درمان دارویی بزرگی پروستات و عوارض آن

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. آیا بزرگی پروستات درمان دارویی دارد؟ عوارض داروهای پروستات کدامند؟

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.

بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

بزرگی پروستات

آیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

جواب منفی است. همچنان که گفته شد بزرگی پروستات بیماری سن مردان است، 30% مردان بین 40-50 سال و 50 درصد مردان بین 50-60 سال و 70درصد مردان بین 60-70 سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث التهاب پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱- انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها

۲- سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده

۳- معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

نوع خفیف

سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

نوع متوسط

دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

نوع شدید

 ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟

درمان پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید عمل پروستات به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

داروهای مورد استفاده در درمان بزرگی پروستات 

در درمان بزرگی پروستات داروهایی مورد استفاده قرار میگیرد که ما در این مقاله 4 مورد را به طور کامل بررسی میکنیم.

1- تامسولوزین 

تامسولوزین نوعی از دارو به نام آلفا بلاکر است. این دارو با مسدود سازی گیرنده های آلفا موجود در عضله غده پروستات عمل می کند. غده پروستات که فقط در مردان یافت می شود در بالای مجرای (میزراه) مرتبط کننده مثانه با محیط بیرون قرار دارد. غده پروستات اغلب با افزایش سن بزرگ شده، بر روی میزراه فشار آورده و جریان ادراری را که از مثانه می آید مسدود می کند.

این وضعیت، می تواند علائم مختلفی را به وجود آورد که از جمله آن ها می توان به مشکل در دفع ادرار، عدم توانایی تخلیه مثانه و نیاز به دفع سریع تر و در دفعات بالاتر ادرار اشاره کرد. تامسولوزین سبب منبسط شدن عضله غده پروستات می شود. این انبساط سبب کاهش فشار بر روی میزراه شده و اجازه می دهد که ادرار آزادانه از غده پروستات عبور کند. همچنین، در این حال دفع ادرار و تخلیه مثانه آسان تر خواهد شد.

2- فیناستراید 

فیناستراید یک داروی تجویزی است که به صورت قرص های خوراکی وجود دارد. قرص های خورکی فیناستراید با نام تجاری Proscar و Propecia وجود دارند. همچنین، این دارو به عنوان یک داروی ژنریک هم موجود است. دارو های ژنریک معمولا قیمت کم تری نسبت به نسخه های تجاری خود دارند. در برخی موارد، ممکن است این دارو ها به شکل یا قدرت دارو با نام تجاری موجود نباشند.

فیناستراید با کاهش مقدار هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن اثر خود را اعمال می کند.DHT  معمولا سبب بزرگ تر شدن غده پروستات شده و کاهش آن به جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات کمک می کند. مصرف این دارو به افزایش رشد و کاهش ریزش موی سر کمک می کند. رشد مو در دیگر نواحی بدن تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

3- پرازوسین

پرازوسین اغلب به عنوان یک آلفا بلاکر استفاده می شود. مطالعات کنترل شده نشان داده اند که این دارو برخلاف دارونمای آن (پلاسیبو) بر علائم سیستم ادراری و میزان جریان ادرار اثر داشته است. درمان با این دارو باید با 0.5 میلی گرم در شب شروع شده و سپس به تدریج و در ظرف 2 هفته تا به 2 میلی گرم و تعداد دو بار در روز افزایش یابد. مهم ترین عارضه جانبی این دارو هایپو تانسیون وضعیتی است با این حال احتمال دارد گرفتگی بینی، سردرد و ریفلاکس معده نیز ایجاد شود.

نتایج این دارو سریع بوده و اغلب می توانند در ظرف 4 هفته ارزیابی شوند. در صورتی که پرازوسین به مدت بیش تر از 2 سال استفاده شود، تاثیر آن کم شده و ممکن است مقادیر بیش تری مورد نیاز باشد. این مورد می تواند ناشی تاکی فیلاکسی یا افزایشی پیش رونده در اندازه غده پروستات باشد که به علت اثرات پرازوسین بر روی تون عضلانی به وجود نیامده است.

پرازوسین

4- ترازوسین

اخیرا، ترازوسین در بازار های استرالیا حضور یافته است. همچنین، این دارو تنها آلفا بلاکری است که برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید گرفته است. ترازوسین نسبت به پرازوسین نیمه عمری طولانی تر داشته و می تواند یک بار در روز به بیمار داده شود.

به علت همین دوز یک روزه خود، سازگاری و مقاومت آن می تواند نسبت به آلفا بلاکر هایی با مدت اثر کوتاه تر، بهتر باشد. آلفا بلاکر هایی با مدت اثر طولانی تر که در شب مصرف می شوند می توانند سازگاری بهتر و اثرات جانبی کم تری داشته باشند. با این حال، مقادیری بهینه از این دارو ها تاثیری مشابه دارد. تقریبا 70 درصد بیمارانی که به صورت روزانه 10 میلی گرم ترازوسین مصرف می کنند می توانند انتظار بهبودی بیش از 30 درصدی در علائم کلی خود داشته باشند.

همچنین، در 52 درصد بیماران، میزان جریان ادرار بیش از 30 درصد بهبود می یابد. عوارض جانبی قابل ملاحظه از لحاظ بالینی حداکثر در 10 درصد بیماران اتفاق می افتد. عوارض جانبی شامل ضعف، تورم محیطی و علائم وضعیتی می شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی، درمان باید به آرامی و در شب انجام شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

تامسولوسین

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

1- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

2- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

3- افت فشار خون

مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف، سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

یافته های اخیر، که براساس داده هایی از 30 هزار مرد عمدتا سفید پوست در سن 46 تا 81 سالگی بوده است. در آغاز مطالعه، مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

در مطالعاتی که انجام شد؛ مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات

داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات 30 درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

برای اطلاع از علت بزرگ شدن پروستات در جوانان روی اینجا کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص  کلیه و مجاری ادراری

درمان دارویی بزرگی پروستات و عوارض آن
3.8 (76.14%) 342 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  28 سال سن دارم و پیک موتوری هستم.سال قبل در تاریخ برج 7 تکرر ادرار داشتم به نحوی که خودم را روی موتور چند بار خیس کردم.بعد از گذشت چند روز چند بار خون از مجاری ادرار بیرون امد. دکتر رفتم سونوگرافی انجام دادم.
  نوع درخواست:سونوگرافی کلیه و مثانه
  ابعاد و ضخامت کورتیکال کلیه ها در حد طبیعی بوده و اکوپاترین مدولری کلیه ها در حد طبیعی است.
  سنگ و هیدرونفروز و ضایعه فضاگیر در کلیه دیده نشد.
  مثانه ضخامت جدار افزایش یافته دارد بررسی UAاز نظر سیستیت توصیه میگردد.
  پروستات با حجم 38MLبزرگتر از طبیعی مشاهده میگردد.لذا با توجه به ین بیمار از نظر پروستاتیت توصیه میگردد.
  RK=101 MM
  LK=105MM
  و خانم دکتر دوتا بسته قرص تجویز کردند:
  CIPROFLOXACIN 500 mg tab
  PHENAZOPYRIDINE HCL 100 mg tab

  آقای دکتر امسال چند باری باز یهویی ادرار داشتم.ولی خوب شدم.
  با عرض معذرت من مسر بدی نیستم ولی متاسفانه خود ارضایی شدید دارم میانگین هفته ای چهار بار .ایا به این ربط ندارد؟
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   T
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.عمل لیزری انجام دادم.بعد عمل احساس پری مثانه داشتم مقداری از اب بالون داخل مثانه را کم کردندسپس 24ساعت شستشو دادند آب وخون از راه سوند به‌کیسه منتقل شد.بعد با سوند به‌منزل آمدم .دوسه بار راه لوله سوند گیرکرد با هزار بدبختی در اورژانس باز شد.الان 5روز ازعمل گذشته که همچنان احساس پری مثانه دارم.خیلی اذیتم..لطفا راه حلی پیشنهاد بفرمائید .دکتر خودم میگه سه روز دیگه سوند را بر میدارم..درضمن به من گفتند مایعات زیاد بخورم ولوله سوند هم خیلی کم کم ازش ادرار میاد.با تشکر 60ساله از رفسنجان مزاحم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر هیبت سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برای بیمار 85ساله که PSA بالا دارد (کانسر پروستات) دیفرلین با چه قرصی به جز بیکلوتامید وانزالوتامید می توان استفاده کرد حال عمومی خوب است فقط چند روزی است PSA یکباره 50شده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من ازمایش psa 5.7وpsa ازاد.650 شده 45 روز قبل 4.99بود قرص تاوانکس 750 نوشتن قبل ازمایش مولتی ویتامین وصبحانه کامل خورده بودم. امکان داره تاثیر. در بالا بردن psa داشته باشه. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   بايد تحت نظر باشيد
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکتر من مدت 10 سال هست دچار بزرگ پروستان شدم اخر سون دوروز پیش دکتر کفت سایز 60 هست دراین مدت قرص اونیک مصرف میکنم تا اینکه سه سال پیش بیمار من شدت یافت ودچار.بند شدن ادرار شدم وحدو سه ماه گرفتار بودم چندین دکتر رفتم و حتی سیستسکوپی انجام دادم تا انکه اخرین پزشک توصیه کرد اومنیک را روزی دو عدد در دونوبت صبح عصر مصرف کنم ونتیجه خوب بود اخیر چند روز است به دوتا هم سخت جواب میده وبعضی از روزها مشکل دارم ایا میتوانم کپسول را روزی سه عد مصرف کنم. ویا جراحی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   خطرناك است روزي يك عدد كافي است
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من برای درمان بزرگی پروستات داروی پروترال میخورم. میخواستم بدونم دارویی از این بهتر وجود داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر پدر بنده ۷۰ ساله هستن و پروستات ایشون در سونوگرافی به حجم ۹۳cc خیلی بزرگ است و دکتر به ایشون مدالوسین جهت مصرف داده.آیا ایشون نیاز به عمل داره و یا با دارو حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر با دارو خوب است نه
 • تصویر کاربر شاهرخ دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدودیکماه سوزش ادرار دارم ولی مشکلی برای تخلیه ندارم مثانه بعضی مواقع درد میگیره.دیابت بیمزه دارم اسپری دسموپرسین استفاده میکنم.دکترارولوژی گفته التهاب پروستات دارید و قطره پروستاتان و قرص تراوزسین ولی تا کنون تغییری ایجاد نشده.
  آیاسوزش مجرای ادرار مربوط به دیابت بیمزه نیست.درضمن هنگام تخلیه سوزش ادرار ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   اب زیاد بخورید سوزش میرود
 • تصویر کاربر غلامعلی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ازپروستات سرمایی شدن الت تناسلیم وسرمایی شدن کلیه چپم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   متوجه نشدم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  رفتم دکتر و در سونوگرافی نوشته بعد از تخلیه مثانه 25cc رزیدو دیده میشود و بعد نوشته پروستات با حجم 33cc اکوژنیسیته کاهش یافته دارد . لطفا راهنمایی کنید مشکل بنده چیه ؟ چیکار باید بکنم و چیکار نکنم ؟ درضمن دارو فقط یه بسته قرص سیپروفلوکساسین بهم دادن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بايد بياييد بررسي شود٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ از نظر تنگي مجرا وپمپاژ مثانه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر