تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا upjo

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
در گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد.

تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در 10 الی 15درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.
در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

 •  آیا کلیه مبتلا کار می کند؟
 •  چند درصد آسیب دیده است؟
 •  شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟
 •  آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم.

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند.

همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تخریب کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ی بچه 2 ماه دارم که سمت چپ بالای الت تناسلی برامدگی داره خیلی شبا موقع خواب بی قراری و ناله میکنه میخواستم بدونم چیه ؟ اطرافیان بهم میگن باد فتق
  میخواستم بدونم اگه باد فتق میشه بچه رو ختنه کرد ؟
  تو چند سالگی میتونین برا باد فتقش اقدام کنیم به عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   اقای دکتر تو این موقعیت امکان سونوگرافی نیس هر وقت انجام دادم چشم میفرستم .فقط اقای دکتر این توده باعث درد هم در کودکم میشه چون شبا خیلی بی قراریو ناله میکنه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   منتظرم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  جوانی 32 هستم و چند سالی است که بعد از دستشویی چند قطره ای ادار از من خارج میشه..البته من قبلش عمل استبرا که در اسلام اومده رو انجام میدم ولی باز هم از من چند قطره خارج میشه مخصوصا وقتی استرسم بیشتر باشه..می خوام ببینم مشکل خاصی هست و آیا این آب همون ادرار هست.چون توی احکام گفتن پاکه
  1. تصویر کاربر م جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   با سلام متاسفانه جواب سوال من در سوال های مشابه بود...ممنون می شوم وجه رو عودت نمایید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   شماره کارت بفرستید به ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من تنگی حالب داشتم
  با لاپروسکوپی در بیمارستان لبافی نژاد زیر نظر دکتر عباس بصیری عمل شدم
  الان میخوام بدونم مکمل هایی که برای مصرف هست میتونم مصرف کنم یا خیر؟
  مکمل هایی مثل ال – کارنیتین یا cla
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   بله منعی ندارد
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سیستوسکوپی انجام دادم و بیوپسی و جواب ازمایش که اومد نتیجش این بودکه ضایعه جلوی گردن مثانه که برای بیوپسی برداشته شد اسکواموس پاپیلوما خوش خیم هستش..این یعنی زگیل تناسلی؟من هیچ زگیلی به ظاهر ندارم ..شوهرمم در ظاهر هیچ زگیلی نداره.. ازمایش پاپ اسمیر هم تازه انجام دادم مشکلی نبود..علت انجام دادن سیستوسکوپی هم این بود که بعد از ادرار کردن درد داشتم سونوگرافی هم انجام دادم سنگ نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   شما مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام دکتر این برای چهار مین بار است که از شما مشاوره میگیرم اگه یادتون باشه مشکل من فقط موقع خواب روزانه عصرانه و شبانه هستش به این صورت که وقتی که با مثانه خالی میخوابم یکی دو ساعت بعدش ازدرد مثانه بیدار شده و باید برای دفع ادار به دستشویی برم اگر بعد از خالی کردن مثانه بخواهم به خواب خود ادامه دهم باز هم بعد از یک ساعت از درد مثانه از خواب بیدار شده مجبورم برای دفع ادرار باز هم به دستشویی برم البته این بار حجم ادرار خیلی کم است همینطور اگه ادامه بدم این چرخه ادامه خواهد داشت تا انجایی که فقط سه چهار قطره خارج خواهد شد (در طول شب چهار بار و خواب عصرانه سه بار ) نا گفته نماند در طول روز اگه خواب روزانه و عصرانه نداشته باشم دستشویی نخواهم رفت مثل تمام افراد عادی . به دکتر متخصص ارولوژی مراجعه کردم برام قرص سفلکسیم 500 فینوپروست 5 یوریناسین 5 ترازوسین 2 تجویز کردند الان نزدیک به یک ماه استفاده میکنم ولی هیچ باز هم میگم هیچ تاثیری در روند بهبودی بنده نداشتند واقعا دیگر خسته شدم اکثر ارولوژیستها میگن مشکلی نداری فقط داری تلقین میکنی متخصص دیگری هم قرص تولترودین تجویز کردند که تازه شروع کردم لطفا هر چه سریعتر جواب بنده را ارسال کرده و خواهشا در سایت قرار ندهید فقط به خودم ارسال کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   اگر نوار مثانه بگیری وسالم باشد پس روحی وروانی است02122642744
 • تصویر کاربر هاشمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام نظر شما رو در مورد جواب سونو میخواستم
  درد کم در کشاله ران و بین مقعد و بیضه ها دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   فقط هر ۲ساعت اب بخورید کافی است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 6ماه پیش سوزش ادرار همرا با دوشاخ ادرار گرفتم آزمایش (تست ادرار و کشت )ادرار دادم گفت عفونت نداری فقط پروتئين دفع میکنی پیش دکتر متخصص رفتم با انگشت پروستات معاینه کرد گفت پروستات نداری انتی بیوتیک داد خوردم بهتر شدم وای خوبه خوب نشدم رفتم فوق تخصص پیش دکتر اومید پویا سوناگرافی گرفت اونم گفت پروستات نداری الان فقط اول ادرارم بعضی مواقع دوشاخ میشود سوزش داشتم وای الان ندارم خیلی بهتر شدم فقط فقط اول ادرار دوشاخ میشود تکرر ادرار یا شب بیداری برای ادرار ندارم سنم تاز رفتم تو 30سال متاهلم هستم آیا من سالم هستم چیزیم نیست نگرانم ؟ممنون ازتون آقای دکتر من استرسیم میترسم که از پروستات باشه ولی آزمایش منقعدی و سوناگرافی دادم گفت نداری نظر شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   از نظر من شما کاملا سالمید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، من ۴۴ سالم و دو هفته است تشخیص التهاب پروستات دادید ، همسر بنده یک هفته است اکرمی احساس سوزش ادرار و فشار مثانه داره ، آیا مشکلی باکتری مشترک داریم ؟ چه آزمایش دقیقا باید انجام بده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   2هفته انتی بیوتیک بخورید کافی است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  بعد از یک تخلیه ادرار با وضعیت نامناسب لباسم که با سوزش همراه شد ادرار را قطع کردم و دوباره ادامه دادم. صبح روز بعد که برای ادرار رفتم انتهای ادرارم سوزش داشت و چند قطره خون آمد. تا شب بقیه ادرارهام مشکلی نداشت. اما صبح روز بعد دوباره انتهای اولین ادرارم چند قطره خون بود. به دکتر مراجعه کردم. اورژانسی آزمایش و سونوگرافی دادم. همه چی نرماله و هیچ مشکلی از لحاظ سرطان و پروستات... وجود ندارد. دکتر فنازومکس و سیپروفلوکسسین تزویج کرده و میخورم. الان کمی حساسیت به لمس در سر آلت دارم و سوزش هم کم شده و با تغییر رنگ ادرارم متوجه خون نشدم و خودم هم نگاه کردم آخرین قطره ها هم خون نبود.
  سوالم اینه که همین درمان و ادامه بدم ؟؟؟ چون دکتر گفتند داروهاتو تموم کم اگه مشکل هنوز باشه باید سی تی بدی. نظر شما چیه آقای دکتر.
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   اب زیاد بخورید واهمیت ندهید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  پدرم 72 سالشه.

  سال 97 به علت توده های بسیار زیاد در مثانه که منجر به انسداد ادرار (فقط یک هفتم ادرار دفع میشد) و انسداد مدفوع هم شده بود، مورد عمل جراحی لیزری قرار گرفت و پروستات هم با لیزر تراشیده شد.
  پزشک معالج فرمودند چون بیش از 14 سانتی متر توده های در هم پیچیده در مثانه هست باید مثانه خارج و مثانه مصنوعی ایجاد شود.
  پدر موافقت نکرد و از طریق متخصص دیگری سه بار مورد عمل جراحی لیزری قرار گرفته و سپس هفت هفته شیمی درمانی لیزری(پنج روز در هفته ) و دارویی (هفته ایی یکبار) قرار گرفت و مثانه، به نظر متخصص مربوطه ارولوژی به حالت طبیعی برگشت.

  اکنون مشکلات به شرح ذیل است:
  1-یبوست و نفخ شدید.
  2-عدم کنترل کامل ادرار و تکرر ادرار.
  3-با خوردن گوشت قرمز، ادرار قرمز رنگ میشود (خون). و باعث نگرانی و استرس زیاد پدر شده است.
  متخصص ارولوژی هیچ دارویی تجویز نکرده است.
  دستور جنابعالی چیست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   باید نتیجه پاتولوژی را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   تصاویر ام ار ای و پاتولوژی ها
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر