۱۱علت شایع کاهش میل جنسی مردان

امروزه مردان جوانی مراجعه می کنند که از کاهش ناگهانی میل جنسی شاکی هستند و این موضوع باعث نگرانی آنها می شود. در پایان این مقاله به بیماری اختلال نعوظ به عنوان یکی از مهمترین دلایل بی میلی پرداخته می شود.

انواع کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع می باشد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

# نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد. این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

# نوع ثانویه میل جنسی

در این نوع یک فرد میان سال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی

علل مختلفی در کاهش میل جنسی دخیل هستند که یکی از مهمترین های آن بیماری های جسمی از جمله اختلال نعوظ است که به این مورد در پایان به طور مفصل پرداخته می شود. به ترتیب این دلایل عبارتند از:

1- تشویش ذهنی

نیروی ذهنی موتور محرک مسایل جنسی می باشد. هر گونه مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی از قبیل افسردگی، استرس و اضطراب که باعث تشویش ذهن میشوند شدیداً میل جنسی را کاهش می دهد.

2- داروها

بیمارانی که مبتلا به فشار خون و افسردگی هستند و از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند اغلب دچار اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی می شوند.

3- بیماری های جسمی

ابتلا به بیماری های بدخیم دیابت، فشارخون، بیماری ام اس بیماری های تصلب شرائین و درگیری عروق از عواملی هستند که هم قدرت نعوظ و هم میل جنسی را کاهش می دهد.

4- عدم هماهنگی زوجین

امروزه مردان زیادی را می بینیم که مبتلا به انزال زودرس هستند که این قضیه باعث ناراحتی همسرشان می شود و این افراد به علت از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده به صورت روحی و روانی دچار کاهش میل جنسی می شوند.

5- اتفاقات ناخوشایند و حاد زندگی

افرادی که به صورت ناگهانی در معرض اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده زندگی از قبیل طلاق، از دست دادن عزیزان، ورشکستگی مادی و غیره می شوند مبتلا به کاهش میل جنسی ناگهانی می شوند.

6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به باور غلط بعضی از مردان جهت درمان انزال زودرس از تریاک و غیره استفاده می کنند که این وابستگی در نهایت باعث تحلیل رفتن میل جنسی مردان می گردد.

7- مصرف الکل

در دراز مدت باعث اختلال در نعوظ و افت میل جنسی می شود.

8- افت میل جنسی بعد از زایمان

خانم ها بعد از زایمان به علت تغییر در ترشحات هورمونی و شیردهی به درجاتی دچار افت میل جنسی خواهند شد که بسته به افراد درجه آن فرق می کند.

9-کمبود ثانویه در هورمون های جنسی و یا یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی در زوجین

هر فرد جوانی که از کاهش میل جنسی، اخیراً مراجعه می کند ما بیمار را از نظر سلامت هورمون های جنسی بررسی می کنیم که عبارتند از:

10- بررسی هورمون های جنسی

 • اندازه تستوسترون خون

تستوسترون قوی ترین هورمون مردانه است که در توان جنسی و میل جنسی مردان جوان مؤثر می باشد. هر گونه کاهش در تستوسترون خون باعث افت میل جنسی خواهد شد.

 •  بالارفتن پرولاکتین خون

بالارفتن پرولاکتین خون به علت ترشح بیش از حد آن از مغز به علت تومور می تواند خود را با کاهش میل جنسی و بزرگی پستان های مرد جوان و میانسال نشان دهد. که باید درمان شود.

 • گرایش همجنس گرایانه

به عنوان اختلال جنسی یا منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی به جنس مخالف می گردد. که باید توسط روانکاو بررسی شود

10- سرکوب کننده های میل جنسی با منشاء طرف مقابل

به عنوان مثال بوی نامطبوع، عدم ظاهر فیزیکی آراسته، ساختار فیزیکی از قبیل چاقی بیش از حد و یا لاغری مفرط و … که باعث سرکوب اشتیاق جنسی طرف مقابل می شود.

11- اختلاف و تنش جدی با شریک جنسی

با منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی خواهد شد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

اختلالات نعوظ یکی از بیماری های آزاردهنده ی مردان

شایع ترین علت های اختلال نعوظ بیماری هایی هستند که عروق خونی و جریان خون آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل سخت شدن شریان ها (آترو اسکلروزیس یا تصلب شرایین)، چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا می شوند. سخت شدن شریان ها با دیابت در ارتباط است. بنابراین، اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشد.

چگونه پزشکان علت اختلال نعوظ را تشخیص می دهند؟

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

اختلال نعوظ چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال نعوظ به علت و شدت وضعیت فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر شوند:

دارو های خوراکی

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند.

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود.

در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر مبتلا به کاهش میل جنسی هستیم چه کار باید کرد؟ درمان براساس علت ایجاد کنننده می باشد.

و اما توصیه های کلی اینجانب:

1- درمان بیماری های زمینه ای: اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی

2- حرکت به طرف ارامش ذهن و اعصاب نیروی ذهنی قدرتمندترین قمست نیروی جنسی است پس حرکت به طرف آرامش ذهن، کاهش و کنترل استرس و کاهش تنش و درگیری، کاهش عصبانیت، حرکت به طرف نشاط روحی، خواب متناسب، غذای خوب، ورزش و نرمش مداوم جزء موارد ضروری هستند که جهت حفظ میل جنسی باید آنها را داشته باشید.

3- مشاوره با کارشناسان مسایل زناشویی

4- یادگیری مهارت های برقراری ارتباط موثر با جنس مخالف

5- رسیدگی به بهداشت فردی و معطر بودن و آراستگی ظاهر برای طرف مقابل و ایجاد تنوع و جذابیت هر چه بیشتر برای طرف مقابل از مواردی هستند که باید جهت درمان و حفظ میل جنسی رعایت کنیم.

در پایان با آرزوی سلامتی و شاد کامی شما عزیزان در صورت داشتن مشکلات جنسی از قبیل انزال زودرس اختلال در نعوظ و افت میل جنسی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دوستدار شما دکتر حسین کرمی

دکتر کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

۱۱علت شایع کاهش میل جنسی مردان
4.3 (86.21%) 29 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .خسته نباشید..من متاهل هستم .خودم وهمسرم ازمایش زگیل تناسلی دادیم والوده به نوع 6 هستیم ..البته همسرم ازمایش پاپ اسمیر هم دادن مشکلی نبوده ...تنها نگرانیم اینه ایاباسکس دهانی وارد حلقم شده وامکان سرطان هست ؟چون دوماهی میشه که طرف راست گلوم درد میکنه...ینی ممکنه سرطان باشه؟چیزی که تو دهنم نزده..ولی ازاین خیلئیییی نگرانم وواسترس گرفتم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   نه مطمین باش خوب است
 • تصویر کاربر Maryam1835 چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
  من و پارتنرم رابطه جنسي بسيار خوبي با هم داشتيم ولي مدتي هست كه ايشون تمايلي به برقراري رابطه ندارن و مشكل نعوظ هم ندارن و وقتي رابطه شروع ميشه نه مشكلي در نعوظ هست و نه انزال فقط به رابطه و شروعش علاقه اي نشون نميدن
  ايشون الكل مصرف ميكنن و همينطور كراتينين خونشون هم كمي بالا بود ولي برطرف شد
  ميخواستم بدونم ممكنه از تستسترون باشه ويا مشكلات روحي؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   باید چکاب شود
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی من دور از شوهرم براتون پیام میزارم دستم کوتاه اصلا نمیدونم دردمو به کی بگم تو نت سرچ میکردم تا اسم شما دیدم گفتم پیام بزارم نمیدونم از کجا شروع کنم این شوهرم با من میخوابه متاسفانه با من ارضا نمیشه و شق نمیشه بعد به من میگه تو هنر نداری من 5 یا 6 ماه پیش ارضاش میکردم ولی متاسفانه قرص اعصاب هم میخوره بعدا به من میگه تو به من نمیرسی با یه خانم دوستم اون با من خوبه منو میتونه ارضا کنه شوهرم میگه ولی این روزها اصلا بهم احساسی نداره اصلا با من نمیخوابه من که بهش دست میزنم ناراحت میشه میگه تو که نمیتونی منو ارضا کنی نباید بهم دست بزنی اعصابمو داغونترش میکنی نمیدونم این درد بزرگی حتی به خانواده ام هم نگفتم فقط شما دکتر برام کمک کن نکنه اون مشکلی داره .ولی متاسفانه خانم اورده بود خونه دیگه به روش نگفتم میگه باهاش میتونم ارضا شم با تو نمیتونم .
  من از اردبیل هستم میشه راهنماییم کنی ولی امروز هم بهم گفت میگه پیش خانم بودم ارضا م کرد نمیدونم اخه قرص اعصاب اس سیتالوپرام و کلردیازپوکساید و
  و ترانکوپین 25
  دلوکسی گپ 30
  تریفلوپرازین ا میلی گرم
  و 3 تا اخری 15 روزه شروع کرده دکتر من چی کار کنم نکنه اون به خاطره قرص ارضا نمیشه اخه فقط با من ارضا نمیشه خودش هم میکه با اون خانم ارضا شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید پیش دکتر روانکاو برود وعلت روحی است
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  بنده ۳ هفته ای بود که بعد از قطع قرص ارژنین مشکل نعوذ داشتم. البته نه مدت طولانی. مثلا از هفته ای ۴ بار رسید به هفته ای یکبار یا دوبار نعوذ خوب و ارضا.
  الان مجدد قرص آرژنین را میخورم و مشکلم برطرف شده
  خواستم ببینم مشکلی نیست برای خوردنش؟
  بعضی وقت ها هم احساس درد سمت چپ بیضم دارم. مشکلی نیست؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   به دارو ارتباطی ندارد تلقین نکنید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۲ سال دارم از ابتدای ازدواج میل جنسی زیادی نداشتم(به جز شش ماه اول زندگی مشترک) چند سال گذشته میل بیشتر از قبل داشتم ولی چند ماه گذشته آلت تناسلی من خیلی تحلیل رفته و تقریبا یک سوم کوتاه تر شده و نعوذ محکم و مناسبی ندارم و دچار زود انزالی خیلی شدید هستم ( تقریبا از اول ازدواج تا حالا) هم چنین بعد از نزدیکی معمولا سردرد ناحیه پشت سر میگیرم
  سیگاری نیستم وزنم حدود ۱۰۰ کیلو (چاق هستم) مریضی خاصی ندارم همسرم را دوست دارم و زندگی عادی دارم اوایل به خاطر بی میلی جنسی من شکایت میکرد ولی بعد از اینکه با زن دیگری رابطه برقرار کردم دست از شکایت برداشت و گلایه ای ندارد
  چهار سال پیش در فضای مجازی با زنی در استان دیگری آشنا شدم ۶سال از خودم بزرگتر بود و دارای فرزند و نوه بود به خاطر لواط کردن همسرش از او جدا شده بود .از نظر من زن خوبی بود به مدت ۴ ماه هر ماه یک بار و به مدت دو روز کنارش بودم و به من شدیدا وابسته بود با او حدود ده بار نزدیکی داشتم ولی ایجاد رابطه من به خاطر میل جنسی نبود چون کلا کم تمایل بودم و فقط احساس تفاهم و درک متقابل و بعد از نزدیکی به خاطر احساس مسؤولیت در مقابل وابستگیش به من با او ارتباط داشتم ،از طرفی چون همسرم را دوست داشتم نتوانستم از او پنهان کنم و این رابطه را به او گفتم و با بداخلاقی ها و سماجت زنانه او مجبور به ترک آن زن شدم ولی ظاهری
  الان هم درعین حال که همسرم فکر میکند ارتباطی با آن زن ندارم ولی به خاطر وابستگی شدید آن زن به من مجبور به برقراری ارتباط تلفنی هستم

  به نظر شما بهترین راه برای جلوگیری از تحلیل آلتم و افزایش سایز و برگشتن حالت اولیه و افزایش میل جنسی چیست
  در ضمن تا به حال به جز چند بار که از اسپری بی حسی استفاده کرده ام هیچ گونه وسیله پیشگیری استفاده نکرده امو به صورت طبیعی پیشگیری میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   راهی ندارد
 • تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر.من بعد از استفاده از ژیلت بر روی کشاله رانم ی زائده گوشتی دراومد ک بعد دوروز خودش خوب شد و اثری ازش نبود ایا ممکن است زگیل باشد و خود بخود خوب شود و سوال بعدی اینکه اگر کسی از اخرین رابطه جنسیش 4سال گذشته باشد ایا ممکن است بعد 4سال این بیماری خودشو نشون بده و زگیل بگیره؟باتشکر از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   این عکس جناب
  3. تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   این عکس جناب
  4. تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   عکس
  5. تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   عکس
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   تين زگيل نيست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده 27 سالم هست و تقریبا 7سالی هست به مشکل نعوظ ضعیف مبتلا شدم
  در ضمن 12 ساله بدنسازی میرم و چندین بار استرویید از نوع تستسترون استفاده کردم و همچنین مکمل پروتیین و گینر
  تا تقریبا 7 سال پیش بود متوجه عدم نعوظ شدم
  چندتا دکتر متخصص رفتم قرص تادالافیال ایرانی 20 میل دادن به همراه سیتالوپرام چون انزال بی اختیار داشتم
  8 ماه استفاده کردم از هر دو این قرص مشکل انزالم 50 الی 60 درصد حل شد اما نعوظم ( تا قرص تادالافیال رو میخوردم خوب بودم همراه با سر درد شدید ولی الان که دیگه نمیخورم نعوظ 20 تا 30 درصد اونم بعد از چند دقیقه به سختی شکل میگیره ) و همون نعوظ 30 درصدی هم سریع از بین میره دوام نداره
  در حالی که قبلا در عرض چند ثانیه حتی اگر ارضا شده بودم نعوظ سفتی صورت میگرفت
  دکترای زیادی رفتم همگی گفتن مشکل جسمی نداری
  تا اینکه رفتم حجامت ساکرال این حجامتو که رفتم احساس کردم عروق خونی خیلی خوب خون رو وارد بافت اسفنجیم میکنه و نعوظم تقریبا خوب شد دوباره مکمل خوردم وضعیتم مثل قبل شد در ادامه آزمایشات و سونوگرافی که دادمو میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   باید از نظر نشت وریدی بررسی شوید
 • تصویر کاربر کبری جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  زگیل های ریز. دور مقعد ایجاد شده. بنظر شما بهترین راه درمان زگیل مقعدی چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بهترين درمان كرايو ايت تماس٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من سه سال است ازدواج کردم نعوظ خوبی ندارم بطوریکه حین نزدیکی و تعویض پوزیشن نزدیکی نعوظم ازبین میرود و همچنین پاچش اسپرم ندارم ممنون میشم دارویی برای این دو مشکلم معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ساحل شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دو روزه متوجه زگيل دهاني م شدم.با غدد لنفاوي متورم شده كشاله ي ران بمدت دو ماهه بدنبال ليزر موي زائد ناحيه ژنيتال.
  ١٠ روزديگه عمل ادنوتانسيلكتومي دارم،نيازه اول زگيل درمان بشه؟!ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بايد ببينم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر