UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد.

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UDT

همانطور که در مقاله گذشته ذکر شد که لوله حالب به منزله محل تنفس کلیه ها می باشد که اگر جلو آنها انسداد پیدا کند باعث خفه شدن و از کار افتادن کلیه ها می گردد. تقسیم بندی های مختلفی برای علل انسداد و یا تنگ شدن لوله حالب ذکر شده است که می توان در حالت کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی آن اشاره کرد.

شایعترین انسداد حالب با منشاء مادرزادی UPJO یا تنگی محل اتصال حالب به کلیه ها می باشد که به علت عبور رگ غیرطبیعی از گلوگاه کلیه و اثر فشاری آن لوله حالب انسداد پیدا کرده و یا تنگ می شود و یا اینکه به علت مادرزادی آن قسمت از داخل تنگ است. این تنگی قبل از تولد و در رحم زن حامله قابل تشخیص می باشد که در سونوگرافی شکمی از زن حامله کلیه ها کاملاً گشاد می باشند.

indep

تنگی لوله حالب به لگنچه کلیه یا UPJO اغلب یک طرفه و در پسر بچه ها شایعتر از دخترها می باشد. در درصد می تواند دوطرفه باشد. انسداد موجود باعث می شود که کلیه ها نتوانند ترشحات ادراری را به مثانه تخلیه کنند و لذا برگشت ادراری باعث آسیب به کلیه و از بین رفتن و خفه شدن کلیه ها می گردد که شدت آسیب بستگی به شدت انسداد دارد. هر چه تنگی بیشتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر خواهد شد.

علامت و نشانه های تنگی حالب به لگنچه کدامند؟

تنگی محل حالب به لگنچه در بسیاری از مواقع کاملاً بی علامت می باشد و به صورت اتفاقی در سونوگرافی و بررسی های عکس برداری مشخص می شود. درد خفیف و متناوب پهلوها مخصوصاً بعد از مصرف مایعات یکی دیگر از نشانه های تنگی حالب به لگنچه یا UPJO می باشد. در بعضی از مواقع عفونت اضافه شده به کلیه و تب و لرز می تواند نشانه دیگر باشد. در موارد شدید و بی علامت، زمانی تشخیص داده می شود که کلیه از کار افتاده است.

روش تشخیص محل انسداد حالب به لگنچه

امروزه ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری های کلیه انجام سونوگرافی است. همچنانکه ذکر کردم حتی در دوران حاملگی و شکم بیمار این بیماری با سونوگرافی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی به هر علتی که مسیر حالب تنگ باشد کلیه ها متورم یا هیدرونفروز پیدا می کنند که هر چه هیدرونفروز شدیدتر باشد نشان دهنده شدت و درجه ی بالای انسداد می باشد.

آیا درمان تنگی محل اتصال حالب به کلیه اورژانسی است؟

در مقدمه عرض کردم هر گونه انسداد حالب به منزله فشار به گلوگاه کلیه جهت خفه کردن کلیه ها می باشد و لذا این انسدادها باید سریعاً از جلو کلیه ها برداشته شوند. اورژانسی و غیراورژانسی بودن درمان بستگی به شدت انسداد و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و شدت خفه گی کلیه ها می باشد. اگر درجه و شدت انسداد بالا باشد، شدت آسیب و از کارافتادگی کلیه ها سریعتر اتفاق خواهد افتاد و لذا باید سریعاً درمان گردد. در موارد خفیف که شدت انسداد کمتر می باشد و کلیه در فشار نمی باشد می توان با درمان نگهدارنده و پیگیری بیمار را تحت نظر گرفت.

قطعی ترین و دقیق ترین معیار برای عمل جراحی و یا تحت نظر گرفتن بیمار انجام عکس برداری IVP و یا DTPA یا مطالعه هسته ای کلیه ها می باشد.

در دو روش فوق ماده ی رنگی به داخل رگ ها تزریق می شود و پس از ظاهر شدن آنها در کلیه ها و با عکس برداری تأخیر شدت انسداد و در نتیجه مقدار تخلیه موارد رنگی از کلیه ها به حالب با عکس برداری پیگیری می شود که با انجام مطالعه فوق ما به این سوالها جواب می دهیم:

1- آیا کلیه مبتلا کار می کند؟

2- چند درصد آسیب دیده است؟

3- شدت تنگی حالب به لگنچه چقدر است؟

4- آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه ؟

روش های درمان تنگی حالب به کلیه یا UPJO

روش های درمانی تنگی حالب به کلیه عبارتند از:

1- درمان جراحی

درمان جراحی و قطع کردن قسمت تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه که این نوع درمان به صورت عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی و تحت عنوان پیلوپلاستی انجام می شود و درمان طلائی تنگی حالب به کلیه ها می باشد و درصد موفقیت آن حدود 90-95 درصد می باشد. در این روش که در شکل زیر می بینید محل تنگی قطع شده و قسمت گشاد حالب را به لگنچه کلیه پیوند می زنیم. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و در عمل باز با برش یک وجبی در پهلوها عمل پیوند حالب به کلیه یا پیلوپلاستی انجام می شود. در عمل پیلوپلاستی لاپاراسکوپی به جای برش یک وجبی در پهلوها با عبور تروکار یا لوله های لاپاراسکوپی به شکم بیمار به جای برش 10-25 سانتی عمل به روش بسته انجام می گردد .ه این عمل باید توسط کسانی که دوره فوق تخصص لاپاراسکوپی دارند انجام گردد.

images,lm,;l

2- روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب به لگنچه یا UPJO

 دو روش آندوسکوپی درمان تنگی حالب عبارتند از گشاد کردن محل تنگی با بالون که خیلی مؤثر نمی باشد و امروزه به صورت روتین جزء درمان ها نیست. دومین روش، اندوپیلوتومی یا برش محل تنگی با استفاده از دوربین آندوسکوپی که از کلیه ها و یا حالب به محل تنگی وارد می شود و برش محل تنگی با چاقوی آندوسکوپی است که در موارد خفیف تنگی حالب کمک کننده می باشند. همچنانکه ذکر کردم درمان طلائی با درصد موفقیت بالا در حال حاضر عمل جراحی و برداشتن قسمت تنگی می باشد.

AVv

و اما توصیه های اینجانب

1- خانم های حامله باید با انجام سونوگرافی جنین جهت تشخیص و سلامت جنین و کلیه های آن تحت بررسی قرار بگیرند.

2- امروزه بهترین روش تشخیص ابتدائی و به موقع بیماری های کلیه از جمله تنگی، انجام سونوگرافی است. حداقل سالی یکبار با انجام سونوگرافی از سلامتی کلیه هایتان آگاه شوید.

3- در صورت تشخیص اولیه تنگی لوله حالب به کلیه ها باید بررسی کامل از نظر شدت تنگی و درصد آسیب به کلیه ها باید بررسی شود.

4- اگر تنگی شدید باشد و باعث تحریک کلیه ها شود باید بلافاصله اقدام به درمان آن کرد.

5- بهترین روش درمان تنگی شدید عمل جراحی و برداشتن قطعه تنگی و پیوند مجدد حالب به کلیه ها توسط عمل جراحی باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.

در صورت داشتن تنگی حالب ، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده با همسرم دو روز پیش رابطه داشتم و در اولین بار برای تنوع تصمیم گرفتیم از کاندوم استفاده نکنیم و فقط در حدود 40 ثانیه دخول بدون کاندوم داشتیم و بعدش هم از کاندوم استفاده کردیم و تا انزال هم حدود 15 دقیقه فاصله داشتیم.
  می خواستم بدونم در این شرایط که فقط کمی پیشاب از بنده خارج شده، آیا باز هم امکان بارداری وجود دارد؟
  همسرم هم روز جمعه پریودش تموم شده بود و امکان تخمک گذاریش پایین بوده.

  با تشکر از شما و زمانی که برای پاسخ به پرسش ها صرف می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   اصلا امكانش نيست
 • تصویر کاربر مينو جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،يه چندوقتي مثانه ام درد داشت، و همش ادرار داشتم ، البته ادرارم خون داشت خيلي زياد فقط يه بار ، دكتر گفتش ورم مثانه داري ، قرص انتي بيوتيك به من دادن ، به نام سيپروفكت،اونو دوبسته خوردم ، نميدونم الان بايد چيكار كنم، اينو هم بگم قبل اين اتفاقا سونوگرافي شكم و لگن دادم براي چك ، گفتن كه طبيعيه همه چي ، الان بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير اگر سونو طبيعي است بايد سيستويكوپي كنيد غيلم من وا ببينيد در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام .من پسری 3 ساله دارم که در نوزادی تشخیص ورم کلیه به دلیل انسداد در مجرای حالب داده شده بود که با انجام عمل جراحی در شش ماهگی الان کاملا برطرف شده است و بهبود یافته است و دیگر برگشت ادرار به کلیه مشاهده نمی شود ولی در سونو گرافی و عکس رنگی و نوار مثانه ای که برای بررسی وضعیتش درخواست میشده است مشاهده می شود مقداری ادرار درمثانه اش باقی می ماند و نوار مثانه نیز مقداری فشار مثانه را گزارش می دهد .الان به مدت 9 ماه است که سعی درگرفتن پوشکش را دارم ولی بیشتر اوقات در روزها قبل از گفتن ادرارش به مقدار کمی شورتش را خیس می کند ولی در شب ها هیچ مشکلی ندارد و کاملا خشک است . آقای دکتر به نظر شما آیا نیاز به مصرف دارو است ؟ آیا نیاز است که سوندگزاری شود؟ لطفا راهنمایم کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد نوار مثانه را ببينم تا نظر دهم
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  پنج روز از عمل میگذرد و گاهی کمی ادرار از اطراف سند با سوزش خارج میشود.البته در روز و زمانی که نشسته ام معمولا. ایا طبیعی ست یا خیر? با سپاس مجدد از زحماتتان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکترعزیز
  مایه رفیق داریم که براثرفشارزیاد آوردن به آلت خود چندوقته سوراخ آلتش حدوده یک سانت ازسوراخ روبه بالا پاره شده الان روزبه روز داره پارگیش بیشترمیشه گفتم بینم درمانش چجوریه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر توران پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خانمی هستم 68 ساله از تکرر ادرار رنج میبرم داروهایی که خوردم omnic 0.4 , detrusitol 4mg , vesicare , فوروزماید 40 و نتیجه ای نگرفتم الان بهم گفتند هفته ای یک آمپول است یا سرم نمیدانم به نام cystistat داخل مثانه تزریق کنم به مدت 6 هفته میخواستم بدانم آیا نتیجه ای دارد یا نه و عوارض آن چیست از راهنمایی شما صمیمانه سپاسگزارم
  ضمنا در سونوگرافی مثانه بعد ازتخلیه ادرار از 350 سی سی 185 سی سی باقی مانده بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   اول بايد نوار مثانه ميگرفتيد من اعتقادي به داروي ذكر شده ندارم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۰ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 367 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر... حدود دو روز پیش با دوچرخه به زمین خوردم...و چون سرعت داشتم زمین خوردنم به گونه ای بود ک ضربه ای به آلت تناسلی و همچنین بیضه ها وارد شد...درد دارم مخصوصا آلتم بزرگ میشه... باید چی کار کنم...؟ کسی هم خبر نداره...یعنی روم نشد به خونوادم بگم...الان چی کار کنم به جز رفتن به دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   از الت سونو گرافي كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر در جواب سونوگرافی کلیه و مجاری بنده به ضخامت جداره مثانه اشاره شده است لطفا بفرمایید این مسئله چقدر اهمیت دارد و بنده باید برای بهبود چه کار کنم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  متاسفانه بنده را در نوزادی به روش سنتی ختنه کرده اند و این کار بدرستی انجام نشده است و بنده را آزار می دهد
  خواستم بدانم امکان ختنه مجدد وجود دارد
  لازم به ذکر است بنده 32 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بايد ببينم
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام بنده از اردبیل مزاحم میشم چند وقت پیش به خاطر ازدیاد جوش در کمرم به دکتر مراجعه کردم و به اصرار خودم یه سونوگرافی برای تشخیص وجود سنگ از مثانه از پزشک خواستم نتیجه سونوگرافی همینی هست که خدمتتون فرستادم دکتر زکوی متخصص سونوگرافی فرمودند یه چیز رسوب مانند تو کف مثانه وجود داره که متحرک هم هست فعلا نتونستم به پزشکم مراجعه کنم خواستم نظر حضرتعالی رو راجع به این آزمایش بدونم لطفاً بنده رو از نگرانی دربیاوریم با راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام ديدم١-ازمايش خون خوب است٢-ازمايش ادرار عفونت وخون در ادرار داريد بايد درمان شود٣-سونوگرافي را بعد ازتعطيلات تكرار كنيد شايد غلط باشد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر