه چپ و به اندازه 0.5 درجه تب دارم.
  همچنین به علت کاهش شنوایی ناشی از تزریق زیاد جنتامایسین که قبلا داشتم نمیتونم هر آنتی بیوتیکی تزریق کنم و طبق نظر پزشک معالجم جنتامایسین، ونکومایسین، آمیکاسین برای شنوایی ام مضر است.
  در ضمن سابقه قبلی که از مصرف نیتروفورانتویین دارم، این دارو هم سبب تهوع و اسهال شدید میشه.
  لطفا بنده را در رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر همچنین ترشحات چرکی سفید از انتهای ادرار از طریق سوند خارج میشود. لطفا بنده را در رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   درمانها درست بوده وکار جدید نیست که انجام دهید تحت نظر دکتر خودتان درمان را ادامه دهید

 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  حدودا یکسال پیش خدمتتون رسیدم و با انجام تست یوردینامیک گفتین مثانه ام کوچک شده و تنها راه را تحمل و زود به زود نرفتن دستشویی به مدت 6 ماه دونستین و گفتین طی این مدت بهبودی کامل دارم
  ولی الان یکسال میگذره و من مشکلم حل نشده..گاهی یک ساعت پس از ادرار و گاهی بیشتر از این زمان بهم فشار میاد و تحمل میکنم اما حس میکنم به کلیه ام هم فشار میاد
  راه حل شما چیه
  نمیتونم فعلا برای انجام مجدد تست اقدام کنم و مطبتون بیام
  راه درمان قطعی بگین اقای دکتر لطفا
  کلافه شدم
  با 21 سال سنم..این مشکل باعث شده زندگیم‌مختل شه
  اگه نیاز به جراحیه بگین
  در مورد جراحی پیوند به مثانه شنیدم..سوندگذاری رو اگه جراحی کنم خودم باید هربار هنگام دستشوییو دفع ادرار انجام دهم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   چرا جواب سوالم داده نشده
   لطفا فراموش نشه🙏
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بهترین را را من عرضذ کر دم جراحی بر عارضه است

  3. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   یعنی فقط باید تحمل کنم این بیماری رو و راهی نداره برای بهبودی؟
   و اینکه ایا معافیت پزشکی شامل این بیماری میشود؟
  4. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   یعنی راه درمان دیگه برای بهبودی نیست؟
   و اینکه آیا معافیت پزشکی شامل این بیماری میشود؟
  5. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ثبت نمیشه سوالم‌چرا
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  بیماری 63 ساله با مشاهده توده در مثانه جهت بررسی و پیگیری های لازم درخواست ویزیت اورژانسی توسط پروفسور کرمی عزیز را دارد
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   02122642744 امروز ساعت 11 صبح تماس بگکیرید سریعا ببینم 09351142080

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   02122642744 امروز ساعت 11 صبح تماس بگکیرید سریعا ببینم 09351142080

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من سال گذشته عفونت ادرار گرفتم و حدود 20 روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و بعد از آن هم عفونت چندانی نداشتم ولی زمانی که آب کم مصرف کنم سریع کمی یوزش می گیرم و فشار که با خوردن آب حل می شود
  جمعه گذشته دوباره عفونت ادرار گرفتم و از ساعت 10 صبح تا 1 دائم دو دقیقه یک بار دستشویی می رفتم اوایلش خون از ادرار میومد و حتا نمی تونستم کیلینیک برم برای مشکلم
  بعد از سه ساعت دکتر عمومی رفتم و به من سه تا آمپول جنتامیسین در سه روز و قرص سیپروفلوکساسین 500 برای ده روز روزی دو عدد دادن و قرص فنازومکس برای ضد سوزش
  الان که روز دهم مصرف آنتی بیوتیک هستم خیلی بهترم ولی اگر آب کم بخورم کمی سوزش دارم
  سؤال من اینست که آیا می توانم روزه بگیرم و جز عفونت فعال حساب می آید
  با وجودی که هنوز کمی سوزش دارم روزه سلاح است بگیرم یا نه ؟و نیاز به مراجعه نزد شما متخصص می باشد یا نه؟ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   اگر عدم مصرف اب باعث عود فعال عفونت شود نمیتوانید روزه بگیرید
 • تصویر کاربر علي شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من هر سال در يكي از روز هاي ماه ارديبهشت هنگام ادرار كردن ناگهان درد شديدي همراه با سوزش در آلت خود و گاهي همراه با عرق سرد از پيشاني و افت فشار مواجه مي شوم.
  خوب مي شود ولي مجدداً در ارديبهشت سال بعد همين روند تكرار مي شود.
  علت چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  خانم 33ساله از9سال پیش باتکررادرار شروع شدبعدتبدیل به بی اختیاری وبعدتخلیه بادردخیلی شدید 8سال درمان دارویی انجام دادم ونتیجه ندادوتزریق بوتاکس تجویز شد 4باربستری بابیهوشی کامل وتزریق داشتم که بعدازگرفتن نوارمثانه پزشکان گفتن باوجود4بارتزریق بانوارمثانه قبل از تزریق هیچ فرقی نکرده وازنظرکمیسیون پزشکی غیرقابل درمان هست والان باداروی اعصاب وتولترودین وپرازوسین تاحدودی شاید40درصدکنترل میشه لطفانظرقابل احترام خودتونوارسال بفرمایید خیلی ممنون ببخشید برای اطلاع بیشترشما باید بگم بادردشدید مثانه .فشارخیلی زیادمثل زایمان طبیعی زمان تخلیه .تکرردایمی خصوصا درزمان خواب .درددرناحیه لگن زندگی منو بامشکلات زیادی مواجه کرده وبه قول پزشکان که به من گفتن باید یادبگیری مثل فردمعلول زندگی کنی واین دردهمیشه باتو هست . واقعانظرشماهم همینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   این معلولیت نیست ویک بیماری مزمن مثل بیماری قند وفشار خون است وباید با ان کنار بیایید
 • تصویر کاربر قادر دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز سال نو مبارک دکتر جان من جوان 28 ساله و مجرد هستم از حدود 27 روز پیش صبح که از خواب بیدار شدم دفع ادرار دردناک داشتم که بعد از اون دچار تکرر ادرار شدم که گاهی اوقات با درد در الت و ناحیه زیر مثانه و گاهی سوزش ادرار همراه است
  دکتر جان خدمتتون عرض کنم که در 4121397 در یک آزمایشگاه تخصصی آزمایش دادم که در ازمایش ادرار کمی عفونت نشان داد که بدون علامت بود که بعد از اون دچار این علائم شد که در آزمایشگاه شهرمان آزمایش دادم با علایم شواهدی از عفونت دیده نشد که هر دو آزمایش به تفکیک ا خدمتتان ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر قادر شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی مخلصم آقای دکتر والا صوت و تصویر شما مایه انرژی است خدا سایه اتون مستدام نگه داره که دعای مردم بدرقه شماست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نغمه یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر از پاسخ شما...سوال دومم اینه ک با توجه ب توضیحاتی ک فرمودید بنظرشما نیاز ب انجام سیستوسکوپی نیست؟؟قرص تولترودین مصرف نکنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم دو بار در ادرار خون دیدن و الان شش ماه دیگه چیزی نبود دکتر دیگری گفتن بعد از آندوسکوپ زخم معده دارن دارو مصرف کردن آیا این هم تومار روده هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حميدرضا شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر . پارسال پدرم سيستوسكوپي كرد كه توده از مثانه اش تخليه كردن . ٣٠ جلسه راديوتراپي و ١٢ جلسه شيمي درماني هم كردن . 5 ماه پيش براي اطمينان از مثانه سونوگرافي كرديم كه دكترش گفت بايد سيستوسكوپي جديد انجام بديم كه خوشبختانه جواب پاتولوژي فقط يه توده عفونت بود . اما ديروز آزمايش دوره اي سيستولوژي انجام داديم كه كه توي آزمايش مطالب پيوست نوشته
  لطفا راهنمايي كنيد مشكل چيست ؟؟؟ ممنون مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر