کپسول پروترال | قرص تامسولوسین | دیگر داروهای پروستات

کپسول پروترال و قرص تامسولوسین از جمله داروهای پروستات هستند که برای درمان بزرگی پروستات تجویز می شوند. در این مقاله با داروهای درمان پروستات و عوارض آنها آشنا می شوید.

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.

بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

بزرگی پروستات

کپسول درمان پروستات

در درمان بزرگی پروستات داروهایی مورد استفاده قرار میگیرد که ما در این مقاله 4 قرص پروستاتیت را به طور کامل بررسی میکنیم:

غده پروستات که فقط در مردان یافت می شود در بالای مجرای مرتبط کننده مثانه با محیط بیرون قرار دارد. غده پروستات اغلب با افزایش سن، بزرگ شده و بر روی میزراه فشار آورده و جریان ادراری را که از مثانه می آید، مسدود می کند.

این وضعیت، می تواند علائم مختلفی را به وجود آورد که از جمله آن ها می توان به مشکل در دفع ادرار، عدم توانایی تخلیه مثانه و نیاز به دفع سریع تر و در دفعات بالاتر ادرار اشاره کرد.

1- تامسولوزین

تامسولوزین نوعی دارو به نام آلفا بلاکر است. این دارو با مسدود سازی گیرنده های آلفا موجود در عضله غده پروستات، عمل می کند. تامسولوزین سبب منبسط شدن عضله غده پروستات می شود. این انبساط سبب کاهش فشار بر روی میزراه شده و اجازه می دهد که ادرار آزادانه از غده پروستات عبور کند. همچنین، در این حال دفع ادرار و تخلیه مثانه آسان تر خواهد شد.

2- فیناستراید

فیناستراید یک داروی تجویزی است که به صورت قرص های خوراکی پروستات وجود دارد. قرص های خورکی فیناستراید با نام تجاری Proscar و Propecia وجود دارند. همچنین، این دارو به عنوان یک داروی ژنریک هم موجود است. دارو های ژنریک معمولا قیمت کم تری نسبت به نسخه های تجاری خود دارند.

فیناستراید با کاهش مقدار هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن، اثر خود را اعمال می کند.DHT  معمولا سبب بزرگ تر شدن غده پروستات شده و کاهش آن به جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات کمک می کند. مصرف این دارو به افزایش رشد و کاهش ریزش موی سر کمک می کند. رشد مو در دیگر نواحی بدن تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

3- پرازوسین

پرازوسین اغلب به عنوان یک آلفا بلاکر استفاده می شود. مطالعات کنترل شده نشان داده اند که این دارو برخلاف دارونمای آن (پلاسیبو) بر علائم سیستم ادراری و میزان جریان ادرار اثر داشته است. درمان با این دارو باید با 0.5 میلی گرم در شب شروع شده و سپس به تدریج و در ظرف 2 هفته تا به 2 میلی گرم و تعداد دو بار در روز افزایش یابد. مهم ترین عارضه جانبی این دارو هایپو تانسیون وضعیتی است با این حال احتمال دارد گرفتگی بینی، سردرد و ریفلاکس معده نیز ایجاد شود.

نتایج این دارو سریع بوده و اغلب می توانند در ظرف 4 هفته ارزیابی شوند. در صورتی که پرازوسین به مدت بیش تر از 2 سال استفاده شود، تاثیر آن کم شده و ممکن است مقادیر بیش تری مورد نیاز باشد. این مورد می تواند ناشی تاکی فیلاکسی یا افزایشی پیش رونده در اندازه غده پروستات باشد که به علت اثرات پرازوسین بر روی تون عضلانی به وجود نیامده است.

پرازوسین

4- ترازوسین

اخیرا، ترازوسین پروستات در بازار های استرالیا حضور یافته است. همچنین، این دارو تنها آلفا بلاکری است که برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید گرفته است. ترازوسین نسبت به پرازوسین نیمه عمری طولانی تر داشته و می تواند یک بار در روز به بیمار داده شود.

به علت همین دوز یک روزه خود، سازگاری و مقاومت آن می تواند نسبت به آلفا بلاکر هایی با مدت اثر کوتاه تر، بهتر باشد. آلفا بلاکر هایی با مدت اثر طولانی تر که در شب مصرف می شوند می توانند سازگاری بهتر و اثرات جانبی کم تری داشته باشند. با این حال، مقادیری بهینه از این دارو ها تاثیری مشابه دارد. تقریبا 70 درصد بیمارانی که به صورت روزانه 10 میلی گرم ترازوسین مصرف می کنند می توانند انتظار بهبودی بیش از 30 درصدی در علائم کلی خود داشته باشند.

همچنین، در 52 درصد بیماران، میزان جریان ادرار بیش از 30 درصد بهبود می یابد. عوارض جانبی قابل ملاحظه از لحاظ بالینی حداکثر در 10 درصد بیماران اتفاق می افتد. عوارض جانبی شامل ضعف، تورم محیطی و علائم وضعیتی می شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی، درمان باید به آرامی و در شب انجام شود.

5- پروترال 4

کپسول پروترال 0/4 برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود. قرص پروترال 4 که با نام تامسولوسین نیز شناخته می شود،
پروستات را کوچک نمی‌کند، بلکه باعث باز شدن خروجی مثانه و در نتیجه احساس راحتی در تخلیه ادرار می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف کپسول پروترال به صورت دائمی است و در صورت قطع دارو، دوباره علائم بزرگی پروستات ظاهر می شوند.

به بیماران توصیه می کنیم که از مصرف این دارو زیر 50 سالگی خودداری نمایند.

6- پروستاتان

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مردان، ورم خوش‌خیم پروستات (‌BPH) است که علائم ناشی از آن مثل تکرر ادرار و بیداری‌های مکرر در طول شب، احساس درد در هنگام دفع ادرار و غالبا ابتلاء به عفونت‌های مجاری ادراری می باشد.

قرص پروستاتان محتوی عصاره‌های خشک گیاهانی چون ریشه و برگ گزنه، تخم کدوی بدون پوست، گل بابونه، میوه‌ی آنیسونو خارخاسک است که دارای خاصیت ضد التهاب و حتی محرک ایمنی بوده، بنابراین  در کاهش التهاب پروستات و درمان علائم ناشی از آن کاملا موثر می‌باشد. 

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث التهاب پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱- انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها

۲- سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده

۳- معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

– نوع خفیف

سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

– نوع متوسط

دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

– نوع شدید

 ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

تامسولوسین

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

1- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

2- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

3- افت فشار خون

مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف، سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

یافته های اخیر، که براساس داده هایی از 30 هزار مرد عمدتا سفید پوست در سن 46 تا 81 سالگی بوده است. در آغاز مطالعه، مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

در مطالعاتی که انجام شد؛ مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات

داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات 30 درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

برای اطلاع از علت بزرگ شدن پروستات در جوانان روی اینجا کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص  کلیه و مجاری ادراری

3.8 (76.13%) 393 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام درموقع نزدیکی موقع خروج منی سفت کش دار وتیکه ایی مثل ژله ایی یا چسب خارج میشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   جواب نبمده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   ازمایش منی بدهید بفرستید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سنوگرفی دادم گفتن پرستال نیاز ب عمل داره من سنم57 گفت بزرگی پرستات 42میلی باید عمل بشه ایا نیاز ب عمل داره لطفان راهنمایم کنید منون اینو عکس سنگرافیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   ازمایش پی اس ا چند است?
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دوبا لیزر پروستات کردم ولی هنوز شبها 4 تا 5 بار بیدارمیشوم وسوزش دارم. حسش هم زیر یک است.مشکل من چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر سیاوش هستم 38 ساله حدود چند ماه پیش برای دل درد یه سونو گرافی دادم که منوجه شد سنگ صفری 11 میلیمتری دارم بعد دکتر گفت پروستاتت التهاب داره چند وقت بود که ادرار میکردم اخرش به صورت تیکه تیکه تخلیه میشد شروع به ورزش بوکس کردم 30 کیلو اضافه وزن داشتم که کم کردم این اواخر بعد سکس موقع ارضا شدن دچار سوزش شدید شدم طوری که همسرم هم سوزش داشت همسرم پزشک عمومی هست بهم گفت عفونت داری ازمایش ادرار دادم هیچ عفونتی نداشتم تا اینکه تو این دو هفته اخیر موقع سکس احساس ادرار شدید داشتم طوری که ادامه سکس برام مقدور نبود وقتی ادار کردم ادامه دادم به سکس ولی بعدش موقع ارضا شدن هم باز سوزش شدید داشتم همراه با احساس ادرار
  ازتون کمک میخوام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر S شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. میخواستم بپرسم زمانی که میگن عوارض قرص ها ی پروستات این بوده که از مردنگی میوفتن یعنی هیچ زمانی تا آخر عمر نمی تواند ارتباط جنسی برقرار کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با قطع دارو از بین میرود
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. آیا این متن پروستات بحجم 47ccدارای سایز بزرگترازحدنرمال است. بادارورفع میشودوچه خطری هم پیش می آید. خواهشمند هستم لطفا جواب من رابدهید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سن چقدر است
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۳ سالمه و گاهی اوقات یک‌ احساس درد و سوزش خفیفی در ناحیه مقعد احساس میکنم که معمولا بعد از انزال تا چند ساعت هست و بعد آروم‌ میشه. تست PSA هم دادم و ۱/۰۴ بوده. هیچ‌ مشکل ادراری ای هم ندارم. آیا لازمه پیگیری ای انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من 26 سالمه و از سونوگرافی که گرفتم نشان داده که پروستاتم بزرگ تر از حد طبیعی و با حجم 28 سی سی است. به پزشک متخصص مراجعه کردم که گفتند شما باید اندسکوپی(البته اسم دیگری داشت که من یادم نیست) بگیری . به یه متخصص دیکه مراجه کردم ایشون گفتند این کار لازم نیست و 30 عدد کپسول پروترال 0.4 برام تجویز کردند. هزینه اون اندسکوپی هم برام بالاست در حال حاضر.
  حالا سوالم اینه من چکار کنم؟ آیا با توجه به سنم خطری تهدیدم میکنه(مثلا مثل ناباروری و سرطان و ... )؟ آیا با خوردن این دارو ها خوب میشم؟ عکس از سونوگرافی رو هم فرستادم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بیایید با دفترچه سیستوسکوبی کنم

 • تصویر کاربر حیدر یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ... 43 سالمه با 185 سانت قد و 117 کیلو وزن ... شبها تکرر ادرار اذیتم میکنه و تا سه مرتبه راحت مجبورم بیدار شم ... سونوگرافی انجام دادم که در جواب در مورد کلیه ها و مثانه مشکلی نداشته ولی پروستات با حجم 47 سی سی افزایش داشته و اکوی هموژن در آن مشهود است . ازمایش پی اس آ هم انجام دادم که مقدار قند نرمال بود و مقدار پی اس آ آزادش 0.54 و خود پی اس آ 0.7 نسبت بین این دو 0.77 گزارش شده ... به دکتر مراجعه کردم قرص آمنیک تجویز کرده و تا الان که 14 عددش رو مصرف کردم تاثیری نداشته ... من عموما زیاد آب مصرف نمیکنم و نهایتا شب به غیر از مصرف میوه همون قرص را فقط با یک لیوان آب میخورم ... این مساله منو بشدت نگران و هراسان کرده ... مستدعی است راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   4 ساعت قبل از خواب مایعات را کم کنید بهتر میشود

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدت زیادی هست که حس عدم تخلیه کامل ادرار دارم و حس میکنم که فشار ادرارم خیلی کمتر شده، با درد خفیف ناحیه زیر شکم به دکتر مراجعه کردم و سونو و آزمایش دادم که psa نرمال بوده اما حجم پروستات در سونو 30 سی سی گزارش شده، دکتر برای من تاوانکس و ملوکسیکام رو تجویز کرده. خواستم بدونم نظر جنابعالی در این مورد چی هست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر