دلیل خون در ادرار چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علت وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن توضیح می دهد.

تشخیص هماچوری

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

انواع هماچوری

به خونی که می توانید ببینید هماچوری ناخالص گفته می شود.اما اگر خون ادرار فقط در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده باشد به آن هماچوری میکروسکوپی می گویند. 

علائم هماچوری چیست؟

افراد مبتلا به هماچوری ناخالص ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای دارند. حتی مقدار کمی خون در ادرار نیز می تواند باعث تغییر رنگ ادرار شود. در بیشتر موارد، افراد مبتلا به هماچوری فاحش علائم و نشانه های دیگری ندارند. افراد مبتلا به هماچوری ناخالص که شامل لخته شدن خون در ادرار است، ممکن است درد مثانه یا درد در پشت داشته باشند.

علت وجود لخته خون در ادرار

علت خون در ادرار چه می باشد؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری و علت خون در ادرار زن و مرد می باشد :

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

یکی از سرطان هایی که با مصرف سیگار شیوع آن چندین برابر می شود و سیگار به منزله کبریت روی بنزین در جهت شعله ور کردن آن عمل می کند، سرطان مثانه است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

11- عفونت کلیه

عفونت کلیه (که به آن پیلونفریت نیز گفته می شود) معمولاً به عنوان عارضه عفونت مثانه بروز می کند. علائم عفونت کلیه معمولاً شدیدتر از عفونت ادراری است. غالباً یک درجه حرارت (تب) و درد در کنار شکم وجود دارد.

عفونت کلیه با دوره طولانی تری آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر عفونت شدیدتر باشد ، ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک ها مستقیم در داخل ورید در بیمارستان تجویز شوند. یک دلیل خون در ادرار می تواند عفونت کلیه ها باشد.

برای درمان عفونت کلیه چه چیزی بخوریم؟

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما این موضوع می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

 •  آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار
 •  آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار
 •  سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی
 •  اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.
 •  با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

برای درمان خون در ادرار چه باید کرد؟

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود. از اطلاعات جمع آوری شده از تاریخچه پزشکی ، معاینه فیزیکی و نتایج آزمایش برای تعیین بهترین گزینه درمانی استفاده خواهد شد. به عنوان مثال، برای هماچوری که ناشی از عفونت ادراری است، یک درمان رایج استفاده از آنتی بیوتیک است. این آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های عامل UTI، که باعث حونریزی می شوند تجویز می شوند.

رژیم غذایی تاثیر زیادی در جلوگیری و درمان هماچوری دارد.

و اما توصیه های اینجانب

 • وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده
 • هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن
 • جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.
 • با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.
 • در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.
 • ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

چه کسانی در معرض خطر هماچوری هستند؟

افرادی که به احتمال زیاد خون در ادرار دارند ، کسانی هستند که بیماری هایی که در قسمت بالا ذکر شد را دارند، اما برخی اقدامات ممکن است شانس داشتن خون در ادرار را در فرد افزایش دهد. این موارد شامل:

 • سیگار کشیدن
 • استفاده بیش از حد از داروهای ضد درد
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص
 • قرار گرفتن در معرض اشعه
 • دویدن یا دویدن در مسافت های طولانی

اجتناب از این اقدامات ممکن است احتمال وجود خون در ادرار را کاهش دهد.

در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  22642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی.
  من بعضی وقتها احساس سردی در آلتم میکنم میخواستم لطفا علتشو واسم بفرماین. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من 19 سال دارم و حدود 5 سال خودارضایی میکردم الان نزدیک یک سال است این بیماری را بطور کامل ترک کرده ام اما مقداری تکرر ادرار دارم مقدارش کم است و مشکلی ایجاد نمیکند اما چون نماز میخوانم در این مورد برایم مشکل ایجاد میکند لطفا بگویید که چطور تکرر ادرار ام به پایان برسد و تمام شود؛سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر زیبا دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام.دختری هستم سن 34 سال. دوماه هست که ازدواج کردم. چندوقتی هست که موقع ادرار، ادرارم مستقیم نیست و کج به بیرون ریخته میشود و گاهی بعداز تخلیه، احساس ادرار دارم باز. و ظاهرا خوب تخلیه نمیشم. این چند وقته استرسم زیاد بود بخاطر ازدواجم و بقول معروف هول و وَلا داشتم زیاد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر گلثوم چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من 6 ساله که سالی 2 الی 3 بار سوزش ادرار میگیرم و به شدت اذیت میشم که مجبور میشم هر دقیقه برم دستشویی.تو این مدت خیلی رفتم دکتر(دکتر زنان) ناگفته نماند از دمنوش هم استفاده میکنم در اون موقع و نتیجه ای نگرفتم و الان 4 روزه دوباره سوزش گرفتم که هرکاری کردم خوب نشدم و دردمثانه امونمو بریده توروخدا بگید چیکار کنم که برای همیشه از این درد خلاص شم.خییییلی ممنون درضمن 6 ساله ازدواج کردم و از ماه اول ازدواجم سوزشم شروع شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام..خواهری دارم تازه پیوند کلیه کرده ولی متاسفانه ادرارش کامل تخلیه نمیشه پزشکامیگن بخاطر مشکل عصبای مثانه اس باید سند بزنه خواستم بپرسم خارج از کشور جایی برای درمانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   درمان ندارد
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی هستم با سن 76 سال. سال ها پیش جهت بی اختیاری ادراری و دفع فوری ادرار به جنابعالی مراجعه نموده و بعد از نوار مثانه جنابعالی تشخیص دادید که مثانه لرزش داره و قابل جراحی نیست و ورزش کگل و قرص دتروسیتول را تجویز کردید که دیگر قرص تاثیر گذار نبوده و باعث اذیت و مشکلات اجتماعی ایجاد کرده آیا میتوان از قرص میرابگرون یا هر داروی دیگری استفاده کرد ؟ در صورت امکان مصرف آیا تداخل دارویی با این داروها دارد یا خیر؟ سپاس گزارم (داروهایی که به علت لرزش عصبی استفاده می شود شامل پرانول - آملوپرس پنج دهم - آسپرین - آلپرازولام)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   راه دیگر تزریق بوتاکس است که ان هم مسکلات خود را دارد
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر حسین کرمی
  جناب دکتر من مدت چند سال هست که دچار تکرر ادرار شدم آزمایش سونوگرافی و ادرار و خون انجام دادم که همشون طبیعی بودن و کلی قرص در ارتباط با عفونت ادرار و پروستات و اعصاب و غیره خوردم اما خوب نشدم
  هروقت که دستشویی میرم ادرارم کامل تخلیه نمیشه و اغلب با سوزش همراهه و هربار که از دستشویی بیرون میام دوباره احساس ادرار کردن بهم دست میده و یه حجم کم ادرار میکنم و این روال همینجور ادامه داره
  تورو خدا خواهش میکنم کمکم کنید و بگید چکار کنم تا خوب بشم
  از وقتی که گذاشتید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد بياييد بررسي كنيم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  باسلام. پسرم چهل روزگی ختنه شد بعد از چند ماه متوجه شدم که ختنه گاه به دور کلاهک آلت جوش خورده و چسبندگی ایجاد شده . دکتر اطفال گفت تا سه سالگی خوب میشه و نیازی نیست اقدامی انجام بدین اما الان که دو سالش شده هیچ تغییری نکرده. آیا نیاز هست که جدا بشه؟ آیا جراحی میخواد یا به صورت سرپایی در مطب جدا میشه؟ و اینکه آیا برای اینکار نیاز به بیحسی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   عالي است نياز به درمان مدارد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ضمن خسته نباشید میخواستم بگم ک روی الت تناسلی من نزدیک سه هفتس که جوش های سر سفید ریز ریزی در اومده هیچ خارش و سوزشی هم نداره دقیقا مث جوش سر سفیدن میخواستم ببینم چیکار باید کنم درمان داره یا خیر مرسی از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   اينها مهم نيستند
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درمان ندارن دکتر ؟
  3. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درمان ندارن دکتر ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر کرمی عزیز
  من یک جوان 25 ساله مجرد هستم و الان مدت دوسه ماهه یه لرزش خفیف زیر بیضه ها در قسمت مقعد تا بیضه دارم دو بار هم به دکتر مراجعه کردم یکبار پزشک عمومی و یک بار هم اورولوژیست
  لازم به ذکر است قبلا چندسال پیش روده تحریک پذیر به شکل اسهال داشتم اما با مراجعه به دکتر خوب شد و مدتیست که به شکل یبوست شده ام دکتر عمومی برایم موسلیوم و آلپروزولام و روی تجویز کرد
  و پزشک اورولوژیست برایم ضد عفونت تجویز کرد ولی خوب نشدم
  الان بیشتر بعد از انزال و صبح زودها و موقع دراز کشیدن لرزش محکم 3تا 4 ثانیه حس میکنم ولی دردی ندارد از شما خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   ??
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…
HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، به گروهی شامل بیش از 200 ویروس مرتبط گفته می شود که…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر