تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده الان چندماهی درگیر عفونت مثانه هستم، سنگ دادم دوبار گفتن که فقط مثانه عفونت داره، کلیه و پرستات نرماله، تو این چند ماه انواع آتی بیوتیک هارو خوردم اما تاثیری ندارد،تا ینکه چندروزه احساس میکنم پهلو و پشتم هم احساس اذیت شدن داره، لطفا راهنمایی کنید خیلی دارم اذیت میشم، سوزش هم دارم هنگام ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید ازمایش وکشت ادرار دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Hamid جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر درد شدید شکم وکلیه ها دارم سونوگرافی انجام دادم سنگ به سایز 6mm و11mm در لگنچه همراه باانسدادupj مشاهده میشود. وتصوير سنگ هايي به سایز 8و18mm مجاور هم در کالیس تحتانی کلیه چپ دیده شد وهیدرونفروز خفیف تا متوسط درکلیه راست دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   عکس ای وی پی بگیر بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من الان دو سال هست ازدواج کردم .کارمند هستم مشکلی که دارم اینه که موقع خواب چه روز و چه شب زیاد دستشویی میرم شاید شش یا هفت بار در طول شب و روز و احساس ادرار میکنم و موقعی میرم دستشویی ادراری ندارم شاید یکی دو قطره . زیادی تو دستشویی میشینم به کوچکترین سر و صدای حساس شدم و باعث میشه دوباره به دستشویی برم . ممنونم میشم اگر راهنماییم کنید . مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر جان من شهرستان هستم.
   نمیتونید یه راهنمایی کنید واسم چه جوری این مشکل رو حل کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   علت با نوار مثانه مشخص میشود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Saleh چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.۲۰ سال دارم.چند وقتی میشه لکه سفید و بزرگی سمت راست الت خودنمایی میکنه.وقتی آب میریزم روش به شدت میسوزه و قرمز رنگ میشه.گاهی ترشحات نیز دارد.قبلنا بود اما خیلی کوچیک بود لکه اما الان بزرگ شده.خیلی میترسم.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر شیدا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر2ماه سوزش ادرار دارم دکتربرام نوشت کشت ادرارعفونت داشتم بهم سیپرو داد ولی خوب نشدم برام نوشت سونو ازحالب ومثانه وکلیه همه چی نرمال بود بعدازمدتی برام نوشت کشت عفونت نداشتم ولی خون تو ادرارم بود بهم دارو سیپرو داد گفت 3روز12ساعتی بخور یه پودر خوراکی ب اسم کرنکس دادگفت روز 2بار ازدیشب دارم مصرف میکنم ولی سوزش دارم اقای دکتر توروخدا بگید چ کارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   ازمایش وکشت ادرار بدهید
 • تصویر کاربر عارفه دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  بعلت ضایعه نخاعی میلومننگوسل مبتلا به مثانه نوروژنیک هستم و روزی 6 نوبت cic انجام میدم.
  همیشه در ادرارم باکتری E.coli هست به حجم 100 هزار
  و تا سال قبل از این مقدار بالا نرفته بود و همیشه در صورت وجود تب و علایم ادراری به داروهای خوراکی مثلا سفیکسیم و ... جواب میداد. ولی الان یکسال هست که در صورت وجود علایم ادراری، وقتی سفیکسیم، فکتیو، افلوکساسین, سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین میخورم، تاثیر این داروها موقتی شده و 2 هفته بعد از قطع آنها مجددا علایم ظاهر می شود.
  و حجم باکتری های E.coli هم بین 25 الی 12 میلیون متغیر است.
  در طی این چند سال، فقط سالی 3 الی 4 بار نیاز میشد که آنتی بیوتیک مصرف کنم ولی در طی این یکسال 9 بار آنتی بیوتیک مصرف کرده ام.
  ضمنا 7 ماه اخیر هم بعلت وجود دو تا سنگ مثانه به ابعاد 5.5 و 9 میلی و همچنین تنگی مجرا، تحت جراحی سیستوسکوپی دیلاتاسیون مجرا و tul سنگ مثانه قرار گرفته بودم.
  حتی نالیدیکسیک اسید بصورت طولانی مدت و یک ماه مصرف کردم ولی متاسفانه تاثیری نداشت.
  6 هفته اخیر هم بعلت وجود تب 40 درجه و علایم ادراری، 3 بسته پودر فسفومایسین (3 گرم) مصرف کردم و علایم بطور کامل برطرف شد. و حدود 6 هفته هست که محلول (سرم نرمال سالین + جنتامایسین 40 گرم) به اندازه 30 سی سی از طریق سوند به داخل مثانه تزریق می کنم ولی با این وجود الان چند روزه که علایم ادراری و درد کلیه چپ و به اندازه 0.5 درجه تب دارم.
  همچنین به علت کاهش شنوایی ناشی از تزریق زیاد جنتامایسین که قبلا داشتم نمیتونم هر آنتی بیوتیکی تزریق کنم و طبق نظر پزشک معالجم جنتامایسین، ونکومایسین، آمیکاسین برای شنوایی ام مضر است.
  در ضمن سابقه قبلی که از مصرف نیتروفورانتویین دارم، این دارو هم سبب تهوع و اسهال شدید میشه.
  لطفا بنده را در رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر همچنین ترشحات چرکی سفید از انتهای ادرار از طریق سوند خارج میشود. لطفا بنده را در رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درمانها درست بوده وکار جدید نیست که انجام دهید تحت نظر دکتر خودتان درمان را ادامه دهید

 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  حدودا یکسال پیش خدمتتون رسیدم و با انجام تست یوردینامیک گفتین مثانه ام کوچک شده و تنها راه را تحمل و زود به زود نرفتن دستشویی به مدت 6 ماه دونستین و گفتین طی این مدت بهبودی کامل دارم
  ولی الان یکسال میگذره و من مشکلم حل نشده..گاهی یک ساعت پس از ادرار و گاهی بیشتر از این زمان بهم فشار میاد و تحمل میکنم اما حس میکنم به کلیه ام هم فشار میاد
  راه حل شما چیه
  نمیتونم فعلا برای انجام مجدد تست اقدام کنم و مطبتون بیام
  راه درمان قطعی بگین اقای دکتر لطفا
  کلافه شدم
  با 21 سال سنم..این مشکل باعث شده زندگیم‌مختل شه
  اگه نیاز به جراحیه بگین
  در مورد جراحی پیوند به مثانه شنیدم..سوندگذاری رو اگه جراحی کنم خودم باید هربار هنگام دستشوییو دفع ادرار انجام دهم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   چرا جواب سوالم داده نشده
   لطفا فراموش نشه🙏
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام بهترین را را من عرضذ کر دم جراحی بر عارضه است

  3. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   یعنی فقط باید تحمل کنم این بیماری رو و راهی نداره برای بهبودی؟
   و اینکه ایا معافیت پزشکی شامل این بیماری میشود؟
  4. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   یعنی راه درمان دیگه برای بهبودی نیست؟
   و اینکه آیا معافیت پزشکی شامل این بیماری میشود؟
  5. تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   ثبت نمیشه سوالم‌چرا
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  بیماری 63 ساله با مشاهده توده در مثانه جهت بررسی و پیگیری های لازم درخواست ویزیت اورژانسی توسط پروفسور کرمی عزیز را دارد
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   02122642744 امروز ساعت 11 صبح تماس بگکیرید سریعا ببینم 09351142080

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   02122642744 امروز ساعت 11 صبح تماس بگکیرید سریعا ببینم 09351142080

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من سال گذشته عفونت ادرار گرفتم و حدود 20 روز آنتی بیوتیک مصرف کردم و بعد از آن هم عفونت چندانی نداشتم ولی زمانی که آب کم مصرف کنم سریع کمی یوزش می گیرم و فشار که با خوردن آب حل می شود
  جمعه گذشته دوباره عفونت ادرار گرفتم و از ساعت 10 صبح تا 1 دائم دو دقیقه یک بار دستشویی می رفتم اوایلش خون از ادرار میومد و حتا نمی تونستم کیلینیک برم برای مشکلم
  بعد از سه ساعت دکتر عمومی رفتم و به من سه تا آمپول جنتامیسین در سه روز و قرص سیپروفلوکساسین 500 برای ده روز روزی دو عدد دادن و قرص فنازومکس برای ضد سوزش
  الان که روز دهم مصرف آنتی بیوتیک هستم خیلی بهترم ولی اگر آب کم بخورم کمی سوزش دارم
  سؤال من اینست که آیا می توانم روزه بگیرم و جز عفونت فعال حساب می آید
  با وجودی که هنوز کمی سوزش دارم روزه سلاح است بگیرم یا نه ؟و نیاز به مراجعه نزد شما متخصص می باشد یا نه؟ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   اگر عدم مصرف اب باعث عود فعال عفونت شود نمیتوانید روزه بگیرید
 • تصویر کاربر علي شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من هر سال در يكي از روز هاي ماه ارديبهشت هنگام ادرار كردن ناگهان درد شديدي همراه با سوزش در آلت خود و گاهي همراه با عرق سرد از پيشاني و افت فشار مواجه مي شوم.
  خوب مي شود ولي مجدداً در ارديبهشت سال بعد همين روند تكرار مي شود.
  علت چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر