علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمنا از مدارا با این بیماری خسته شدم و در صورت صلاحدید جنابعالی میخواستم عمل لیزر انجام بدم .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   من در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر Alimorad یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یک هفته پیش سکس داشتم ولی با کاندوم بوده بعد از دو سه روز دو لکه قرمز شبیه به سوختگی بدون‌ درد و سوزش بر روی سر آلت تناسلی من ظاهر شد خواهش میکنم در این باره من را کمک کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد ببينم
  2. تصویر کاربر Alimorad شنبه ۱۲ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام دکتر جان
   سکس دهانی نداشتم وا طرف هم آشنا هست که سکس‌داشتم با هاش بعدش از کاندم هم استفاده کرده بودم سوزش وا خارش نداره ولی حالت سوختگی وا قرمز رنگ ظاهر شده خواهش میکنم در این زمینه لطف کنی علت این مشکل چیست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من ۱۰۰ کیلو وزنمه و تپلم،خود ارضایی هم میکنم ولی جدیداً دارم ترکش میکنم،۱۸ سالمه،اندازه آلتم ۱۲ سانته،به نظر شما کوچیکه؟بعد اینکه کلاً یه مرد تا چه سنی آلتش رشد میکنه؟و سؤال دیگ هم اینه که چرا سر آلت من کوچیکه؟متوسط اندازه آلت مرد چقدره و آیا موقع اندازه گرفتن باید اون مقداری که در پوست قرار دارد و دورش را چربی گرفته هم اندازه گرفت یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   تنها را شما كاهش وزن است واندازه موردي ندارد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سن 94 ساله هستم .که مدت 3 ما ه است ادرارمن بند امده و نمیتوانم ادرار معمولی داشته باشم .لذا با سوند ادرار دارم چگونه میتوانم سوند را بردارم اا میتوان عمل یا لیزر برای پروستاتم انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اگر قلبتان اجازه دهد بله
 • تصویر کاربر مهرنوش یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من قبلا از شما سوال درباره مثانه ام پرسیدم. من مثانه نوروژنیک دارم. از سال 81 دچار عفونت مکرر شدم که خوب نمی شد. در سال 91 دچار هیدرونفروز شدید دو کلیه شدم که از آن به بعد به من تجویز سوند هر ساعت یکبار را دادند و نوار مثانه هم دادم که عصب مثانه ام بسیار ضعیف شده بود و تخلیه نداشتم. دو سه بار دیگر هم بستری شدم چون سوندم را مرتب نمی زدم و دچار عفونت کلیه و مثانه می شدم. سال 92 نوار مثانه دادم که گفتند چندان فرقی با اولی ندارد ولی کمی بهتر است.شرح نوار مثانه و بیماریم را به شما گفتم و شما گفتید تا آخر عمر باید سه ساعت یکبار سوند بزنم. تا در سال 96 اواخر شهریور مسافرتی داشتم و بعد از آن مسافرت دیگر احساس کردم به سوند نیازی ندارم. یک ماه و نیم بعد آزمایش دادم و طبیعی بود. دکترم خیلی تعجب کرد و گفت دیگر به سوند احتیاجی نداری ولی دارو باید مصرف کنی و داروی تنها کافی است. متاسفانه نوار مثانه هایم را ندارم و می خواستم بدانم آیا این موضوع از لحاظ پزشکی ممکن است. چون خودتان هم گفتید باید تا آخر عمر سوند بزنی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد نوار مثانه جديد را ببينم
 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مردی 69 ساله هستم. 4 عدد سنگ به قطر 14و 11و 9 میلی متر در سونوگرافی در کف مثانه دیده شده. آیا به عمل نیاز است یا بدون عمل امکان دفع کردن آن وجود دارد؟ اگر وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید عمل کنید دفعش محال است
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من آپاندیس دارم وقتی کار سنگین انجام میدم باد میکنه خیلی اذیت دارم چه داروی بخورم که اذیت نکنه برای بچه دار شدن مشکلی به وجود نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   اپانديس كار من نيست دكتر گوترش
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   گوارش
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا شکستگی یا ضربه خوردن به مثانه ربطی به کوچیک شدن الت یا متوقف شدن رشد الت میشود .راه درمانی دارد . اخه بعد از ضربه احساس میکنم التم هیچ رشدی نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   ارتباطي ندارد با ضربه
 • تصویر کاربر Lionel پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من یک پسر ۲۰ ساله هستم بعد از خود ارضایی سمت راست الت تناسلی ام در ناحیه ختنه گاه باد کرده است ، درد ندارد خارش هم ندارد ،،خواستم ببینم چیست و راه درمانش چه چیزی است؟ مشکل جدی است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   مال خود ارضایی است با ترک بهتر میشود
 • تصویر کاربر رجبعلی یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  به عرض برسانم این جانب دارای 57 سال سن دارم و مدتی است از مشکلات زود انزالی رنج میبرم اگر قرصهای زود انزالی را هم مصرف نمایم مشکل حل نخوهد شد و هنگکام دخول آلت شل میگردد و نمی توانم دخول را انجام بدم در صورت استفاده از قرص های ویزارسین و تادافیل در هر مرحله دو عدد باز هم مشکل حل نمی شود .خواهشمندم راهنمای کلی بفرمایید تا از این بیماری خلاص گردم . در حال حاضر داروی مگنا آر ایکس از طریق اینترنتی خریداری نموده ام به قیمت یک قوطی 60 تایی 2500000 ﷼ که الان به مدت یکهفته روزی دو عدد صبح و شب استفاده می نمایم با تشکر از راهنمایی حضرتعالی
  ر ش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   باید از نظر نشت وریدی بررسی شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر