علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود دو ماه بر روی سر آلتم جوشهای ریز و همرنگ زده . هیچ علایم نداره مثل خارش یا ... .
  دو هفته پیش به دلیل درد هر دو بیضه و پهلو به پزشک مراجعه کردم که ایشان گفت مورد نیست . (بدون آزمایش و سونوگرافی)
  درد ناحیه پهلو و بیضه ها رو کماکان دارم ، البته این درد در کمرم هم احساس میشود چون کارم فنی و سنگین احتمال میدم کمر درد باشه ارتباطی بین این دو نباشه فقط جهت آگاهی عرض کردم . لطف می فرمایید راهنماییم کنید . توضیحی راجع به درد هم بدم بد نیست . خیلی خفیف از زیر بیضه ها مثل یک رگ به زیر شکم و پهلو ها احساس میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   از مظر من مشکلی نیست
 • تصویر کاربر Masoud سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،آقای دکتر بنده از بچگی روی التم رگ بزرگی هستش که آخر این رگ حالت گردی و غده مانند داره که در اثر فشار درد میگیره و بعضی موقع حالت ورم هم داره،میخواستم بدونم میشه عمل کرد؟؟و عملش چه عوارضی دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   این مهم نیست جای حساسی است دستکاری نکنید
 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدتی متوجه چن لک سفید مانند بعظا صورتی روی الت تناسیلیم قسمت ختنگام شده ام.
  هیچ دردی یا سوزشی و خارشتی ندارد...کمی بیشتر شده و پوست پوست می شود...
  نمی دونم باید چیکار کنم خیلی ناراحتم کرده و می ترسم...
  تا حالا هم رابطه ای نداشته ام...
  لطف می کنید اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عكسش را بفرستيد
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .
  بنده در دوران کودکی (از حدود 10 الی 11 سالگی ) به دلیل عدم آشنایی با عمل خودارضایی و ندانستن مضرات آن ، آن عمل را انجام میدادم . از هنگامیکه متوجه شدم ، سعی در ترک این عمل کردم اما هنوز به طور کامل نتوانسته ام جلوی آن را بگیرم و تنها زمان میان هر عمل را افزایش داده ام . در زمان حال 22 سال سن دارم.
  حال به دلیل اینکه بنده از زمان کودکی این عمل را انجام میدادم ، و با توجه مضرات آن آیا برای بچه دار شدن به مشکلی از جمله ناباروری دچار نمیشوم ؟
  و اگر دچار شوم ، آیا زمان در درمان آن موثر است . منظورم این هست که اگر الان متوجه ناباروری خود بشوم و سعی در برطرف کردن آن بکم یا اینکه چند سال دیگر و بعد از ازدواج متوجه شوم و سعی در برطرف کردن آن بکنم ، تفاوتی ندارد ؟
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   اولا يعي كنيد تركس كنيد٢-نگراني بعدي بيخودي است
 • تصویر کاربر بنیامین دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید و ممنون از سیستم طرح سوال.
  پسرم الان سن 5 ماهگیه و تازه ختنه شده بعد از بهبود زخم و افتادن بخیه ها طول آلت تناسلی تقریبا به داخل فرو
  می رود و فقط حشفه خارج می باشد و هنگام شستشو با فشردن اطراف آن خارج می شود آیا این موضوع می تواند مشکل باشد (تصویر آن گرفته شده در صورت صلاحدید و تایید قابل ارسال می باشد)
  مجددا تشکر می کنم برای سیستم پاسخ گویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   خوب است با زمان بهتر میشود
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب.آقای دکتر پدر من 86 ساله است و قند و فشار خون کنترل شده دارد. مدت 14 ماهه که بدلیل همین بیماری قند و بنا به تشخیص اورولوژ (گفتند مثانه نوروژنیک است) از سوند فولی و دائمی استفاده میکنه . می خواستم بپرسم آیا درمان دیگری وجود ندارد که سوند برداشته شود؟بااین توضیح که هر سه ماه یکبار نیز توسط نفرولوژ چک و کنترل میشن و سوند دو هفته یکبار عوض میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام در این سن هر هفته سوند را تعویض کنید ودرمان دیگری نمیخواهد
 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی
  من 14 روزه جراحی مثانه شدم وافتادگی وچسبندگی وهمینطور. دستگاهی روی خروجی مثانه کذاشتن
  من از قرص اکسی بوتینین استفاده میکنم واگر این قرص رو نخورم ادرارم میریزدچه کار کنم ایا من خوب شدنی هستم بدون قرصه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روزتون بخير
  من 5-6 ساله كه دچار تكرر ادرار هستم خصوصا در مواقع خواب( چه شب و چه در طول روز)
  در طول شب بيشتر از ١٠ بار ميرم دستشويي با فواصل زماني بسيار كم
  ٢-٣ ساعت طول ميكشه تا بخوابم از اون طرفم صبح زوود با حس فشار از خواب بيدار مشم و ديگه خوابم نميبره چون هر ١٠ دقيقه بايد برم دستشويي
  همه ازمايشي دادم حتي نوار مثانه هم پيش خودتون انجام دادم ، مثل همه ي ازمايش هام گفتين همه چي طبيعيه فقط فشار ادرار كم شده
  بهم گفتين فقط تحمل كن
  اقاي دكتر واقعا از كنترل من خارجه
  يك هفته ست دارم تحمل ميكنم،به حدي وضعيتم بد شده كه دارم رواني مشم، شبا سعي ميكنم نرم،اما هر ١ ساعت توي شب بيدار ميشم و ٣-4 بار پشت هم ميرم دستشويي .
  صبحم از 6-٧ صبح باز همين وضعيته
  اقاي دكتر زندگيم مختل شده، عصبي شدم، همش بغض دارم
  توروخدا اخرين راه حل رو به من بديد
  شنيدم بوتاكس جواب ميده
  من ديگه حاضرم هركاري بكنم فقط خوب بشم، جراحي بوتاكس
  كمكم كنيد، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  هر ده دقیقه ادرار میکنم میخواستم ببینم چجوری درمان میشه این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من حدود 1 هفته هست که قسمت بالای آلت تناسلیم که دست می زنم کمی درد می گیره و انگار یک رگ هست که کمی ورم کرده و سفت هست و در تصویر با خط قرمز مشخص شده با تشکر ازراهنمایی و کمک شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر