انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر R&f جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر کرمی من بیماری هستم که بی میلی جنسی دارم قبلا پیش دو پزشک دیگه رفتم آزمایش دادم دارو مصرف کردم ولی متاسفانه جوابی نگرفتم سن بنده ۴۲ سال است لطفا بنده رو کمک بفرمایید که هر چه زودتر صاحب فرزند بشیم با تشکر,(قرص سرترالین ۵۰ قرص داکسوپیل ۶۰ آمپول Karma-HCG5000 واحد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   از عوارض سرترالین بی میلی جنسی است. داروهای خود را تحت نظر روانپزشک تغییر دهید
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماهه که لکه سفیدی روی قسمت پایین الت تناسلیم تشکیل شده و بعضی وقتا قرمز میشه و درد و خارش نداره ولی هنوز خوب نشده میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله حتما
  3. تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دیدم مشکلی نیست نگران نباشید
  5. تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دکتر چیکار کنم خوب بشه؟ بعضی وقتا خشک میشه ظاهر خوبی نداره . از بین میره؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   کاریش نمیشه نکرد ، دستکاری نکنین اهمیتی ندارد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  واقعیتش من روم نمیشه بابت این مورد بیام مطب
  راستش روی آلتم چندتا دونه جوش ریز تقریبا قرمز رنگ ظاهر شده و ناحیه ای از آلتم که این جوش ها به وجود اومده نسبتا متراکم و سفت شده، که بعد چند روز به صورت زخم میشه و از بین میره تقریبا سه ماه پیش این اتفاق افتاد و اثراتش از بین رفت
  و باز هم الان به وجود اومده باید چیکار کنم؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید تا درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر واستون داخل ربات تلگرام هم عکس فرستادم
   اینجا هر کار میکنم‌ میگه حجم عکس بالای 8 مگابایته در صورتی که 3 مگابایته
  3. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر باز میشه این عکس؟
  4. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر پیام من میاد؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دیدم. در حیطه ی بیماری های پوستی هست ، با متخصص پوست مشورت شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  ببخشید که من اینقدر بی پروا صحبت میکنم
  من 24سالمه و بمدت چند سال خود ارضایی انجام میدادم
  شرمندم که اینو میگم ببخشید
  ولی چندین بار اشیایی رو داخل مقعدم کردم که باعث شده سوراخ مقعد گشاد بشه و حالا بعد چندین سال سوراخ مقعدم درد میکنه و بعضی وقتا دل پیچه شدید میگیرم یا حتی سوراخ مقعدم تیر میکشه
  میخواستم منو راهنمایی کنین
  میخوام برم پیش دکتر ارولوژیست ولی روم نمیشه
  بازم معذرت میخوام بخاطر بی ادبیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   در مقعد در حیطه ی ارولوژی نیست ، به دکتر جراح عمومی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دوتا آزمایش تستسترون گرفتم یکی مال سال پیشه که یک و هشت بود بعد از اون دکتر دوتا هم آمپول تسترون بهم زد ولی زیاد تاثیری نداشت اون یکی مال امروزه... آقای دکتر بقیه آزمایش‌ها فردا آماده میشه ولی هورمون ها نوشته بودین گفتن که باید دقیق مشخص کنید کدوم هورمون ها ولی قند و چربی و تیروئید و آزمایش دوباره تستسترون رو گرفتم، این تسترون رو که عکسشو فرستادم ظهر گرفتم ولی این جدیده هشت صبحه.. آقای دکتر سونوگرافی رنگی هم اگر لازمه تا بگیرم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر اختلال نعوظ دارید هورمون های fsh , Lh و پرولاکتین هم چک شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام و عرض تشکر بابت پاسخگویی حضرتعالی،
  بنده سی سال سن دارم، از ۱۵ سالگی خودارضایی میکردم و خیلی هم زودانزال بودم. و الان هشت ماهه حتی یکبار هم انجامش ندادم.
  الان هم آلتم کبوده، و هم بیضه هام کمی بیش از حد آویزان. تو این هشت ماه هم تغییری نکرده.
  میخوام ازدواج کنم ولی به این شکل اصلا نمیتونم.
  بنظرتون راهی برای بهبود این وضعیت وجود داره؟
  خواهش میکنم اگر راهی هست بفرمایید. من حاضرم هرچقدر لازم باشه هزینه کنم، تا برطرف بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   این ها مشکلی برای ازدواج نیستند
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   درسته آقای دکتر، ولی روی روحیه و اعتماد بنفس خودم خیلی موثره.
   آیا راهی هست که حداقل رنگش بهبود پیدا کنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   این زمینه در حیطه ی کاری ارولوژی نیست با متخصص پوست مشورت شود
  4. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   درمورد افتادگی بیضه، امکان داره قسمتی از پوستش بریده بشه و آیا این کار عارضه‌ای ندارد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   توصیه نمیشه ، ولی امکان انجامش هست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر خورشيد چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من امروز متوجه اين لكه روي بيضه همسرم شدم خودش ميگه خاله و بوده ريرش هم محل رويش مو هستش به نظرتون اين زگيله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   به زگیل شباهت ندارد
 • تصویر کاربر bit چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام من یه پسر 25 ساله هستم از کودکی خود ارضای میکردم هر روز روزی سه الا چهار بار که خیلی وقتا اصلا هیچی مایع منی ازم خارج نمیشد , نا توانی جنسی شدید دارم هیج نعوظی وقتی با جنس مخالف هستم ندارم حتا خود ارضای میکنم کمتر از 10 سانی ارضا میشم زودارزای شدید دارم اکه یکی دو هفته خود ارضای نکرده باشم با اولین لمس ارضا میشم در حالی که هیچ نعوظی ندارم و مایع منی من خیلی کم است چند قطره اونم به آرامی ازم خارج میشه هیچ پرشی ندارد, بعضی وقتا اصلا هیچ مایع منی موقع ارضا شدن ازم خارج نمیشه , ولی از خواب بیدارم میشم یا دمر میخوابم نعوظ کامل و بعضی وقتا ناقص دارم که خیلی زود از بین میره , بعضی وقتا درد بیضه دارم , خیلی سعی کردم ترک کنم ولی نتونستم , الان درآمد و کار خیلی خوبی دارم , از این وضعیت خیلی خستم افسردگی شدید دارم , ایا راه برای خوب شدن من هست من میتونم ازدواج کنم بچه دار بیشم تو رابطه زناشوی به مشکل نمیخورم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ابتدا بررسی ازمایشگاهی کامل و هورمونی انجام شود
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من حدود ۳ هفته هست آلت تناسلی من در زمان نعوظ بسیار ضعیف هست و زیاد نمیتونم این حالت نگهش دارم و زیاد سفت نمیشه و شل هست ولی ارضا میشم آیا باید داروی خاصی استفاه کنم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   احتمالا به دلیل استرس های روحی یا جسمی است. اگر ادامه دار شد ابتدا ازمایشات کامل داده شود
  2. تصویر کاربر امید شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ایا قرص ویاگرا برای افزایش و بهبود نعوظ خوب هست و میتوان برای طولانی و سفتی نعوظ استفاده کرد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   تادالافیل ۱۰ میلیگرم نیم ساعت قبل رابطه برای دوره ی کوتاه مدت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید از وقتی یادمه پایین واژن من این مورد بود و من مجردم و نه درد داشته نه سوزش و حالت پوستی داره و سفت و زبر نیست خواستم بدونم این چیه ؟ زگیله یا ... ؟
  1. تصویر کاربر الی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اینم عکس
  2. تصویر کاربر الی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر جواب نمیدید ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   پاپ اسمیر و تست hpv typing از نمونه انجام شود
  4. تصویر کاربر الی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   من دخترم اقای دکتر پاپ اسمیر که نمیتونم بدم
   پس یعنی این زگیله که میگید نوع اچ پی وی مشخص شه ؟؟
   چون حالت پوستی داره سطح برامدگی نداره و حتی زبر نیست زمانی که این پوست جمع میشه به این حالت میرسه
   هر پزشکی هم مراجعه کردم نظرات متفاوت بود از لحاظ روحی واقعا دارم آسیب میبینم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   مشکوک است ، برای اطمینان میتوان از ان نمونه برداشت و جهت hpv بررسی کرد. اگر رابطه و تماس جنسی نداشتین احتمال اینکه زگیل باشه کمتر است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر