تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عطیه سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام:دختری 16 ساله هستم که در 10 سالگی جراحی ریفلاکس ادرار انجام داده ام.سه سال تحت نظر پزشک سونوگرافی و آزمایش انجام داده ام و دارو مصرف کرده ام.هیچ مشکلی نداشته ام.الآن هر ماه یک آزمایش کشت که منفی است انجام میدهم.هر 6 ماه یه سونوگرافی که همه چیز کلیه و مثانه نرمال است انجام میدهم.ازمایش اوره و کراتینینی که انجام دادم اوره 20 و کراتینین 1 است.این کراتینین برای من مشکلی ندارد؟آخرین حد نرمال کراتینین چند است؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۳( 7 سال پیش)
   شما کاملا نرمال هستید اندازه تا 1/2
 • تصویر کاربر اسما دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بالاخره بعد کلی سردرگمی و آزمایش و سونوگرافی تشخیص نهایی دکترها برای من سیستیت بینابینی هست، واسم داروی تولترودین و هیدروکسی زین تجویز شده 4 روزه دارم مصرف میکنم هنوز که تکرر ادرارم بهتر نشده! تو سایت های مختلف خوندم که این بیماری درمان قطعی نداره. یعنی من همیشه باید این وضع رو تحمل کنم؟؟ تصمیم به بارداری داشتم ازاونجائیکه بارداری خودش تکرر ادرار میاره پس باید دیگه از بارداری منصرف بشم!؟؟؟ یعنی واقعا هیچ دارویی نیست که این التهاب مثانه را خوب کنه و دیواره مثانه به حالت اولش برگرده؟؟ تو بعضی سایتا دیدم گفته روزی یه قرص تامسولوسین موثره آیا واقعا موثره؟؟ بخورم؟؟ خیلی داغونم آقای دکتر، خسته شدم از این همه دکتر و آزمایش و سونو ودارو. من دانشگاه تدریس میکنم مونده چند روز دیگه که کلاسه شروع میشه چطوری سر کلاسام حاضر بشم! ببخشید این قد حرف زدم دلم خیلی گرفته. خواهش میکنم اگه دارویی هست که کمکم کنه بگید . ممنونم ازتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 7 سال پیش)
   باید نوار بگیرید
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام.بنده درمورخ پنجم شهریور به علت درد ناحیه راست شکم به پزشک عمومی مراجعه کردم.ایشان سونوگرافی دادند.که بنده انجام دادم.در جواب سونوگرافی نوشته شده:فولنس خفیف در کلیه راست مشهود است که میتواند مطرح کننده عامل انسدادی از جمله سنگ حالب باشد. امروز یازدهم شهریور استو بنده 6 روز است که درد میکشم .چکار کنم؟لطفا راهنمایی فرمایید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 7 سال پیش)
   عکس رنگی از کلیها
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر، مادر من در هر دو کلیه سنگ داره چندین و چند بار به سنگ شکنی مراجعه کرده ولی سنگ دوباره تشکیل شده و اصلا دردی هم یخاطر سنگها نداره ، میخواستم بدونم آیا با این روش میشه کاری برای کلیه سنگ ساز مادرم انجام داد؟ ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 7 سال پیش)
   اندازه سنگ چقدر است
  2. تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۳( 7 سال پیش)
   دو سنگ به اندازه 10 و 9 میلی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر s سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید من از زمانیکه یادم میاد یعنی از زمانیکه پرکاری تیروئید گرفتم و ید درمانی کردم حدود17 سال پیش مشکلات زیادی دررابطه با مثانه وادرار برام بوجود آمده و مشکل اصلی من دفع ادرار هستش اینکه به طور کامل دفع نمیشه هر بار مخصوصا در طول شب تا صبح این مشکل بیشتر میشه مخصوصا شب ها وقتی برای دفع ادرار میرم یکجا تخلیه نمیکنه با اینکه احساس میکنم مثانه ام پر هستش ولی میزان ادراری که تخلیه میشه خیلی کم هستش و من با اینکه احساس دفع ادرار دارم ولی خیلی خیلی به سختی و مخصوصا این اواخر ده تا پانزده دقیقه باید صبر کنم تا ادرارم کاملا تخلیه بشه تازه اونم با زور زدن بعضی اوقات احساس میکنم هرچی بیشتر زور میزنم بدتر مثانه ام سفت تر میشه انگار داره دربرابر زور و تلاش من مقاومت میکنه این مسئله چون در طول شب برام پیش میاد با وجود احساس خواب آلودگی بعضی اوقات بیخیال میشم و تا میام دوباره بگیرم بخوابم دوباره احساس دفع ادرار فوری دارم و سریع باید دوباره مراجعه کنم انگار سرناسازگاری داره این مسئله الان حدود چند سالی هستش که هرسال برام تکرار میشه دو ماه در سال خوب هستم مشکلی ندارم دو ماه این مشکل برام پیش میاد منتهی متغیر هستش هرچی هم مراجعه میکنم برام سونوگرافی مینویسند و میگنند مشکلت تکررادرار هستش عفونت هستش یک مدتی خوب میشه ولی بعد یک مدت دوباره شروع میشه من فقط مشکل بیماری تیروئید دارم که اول پرکاری تیروئید بود تیروئید سمی و ید درمانی کردم و حالا کم کاری تیروئید دارم و از قرض لووتیروکسن استفاده میکنم و همینطور هم یکمی مشکل اعصاب و روان ولی دارو مصرف نمیکنم ولی خیلی عصبی وجوشی هستم در ضمن سیکل ماهیانه ام مرتب هستش ولی خونریزی ام زیاد وپر درد هستش و همچنین مجرد هستم و زایمان هم نکردم لطفا راهنمایی کنید شاید من بعد از چند سال که هرساله این مشکل برام پیش میاد مشکلم حل بشه و لااقل از این وضعیت رها بشم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر خانم من دچار بارگی رحم شده دکترمتخصص قبل از عمل تست نوار مثانه نوشته باتوجه به شرم وخجالت وترس نمیداند کجا این عمل را انجام بدهد وایا حتما لازمه که این تست قبل از عمل انجام بشهوهزینه اش با تامین اجتماعی چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   02122642744مطب من نوار توسط خانم انجام میشود
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   ممنونم لطف کردید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر تقریبا دو روز درد بسیار شدید هنگام تخلیه ادرار دارم با سوزش و د انتها خون.بالای فرجم ز شدت درد میکنه.تب دارم و هنگام ادرار از درد و سوزش ضعف.
  میخواستم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   ازمایش وکشت ادرار بدهید
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر روی آلت من لکه ای وجود دارد که درد و خارشی ندارد
  عکس فرستادم
  میشه بفرمایید چه مشکلی پیش اومده
  من مجردم و تاکنون رابطه جنسی نداشته ام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   مادرزادی و مشکلی ندارد
  2. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   ممنونم دکتر

   پس نمیخواد برای درمان اقدام کنم

   من میترسیدم بیماری خطرناکی باشد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   اصلا
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ضرغام یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام . در سونوگرافی انجام شده در تاریخ 18/5/1393کلیه ها از نظر شکل و اندازه طبیعی است و کلیه چپ 124mmوکلیه راست 108mmو کیستهای کورتیکال متعدد در کلیه چپ مشهود است که سایز بزرگترین آنها16mmمیباشد . کلیه راست حاوی میکرولیپازیس می باشد . تصویر دانسیته های کلسیفیه منطبق بر جدار کیست ئ نزدیک به سیستم کلیه چپ مشهود است .
  جناب دکتر کرمی بشدت نگران هستم . لطفا نظر خود را در باره بیان فرمایید . ممنون خواهم شد
  فردا سی تی اسکن هم خواهم کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   نتیجه سیتی اسکن را بفرمایید
  2. تصویر کاربر ضرغام یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   با سلام و ممنون از اینکه سوال بنده را دیدید .
   امروز 19/51393 سی تی اسکن انجام شد اما اعلام نتیجه را سه روز دیگر می دهند . به محض دریافت خدمت شما اعلام خواهم کرد .
   باز هم ممنون از بذل توجهی که فرمودید .
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علي شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.من چند وقت پيش درباره درد خفيف كليه هام از شما مشاوره گرفتم كه شما گفتيد مشكلي نيست.اما همچنان من اين درد رو دارم وهر روز صبح كه از خواب بيدارم ميشم هر دو كليم درد خفيفي دارن اين موضوع وقتي مسانم پر باشه يا روده هام پر باشه شديدتره.دكتر من خيلي نگرانم چيكار كنم.اون موقع هم به شما گفتم كه پيش متخصص هم رفتم .تو رو خدا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سونوگرافی ازانجام بدهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر