تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6/5 - (23 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام
  من برای سونگرافی کلیه ها چهار پزشک متفاوت رفتم، دو نفرشون گفتن هیدونفروز متوسط دارم البته اینم بگم که این دو نفر بیمارستان اموزشی بودن و نسبتا تازه کارن، برا همین پیش دو پزشک معتمد رفتم، این دو پزشک معتقدن کیست پاراپلویک با ابعاد 3* 5 سانتی متر در محل اتصال حالب به لگنچه در کلیه راست دارم. هیچ علایمی ندارم فقط بعضی وقتا پهلوی سمت راستم و پام حالت گرفتگی داره. این کیست نگران کننده است، درمان داره؟
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   سیتی با تزریق بگیر
 • تصویر کاربر شبنم دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام مدت ٣ ماه كه جدار تكرر إدرار شدم ميتونم صبر كنم تا به دستشويي برسم اما عذاب اوره اصلا سوزش ندارم و مقدار دفع ادرارم هر بار زياده داروي ضد عفونت مثانه مصرف كردم ولي نتيجه نداد
  ٣٠ سأله هستم و متأهل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   ازمایش و کشت ادرار
 • تصویر کاربر حقگو دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام
  آقایی 34 ساله هستم در تاریخ 20-9-93 بدلیل تنگی حالب و گیر کردن سنگ در لوله حالب سمت چپ اقدام به سنگ شکن لیزری کردم و دکترم لوله (سوند) جهت باز کردن حالب تا یه ماه تو بدنم قرار داد الان با گذشت حدود 10 روز الان دو سه روزه همراه با دفع ادرارم لخته های خون زیادی ازم در ابتدای ادرار خارج میشه و در طول روز احساس درد خفیف ممتدی در ناحیه سمت چپ شکم تا مثانه دارم و بیضه ام هم درد داره که نگرانم کرده . میشه راهنمایی بفرمایید دلیلش رو و اینگه آیا لازم هست به دکتر مراجعه کنم یا خیر تا زمان خارج کردن لوله بهشون مراجعه نکنم؟
  ممنون
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   به علت لوله است
 • تصویر کاربر رمضانی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 386 مشاهده پرسش
  سلام آقا ی دکتر، وقت شما به خیر.
  حدود دو هفته است که به علت داشتن سنگ شش میلی در حالب راستم مورد عمل تی یو ال قرار گرفتم. از پیگیری و نحوه درمان دکترم راضیم. برام دابل جی گذاشته ولی همش درد و خونریزی زیاد دارم و ایشان میگن باید تحمل کنی.لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون و سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر حسين پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با سلام آقاي دكتر من خدود 3 يا 4 سال هست گرفتار مشكل كاهش حجم مثانه هستم نوار مثانه گرفتم حجم مثانه من حدود 170 سي سي شده تكرر ادرار زياد دارم تست يوروديناميك هم دادم مشكلي نداشت تو آمايشات و سونوگرافي هم مشكلي نبود تنها مشكل همين كاهش خحم مثانه هست درمان دارويي رو خيلي وقت پيش شروع كردم هيچ تاثيري نذاشت از اكسي بوتينين بگيريذ تا vesicare و cefixim و داروهاي ديگه دكترا گفتن تنها راه تزريق ژل (بوتاكس ) هست يا اينكه چند هفته پشت سر هم بيهوشم كنن و مثانه رو با آب پر كنن تا بزرگتر بشه نظر شما چيه درمان بهتري هست چون شنيذم تزريق بوتاكس هم عوارض داره اگه ميشه راهنماييم كنيد خيلي درگيرم خيلي زندگي سخت شده برام مرسي از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   اخرین درمان بزرگ کردن با روده است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   ازمایش و کشت ادرر بدخید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   پیغام 2 اشتبا است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  پسرم 5سال دارد هنگام دفع ادرار ،مسیر خروج ادرار او کج می باشد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  الاسلام آقای دکتر بیمار msهستم که 41سال سن دارم
  اگر یک لیوان آب بخورم به اندازه یک لیوان ادرار دفع میکنم این موضوع باعث شده روزانه کمتراز یک لیوان آب بخورم
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   باید ارودینامیک یا نوار مثانه بگیرید02122642744
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید!
  من 19 سالمه و تازه ازدواج کردم امروز بعد از دیدار نامزدم وقتی رفتم دستشویی متوجه شدم همراه با منی خون هم خارج شده و بعداز ادرار لخته های خون دیدم و بعد از ادرار کمی خون خارج شد!
  آقای دکتر لطفا کمکم کنید می ترسم!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی ایام خوش برای شما، و با تشکر از سایت بسیار زیبا و مفیدتون
  من جوانی 29 ساله ام که هنوز ازدواج نکردم ، حدود 2 هفته پیش مشکل تکرر ادرار پیدا کردم به طوری که همش احساس ادرار داشتم اما مثانه خالی بود، احساس سوزش هنگام ادرا نداشتم و شب برای ادرار از خواب بیدار نشدم با مراجعه به پزشک عمومی گفتن که مشکل عصبی است و قرص پروپرانول و ایمی پرامین تجویز کردن و مشکل من تقریبا بر طرف شده اما می خواستم بدونم احتیاجی به سونوگرافی از پروستات هست یا نه؟ و احتیاج هست به متخصص مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی بنید
 • تصویر کاربر صالح پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام سال 86 با انجام آزمایش متوجه شدم در ادارم خون می باشد آزمایش سل کلیه و IVP وآزمایش سیتولوژی انجام دادم مشکلی نبود و الان دو هفته هست شدت خون در ادرام زیاد شده مشکل من چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   باید بررسی شوید مطلب سایت کمن در مورد خون در ادرار را بخوانید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر