جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود. این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

✔️ خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

✔️ اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود.

1) از سوند خیلی کلفت استفاده نشود.

2) موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادرار چیست؟

آیا تنگی مجرای ادرار خطرناک است؟ تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

 • ادرار در داخل مثانه باقی بماند
 • باعث رسوب و سنگ مثانه شود.
 • باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.
 • ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.
 • فرد دچار احتباس ادراری می شود.
 • به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

4.1/5 - (95 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حبیب دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است برادرم که خارج از کشور زندگی می کند دچار قطره قطره آمدن ادرار و درد و سوزش فراوان موقع دفع و وجود خون در ادرار شده. شب تا صبح احساس دفع ادرار دارد ولی دستشویی که می رود چند قطره بیشتر نیست. آرامش از او سلب شده. دسترسی به پزشک ندارد. ایران که آمده بود سونوگرافی شد و گفته شد اطراف مجرا کلسیفای شده ولی فرصت نشد پیگیری کند. سن ایشان چهل سال است و متاهل می باشد ولی ظاهرا مدتهاست که با همسرشان ارتباطی نداشته اند و درگیر درس می باشد. ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید که چکار کنند. گلبول قرمز در ادرار یکبار 20 و اخیراً 90 بوده است. اگر محبت بفرمایید متشکرم استاد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا بررسی سود ۲-ازمایش ادرار وسونو گرافی نیز ضروری است
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان چند ساله که موقع خوابیدن چه روز و چه شب و عصر هر موقع که بخواهم بخوابم بعد از نیم ساعت برای ادرار از خواب بیدار میشوم بعد از تخلیه ادرار باز هم اگر بخواهم بخوابم باز هم برای ادرار از خواب بیدار میشم (اینبار حجم ادرار کم است) و اگر تکرار کنم باز هم از درد مثانه از خواب برا رفتن دستشویی بیدار میشوم (مقدار ادرار خیلی کم است )ولی اگر در طول شبانه روز نخوابم و مایعات بیشتر هم بنوشم فقط یک یا دو بار در طول 24 ساعت دستشویی خواهم رفت در کل فقط موقع خوابیدن مشکل دارم . تصویر سونو را ارسال کرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من از دیشب در ناحیه ختنه گاهم مانند یک رگ سفت تورم کرده که بدور آلتم در حلقه ختنه گاه و بصورت شاور ایجاد شده این قضیه خیلی فکرمو درگیر کرده البته هیچگونه دردی در ناحیه مذکور حس نمیشود ممنون میشم جواب من و علتشو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سروری جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر، برادرزاده من بیمارستان بستریه مشکل انحراف ستون فقرات مادرزادی داره و دو سالشه یک هفته پیش جراحی کرد و بعد از عمل سوند وصل کردن چند روز بعد آلتش ملتهب شد و آب زیرش جمع شد که اورژانسی بردن اتاق عمل و ختنه کردن و بازم بعد ختنه سوند وصل کردن بعد از چند روز که سوند درآوردن عوم توانایی ادرار داره خیلی نگرانیم دکترا که فعلا ملتهبه زمان میبره فعلا از طریق سوند باید مثانه خالی کرد آیا مشکلی هست؟ باید چکار کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  نوزاد یک ماهه داریم که دارای هیپوسپادیاس می باشد میخواستم با توجه به عکس ضمیمه شدت ان را بیان نمایید. و بفرمایید چه اقدامی انجام دهیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   باید سرفرصت اصلاح شود نه الان
 • تصویر کاربر سعیدی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید آقای دکتر برادر من در۲۳دیماه عمل پروسات رادیکال انجام دادن با گرید
  الان سوالی که دارم برادرم مشکل قطره قطره وباریک بودن ادرار شکایت داشتن تا اینکه دکتر تصمیم گرفتن براشون اگه اشتباه نکنم سیستوکوپی که گفتن همان میل زدن قدیم هست البته ما تو اصفهان هستیم
  میخواستم سوال بکنم آیا اینکار مشکل جدیدی بوجود نمیاید خدا نکرده همون به بدخیمی اجازه عود نمیده بعد چرا دکتر گفتن پوشک بخریم آیا دچار بی اختیاری ادرار میشود
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   باید اول سیستوسکوپی کنید ومسیر گشاد شود
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام
  نداشتن کنترل ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   تخلیه نمیکند باید تست نوار مثانه بدهید 02122642744

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  با سلام. اقای دکتر من در منیم خون دیدم.. یعنی منیم کاملا قهوه ای.. کمی سوزش دارم موقع ادرار.. حس میکنم یکمی ادرار میمونه و کامل تخلیه نمیشه و وقتی اب گرم مییگرم تخلیه میشه.. و اخر ادرارم هم یکمیش قطره قطره میاد. سونوگرافی و ازمایش ادرار کاملا همه چی نرمال.. و باقیمانده ادرار رو هم توی سونو40ccزده. دکتر معاینه کرد گفت سالمی و قرص تاوانکس داد..مشکل چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   عکسش را بفزستید ببیتن

  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   عکس سونو و ازمایش را؟
  3. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   این سونو
  4. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   این عکس سونو
  5. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   این عکس سونوگرافی
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   اصلا جای نگرانی نیست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدصادق یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام من مشكل گشادي مجراي ادرار دارم بصورتي كه ادرارم كامل و بافشارتخليه نميشه و ازهمه مهمتر زمان انزال مني باجهش تخليه نميشه و لذت زيادي از انزال نميبرم ضمنا مني بصورت كامل خارج نميشه ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوید

 • تصویر کاربر ه.مدنی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  باسلام من بیست روزه عمل اینترنال یورتروتومی کردم وهرروز به خودم سوند میزنم ولی صبحها ابتدای ادرارم دوشاخه میاد بعد درست میشه فشارشم خوبه میخواستم بدونم باتوجه به اینکه هرروزم سوند میزنم باز داره عود میکنه یا نه واگر بخواد عود کنه یهو عود میکنه یا به تدریج ورابطه جنسی در عود مجدد تاثیری داره یا نه متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   رابطه تاثیری ندارد

درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر