جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درباره تنگی مجرای ادراری چه می دانید؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان و زنان زیادی مراجعه می کنند که از تنگی مجاری ادراری وکاهش جریان آن شاکی هستند. این افراد در شکایت خود اظهار می دارند که ادرارشان باریک می آید و قطره قطره می شود. این افراد در شرح حال خود می گویند که ادرار آنها مثل شیر قوری یا سماوری که جرم گرفته باشد باریک و قطره قطره است و ادرارشان تخلیه نمی شود و در مواردی به علت عدم تخلیه مایع منی بیمار ممکن است با شکایت از ناباروری مراجعه کنند.

در هر فردی که خروجی و سرعت پرش ادرار کاهش یافته و ادرار باریک می آید حتماً باید دو علت را در نظر داشت:

✔️ خروجی مثانه تنگ شده که می تواند به علت بزرگی پروستات که اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود و یا تنگی مجرای ادراری که اغلب در مردان جوان مشاهده می شود.

عکس بزرگی پروستات

✔️ اختلال در پمپاژ مثانه که موتور انقباضی مثانه خوب و پرقدرت پمپاژ نمی کند و لذا باعث می شود که ادرار سرعت پرش بالایی نداشته باشد و ادرار در داخل مثانه باقی بماند.

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟ چرا مجرا تنگ می شود؟

علل مختلفی در ایجاد تنگی مجرای ادراری دخیل هستند که به شرح تک تک آنها می پردازیم:

– عفونت های مقاربتی

 در رأس همه آنها التهاب مجرای ادراری به علت بیماری سوزاک می باشد که از طریق روابط جنسی بدون محافظت شده با کاندوم از فرد آلوده انتقال پیدا کرده و بعد از چند روز تا چندین هفته می تواند خارش و سوزش مجرا و ترشحات چرکی زرد غلیظ که لباس زیر بیمار را آلوده می کند. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله به پزشک متخصص مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر شما پس از معاینه ابتدا درخواست کشت و آنتی بیوگرام اول صبح روز بعد و بدون ادرار کردن صبحگاهی شما را به آزمایشگاه می فرستد.

شما صبح اول وقت بدون ادرار کردن باید به آزمایشگاه بروید. تکنسین آزمایشگاه با فشار دادن مجرا توسط شما از ترشحات نمونه برداری می کند تا نوع عفونت را با آزمایش مشخص کنند. بر اساس تخشیص آزمایشگاه در صورت آلودگی به سوزاک و یا کلامیدیاباید هم شما و هم شریک جنسیتان حداقل به مدت 10 روز آنتی بیوتیک با دستور پزشک خود استفاده نمایید. ( در صورت مصرف یک نفر دوباره عفونت از شریک جنسی منتقل خواهد شد) اگر عفونت مجرای ادراری سوزاک و کلامیدیا درمان خوب نشوند یکی از علل شایع تنگی مجرای ادراری  می باشند. این امر در گذشته که سطح بهداشت و اطلاعات پایین بود یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری در مردان به حساب می آمد.

– سوند زدن بی رویه

علت تنگی مجرای ادراری چیست؟

 امروزه یکی از شایعترین علت تنگی مجرای ادراری آسیب به مجرا حین سوند زدن توسط افراد غیر مجرب می باشد. افرادی که به علل مختلف دچار احتباس ادراری یا شاش بند می شوند جهت رهایی از درد آن و تخلیه ادراری جهت سونداژ به مراکز درمانی مراجعه می کنند. باید مواظب باشید که سونداژ توسط فرد متخصص انجام شود. یک سوند زدن خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد تا آسیب به مجرا ایجاد نشود.

1) از سوند خیلی کلفت استفاده نشود.

2) موقع سوند زدن باید آن را آهسته و بدون فشار به طرف مثانه هل داد. اگر به هر علتی سوند عبور نکرد هر گونه زور زدن و خونی کردن مجرا ممنوع می باشد. 3- اگر سوند رد نشد باید مسیر توسط متخصص ارولوژی آندوسکوپی و علت آن مشخص گردد. زور زدن اضافی باعث خرابی مجرا و تنگی ثانویه خواهد شد.

– تصادف و آسیب به مجرا

 در تصادفات که مخصوصاً باعث شکستگی لگن می شوند حتماً باید به آسیب مجرا و پارگی آن فکر کرد. طبق قانون کلی در بیماران تصادفی که خون در نوک مجرا دارند نباید سوند زد و باید مثانه را از بالای مثانه تخلیه کنیم.

– ختنه

 یکی از عوارض تنگی مجرای ادراری عمل ختنه است که در بعضی از بچه ها باعث انسداد و تنگ شدن نوک مجرا می گردد که در معاینه ته مجرا کاملاً تنگ می باشد و ادرار بچه باریک می آید و خوب تخلیه نمی شود.

– آسیب به مجرا حین عمل جراحی

در بعضی از عمل ها از قبیل جراحی پروستات و مخصوصاً سرطان پروستات به علت نوع عمل و حساسیت محل تنگی ایجاد می شود که درصدی از آن با رعایت ظرافت عمل قابل پیشگیری است ولی بعضی موارد غیر قابل اجتناب می باشد.

– زگیل تناسلی

زگیل تناسلی پیشرفته نیز می تواند در موارد نادری باعث تنگی مجرای ادرار ی شود.

علائم و نشانه های تنگی مجرا

باریک آمدن ادرار، قطع و وصل شدن، شتاب پایین پرش ادرار، عدم تخلیه مثانه و ادرار باقی مانده بالا واحتباس ادراری و در مواردی ناباروری می تواند علائم و نشانه های تنگی مجرا باشد.

عوارض تنگی مجرای ادرار چیست؟

آیا تنگی مجرای ادرار خطرناک است؟ تنگی مجرای ادراری به عنوان مانعی در جلو عملکرد مثانه جهت تخلیه ادراری می باشد و لذا فشار آن به گردن مثانه افتاده و باعث می شود که :

 • ادرار در داخل مثانه باقی بماند
 • باعث رسوب و سنگ مثانه شود.
 • باعث عفونت های عود کننده و مقاوم به درمان شود.
 • ادرار باقیمانده به کلیه ها پس زده و باعث نارسایی کلیه ها می شود.
 • فرد دچار احتباس ادراری می شود.
 • به علت فشار باعث ضخیم شدن عضلات مثانه و اختلال در پمپاژ مثانه می شود.

آیا محل تنگی در جای مشخص مجرا اتفاق می افتد؟

بسته به علت ایجاد کننده تنگی جای آن فرق می کند و لذا ممکن است بعد از ختنه در نوک آلت باشد و یا در مجرای وسطی و خلفی ادراری ایجاد شود.
امروزه قطعی ترین روش تشخیص تنگی مجرای ادراری سیستوسکوپی است که به صورت سرپایی با عبور دوربین به داخل مجرا تشخیص داده میشودمثل شکل

IMG_0222

تکلیف فرد مبتلا به تنگی مجرای ادراری چیست؟

پیشگیری بهترین درمان است. به یاد داشته باشید یکی از اعضای بدن که اگر آسیب ببیند درست نخواهد شد مجرا است. اغلب بیماران مبتلا به تنگی مجرای ادراری دوبار مبتلا به عود بیماری خواهند شد و لذا باید با متانت و صبوری و با مراجعه منظم به دکتر خود با بیماری خود کنار بیایند.

درمان تنگی مجاری ادراری

راه درمان تنگی مجرا ی مشخص است، رفع تنگی . درمان تنگی مجرای ادراری بسته به محل آن و طول تنگی مجرا به دو روش انجام می شود:

1- به طریق آندوسکوپی

امروزه بهترین درمان برای تنگی های سطحی مجرا که طول کوتاهی دارند باز کردن تنگی به روش آندوسکوپی می باشد. در این روش با استفاده از یک چاقو که از دوربین عبور داده می شود در ساعت 12 محل تنگی را باز می کنیم و موقتاً برای بیمار 24-48 ساعت سوند گذاشته می شود و سپس خارج می گردد. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. نکته مهم این است که به علت شانس عود تنگی مجرا بیمار باید با فواصل منظم به پزشک معالج خود مراجعه نماید. مثل شکل

imagesm0

2- درمان جراحی

برای تنگی های با طول زیاد و تنگی های عمقی مجرا بهترین درمان عمل جراحی باز می باشد که در آن با برش روی مجرا که اغلب در ناحیه پرینه و یا میان دو پا و جلو مقعد است قسمت تنگی مجرا را ب جراحی برداشته و محل های سالم را به هم پیوند می زنیم. در صورتی که تنگی خیلی طولانی باشد از گرافت های دیگر اعضای بدن از جمله از مخاط دهان برداشته و به عنوان مجرا جهت پر کردن طول تنگی استفاده می شود.

indexjk index][

عوارض عمل جراحی

شایعترین عارضه جراحی عود تنگی است که نیازمند پیگیری های بعدی می باشد.

همچنین می توانید صحبت های دکتر را در این رابطه گوش کنید.

در صورت کاهش جریان ادراری و احساس تنگی مجرا جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شما دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

4.1/5 - (94 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هانی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. همسرم مدتی شبها تا صبح دچار حبس ادار میشهرو خیلی اذیت میشه. در روز به حالت عادی برمیگرده و مشکلی نداره. چهار ساله روش پیشگیریمون با کاندوم هسن. تازگیها عنوان میکنه که وقتی از کاندوم استفاده میکنه شب دچار حبس ادرار میشه. آیا درست فکر میکنه؟ عوارض استفاده طولانی مدت کاندوم چی میتونه باشه. وآیا راهی جز جراحی برای پیشگیری وجود داره؟
  تشکر از شما آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   بیشتر روحی وروانی ایت ومشکلی نیست
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من وقتی کودک بودم وقتی ختنه کردن من رو دکتر لوله ادرارمو بریده بعد شاخ ادرارمیکردم یعنی محل خروج ادرارش بازبود ولی پایین ترش سواخ شده بود بعد بردن عملم کردن و بستنش الان 3ساله دوباره از جایی که بخیه کردن دوباره ادرارخارج میشه و منی هم موقع رابطه خارج میشه ن به شدت ولی خارج میشه،ممنون میشم راهنماییم کنید که باید چکارکنم،هیچ دردی هم نداره کاری بهم نداره ولی درکل گفتم بپرسم که یوقت مشکلی نباشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشیدپسر 7 ساله دارم نوک مجاری ادرار ایشون تنگه و ادرارو با فشار و نازک و فاصله دوری پرت میکنه دکتر بردم تب سنج تجویز کردند بعد از استفاده خوب میشه ولی برای ادرار بعدی دوباره به همان حالت قبلی برمیگرده نزدیک سه ماه استفاده کردیم خوب نشد در ضمن برای کوچکی الت تناسلی دکتر دو بار یک چهارم هورمون تجویز کردند لطفا راهنمایی کنید
  برادرم هم 31 سال داره 4 ماهه بیزه هاش درد میکنه با فعالیت زیاد هم بیشتر میشه دکتر رفته ازمایش و سونوگرافی داده ازمایش اسپرم منی هم داده دکتر فرمودند تو ازمایش وارسکوسر درجه یک خفیف دارند لطفا این را هم راهنمایی کنید
  از اردبیل مزاحم شدم خدمتتون اگر میشه اردبیل دکتری از همکاران معالجه کردلطفا معرفی کنید و اگر نه بیاییم خدمت شما
  دفترچه خدمات درمانی روستایی داریم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر ns سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من ۲۷ سالمه ازدواج کردم
  الان ده روز هستش که زیر دلم و مثلنم درد می کنه اولشم با درد کمر زیر شکم شروع شد بعد زد مثانه و کمی سوزش ته ادرار
  رفتم سونو کامل کلیه مثانه رحم هیچ مشکلی نداشتم
  انتی بیوتیک می خورم بهتر شدم
  اما بالای مثانم زیر شکمم مثل حالت پریودی سا سرما خوردگی درد داره گرفته
  کلافه شدم می خواستم ببینم باید چکار کنم ممنون پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سونوگرافي شكم ولگن كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر سجادی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام
  من سال 94 عمل سیستوسکوپی یا باز کردن تنگی مجاری انجام دادم .
  سی ای سی بعد از عمل به مراتب انجام شد
  حالا حدود 4 ماه است که دوباره تنگی مجاری به سراغم امده
  دکتر جان فکر میکنم التم کوچیک ونیاز جنسی هم از بین رفته
  حالا منتظر دستور و نظریه شما هستم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام سن من ۳۸ سال است تا جایی که به یاد دارم زمان تخلیه ادرار همیشه با دست راهاشو مسدود میکردم. و بعد از جمع شدن رها میکردم تا این که دو تا سه سال پیش موقع انجام این کار احساس سوزش میکردم بعد از آن دیگه این کارو نمی‌کردم ولی العان مشکلم کم فشاری ادرار هستش نه که تخلیه نشه ولی جریانش خیلی کمه هیچ علاعم دیگه ای هم ندارم فقط اگر با دست مسدودش کنم تا پر فشار بشه سوزش داره نوک آلت اگر مسیرشو در زیر بیزه فشار بدم فشارش بیشتر میشه ممنون از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور کرمی
  من 2ماهه عمل باز تنگی مجرای ادرار به وسیله پیوند مخاط دهان انجام دادم .
  جناب پروفسور خودارضایی باعث عود تنگی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ارتباطی با ان ندارد
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر . در همین ابتدا از بابت طولانی بودن شرح حالم پوزش میخوام .
  من 44 ساله و از اردبیل خدمتتان پیام میدم . پس از تولد فرزند دومم در سال 87 ، وازکتومی کردم . از همان سالها بعد از دفع ادرار مشکل ریزش جزئی ادرار پیدا کردم که بعدا خود بخود مرتفع گردید ولی در همان مراجعات پی در پیی که به پزشکان محترم داشتم متوجه باقیماندن ادرار در مثانه شدم ( که در سونوهای مختلف بین 40 تا حتی 130 سی سی نشان میداد ) و به مرور فشار ادرارم کم شد که در دو نوبت یکبار در سال 90 و بار دوم در سال 96 این قضیه رو سیستوگرام تایید کرده اما در سیستوسکپی که حوالی سال 90 انجام دادم مشکلی دیده نشد ( متاسفانه بیمارستانها مدارک رو تحویل ندادند ) و در عکسهای رنگی هم که در سالهای قبل و حتی چند ماه قبل گرفته شد مشکلی در مجرا دیده نشد و فقط پزشک ریفلکس گرید یک کلیه چپ تشخیص داد . در سونوگرافیهای اخیر متوجه واریکوسل و فتق خفیف هم شدیم که پزشک دلیل اونو همان وازکتومی عنوان کرد و البته نیازی به درمان یا عمل جراحی هم ندانست . در کل  تمامی موارد رو پزشکان در بیمارستان بقیه الله  تایید کردند اما در عین حال علت کم شدن فشار ادرار رو پیدا نکردند و فقط گفتند شاید دلیلش عصبی باشه . یکی دوسال قبل هم مشکلم رو البته بدون فایلهای پیوست خدمتتون ارسال کردم که در یک کلام فرموده بودید 《 تصور میکنی مشکل داری . 》اما درد هنگام دفع ادرار و انزال مطمئنا بیدلیل نیست . لطفا راهنماییم فرمایید . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سلمان چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  باسلام اقاهستم 38 سال تنگی شدیدمجرا به طول 4 سانتی متر که طبق ار یوجی از دریچه کنترل ادرار شروع میشوددرشیراز به یکی همکآران شما مراجعه کردم نظرشون عمل وترمیم بود درحال حاضر سیتومی باز انجام دادم که متاسفانه مرحله اول ناموفق بود ومرحله دوم انجام دادم درحال حاضر ازمرحله دوم دوهفته گذشت باتوجه به اتفاقات پیش اومده دچارتردیدشدم لطفا جهت مراجعه به مرکز مجهزتر وپزشک باتجربه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشيد
  آقاي دكتر من مردي 54 ساله هستم كه حدودا يك ماه قبل عمل TUL داشتم و از بعد از عمل تا الان در نعوظ دچار مشكل شده ام و قادر به نزديكي نمي باشم لطفا در صورت امكان راهنمايي بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   عمل ارتباطی با نعوظ ندارد بیشتر تلقین وعصبی است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر