۱۱علت شایع کاهش میل جنسی مردان

امروزه مردان جوانی مراجعه می کنند که از کاهش ناگهانی میل جنسی شاکی هستند و این موضوع باعث نگرانی آنها می شود. در پایان این مقاله به بیماری اختلال نعوظ به عنوان یکی از مهمترین دلایل بی میلی پرداخته می شود.

انواع کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع می باشد که به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

# نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد. این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

# نوع ثانویه میل جنسی

در این نوع یک فرد میان سال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی

علل مختلفی در کاهش میل جنسی دخیل هستند که یکی از مهمترین های آن بیماری های جسمی از جمله اختلال نعوظ است که به این مورد در پایان به طور مفصل پرداخته می شود. به ترتیب این دلایل عبارتند از:

1- تشویش ذهنی

نیروی ذهنی موتور محرک مسایل جنسی می باشد. هر گونه مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی از قبیل افسردگی، استرس و اضطراب که باعث تشویش ذهن میشوند شدیداً میل جنسی را کاهش می دهد.

2- داروها

بیمارانی که مبتلا به فشار خون و افسردگی هستند و از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند اغلب دچار اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی می شوند.

3- بیماری های جسمی

ابتلا به بیماری های بدخیم دیابت، فشارخون، بیماری ام اس بیماری های تصلب شرائین و درگیری عروق از عواملی هستند که هم قدرت نعوظ و هم میل جنسی را کاهش می دهد.

4- عدم هماهنگی زوجین

امروزه مردان زیادی را می بینیم که مبتلا به انزال زودرس هستند که این قضیه باعث ناراحتی همسرشان می شود و این افراد به علت از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده به صورت روحی و روانی دچار کاهش میل جنسی می شوند.

5- اتفاقات ناخوشایند و حاد زندگی

افرادی که به صورت ناگهانی در معرض اتفاقات ناخوشایند و ناراحت کننده زندگی از قبیل طلاق، از دست دادن عزیزان، ورشکستگی مادی و غیره می شوند مبتلا به کاهش میل جنسی ناگهانی می شوند.

6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

با توجه به باور غلط بعضی از مردان جهت درمان انزال زودرس از تریاک و غیره استفاده می کنند که این وابستگی در نهایت باعث تحلیل رفتن میل جنسی مردان می گردد.

7- مصرف الکل

در دراز مدت باعث اختلال در نعوظ و افت میل جنسی می شود.

8- افت میل جنسی بعد از زایمان

خانم ها بعد از زایمان به علت تغییر در ترشحات هورمونی و شیردهی به درجاتی دچار افت میل جنسی خواهند شد که بسته به افراد درجه آن فرق می کند.

9-کمبود ثانویه در هورمون های جنسی و یا یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی در زوجین

هر فرد جوانی که از کاهش میل جنسی، اخیراً مراجعه می کند ما بیمار را از نظر سلامت هورمون های جنسی بررسی می کنیم که عبارتند از:

10- بررسی هورمون های جنسی

 • اندازه تستوسترون خون

تستوسترون قوی ترین هورمون مردانه است که در توان جنسی و میل جنسی مردان جوان مؤثر می باشد. هر گونه کاهش در تستوسترون خون باعث افت میل جنسی خواهد شد.

 •  بالارفتن پرولاکتین خون

بالارفتن پرولاکتین خون به علت ترشح بیش از حد آن از مغز به علت تومور می تواند خود را با کاهش میل جنسی و بزرگی پستان های مرد جوان و میانسال نشان دهد. که باید درمان شود.

 • گرایش همجنس گرایانه

به عنوان اختلال جنسی یا منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی به جنس مخالف می گردد. که باید توسط روانکاو بررسی شود

10- سرکوب کننده های میل جنسی با منشاء طرف مقابل

به عنوان مثال بوی نامطبوع، عدم ظاهر فیزیکی آراسته، ساختار فیزیکی از قبیل چاقی بیش از حد و یا لاغری مفرط و … که باعث سرکوب اشتیاق جنسی طرف مقابل می شود.

11- اختلاف و تنش جدی با شریک جنسی

با منشاء روحی و روانی باعث افت میل جنسی خواهد شد.

درمان روانی ناتوانی جنسی

اختلالات نعوظ یکی از بیماری های آزاردهنده ی مردان

شایع ترین علت های اختلال نعوظ بیماری هایی هستند که عروق خونی و جریان خون آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این بیماری ها شامل سخت شدن شریان ها (آترو اسکلروزیس یا تصلب شرایین)، چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا می شوند. سخت شدن شریان ها با دیابت در ارتباط است. بنابراین، اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشد.

چگونه پزشکان علت اختلال نعوظ را تشخیص می دهند؟

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

اختلال نعوظ چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال نعوظ به علت و شدت وضعیت فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر شوند:

دارو های خوراکی

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند.

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود.

در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان کاهش میل جنسی

اگر مبتلا به کاهش میل جنسی هستیم چه کار باید کرد؟ درمان براساس علت ایجاد کنننده می باشد.

و اما توصیه های کلی اینجانب:

1- درمان بیماری های زمینه ای: اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی

2- حرکت به طرف ارامش ذهن و اعصاب نیروی ذهنی قدرتمندترین قمست نیروی جنسی است پس حرکت به طرف آرامش ذهن، کاهش و کنترل استرس و کاهش تنش و درگیری، کاهش عصبانیت، حرکت به طرف نشاط روحی، خواب متناسب، غذای خوب، ورزش و نرمش مداوم جزء موارد ضروری هستند که جهت حفظ میل جنسی باید آنها را داشته باشید.

3- مشاوره با کارشناسان مسایل زناشویی

4- یادگیری مهارت های برقراری ارتباط موثر با جنس مخالف

5- رسیدگی به بهداشت فردی و معطر بودن و آراستگی ظاهر برای طرف مقابل و ایجاد تنوع و جذابیت هر چه بیشتر برای طرف مقابل از مواردی هستند که باید جهت درمان و حفظ میل جنسی رعایت کنیم.

در پایان با آرزوی سلامتی و شاد کامی شما عزیزان در صورت داشتن مشکلات جنسی از قبیل انزال زودرس اختلال در نعوظ و افت میل جنسی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دوستدار شما دکتر حسین کرمی

دکتر کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری 

4.3 (86.86%) 35 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر MaryM جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام .جناب دکتر من یک خانمم که از یک ماه پیش متوجه یک زائده بالای بالای آلت تناسلی خود شدم که تو این یک ماه حالت مخروطی رنگ پوست پیدا کرد و فکر کنم اندازه 2میلی متر .تو این مدت سعی کردم که اصلا از مو بر استفاده نکنم چون میترسیدم مشکل زا باشه امشب که دقت کردم دیدم کنارش یه دونه دیگه در حال رشد هست .دکتر خیلی نگرانم میشه لطفا کمکم کنید . ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   تین زگیل است ودرمان ان کرایو است۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر MaryM جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   زگیل تناسلی یعنی؟؟؟😭😭😭
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   بله زگیل است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نبايد من چند ماه قبل رابطع داشتم و از كاندوم استفادع نكردم مجردم هستم سمت راست سره الت من يك لكه قرمز رنگي ظاهر شد بعد سكس من ديدم بعد گفتم شايد چيز عجيبي نيست اما بعد با خارش مواجه شدم اون لكه الان شده دوتا لكه يجوراي انتشار يافته ميخوام بدونم زگيل هستش يا ن ؟
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   و اينكه بگين چي هستش مشكلم درمانش چي هس مرسي متشكر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنون دكتر جان ،يعني احتمالش هس زگيل باشه😔؟جواب قطعي ندادين اخه من از استرس دارم ميميرم
  4. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   دكتر جان تورو خدا جواب بدين😔
  5. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   دكترررررررر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   به زگیل نمیخورد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر تين سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من زگيل مقعدي داشتم
  كرايو كردم اما از زگيلم اصلا نمونه بر نداشتن
  ولي اول دكتر زنان بيوپسي به بالاي واژنم زدن سفيد شدن حتي با سركه سيب هم سفيد شدن منتها درمان نشدن ايشون فرمودن اينها زگيل ميباشن بايد كرايو انجام بشود ميخواستم نظر شمارو بدونم ؟!؟!؟چون دكتر پوست گفتن كه زگيل نيست ولي كرايو انجام ميدم خيالت راحت شه
  1. تصویر کاربر تين چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   اقاي دكتر لطفا جواب بدين
  2. تصویر کاربر تين یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   دكتر چرا جواب نميدين
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  به نام خدا
  دو هفته ی قبل خانومم به دلیل شایعه ای که در شهر شده بود مبنی بر اینکه مرکز اپیلاسیونی که ایشون چند بار رفتن از کاردک و ظرف موم مشترک استفاده میکنه که باعث چند مورد مشکل زگیل برای برخی شده. ایشون علی رغم اینکه تست پاپ اسمیرشون مشکلی نداشت اصرار کردن تست اچ پی وی انجام بدن که نتیجه مثبت شد، به دلیل حدس و گمان بر خطای آزمایش در شهر زاهدان ایشون رفتن تهران و دو باره آزمایش دادن و حتی کولپوسکوپی هم انجام دادن که نتیجه تو این هفته دستمون میرسه. در این بین بنده خودم برای اینکه ببینم مبتلا هستم یا نه دیروز به دکتر مراجعه کردم که در معاینه گفتن چند مورد زگیل تناسلی روی آلت است!! که کرایو کردن. میخواستم تصویر رو بفرستم خدمت حضرتعالی نظرتون رو بفرمایید، ما در شهرستانی خیلی دور از مرکز زندگی میکنیم. اگر دستور بهذبه حضور میفرمایید خدمت میرسم. با تشکر
  1. تصویر کاربر رضا جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا سوال رو‌توی سایت نگذارید. ممنون.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   چون کرایو شده دیگر خوب شده درمان اضافه نمیخواهد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عارف جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام میخاستم بدونم چجوری بدون لیزر و کرایو بخاطر شهرستانی بودن زگیلا رو از بین برد آیا پماد از بین میبره؟و از کجا میشه تهیه کرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر پوست بروید
 • تصویر کاربر ام جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من ۳۰ سال دارم و خارج از کشور هستم. نزدیک به دو هفته هست که احساس مور مور در الت تناسلی دارم. این حس اول فقط بعد از خود ارضایی بود. بعدا حتی بد از دوش گرفتن هم شروع میشد و حتی در حالت عادی هم که سر کار بودم بعد از رفتن به دست شویی می گرفت ی درد کمی هم در ناحیه کلیه هام دارم. چند روزی هست که مچ پام هم اضافه شده. هیچ چرک و ناراحتی در الت تناسلی ندارم. دکتر آزمایش خون و ادرار و اسکن برام نوشتن. همه چیز در این آزمایش ها خوب بود فقط تری گلیسیرید بسیار بالا بود ۵۲۵ و مقدار کمی خون در ادرار دیده شد. دکتر پروستات رو بررسی کرد و گفت کمی شل هست و برام انتی بیوتیک نوشت اما نمی دونست چرا مور مور در پا هم دارم یا درد کلیه برای چی هست. تقریبا ۳ روز هست انتی بیوتیک ها رو شروع کردم روز دوم همه چی خوب شد هیچ مور موری نبود نه بعد دوش نه خود ارضایی و نه در حالت عادی و من فکر کردم همه چی خوب شده. اما در روز سوم صبح بعد از رفتن به دست شویی دوباره حس مور مور در الت تناسلی شروع شد. در ابتدا این حس فقط ۴۵ دقیقه طول می کشید ولی الان حتی از دو ساعت هم بیشتر شده. نمی دونم چی کار کنم این حس بسیار آزار دهنده هست. مادر و پدرم م3ی تونن بیان خدمتتون و آزمایش ها رو نشون بدن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر ام دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنونم آقای دکتر. فکر می کنم تشخیصتون کاملا درست هست. چون احساس درد در کمر دارم مخصوصا صبحا که از خواب پامیشم و همچنین بعد از مطالعه که در حالت دراز کش انجام می دم. حالا من باید چی کار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   ورزش ونشستن در اب گ رم ومصرف مايعات زياد بهترتان ميكند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدرضا جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایجاد لکه سیاه رنگ بر روی الت تناسلی؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید من چند روزی هست که حس میکنم روی آلت تناسلی زیر کلاهک دو الی سه خال گوشتی پیدا شده رفتم دکتر گفتند که چیز خاصی نیست و روی ختنه گاه هستش
  سوال دومم این هست که دو الی سه تا رنگ تیره بر روی آلتم پیدا شده
  1. تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   جوابی دریافت نشده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سه شب پشت سرهم هرشب یک قرص سیالیس 5mg استفاده کردم روز چهارم ماهیچه های پام شروع کرد درد گرفتن لذا دیگه قرص نخوردم بعد کمرم درد گرفت الان درد پاهام و کمرم بهتر شده ولی کتف چپم شروع به درد کرده
  آیا این عوارض این قرصه؟ صبر کنم خوب میشه؟ متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   عارضه قرص است قطع کنید
  2. تصویر کاربر هادی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام احساس میکنم قرص ها اثر مثبت روی نعوذ داشته حالا باوجود درد کتف چپم شما فرمودیدقرص رو قطع کنم
   برای درمان،قرص دیگری که این عوارض رو نداشته باشه معرفی میکنید
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   این عارضه همه داروها است
  4. تصویر کاربر هادی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام چه پیشنهادی میدید
   از یه طرف اثر دارو خیلی خوب بود ولی تحمل عوارضش رو ندارم
   چون پنج روز طول کشید تا درد کمر و کتف برطرف بشه.
  5. تصویر کاربر هادی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بی زحمت راهنمایی میکنیدممنون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   عارضه ان با زمان بهتر میشود
  7. تصویر کاربر هادی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   ۵روز یکبار یا قرص استفاده کنم بهتر نیست؟
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس خدمت دکتر کرمی
  من مردی ۳۲ سال که مدت ۳ است که ازدواج نمودم ،از قبل از ازدواج جهت رفع موهای زائد از پودر مو بر استفاده میکردم .
  مشکل اصلی از ۴ سال پیش شروع شد در قسمت دور گردنه آلت ... پوست حشفه، قسمت حلقه متصل به آلت که بعضا احساس سوزش و حساسیت خیلی کم و با دیدن ، مقداری جوشهای ریز مشاهده میشه .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   اهمیت ندهید عکسش را بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر