درمان دارویی بزرگی پروستات و عوارض آن

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. آیا بزرگی پروستات درمان دارویی دارد؟ عوارض داروهای پروستات کدامند؟

بزرگی پروستات شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.

بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

بزرگی پروستات

آیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

جواب منفی است. همچنان که گفته شد بزرگی پروستات بیماری سن مردان است، 30% مردان بین 40-50 سال و 50 درصد مردان بین 50-60 سال و 70درصد مردان بین 60-70 سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث التهاب پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

۱- انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها

۲- سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده

۳- معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

نوع خفیف

سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.

نوع متوسط

دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.

نوع شدید

 ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟

درمان پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

داروهای مورد استفاده در درمان بزرگی پروستات 

در درمان بزرگی پروستات داروهایی مورد استفاده قرار میگیرد که ما در این مقاله 4 مورد را به طور کامل بررسی میکنیم.

1- تامسولوزین 

تامسولوزین نوعی از دارو به نام آلفا بلاکر است. این دارو با مسدود سازی گیرنده های آلفا موجود در عضله غده پروستات عمل می کند. غده پروستات که فقط در مردان یافت می شود در بالای مجرای (میزراه) مرتبط کننده مثانه با محیط بیرون قرار دارد. غده پروستات اغلب با افزایش سن بزرگ شده، بر روی میزراه فشار آورده و جریان ادراری را که از مثانه می آید مسدود می کند.

این وضعیت، می تواند علائم مختلفی را به وجود آورد که از جمله آن ها می توان به مشکل در دفع ادرار، عدم توانایی تخلیه مثانه و نیاز به دفع سریع تر و در دفعات بالاتر ادرار اشاره کرد. تامسولوزین سبب منبسط شدن عضله غده پروستات می شود. این انبساط سبب کاهش فشار بر روی میزراه شده و اجازه می دهد که ادرار آزادانه از غده پروستات عبور کند. همچنین، در این حال دفع ادرار و تخلیه مثانه آسان تر خواهد شد.

2- فیناستراید 

فیناستراید یک داروی تجویزی است که به صورت قرص های خوراکی وجود دارد. قرص های خورکی فیناستراید با نام تجاری Proscar و Propecia وجود دارند. همچنین، این دارو به عنوان یک داروی ژنریک هم موجود است. دارو های ژنریک معمولا قیمت کم تری نسبت به نسخه های تجاری خود دارند. در برخی موارد، ممکن است این دارو ها به شکل یا قدرت دارو با نام تجاری موجود نباشند.

فیناستراید با کاهش مقدار هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن اثر خود را اعمال می کند.DHT  معمولا سبب بزرگ تر شدن غده پروستات شده و کاهش آن به جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات کمک می کند. مصرف این دارو به افزایش رشد و کاهش ریزش موی سر کمک می کند. رشد مو در دیگر نواحی بدن تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

3- پرازوسین

پرازوسین اغلب به عنوان یک آلفا بلاکر استفاده می شود. مطالعات کنترل شده نشان داده اند که این دارو برخلاف دارونمای آن (پلاسیبو) بر علائم سیستم ادراری و میزان جریان ادرار اثر داشته است. درمان با این دارو باید با 0.5 میلی گرم در شب شروع شده و سپس به تدریج و در ظرف 2 هفته تا به 2 میلی گرم و تعداد دو بار در روز افزایش یابد. مهم ترین عارضه جانبی این دارو هایپو تانسیون وضعیتی است با این حال احتمال دارد گرفتگی بینی، سردرد و ریفلاکس معده نیز ایجاد شود.

نتایج این دارو سریع بوده و اغلب می توانند در ظرف 4 هفته ارزیابی شوند. در صورتی که پرازوسین به مدت بیش تر از 2 سال استفاده شود، تاثیر آن کم شده و ممکن است مقادیر بیش تری مورد نیاز باشد. این مورد می تواند ناشی تاکی فیلاکسی یا افزایشی پیش رونده در اندازه غده پروستات باشد که به علت اثرات پرازوسین بر روی تون عضلانی به وجود نیامده است.

پرازوسین

4- ترازوسین

اخیرا، ترازوسین در بازار های استرالیا حضور یافته است. همچنین، این دارو تنها آلفا بلاکری است که برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید گرفته است. ترازوسین نسبت به پرازوسین نیمه عمری طولانی تر داشته و می تواند یک بار در روز به بیمار داده شود.

به علت همین دوز یک روزه خود، سازگاری و مقاومت آن می تواند نسبت به آلفا بلاکر هایی با مدت اثر کوتاه تر، بهتر باشد. آلفا بلاکر هایی با مدت اثر طولانی تر که در شب مصرف می شوند می توانند سازگاری بهتر و اثرات جانبی کم تری داشته باشند. با این حال، مقادیری بهینه از این دارو ها تاثیری مشابه دارد. تقریبا 70 درصد بیمارانی که به صورت روزانه 10 میلی گرم ترازوسین مصرف می کنند می توانند انتظار بهبودی بیش از 30 درصدی در علائم کلی خود داشته باشند.

همچنین، در 52 درصد بیماران، میزان جریان ادرار بیش از 30 درصد بهبود می یابد. عوارض جانبی قابل ملاحظه از لحاظ بالینی حداکثر در 10 درصد بیماران اتفاق می افتد. عوارض جانبی شامل ضعف، تورم محیطی و علائم وضعیتی می شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی، درمان باید به آرامی و در شب انجام شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

تامسولوسین

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

1- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

2- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

3- افت فشار خون

مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف، سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

یافته های اخیر، که براساس داده هایی از 30 هزار مرد عمدتا سفید پوست در سن 46 تا 81 سالگی بوده است. در آغاز مطالعه، مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

انزال ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

در مطالعاتی که انجام شد؛ مردان اطلاعاتی درمورد تعداد انزال هایشان در دهه ی 20 و 40 زندگیشان و در سال هالی قبل ارائه دادند. تعداد انزال شامل روابط جنسی، استمنا و انزال شدن در خواب بودند. بعد از آن مردان برای 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که بیشتر گروه های تعدد انزال با خطر سرطان پروستات در ارتباط نبوند. اما وقتی آن ها به گروه هایی با تعداد بالای انزال نگاه کردند، شواهد و مدارکی مبتنی بر تاثیرات محافظتی یافند.

داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات

داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات 30 درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

برای اطلاع از علت بزرگ شدن پروستات در جوانان روی اینجا کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص  کلیه و مجاری ادراری

درمان دارویی بزرگی پروستات و عوارض آن
3.8 (76.15%) 327 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامعلی دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۳۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ازپروستات سرمایی شدن الت تناسلیم وسرمایی شدن کلیه چپم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۰( 5 روز پیش)
   متوجه نشدم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۳۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  رفتم دکتر و در سونوگرافی نوشته بعد از تخلیه مثانه 25cc رزیدو دیده میشود و بعد نوشته پروستات با حجم 33cc اکوژنیسیته کاهش یافته دارد . لطفا راهنمایی کنید مشکل بنده چیه ؟ چیکار باید بکنم و چیکار نکنم ؟ درضمن دارو فقط یه بسته قرص سیپروفلوکساسین بهم دادن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۹( 5 روز پیش)
   بايد بياييد بررسي شود٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ از نظر تنگي مجرا وپمپاژ مثانه
 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۰( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به آقای دکتر و خسته نباشی
  اینجانب یک جوان ۳۱ ساله هستم مجرد با وزن ۶۰ کیلو و قد ۱۷۴ که تقریبا نشانه های پروستات متوسط را حدود ۸ سال دارم تمام این مدت فکر میکردم این اختلال یک چیز طبیعی هست اتفاقی متوجه شدم که پروستاتم متورم شده ؛ طبق توضیحات شما من پروستات متوسط دارم
  ولی تو این مدت ۸ سال احساس میکنم زیاد تغییری نکرده...
  تو آزمایش سونوگرافی کلیه و مثانه نرمال بودند و اندازه ی پروستات ۱۹ سی سی بود
  دکتر برایم قرص تامسوور و سیپروفلوکساسین را تجویز کرد با نشستن در اب گرم به مدت ۱۵ روز ؛
  الان بعد از تقریبا یک هفته هیچ تغییری در ادرار مشاهده نکردم...
  به نظرتون چکار کنم؟
  آیا من باید تا آخر عمرم قرص مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر امین جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 1 هفته پیش)
   باید بری بمیری بدبخت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام قبلا آزمایشpsa‌و بیوبسی را ارسال کرده ام میخواستم ببینم امکان اینکه نمونه های بیوبسی گرفته شدهرا از مشهد بگیرم ‌ومجدد توسط آزمایشگاه مجهز تر در تهران بررسی بشه امکانش هست واز طرفی MRI کمکی برای قبل از عمل کمک کننده نیست ‌؟سن 55
  آیا میشه در جراحی وبرداشتن پروستات تاحدودی بافت ورگ های نعوظ آلت تناسلی را حفظ کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۲( 2 ماه پیش)
   بله ولي جواب درست است٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۹( 2 ماه پیش)
   MRI چی؟ آیا کمک کننده نیست؟
  3. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰( 2 ماه پیش)
   MRI چی؟ آیا کمک کننده نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶( 2 ماه پیش)
   ميتوانيد تست كنيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده پیش دکتر رفتم تشخیص التهاب پروستات مختصر دادند.داروی پروستات اکسل را پانزده روزه مصرف میکنم بهبود پیدا نکردم.بزرگترین مشکلم در احساس دفع کاذب میباشد که گفتند مربوط به پروستات است.کلونواسکوپی هم‌کردم‌موردی در خصوص روده نبود.لطفا راهنمایی بفرمایید.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱( 3 ماه پیش)
   بايد نوار مثانه بگيريد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۰۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من49سالم پروستاتم بزرگ شده نزدیک به7ساله دکترهم زیادرفتم دکترای یزدکرمان وشیرازیکی میگه عمل کن بعضیهاشون میگن عمل نکن الان نزدیک به15 روزه خیلی اذیت میشم حتی برای تخلیه از نلاتون استفاده میکنم شما بفرماید چکارکنم باتشکر ازرودبارجنوب
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۳( 4 ماه پیش)
   اول بايد تست اروديناميك وسيستوسكوپي كنيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۱۳( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت شما
  سن من ۴۳ سال است که مدت یک ماه دچار علائم التهاب پروستات شدم. حجم پروستات ۲۶ سی سی بود. در شروع بیماری مقدار psa در حد ۰/۰۶ بود به فاصله دو هفته بعد مقدار آن به عدد ۲ رسید. با مصرف سیپرو فلوکساسیس و پرازوسین علايم برطرف شد و متاسفانه به دلیل استفاده از غذای ادویه دار . دوباره مریضی عود کرده است. آیا رشد زیاد psa نگران کننده نیست. در ضمن دچار استخوان درد و بدن درد شبیه آنفولانزا شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 6 ماه پیش)
   اگر بالا رونده باشد باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۹:۱۱( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 59 سال سن دارم و 6 ماه پیش ازمایش psaو free psaدادم و نتایج به صورت psa 3.65وfreepsa:0.5 بوده به دکتر مراجعه کرده وقرص مصرف کردم به مدت 1 ماه و بعد از سه ماه ازمایش به این صورت بودهpsa:3.7وfreepsa:0.7
  و امروز 6 ماه از ازمایش اول گذشته نتایج ازمایش من به این صورت است
  Psa:5.1وfreepsa:0.69است
  میخواستم بدانم نتابج خطرناک است و نیاز به رسیدگی سریع دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۱( 8 ماه پیش)
   فعلا خوب است ونياز به اقدام خاصي نيست
 • تصویر کاربر تقی دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۵۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  پدر بنده ۵۹ سالشه و برای دومین بار جراحی پروستات انجام داده میخواستم نظر و پیشنهادتون رو راجع به آزمایش پدرم رو بفرمایید
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۵۹( 9 ماه پیش)
   سلام اين سزطان مثانه است نه پروستات بايد پيگيري كنيد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۹( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر بنده دقیقا سال پیش عمل جراحی باز پروستات داشت به دلیل بزرگ بودن بیش از حد بعد هر سه ماه تقریبا تست PSA. میداد
  بعد از عمل 0.7
  چهار ماه بعد عمل 0.2
  هشت ماه بعد عمل 0.1
  ولی الان البته در یک آزمایشگاه دیگه بعد یکسال 6.7
  آیا اشتباه شده یا یکدفعه احتمال چنین رشدی هست در صورتی که بنده جواب پاتولوژی بعد عمل را به متخصص نشان دادم گفتن خوش خیم بوده الان شما چه دارویی یا چه کاری را پیشنهاد میدید ممنون میشم اگه پاسخم را بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸( 10 ماه پیش)
   با مدارک حضوری مراجعه نمایید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
پرسش از دکتر