تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیانوش پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب اقای دکتریکسال است که دفع ادراربافشارصورت میپذیردوپس ازتخلیه دراخرانگارسیخ داغی داخل نفسم میکنندوقتی هم دفع مدفوع دارم بیضهایم والت تناسلیم خیلی بزرگ میشوندبه دکترمرادی فرفوق تخصص کلیه ومجاری درشهرمان کرمانشاه مراجعه وقرص افولوکساسین 300به بنده داداستفاده میکنم خوبه ولی دوروزقطعش کنم انقدراذیت میشم که حدنداردالبته سه ماه 30حبه سیرو4عددلیموترش با4لیوان اب بامخلوط کن سپس جوشاند وبعدساف وروزی درقاشق خوردم سه ماه خوب شدم ولی مجدداسراغم امدوکلافم کرده بخاطرخداکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   سیستوسکوپی بکنید
 • تصویر کاربر ف.غ دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  من فایل پیوست را در سایت قرار می دم ولی باز نمیکنه مثل اینکه مشکلی در سایت وجود داره.فایل پیوست در لینکهای زیر:
  http://s5.picofile.com/file/8154311842/2_001.jpg
  http://s5.picofile.com/file/8154311984/1_001.jpg
  جناب دکتر بنده بنا به تشخیص دکتر رادیولوژیست دچار تنگی UPJ مادرزادی می باشم که در سن 7 سالگی عمل باز انجام دادم ولی رفع نشد الان که 25 ساله هستم به دکتر مراجه می کنم و بر طبق عکس رنگی و سونوگرافی باز هم تشخیص دادند که باید عمل شود.سوال من این است که اگر عمل کنم به طور کامل و همیشگی مشکل من بر طرف می شود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   با اسکن دی تی پی ا جهت ویزیت حضوری منتظرم
 • تصویر کاربر ف.غ دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  جناب دکتر بنده بنا به تشخیص دکتر رادیولوژیست دچار تنگی UPJ مادرزادی می باشم که در سن 7 سالگی عمل باز انجام دادم ولی رفع نشد الان که 25 ساله هستم به دکتر مراجه می کنم و بر طبق عکس رنگی و سونوگرافی باز هم تشخیص دادند که باید عمل شود.سوال من این است که اگر عمل کنم به طور کامل و همیشگی مشکل من بر طرف می شود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   توصیه می کنم قبل از هر کاری اسکن dtpa با تزریق لازیکس انجام بدهید و اعلام نتیجه
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من چند روزه دردی را در ناحیه زیر شکم مشاهده می کنم نمی دونم در بیضه است یا مثانه درد شدید نیست در ضمن اصلا خون در ادرار مشاهده نکردم آیا ممکنه واریکوسل یا بیماری دیگری باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   ازمایش و سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  بنده مشکلات ادراری دارم که درد و فشار در مجرا ادرای دارم تمام ازمایشات لازم انجام دادم که همه منفی بوده و فقط کمی فشار خون بالا همراه با دفع پروتیین دیده شد که طبق نظر دکتر مشکل التهاب گلومرول ممکن است داشته باشم ایا فقط مهار کننده های ace همراه با ان بلوکر های انژیوتانسین بتابلوکر ها هم مصرف کنم یا خیر بابت مصافت دور به پزشک نمی توانم مراجعه کنم با تشکر راهنماییم کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   به دکتر نفرولوگ مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بنت سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشيد
  منشا نام بيماري فئوكروموسايتوما چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   غده فوق کلیه
 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۲۴ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  درود، من مرد، سی و یک ساله و چند ماه است متاهل شده ام. متاسفانه وقتی شب یا بعد از ظهر قبل از خوب دستشویی می روم تنها یکساعت یا نیم ساعت بعد از خواب مجددا بیدار می شوم و دستشویی می روم ولی بعدش راحت می خوابم، شاید سه چهار سالی هست اینطوریم، آیا مشکلی هست؟ قبلا یعنی یکسال پیش تمام ازمایشات کلیه و مثانه را دادم همه سالم بودند باکتری نبود و فقط مقداری ادرار در مثانه باقی می ماند در یک دوره دیگر از پیگیری و دکتر رفتن و ازمایش دادن چیزی باقی نماند چون ان روز بعدش شکمم کارکرد و خلاصه کامل تخلیه شد. هر وقت شکمم هم کار کند احساس می کنم زمان تا دفعه بعدی بیشتر می شود و کلا تعداد دفعات دستشویی از نرمال بیشتر است و تقریبا هر یکساعت یکبار می باشد، این روز ها که سرما امده گاهی احساس یک تیر یا درد خفیف در ته دلم نزدیک مجرا می کنم ولی با گرم شدن کمتر می شود. شرت هم زرد می شود. (همچنین راه های پیشگیری از پروستات چیست؟)
  با تشکر
  1. تصویر کاربر فرشید شنبه ۲۴ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   ادامه (فرشید)
   همجنین یک روز حساب کردم، 7 لیوان اب و چای در یک روز شد و 8 بار دستشویی شد. البته قبل از رفتن به خواب.
  2. تصویر کاربر فرشید شنبه ۲۴ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   ادامه (فرشید)
   فاصله دستشویی گرفتن دقیقا یک ساعت هست دقیق دقیق. ولی صبر می کردم سر دوساعت دستشویی می رفتم ولی دیگر خیلی شدید می شد بنابراین با فاصله دو ساعت یکبار در یک روز 8 نوبت دستشویی شد و حدود 7 لیوان آب و چای خودم.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک متعهد و بزرکوار
  اینجانب 45 سال دارم و از کودکی زیاد دستشویی میروم و شبها هم اکر مایعات زیاد خورده باشم زیادتر ولی بعصی شبها پشت سر هم دستشویی میرم که احساس میکنم از همان کودکی ادرارم کامل تخلیه نمیشود سوال که کردم کفتن مربوط به کوچکی مثتانه میباشد تا حالا هم هیچ ازمایشی در این خصوص ندادم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر باب سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام من چند روز است متوجه یک برامدگی به اندازه عدس زیر پوست الت خودم شدم ایا این غده ی چربی است ؟ایا نیاز به مراجعه به پزشک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر کرم یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  در صورت وجود سنگ کلیه بالای 13 ملیمتر در کلیه راست عمل جراحی چه عوراضی دارد بر روی خود کلیه و آیا فعالیت و آکتیو بودن کلیه کاهش خواهد یافت یا خیر ؟ لطفا در این مورد مرا رهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   اول عکسivpبگیرید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر