معرفی جدیدترین کپسول درمان پروستات در سال ۲۰۲۰

پروترال و قرص تامسولوسین در واقع کپسول درمان پروستات هستند که برای درمان بزرگی پروستات تجویز می شوند. در این مقاله با داروهای درمان پروستات و عوارض آنها آشنا می شوید.

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.

بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

کپسول درمان پروستات پروترال و ترازوسین
کپسول درمان پروستات پروترال و ترازوسین

کپسول درمان پروستات

در درمان بزرگی پروستات داروهایی مورد استفاده قرار میگیرند که ما در این مقاله 4 قرص پروستاتیت را به طور کامل بررسی میکنیم:

غده پروستات که فقط در مردان یافت می شود در بالای مجرای مرتبط کننده مثانه با محیط بیرون قرار دارد. غده پروستات اغلب با افزایش سن، بزرگ شده و بر روی میزراه فشار آورده و جریان ادراری را که از مثانه می آید، مسدود می کند.

این وضعیت، می تواند علائم مختلفی را به وجود آورد که از جمله آن ها می توان به مشکل در دفع ادرار، عدم توانایی تخلیه مثانه و نیاز به دفع سریع تر و در دفعات بالاتر ادرار اشاره کرد.

1- کپسول درمان پروستات تامسولوزین

تامسولوزین نوعی دارو به نام آلفا بلاکر است. این دارو با مسدود سازی گیرنده های آلفا موجود در عضله غده پروستات، عمل می کند. تامسولوزین سبب منبسط شدن عضله غده پروستات می شود. این انبساط سبب کاهش فشار بر روی میزراه شده و اجازه می دهد که ادرار آزادانه از غده پروستات عبور کند. همچنین، در این حال دفع ادرار و تخلیه مثانه آسان تر خواهد شد.

2- فیناستراید

فیناستراید یک داروی تجویزی است که به صورت قرص های خوراکی پروستات وجود دارد. قرص های خورکی فیناستراید با نام تجاری Proscar و Propecia وجود دارند. همچنین، این دارو به عنوان یک داروی ژنریک هم موجود است. دارو های ژنریک معمولا قیمت کم تری نسبت به نسخه های تجاری خود دارند.

فیناستراید با کاهش مقدار هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن، اثر خود را اعمال می کند.DHT  معمولا سبب بزرگ تر شدن غده پروستات شده و کاهش آن به جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات کمک می کند. مصرف این دارو به افزایش رشد و کاهش ریزش موی سر کمک می کند. رشد مو در دیگر نواحی بدن تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

3- پرازوسین

پرازوسین اغلب به عنوان یک آلفا بلاکر استفاده می شود. مطالعات کنترل شده نشان داده اند که این دارو برخلاف دارونمای آن (پلاسیبو) بر علائم سیستم ادراری و میزان جریان ادرار اثر داشته است. درمان با این دارو باید با 0.5 میلی گرم در شب شروع شده و سپس به تدریج و در ظرف 2 هفته تا به 2 میلی گرم و تعداد دو بار در روز افزایش یابد. مهم ترین عارضه جانبی این دارو هایپو تانسیون وضعیتی است با این حال احتمال دارد گرفتگی بینی، سردرد و ریفلاکس معده نیز ایجاد شود.

نتایج این دارو سریع بوده و اغلب می توانند در ظرف 4 هفته ارزیابی شوند. در صورتی که پرازوسین به مدت بیش تر از 2 سال استفاده شود، تاثیر آن کم شده و ممکن است مقادیر بیش تری مورد نیاز باشد. این مورد می تواند ناشی تاکی فیلاکسی یا افزایشی پیش رونده در اندازه غده پروستات باشد که به علت اثرات پرازوسین بر روی تون عضلانی به وجود نیامده است.

پرازوسین قرص درمان بزرگی پروستات
پرازوسین قرص درمان بزرگی پروستات

4- ترازوسین

اخیرا، ترازوسین پروستات در بازار های استرالیا حضور یافته است. همچنین، این دارو تنها آلفا بلاکری است که برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید گرفته است. ترازوسین نسبت به پرازوسین نیمه عمری طولانی تر داشته و می تواند یک بار در روز به بیمار داده شود.

به علت همین دوز یک روزه خود، سازگاری و مقاومت آن می تواند نسبت به آلفا بلاکر هایی با مدت اثر کوتاه تر، بهتر باشد. آلفا بلاکر هایی با مدت اثر طولانی تر که در شب مصرف می شوند می توانند سازگاری بهتر و اثرات جانبی کم تری داشته باشند. با این حال، مقادیری بهینه از این دارو ها تاثیری مشابه دارد. تقریبا 70 درصد بیمارانی که به صورت روزانه 10 میلی گرم ترازوسین مصرف می کنند می توانند انتظار بهبودی بیش از 30 درصدی در علائم کلی خود داشته باشند.

همچنین، در 52 درصد بیماران، میزان جریان ادرار بیش از 30 درصد بهبود می یابد. عوارض جانبی قابل ملاحظه از لحاظ بالینی حداکثر در 10 درصد بیماران اتفاق می افتد. عوارض جانبی شامل ضعف، تورم محیطی و علائم وضعیتی می شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی، درمان باید به آرامی و در شب انجام شود.

5- کپسول درمان پروستات پروترال 4

کپسول پروترال 0/4 برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود. قرص پروترال 4 که با نام تامسولوسین نیز شناخته می شود،
پروستات را کوچک نمی‌کند، بلکه باعث باز شدن خروجی مثانه و در نتیجه احساس راحتی در تخلیه ادرار می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف کپسول پروترال به صورت دائمی است و در صورت قطع دارو، دوباره علائم بزرگی پروستات ظاهر می شوند.

به بیماران توصیه می کنیم که از مصرف این دارو زیر 50 سالگی خودداری نمایند.

6- پروستاتان

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مردان، ورم خوش‌خیم پروستات (‌BPH) است که علائم ناشی از آن مثل تکرر ادرار و بیداری‌های مکرر در طول شب، احساس درد در هنگام دفع ادرار و غالبا ابتلاء به عفونت‌های مجاری ادراری می باشد.

قرص پروستاتان محتوی عصاره‌های خشک گیاهانی چون ریشه و برگ گزنه، تخم کدوی بدون پوست، گل بابونه، میوه‌ی آنیسونو خارخاسک است که دارای خاصیت ضد التهاب و حتی محرک ایمنی بوده، بنابراین  در کاهش التهاب پروستات و درمان علائم ناشی از آن کاملا موثر می‌باشد. 

آیا برای درمان قطعی بزرگی پروستات دارویی وجود دارد؟

آیا رابطه جنسی تاثیری در پیشگیری از سرطان پروستات دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث التهاب پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱- انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها

۲- سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده

۳- معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

– نوع خفیف

سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

– نوع متوسط

دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

– نوع شدید

 ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

نکات قابل توجه و موارد مصرف تامسولوسین
نکات قابل توجه و موارد مصرف تامسولوسین

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

1- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

2- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

3- افت فشار خون

مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف، سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

یافته های اخیر، که براساس داده هایی از 30 هزار مرد عمدتا سفید پوست در سن 46 تا 81 سالگی بوده است. در آغاز مطالعه، مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

در مطالعاتی که انجام شد؛ مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات

داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات 30 درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

برای اطلاع از علت بزرگ شدن پروستات در جوانان روی اینجا کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص  کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر diboor سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من حدود یکسال هست که دچار خارش کل بدن شده ام که این موضوع در مواقع خواب بسیار شدید تر شده و منجر به اختلال خوابم شده که پس از مراجعه به متخصص داخلی و تجویز سونوگرافی و ازمایش امروز که نتیجه سونوگرافی رو دیدم طبق فایل ارسالی دچار نگرانی شدم و چون موضوع مرتبط با تخصص اورولوژیست است تقاضا دارم من رو راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش)
   مشکلی نیست ، اگر ادرارتون مشکل داره از کپسول تامسولوسین و قرص سیپروفلوکساسین استفاده کنین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش)
   خارش ارتباطی ندارد به این قضیه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عطا سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من 28 سالمه. بصورت بلند مدت خودارضایی داشتم. الان یک ماهی هست که ترک کردم و احساس نیاز به تخلیه ادرار داشتم به پزشک مراجعه کردم آزمایش کشت و ادرار و خون دادم عفونت اصلا مشاهده نشد. تست psa دادم اونم نداشتم. دکتر سونوگرافی کرد و گفت پروستات بزرگ شده برام پروترال نوشت و فلوکساسین 10 روز خوردم. شیاف هم داده بود 10 عدد مصرف کردم. خوب شدم. الان به مدت 1 ماه که ترک کرده ام خود ارضایی را احساس میکنم پروستاتم شاید باز بزرگ شده. تخلیه ادرار میکنم ولی ببخشید وقتی که مدفوع میکنم از مجرایم مایع لزجی بیرون میاد به رنگ تقریبا زرد کم رنگ مایل به سفید. گاها این اتفاق میافتد و بعدش احساس میکنم کمی مجرایم سوزش دارد. آب هر روز خیلی زیاد میخورم و با خوردن آب سوزش کلا از بین میرود. سوزش اصلا همیشه نیست و حتی در حین ادرار کردن هم سوزش ندارم. متاسفانه شغلم هم به گونه ای هست که خیلی مینشینم. تحرک هم ندارم. به نظر شما مدت کوتاهی پروترال مصرف کنم هر شب؟ آیا عوارض آن خطرناک هست؟ آیا مشکل التهاب یا بزرگی پروستات را حل میکند؟ میشود منو راهنمایی کنید. در ضمن تکرار ادرار ندارم و فقط گاها احساس میکنم که ادرارم کمی در مجرا هست ولی نیازی به تخلیه نمبینم. به نظر شما من با مشکل جدی روبرو هستم؟ با خوردن آب زیاد میتوان التهاب پروستات را کم کرد؟ در ضمن سرعت تخلیه ادرارم در مقایسه با اوایل کمی کاهش پیدا کرده است. امکان هست من را راهنمایی کنید؟ دارویی هست که مصرف کنم و درمان شود؟
  1. تصویر کاربر عطا شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر. لطفا در صورت امکان به سوال من پاسخ دهید. متشکرم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام ازمایش ادرار بدین اگر نرمال باشد التهاب پروستات مطرح هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای سیپروفلوکساسین و تامسولوسین و ملوکسیکام استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام .اینجانب ٥٣ ساله وحدودا ٣ سال با مشگل تخلیه ادرار و از شب تا صبح ٣ الی ٤ بار بیدار وبا سختی تخلیه میشود ر سونوگرافی بزرگی پروستات خیلی کم هست ولی مجرای تخلیه تنگ شده در این مدت فقط پروترال مصرف میکنم ولی دکتر در حال حاظر برایم مصرف پروستاتان و پروترال و سیپروفکت ٥٠٠ تجویز کرده ایا مصرف انها مشگلی ندارد در ضمن تیرویید کم کاری شدید دارم و لووکسین مصرف میکنم .باتشکر از حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 6 روز پیش)
   اگر با دارو خوب هستین ادامه بدین ، اگر نه برای عمل تشریف بیارید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود 61سال سن دارم شش ماه پیش ازمایش پرستات دادم مشکلی نداشتم دو ماهی است که ادرارم قطع و وصل میشه و کامل نمیاد با مراجعه به دکتر متخصص سونو و ازمایش دادم که عکسش را میفرستم دکتر کبسو ل
  پروترال برام نوشته که بعد از ده شب مصرف نه تنها مشکلم که حل نشده یکسری اختلالات بصورت عصبی در خوابم بوجود امده لطف بفرمایید چکار باید کنم از شما سپایگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   دارو. ا ادامه دهيد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۴ سال سن دارم حدود یکهفته هست که اگه اب کم‌ بنوشم رنگ‌ادرارم شبیه به کوکا تیره میشه و غلظتش زیاد میشه .مدام بیضه هام درد خفیف داره و حس داشتن فشار ادرار ایا این علائم وجود سنگ کلیه هست یا پروستات؟؟؟پس از ادرار به محضی که میخوام پاشم‌بازم چند قطره ادرار تیره و چسبنده و غلیظ خارج میشه . چه دارویی بگیرم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام پس از ادرار چند قطره عیبی نداره، استبرا کنید، مایعات زیاد بنوشید
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  بنده 52 ساله هستم . در سال 86 دچار سوزش و تکرر ادار و همچنین ترشح عفونت شدم و خون در ادرارم دیدم به کلینیک هاشمی نژاد
  مراجعه کردم دکتر سلیمانی فرمودند به التهاب پروستات دچار شده ام با تجویز دارو و آنتی بیوتیک مشکلم حل شد.بعد از مدتی مجدداً تست دادم و مشکلی نداشتم. تا اینکه مدتی است که مثانه ام کامل تخلیه نمی شود و بعد از ادار کردن و هنوز از دستشویی خارج نشده بایستی مجدداً ادرار کنم.مضاف بر اینکه گاهی اوقات ادرار به صورت چکه خارج می شود و این حالت خیلی عذاب آور است. پارسال مجدداً به دکتر سلیمانی مراجعه کردم آزمایش و سونوگرافی از مثانه و پروستات و کلیه ها دادند فرمودند مشکل خاصی نیست و این به خاطر رسوبات ناشی از عفونت چند سال پیش در پروستات است و هفته ای دو مرتبه از جکوزی یا لگن آب گرم استفاده کنم آیا روش دیگری و یا دارویی برای رفع این مشکل وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس سونو و PSA و کراتینین و آزمایش ادرار رو بفرستید
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من عفونت پروستات دارم و همه آنتی بیوتیک هارو امتحان کردم. ولی هنوز سوزش سر الت و احساس زخم بودن مجاری التم رو دارم گاهی اوقان درد به بیضه سمت چپم می زند و این علام در زمان کم تحرکی تشدید می شود
  1. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   با سلام اقای دکتر من 33 سال دارم و مجرد هستم و رابطه جنسی منظم ندارم . ///////////////////////////////////حدود پنج ماه پیش رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم که بعد از آن حدود دو روز سوزش کمی در آلتم حس کردم که خود به خود بر طرف شد، ولی حدود 40 روز بعد از رابطه دوباره سوزش کمی در الت خود حس کردم که به دکتر مراجعه کردم و تشخیص عفونت پروستات رو دادند و آنتی بیوتیک ( تاوانکس) رو برای یک ماه تجویز کردن و بعد حدود دوازده روز دیگه علائمی نداشتم ولی 1 ماه خوردم خوب شدم. //////////////////////////////////// مجدادا بعد از حدود یک ماه مجدد علائم شروع شد که پس از مراجعه به دکتر آنتی بیوتیک ( تزریقی 1 عدد Ciprofloxin..... قرص Ofloxin 300 هر 12 ساعت یکی ,و قرص Doxycycline 100 )برای ده روز ;که متاسفانه تاثیر نداشت .
   ////////////////////////////////////////////// .و سپس مجدد مراجعه کردم به دکتر که (amikacin امپول 3 عدد ................ gemifloxin 320 سی عدد و fosfomicyn trometamol پودر 4 عدد هر هفته 1 عدد ) + ( cefazolin 1g پنج عدد یک روز در میان +ملوکسیکام +بعلاوه تخلیه منی هر یک روز در میان ) 1 ماه بود تا امروز ولی بازم علایم دارم ؟//////////////////////////////////////////////// سوزش کم نوک الت ،ونیز احساس زخم بودن مجاری آلتم و همینطور در پا و بیضه سمت چپم حس مور مور میکنم .4 روز پیش قرص ها تموم شده و ازمایش دیروز U/A و سونوگرافی دادم. نرمال بود.
   حالا دکتر ازمایش ادرار بعد ماساژ پروستات دادن جای رو هم پیدا نکردم فعلا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   از نظر من شما صد در صد سالمید وورزش ونشستن در اب گرم وقطع انتیبیوتیک وعدم اهمیت به این مسایل است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  وقت بخیر
  بنده ۳۳ سال دارم ، خرداد سال قبل مشکل سوزش و تکرر ادرار داشتم سونوگرافی رفتم بون مشکل بود و سایز پروستات هم ۲۴ اعلام شد به پزشک مراجعه کردم گفتن التهاب پروستات داری و قرص سیپروفلوکساسین بهمراه تامسولوسین تجویز کردن بعد از مصرف شرایطم خوب شد
  مجدد در اذر ماه سوزش ادرار بهمراه درد در ناحیه لگن داشتم سونوگرافی مشکلی نداشت و سایز پروستات ۲۳ بود به پزشک مراجعه کردم گفتن التهاب پروستات داری و مجددا بهم سیپروفلوکساسین دادن بهمراه تزاروسین نصفه هر شب علائمم خیلی خوب بود که بازهم مشکل با شرایط شدیدتری سراغم اومد سوزش شدید درد لگن و پاها ابتدای اسفند سونوگرافی رفتم بدون مشکل اعلام شد ولی سایز پروستات ۴۲ بود ، به پزشک قبلی مراجعه کردم بازهم اعلام شد التهاب پروستات داری و اینبار قرص افلوکساسین ۳۰۰ به تعداد ۳۰ عدد به همراه همان ترازوسین بهم دادن علائمم کمی بهتر شد ولی با گذشت چند روز از اتمام قرص ها بازهم شرایط بدتر شد و به همان دکتر مراجعه کردم گفتن ۲۰ تا افلوکساسین دیگه بخورم بهتر میشم شرایطم با مصرف قرص ها کمی بهتر شد سونوگرافی دادم بدون مشکل اعلام شد و سایز پروستات بهتر شده بود و ۳۰ بود با توجه به اینکه در تعطیلات عید بودیم و دکتر نبود ۱۰ عدد دیگه افلوکساسین مصرف کردم در همین حین ازمایش کشت ادرار هم دادم که اون هم مشکلی نداشت ، بعد از مصرف قرص ها شرایطم رو به بهبودی بود که ۱۰ عدد دیگه افلوکساسین تهیه و در حال مصرف هستم (5تا مونده) که از دیروز مجدد سوزش ادرارم بیشتر شده و در حال حاضر خیلی نگران این وضعیت هستم
  علائمی که الان دارم سوزش ادرار ، کم شدن فشار ادرار نسبت به ۳ ماه قبل که مشکلاتم کمتر بود ولی فشار ادرار از یک ماه پیش بهتر شده و گاهی هم درد کمر و درد در بین پاها دارم
  ممنون می شوم بنده را راهنمایی و کمک کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید داروها را قطع کنید وورزش بکنید هر شب نیم ساعت در اب گرم بشینید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر .
  من جوانی 23 ساله از تبریز . با رتبه 44 کشوری در رشته مهندسی برق دانشگاه تهران قبول شدم و بیماری پروستاتی که الان 5 سال از عمر بنده رو هدر میدهد و از کیفیت زندگی و مطالعه من خیلی کم کرده است .
  بیماری از سال سوم دانشگاه دوره کارشناسی شروع شد . و الان که 4 سال میگذرد و فارغ التحصیل و حین خدمت سربازی هستم هم تمام نشده است .

  آزمایشات :
  - trus,- (نتیجه : کانون کلسیفیه در پارنشیم inner gland قایبل رویت است .
  R.sem.ves.=36*7 mm L.sem.ves=34*8mm
  دوره درمان به مدت 1 ماه : فنازومکس 10 سیپرو500 امینیک 0.4 باکلوفن 10 و ساپالمتو
  (بعد این دوره علائم نسبتا کمتر شده و تکرر از حالت شدید 4 بار در ساعت به 1 بار در ساعت رسید و هنوز در این حالت مانده است ، اما انسداد که شدت یافته بود کمی کمتر شد و با قطع امینیک به همان وضعیت سابق شرایط انسداد برگشت داده شد به طوری که برای تخلیه گرفتن آب گرم به ناحیه ناف تا آلت تناسلی لازم است و همچنین باقی انده ادراری در حدود قبلا 70 سیسی و در بررسی بعدی 100 سیسی دیده شده است )

  -یورتروگرافی دیجیتال رتروگرید (همه چیز طبیعی)
  - نوار مثانه ( Qmax=8.8 ml/s , Qave=4..0 ml/s , Volume=169ml )
  ** حین آزمایش فلومتری مثانه را بیش از حد استاندارد پر کردم تا جایی که با فشار شکمی بتوانم سر پایی ادرار کنم که پس از کمی تخلیه چند برابر آن باقی مانده ادراری داشتم)
  -آزمایش خون (طبق آزمایش خون غلظت خون بالایی دارم ( RBC=5.93 , MCHC=36 ,Hb=17.6 )
  ادرار (بدون کشت ادرار)
  ( bacteria =rare - EPCell (squamous)=0-1 -R.B.C=1-2, Crystals =amorphous urate : Many)
  **آزمایش خون و ادرار همراه با مصرف ترازوسین و باکلوفن بود .

  -سنوگرافی
  علائم فعلی :
  درد در ناحیه پرینه و شدت پیدا کردن با نشستن هر چه بیشتر
  گاها درد در ناحیه مقعد و بیضه
  درد شکمی
  انسداد ادراری
  (به طوری که در آزمایشات نوار مثانه و سنوگرافی فقط همین عامل منفی داشتن 100 سیسی باقی مانده ثبت شده است )
  تکرر ادراری ، البته لازم به ذکر است 100 سیسی مربوط به تخلیه با آب گرم میباشد و در حالت معمول بنده متاسفانه قادر به تخلیه ادرار نمیباشم مگر اینکه قرص امینیک 0.4 مصرف نمایم که طبق تجربه روال تخیله عادی میشود)

  نکته : در آزمایش نوار مثانه بنده نادانسته مثانه را خیلی بیشتر از حد استاندارد پر کرده بودم لذا تخلیه با فشار شکمی صورت گرفته بود با اینحال به اندازه 2 بار تخلیه حین آزمایش بعد تست یرو فلومتری در دستشویی به کمک اب گرم تخلیه داشتم.

  به مدت 9 ماه است از داروی ترازوسین 2 میلی و باکلوفن 10 استفاده کردم . اینها کمک کننده بوده اند .

  لازم میدونم بگم :بنده هیچ گاه در اوایل بیماری مشکل انساد و احتباس ادراری نداشتم . و فقط مشکل به صورت تکرر و درد شکمی و ناحیه زیر و اطراف ناف و لگنی بود .
  ورفته رفته با عدم موفقیت در درمان این مشکلا با همکاری متخصصین بزرگوار دچار عارضه سخت تر انسداد نیز شدم .
  * نظر بنده مشکل در پروستاتت و گرفته شدن خروجی مثانه در اثر همین مشکل پروستاتیت می باشد .
  (خیلی واضح فشاری که به دور مجرا به حالت انقباض و فشار وارد میکند را میتوانم متوجه شوم )
  توصیه دکترم به انجام سیستوسکپی در مرحله بعدی بررسی بیماری می باشد .

  2مورد سوال دارم از محضرتان :
  *** به نظر شما اسم بیماری بنده چیست ؟
  ***چه روش (و دارویی ) را برای درمان پیشنهاد می کنید ؟

  از آقای دکتر عزیز به خاطر صبر و بردباریتان در کمک و نظر دهی در این روزهایی که امکان مراجعه به دکتر را به علت بیماری کرونا و منع تردد ندارم سپاسگذارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   از نظر من بیایید در مطب یک نوار دقیق انجام بدهیم تا ببینم مشکل کجا است
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر بنده حین خدمت سربازی در تبریز هستم متاسفانه نمیتونم‌ تهران بیام خدمتتون .
   اگه لطف کنید با توجه به این نوار مثانه نظر بدین یک دنیا ازتون ممنون میشم .

   *** در این تست به منظور انجام تست فلومتری(ادرار سرپایی) مثانه را خیلی بیش از حد استاندارد پر کرده بودم.
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر عزیز فایل کامل آزمایش نوار مثانه رو براتون ارسال میکنم . بنده هم اکنون گرفتار انسداد و با تحریک آب تا حدودی موفق به ادرار میشوم در آخرین آزمایش که با مصرف ترازوسین 2 mg و با کلوفن 10 بود حدود 110 سی سی باقی مانده ادراری در سنوگرافی اندازه گیری شد .
   در ضمن به مدت 10 روز قرص فروزوماید 40 هم از طرف دکتر تجویز شد که مقدار ادرار را زیاد میکرد ئ تکرر را بیشتر اما نتیجه در رفع انسداد نداشت و همچنان نیاز به تحریک (سر آلت وهمچنین از ناف تا آلت) با آب و مخصوصا آب گرم بود .
   زمان زیدی را در دستشویی سر تحریک و خالی کردن مثانه میگذرانم بدن مصرف قرص ترازوسین2 همراه با تحریک با آب مخصوصا که گاها 20 دقیقه طول میکشد اما با مصرف ترازوسن و همراه با تحریک با آب 5 دقیقه طول میکشد .

   لطفا اگر با توجه به این آزمایش نوار مثانه که فرستادم میتوانید نظری بدین بفرمایید بنده امکان مراجعه به تهران را ندارم فرماندهان محترم اجازه نمیدهند و بنده در اضطرار مشکل انسداد دچار شرایط سختی هستم به خاطر رضای خدا لطفا اگه ممکن است کمک کنید .
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر عزیز فایل کامل آزمایش نوار مثانه رو براتون ارسال میکنم . بنده هم اکنون گرفتار انسداد و با تحریک آب تا حدودی موفق به ادرار میشوم در آخرین آزمایش که با مصرف ترازوسین 2 mg و با کلوفن 10 بود حدود 110 سی سی باقی مانده ادراری در سنوگرافی اندازه گیری شد .
   در ضمن به مدت 10 روز قرص فروزوماید 40 هم از طرف دکتر تجویز شد که مقدار ادرار را زیاد میکرد ئ تکرر را بیشتر اما نتیجه در رفع انسداد نداشت و همچنان نیاز به تحریک (سر آلت وهمچنین از ناف تا آلت) با آب و مخصوصا آب گرم بود .
   زمان زیدی را در دستشویی سر تحریک و خالی کردن مثانه میگذرانم بدن مصرف قرص ترازوسین2 همراه با تحریک با آب مخصوصا که گاها 20 دقیقه طول میکشد اما با مصرف ترازوسن و همراه با تحریک با آب 5 دقیقه طول میکشد .

   لطفا اگر با توجه به این آزمایش نوار مثانه که فرستادم میتوانید نظری بدین بفرمایید بنده امکان مراجعه به تهران را ندارم فرماندهان محترم اجازه نمیدهند و بنده در اضطرار مشکل انسداد دچار شرایط سختی هستم به خاطر رضای خدا لطفا اگه ممکن است کمک کنید .
  5. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   قای دکتر عزیز فایل کامل آزمایش نوار مثانه رو براتون ارسال میکنم . بنده هم اکنون گرفتار انسداد و با تحریک آب تا حدودی موفق به ادرار میشوم در آخرین آزمایش که با مصرف ترازوسین 2 mg و با کلوفن 10 بود حدود 110 سی سی باقی مانده ادراری در سنوگرافی اندازه گیری شد .
   در ضمن به مدت 10 روز قرص فروزوماید 40 هم از طرف دکتر تجویز شد که مقدار ادرار را زیاد میکرد ئ تکرر را بیشتر اما نتیجه در رفع انسداد نداشت و همچنان نیاز به تحریک (سر آلت وهمچنین از ناف تا آلت) با آب و مخصوصا آب گرم بود .
   زمان زیدی را در دستشویی سر تحریک و خالی کردن مثانه میگذرانم بدن مصرف قرص ترازوسین2 همراه با تحریک با آب مخصوصا که گاها 20 دقیقه طول میکشد اما با مصرف ترازوسن و همراه با تحریک با آب 5 دقیقه طول میکشد .

   لطفا اگر با توجه به این آزمایش نوار مثانه که فرستادم میتوانید نظری بدین بفرمایید بنده امکان مراجعه به تهران را ندارم فرماندهان محترم اجازه نمیدهند و بنده در اضطرار مشکل انسداد دچار شرایط سختی هستم به خاطر رضای خدا لطفا اگه ممکن است کمک کنید .
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا نیز سیستوسکوپی کنید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت جناب دکتر.
  بنده شش ماه قبل، یک بار توی ادرارم خون مشاهده کردم و به دکتر مراجعه کردم. ایشان سونوگرافی انجام دادن و آزمایش ادرار. آزمایش ادرار باکتری نشان نداد. اما توی سونوگرافی شن ریز مشاهده کردن و پتاسیم سیترات تا سه ماه تجویز کردن که مصرف کردم و موثر بود. بعد از مدتی، با علائم شبیه به عفونت ادراری (سوزش و ادرار بدبو) مراجعه کردم که این بار در آزمایش باکتری مشاهده شد و نیتروفورانتئین تجویز کردن که مدت 10 روز مصرف کردم و علائم از بین رفت. اما از حدود بیست روز پیش، مشکل جدیدی دارم به این ترتیب که دائما احساس خالی نشدن کامل مثانه هست و همچنین ادرارم در ابتدای شروع چند بار قطع و وصل میشه و کلا جریان پر فشاری نداره و در انتها هم شاخه شاخه میشه و بعد قطع میشه. بعضی شب ها هم نصف شب بیدار میشم و میرم دستشویی. به دکترم زنگ زدم ایشان فرمودند تامسولوسین مصرف کنم سه ماه. با توجه به عوارض این دارو، آیا شما صلاح میدانید یا درمان جایگزینی هم وجود دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام مجدد. خیلی ممنونم دکتر عزیز از پاسخگویی فوری شما. قبل از هر چیز بگم که من 34 سالم هست الان. البته در سونوگرافی که آبان ماه انجام داده بودم، کلیه و مثانه و اینها هیچ مورد خاصی نداشتن. فقط کبد چرب گزارش شده بود که دکتر گفت خیلی پیشرفته نیست و با ورزش و رژیم غذایی حل میشه. اما خب چون که این مشکل احتباس ادرار یک کمی اذیت میکنه الان، خواستم ببینم مال بزرگی پروستات یا التهاب پروستات نباشه. وقتی دستم رو روی مثانه فشار میدم، احساس میکنم که ادرار در مثانه وجود داره و جابجا میشه با حرکت دست. این مسئله ی کم فشاری ادرار هم کمی ناراحت کننده است. اما اگر شما میفرمایید اورژانسی نیست، تا کی صبر کنم برای برطرف شدن این موارد؟ و اگر تا چه زمانی برطرف نشد مراجعه کنم به مطب؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   در سن شما من معتقد به بیماریهای پروستات نیستم ورزش ونشستن در اب گرم وبیخیالی بهترین است از دارو نتیجه نمیگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر