علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده به مشکلی برخوردم به این صورت که دور کلاهک الت تناسلیم و پوسته زیر مجاری ادرار قرمز شده و دون های بسیار کوچکی تشکیل شده و حساس شده که تو اینترنت گشتم ظاهرا بالانیت میگن که چهار روزی هست با صابون نو باکتر مرتب میشورم و قرص سیکروفلاکساسین میخورم اما به اونصورت بهبودی ایجاد نشده خواستم پماد هیدروکورتیزین هم استفاده کنم که عوارضش رو خوندم کمی ترسیدم حالا خواستم از شما مشورت بگیرم دکتر جان که سریعتر بهبودی حاصل شه ممنونم
  1. تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   .
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام دیدم از نظر من مهم نیست دارو نمیخواهد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پریناز چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با تشکر از توجه و پاسخ سریع شما
  اول به مدت پنح روز Nitrofurantoin بهم دادن
  بعد که دوباره رفتم ادرارمو دادن کشت و تا جوابش بیاذ سه روز بهم Sulfamethoxazole دادن و بعدم گفتن دیگه دارو لازم نیس فقط اب
  الان هنوزم سوزش دارم
  اب رو سعی میکنم زیاد بخورم و دستشویی سریع برم
  ایا درمان دیگه ای لازم نیس؟
  علت ورم مثانه در خانوما چیه؟ چطور میشه پیشگیری کرد؟
  جواب قبلیتونم نصفه ارسال شده بود
  بازم ممنون از وقتی که میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مينا دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از سونوگرافي متوجه شدم ديواره ي مجاري ادرارم ضخيم شده، عوارض و دليل به وجود آمدنش در خانم ها چيست؟ روش درمان با داروست يا عمل جراحي؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای جراحی جدا کردن پوست چسبیده به کلاهک بر اثر ختنه ناقص سوال داشتم.
  دوره نقاهت و مراقبت های خاصش چجوری هست؟
  نیاز به بخیه داره؟
  با بیهوشی انجام میشه؟
  هزینه تقریبی چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر sara پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.سپاسگزارم از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید.
  آقای دکتر مدت ۳ سال است مرتب به عفونت مثانه مبتلا میشوم ؛پزشکان هیچ دلیلی برای مشکل من پیدا نمیکنند.باکتری ها هر بار متفاوت هستند و با انتی بیوتیک از بین میروند اما باکتری (انتروکوکوس)مرتب بر میگردد به سیپرو و اموکسی سیلین مقاوم شده است پزشکان اینجا هیچ انتی بیوتیک دیگری برای من تجویز نمیکنند و نظرشان این است که ممکن است به دیگر انتی بیوتیک ها مقاوم شود.برای درمان و خلاص شدن از این وضعیت چه درمانی پیشنهاد میدهید؟به دلیل عفونت های مکرر؛ مثانه را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و اخر ادرار را باید با زور زدن دفع کنم موقع زور زدن درد تیزی در مجرا دارم و ادرار قطع و وصل میشود. در تست یورودینامیک برای تخلیه مثانه پرستار از سوند بزرگ استفاده کردنند حس میکنم مجرا ملتهب و زخم شده است اما بعد از برداشت سوند خون در ادرار ندیدم. بعد از سوند گذاری در هنگامی که برای تخلیه اخر ادرار زور میزنم در قسمتی از مجرا احساس درد تیزی دارم.البته در زمان وارد کردن سوند درد و سوزش بسیار زیاد داشتم و مقاومت میکردم که ایشون بدون توجه به درد من ؛سوند را با فشار و زور وارد کردند.
  متاسفانه به نظر من؛ پزشکان اینجا حاذق نیستند و تا به حال مشکل من را حل نکرده اند.
  ایا امکان اسیب در سوند زدن بدون خون ریزی وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید من با شرایطی که در اینجا دارم از چه انتی بیوتیکی برای درمان استفاده کنم؟
  متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ۱-باید ازمایش ادرار وکشت ادرار دهید به همراه انتی بیوگرام تا نوع عفونت وانتی بیوتیک ان مشخص شود پس از درمان باید علت بررسی شود
 • تصویر کاربر حميد چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  وجود خون در ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   نتیجه خوب است جاینگرانی نیست
 • تصویر کاربر Mehran شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  با عرض پوزش میخواستم چندتا عکس براتون بفرستم تا نظرتون رو بدونم تا در صورت نیاز حضوری خدمت برسم.
  لازم بذکراست که بنده چند ماه پیش عقد کردم.
  من تو اینترنت خیلی گشتم ولی مدل این ضایعه پوستی خودم رو جایی ندیدم.
  خیلی فکرمو درگید کرده که نکنه واگیر دارباشه و به همسرم منتقل بشه.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   زگیل نیست
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسرم 15 ساله است.3 سال پیش به دلیل حساسیت دارویی دچار TENشد گاها هنگام دفع ادرار احساس میکند پوششی جلوی مجراست که مانع دفع راحت ادرار میشود و با فشردن الت ان را باز میکند تا به راحتی ادرار کند یکسال پیش سونو دادم که حداکثر ضخامت نرمال گزارش کرد و چند روز پیش هم سونو کردم حدود 3.7 میلی افزایش ضخامت داشت UA نرمال بود مشکل چیست و چه اقدامی لازمه؟ بنده پزسک هستم. با تشکر فراوان استیون جانسون(TEN)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر عطایی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید پسری دارم24 ساله هنگام چکاپ متوجه شدیم خون در ادرار دارد3+ وrbc manyبقیه آزمایش ها نرمال بود سونوگرافی دادیم سالم یود دکتر براشون کپسول کرن بری تجویز کردند برای سه ماه ..الان دوباره آزمایش دادیم همون 3+ بود و rbcهم 20 شده نگران هسنیم...نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   باید سی تی اسکن سه بعدی با ترریق انجام دهید بقرستید ببینم
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 27 سالمه و مشکل کجی آلت دارم ، عکسشم براتون میفرستم ، خواستم بدونم هزینه عملش چقدر میشه ؟ بعد احساس میکنم آلتم نسبت به بقیه کوچیکتره ، خواستم بدونم راهس براس بزرگ کردنش هست ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   باید حضوری بیایید صحبت کنیم با همین عکس۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر