درمان دارویی بزرگی پروستات و عوارض آن

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. آیا بزرگی پروستات را میتوان با قرص پروستات درمان کرد؟

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.

بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

بزرگی پروستات

قرص پروستات

در درمان بزرگی پروستات داروهایی مورد استفاده قرار میگیرد که ما در این مقاله 4 مورد را به طور کامل بررسی میکنیم.

1- تامسولوزین 

تامسولوزین نوعی از دارو به نام آلفا بلاکر است. این دارو با مسدود سازی گیرنده های آلفا موجود در عضله غده پروستات عمل می کند. غده پروستات که فقط در مردان یافت می شود در بالای مجرای (میزراه) مرتبط کننده مثانه با محیط بیرون قرار دارد. غده پروستات اغلب با افزایش سن بزرگ شده، بر روی میزراه فشار آورده و جریان ادراری را که از مثانه می آید مسدود می کند.

این وضعیت، می تواند علائم مختلفی را به وجود آورد که از جمله آن ها می توان به مشکل در دفع ادرار، عدم توانایی تخلیه مثانه و نیاز به دفع سریع تر و در دفعات بالاتر ادرار اشاره کرد. تامسولوزین سبب منبسط شدن عضله غده پروستات می شود. این انبساط سبب کاهش فشار بر روی میزراه شده و اجازه می دهد که ادرار آزادانه از غده پروستات عبور کند. همچنین، در این حال دفع ادرار و تخلیه مثانه آسان تر خواهد شد.

2- فیناستراید 

فیناستراید یک داروی تجویزی است که به صورت قرص های خوراکی وجود دارد. قرص های خورکی فیناستراید با نام تجاری Proscar و Propecia وجود دارند. همچنین، این دارو به عنوان یک داروی ژنریک هم موجود است. دارو های ژنریک معمولا قیمت کم تری نسبت به نسخه های تجاری خود دارند. در برخی موارد، ممکن است این دارو ها به شکل یا قدرت دارو با نام تجاری موجود نباشند.

فیناستراید با کاهش مقدار هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن اثر خود را اعمال می کند.DHT  معمولا سبب بزرگ تر شدن غده پروستات شده و کاهش آن به جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات کمک می کند. مصرف این دارو به افزایش رشد و کاهش ریزش موی سر کمک می کند. رشد مو در دیگر نواحی بدن تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

3- پرازوسین

پرازوسین اغلب به عنوان یک آلفا بلاکر استفاده می شود. مطالعات کنترل شده نشان داده اند که این دارو برخلاف دارونمای آن (پلاسیبو) بر علائم سیستم ادراری و میزان جریان ادرار اثر داشته است. درمان با این دارو باید با 0.5 میلی گرم در شب شروع شده و سپس به تدریج و در ظرف 2 هفته تا به 2 میلی گرم و تعداد دو بار در روز افزایش یابد. مهم ترین عارضه جانبی این دارو هایپو تانسیون وضعیتی است با این حال احتمال دارد گرفتگی بینی، سردرد و ریفلاکس معده نیز ایجاد شود.

نتایج این دارو سریع بوده و اغلب می توانند در ظرف 4 هفته ارزیابی شوند. در صورتی که پرازوسین به مدت بیش تر از 2 سال استفاده شود، تاثیر آن کم شده و ممکن است مقادیر بیش تری مورد نیاز باشد. این مورد می تواند ناشی تاکی فیلاکسی یا افزایشی پیش رونده در اندازه غده پروستات باشد که به علت اثرات پرازوسین بر روی تون عضلانی به وجود نیامده است.

پرازوسین

4- ترازوسین

اخیرا، ترازوسین پروستات در بازار های استرالیا حضور یافته است. همچنین، این دارو تنها آلفا بلاکری است که برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید گرفته است. ترازوسین نسبت به پرازوسین نیمه عمری طولانی تر داشته و می تواند یک بار در روز به بیمار داده شود.

به علت همین دوز یک روزه خود، سازگاری و مقاومت آن می تواند نسبت به آلفا بلاکر هایی با مدت اثر کوتاه تر، بهتر باشد. آلفا بلاکر هایی با مدت اثر طولانی تر که در شب مصرف می شوند می توانند سازگاری بهتر و اثرات جانبی کم تری داشته باشند. با این حال، مقادیری بهینه از این دارو ها تاثیری مشابه دارد. تقریبا 70 درصد بیمارانی که به صورت روزانه 10 میلی گرم ترازوسین مصرف می کنند می توانند انتظار بهبودی بیش از 30 درصدی در علائم کلی خود داشته باشند.

همچنین، در 52 درصد بیماران، میزان جریان ادرار بیش از 30 درصد بهبود می یابد. عوارض جانبی قابل ملاحظه از لحاظ بالینی حداکثر در 10 درصد بیماران اتفاق می افتد. عوارض جانبی شامل ضعف، تورم محیطی و علائم وضعیتی می شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی، درمان باید به آرامی و در شب انجام شود.

5- پروترال 4

کپسول پروترال 0/4 برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود. قرص پروترال 0.4 که با نام تامسولوسین نیز شناخته می شود،
پروستات را کوچک نمی‌کند بلکه باعث باز شدن خروجی مثانه و در نتیجه احساس راحتی در تخلیه ادرار می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف کپسول پروترال به صورت دائمی است و در صورت قطع دارو، دوباره علائم بزرگی پروستات ظاهر می شوند.
به بیماران توصیه می کنیم که از مصرف این دارو زیر 50 سالگی خودداری نمایند.

آیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

جواب منفی است. همچنان که گفته شد بزرگی پروستات بیماری سن مردان است، 30% مردان بین 40-50 سال و 50 درصد مردان بین 50-60 سال و 70درصد مردان بین 60-70 سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث التهاب پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱- انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها

۲- سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده

۳- معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

– نوع خفیف

سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

– نوع متوسط

دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

– نوع شدید

 ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟

درمان پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید عمل پروستات به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

تامسولوسین

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

1- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

2- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

3- افت فشار خون

مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف، سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

یافته های اخیر، که براساس داده هایی از 30 هزار مرد عمدتا سفید پوست در سن 46 تا 81 سالگی بوده است. در آغاز مطالعه، مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

در مطالعاتی که انجام شد؛ مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات

داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات 30 درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

برای اطلاع از علت بزرگ شدن پروستات در جوانان روی اینجا کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص  کلیه و مجاری ادراری

3.8 (75.83%) 384 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من 26 سالمه و از سونوگرافی که گرفتم نشان داده که پروستاتم بزرگ تر از حد طبیعی و با حجم 28 سی سی است. به پزشک متخصص مراجعه کردم که گفتند شما باید اندسکوپی(البته اسم دیگری داشت که من یادم نیست) بگیری . به یه متخصص دیکه مراجه کردم ایشون گفتند این کار لازم نیست و 30 عدد کپسول پروترال 0.4 برام تجویز کردند. هزینه اون اندسکوپی هم برام بالاست در حال حاضر.
  حالا سوالم اینه من چکار کنم؟ آیا با توجه به سنم خطری تهدیدم میکنه(مثلا مثل ناباروری و سرطان و ... )؟ آیا با خوردن این دارو ها خوب میشم؟ عکس از سونوگرافی رو هم فرستادم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   بیایید با دفترچه سیستوسکوبی کنم

 • تصویر کاربر حیدر یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ... 43 سالمه با 185 سانت قد و 117 کیلو وزن ... شبها تکرر ادرار اذیتم میکنه و تا سه مرتبه راحت مجبورم بیدار شم ... سونوگرافی انجام دادم که در جواب در مورد کلیه ها و مثانه مشکلی نداشته ولی پروستات با حجم 47 سی سی افزایش داشته و اکوی هموژن در آن مشهود است . ازمایش پی اس آ هم انجام دادم که مقدار قند نرمال بود و مقدار پی اس آ آزادش 0.54 و خود پی اس آ 0.7 نسبت بین این دو 0.77 گزارش شده ... به دکتر مراجعه کردم قرص آمنیک تجویز کرده و تا الان که 14 عددش رو مصرف کردم تاثیری نداشته ... من عموما زیاد آب مصرف نمیکنم و نهایتا شب به غیر از مصرف میوه همون قرص را فقط با یک لیوان آب میخورم ... این مساله منو بشدت نگران و هراسان کرده ... مستدعی است راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   4 ساعت قبل از خواب مایعات را کم کنید بهتر میشود

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدت زیادی هست که حس عدم تخلیه کامل ادرار دارم و حس میکنم که فشار ادرارم خیلی کمتر شده، با درد خفیف ناحیه زیر شکم به دکتر مراجعه کردم و سونو و آزمایش دادم که psa نرمال بوده اما حجم پروستات در سونو 30 سی سی گزارش شده، دکتر برای من تاوانکس و ملوکسیکام رو تجویز کرده. خواستم بدونم نظر جنابعالی در این مورد چی هست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی. آقای دکتر پدرم مرداد 96 توسط شما عمل رادیکال پروستات در نیکان انجام دادن psa ایشان هر دو ماه که مراجعه کردن آخرین بار سه ماه پیش 7 دهم بوده که الان هشت مام هست ماهی یک آمپول دستور دادید ترزیق کنند. سو.الم اینه آقای دکتر این آمپولو تا کی باید استفاده کنند. آیا عوارض داره/ البته گرگرفتی که از اول تا حالا دارن که گفتید طبیعیه ولی این گرگرفتگی اذیت میکنه درمان نداره/
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سوالی از خدمتتون دارم:
  من پدرم حدود ٩٠ سال دارند و حدود ٢٠ سال قبل با لیزر پروستات شون رو عمل کرده بودند اما مدتی هست که علائم بزرگی پروستات دوباره در ایشون ظاهر شده.دکتر براشون کپسول امنیک تجویز کرده و شبها قبل از خواب مصرف میکنن.آیا با توجه به سنشون امکان جراحی وجود داره؟!
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر کیارش شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  توروخدا جواب بنده رو بدید بدجوری به دردسر افتادم، توی 6 ماه گذشته دوبار دچار عفونت پروستات شدم، بار اول با سیپروفلوکساسین بهبود پیدا کردم، بار دوم دکتر باز همین قرص رو داد که یک روز بهتر شدم اما روز دوم کاملا بیماری برگشت و حالم بد شد درد شکم، مشکل دفع ادرار و سوزش داشتم. به پزشک دیگری مراجعه کردم برام داکسی سایکیلین و افلوکساسین200 نوشت برای ده روز استفاده روزی دوتا که بعد از 3 روز خیلی بهتر شدم و جهت بررسی بیشتر به پزشک متخصص و مجربی مراجعه کردم که گفت داروهای قبلی رو استفاده نکن به جاش لووفلوکساسین500 و آزیترومایسین نوشت به مدت 1 ماه مصرف کنم، دو روز بعد از مصرف این داروهای جدید دوباره حالم بد شده و درد دارم.
  فکر میکنم با افلوکساسین و داکسی سایکیلین بهتر بودم.
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟
  سنم 38 ساله.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنام خدا. سلام آقای دکتر .خدا قوت .چند سال علائم بزرگی پروستات دارم.در تست اخیر ابعاد پروستات 47.34.31 و حجم26 وحجم ادرار باقیمباقیماندبوده که نسبت به 9ماه قبل psa elisa از1.5به 0.20.کاهش ولی ابعاد پروستات تقریبا تغییری نداشته است .الان علائم تکرر ادرار و سوزش و گاهی حملات ادراری و کمی باریک شدن ادرار وبا تاخیر اندک بیرون آمدن ادرار ودر صورت شدید شدن ادرار دفع اندک و بی اختیار ادرار را دارم.دارو درمانی در یکسال گذشته با پروترال و فیناستراید شروع شده است .الان فقط ترازوسین تجویز شده.استاد گرامی خواهشمندم جمع بندی ونظر تخصصی خود را بفرمایید. با سپاس 5.10.97
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   از نظر من مشكلي نيست٢-دارو را ادامه دهيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  28 سال سن دارم و پیک موتوری هستم.سال قبل در تاریخ برج 7 تکرر ادرار داشتم به نحوی که خودم را روی موتور چند بار خیس کردم.بعد از گذشت چند روز چند بار خون از مجاری ادرار بیرون امد. دکتر رفتم سونوگرافی انجام دادم.
  نوع درخواست:سونوگرافی کلیه و مثانه
  ابعاد و ضخامت کورتیکال کلیه ها در حد طبیعی بوده و اکوپاترین مدولری کلیه ها در حد طبیعی است.
  سنگ و هیدرونفروز و ضایعه فضاگیر در کلیه دیده نشد.
  مثانه ضخامت جدار افزایش یافته دارد بررسی UAاز نظر سیستیت توصیه میگردد.
  پروستات با حجم 38MLبزرگتر از طبیعی مشاهده میگردد.لذا با توجه به ین بیمار از نظر پروستاتیت توصیه میگردد.
  RK=101 MM
  LK=105MM
  و خانم دکتر دوتا بسته قرص تجویز کردند:
  CIPROFLOXACIN 500 mg tab
  PHENAZOPYRIDINE HCL 100 mg tab

  آقای دکتر امسال چند باری باز یهویی ادرار داشتم.ولی خوب شدم.
  با عرض معذرت من مسر بدی نیستم ولی متاسفانه خود ارضایی شدید دارم میانگین هفته ای چهار بار .ایا به این ربط ندارد؟
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
   T
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.عمل لیزری انجام دادم.بعد عمل احساس پری مثانه داشتم مقداری از اب بالون داخل مثانه را کم کردندسپس 24ساعت شستشو دادند آب وخون از راه سوند به‌کیسه منتقل شد.بعد با سوند به‌منزل آمدم .دوسه بار راه لوله سوند گیرکرد با هزار بدبختی در اورژانس باز شد.الان 5روز ازعمل گذشته که همچنان احساس پری مثانه دارم.خیلی اذیتم..لطفا راه حلی پیشنهاد بفرمائید .دکتر خودم میگه سه روز دیگه سوند را بر میدارم..درضمن به من گفتند مایعات زیاد بخورم ولوله سوند هم خیلی کم کم ازش ادرار میاد.با تشکر 60ساله از رفسنجان مزاحم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر غ جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر برای من کپسول پروترال0.4تجویز کرده بابت بزرگ شدن غده پروستات وگفته مرتب هرشبانه روز یک کپسول مصرف کنم آیا مصرف مداوم این کپسول برای بدن ظرر ندارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   اگر زیر ۵۰ سالی نخورید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر