علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند هفته ای هست که در زیر‌کلاهک الت خود دو لکه چربی شکل و بصورت زیر پوستی که برجستگی دارند مشاهده کردم والان میترسم که زیگسل تناسلی باشند لطفا راهنمایی کنید از کرمانشاه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اينها مهم نيستند
  2. تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم جناب دکتر من یک سوال دیگه هم داشتم اینکه من پنج سالی هست که زیگیل دارم قبلا سی چهل تا میزدم ولی الان هر چند ماه یکی دوتا من بخاطر وجود زیگیل نتونستم به ازدواج فکر کنم ولی خب دوست دارم متاهل بشم ولی میترسم و اینکه جرات بیانش ندارم به نظر شما بهتر هست که قضیه رو اعلام کنم یا پنهان باش چه راهی هست که برای طرف مقابل و بچه های اینده ام خطرنام نباشد ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   بهتر است اول درمان با كرايو كنيد٢-اگر نامردت زير ٢٦ سال است واكسن بزند
  4. تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم جناب دکتر ولی سن نامزدم بالای سی هستن فقط ترس بنده این مسئله اس که از نوع پر خطرش باش ولی خب هر دکتری که مراجعه کردم چیزی بهم نگفتن و فقط یا فریز کردن و یا با برق سوزوندن که اثر چندانی نداشت و زیاذتر میشد ولی خب از وقتی که خودم با اسید میسوزونم الان هر چند ماه دو یا سه عدد در میارم متاسفانه بنده کرمانشاه هستم ولی خب الان برای پایان دادن این ترس راهنمایی تون ممنون میشم ک داشته باشم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   نياز به اقدامي نيست
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   شما فقط كرايو كنيد
  7. تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنونم جناب دکتر
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاس
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر حميد شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  مدتي است در بدنه آلت تناسلي چند لك قهوه اي رنگ كوچك كه برجسته نيستند ظاهر شده. بيش يك متخصص رفتم و گفتند زگيل تناسلي نيست احتمالا فوليكوليت باشد و ناحيه رو با بتادين به مدت يك ماه ضد عفوني كن
  ميخواستم نظر شما رو بدونم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نبوی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر.من در اواخرتابستان گذشته بعلت صفر بودن تعداد اسپرم ، عمل واریکوسل انجام دادم . و تا کنون تعداد اسپرم هایم تغییری نکرد و همچنان صفر است. البته در آزمایشات مکرر با برسی دقیق آزمایش یکی و دوتایی اسپرم پیدا کردن ولی ان هم ضعیف . برای ادامه درمان به دکترای دیگه مراجعه کردم . و آنها گفتند آزمایش هورمون باید بدم .و من هم انجام دادم . Fsh در جوابرآزمایش 16 بود. بعد از مشاهده جواب آزمایش عمل بیوپسی را پیشنهاد دادند. حالا من از شما میخواهم تا منو راهنمایی کنید.عکسهای آزمایشات قبلی و فعلی رو هم برای شما میفرستم. منتظر راهنمایی شما هستم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اجواب بیوپسی را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر نبوی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر هنوز عمل بیوپسی رو انجام ندادم
   شما پیشنهاد میکنید انجام بدم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا عکس زیر که روی الت بنده هست زیگیل تناسلی است من مورد رو نزدیک دو سال هست دارم که سفت بود(مثل خون خشکی که بعد جراحت بوجود میاد) ولی اواخر سال قبل بعد از رابطه متوجه شدم که افتاده بعد یکی دو روز به این شکل در آمد ولی دیگر خشک نیست ومثل بسته خون زیر پوست هست که اگر جسم تیزی بهش بخوره خون میاد میخواستم ببینم زیگیل تناسلی هست یا نه البته خاط نشان شوم که خال موجود در عکس گوشتی نیست و خونی هست و ابعاد ان تقریبا تغییری نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   زگیل است بیایید کرایو02122642744
  2. تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   زگیل تناسلی است اقای دکتر؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بله بیایید کرایو۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر شماره ای که ثبت کردید پاسخ گو نیست بنده خیلی نگران شدم لطفا راهنمایی بفرمایید
  5. تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   من اذر سال 1395 خدمتتون مزاحم شدم برای عمل هیدروسل و اون زمان هم این خال را داشتم که شما فرمودید خال عروقی است و نیازی به درمان ندارد الان که مزاحم شدم میفرمایید زیگیله ؟؟؟ من واقعا گیج شدم اقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   22642744
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی خدمت دکتر
  خیلی خیلی مچکرم ب خاطر وقتی ک میزاری و جواب میدی
  اقای دکتر خواستم بدونم ایا این عکسای ک براتون فرستادم زگیل هستن ؟باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   این ظاهرش زگیل نیست
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۲۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، خانمی 34 ساله می باشم. 6 ساله ازدواج کردم ویه پسر 3 ساله دارم. دو ماهه فهمیدم یه ضایه گوشتی خیلی کوچیک روی آلت تناسلی همسرم ایجاد شده. البته از نوع بزرگتر چند تا در زیر بغل، پشت گردن، روی کمر و روی ساق دست هم داره. دو بار دکتر پوست مراجعه کرد، یکی از دکترها گفته چیزی نیست اما دکتر بعدی روی آلت را تشخیص زگیل داده و محلول موضعی (podophylinوbenzoin) و پماد ملیسان داده. که هنوز همسرم استفاده نکرده. خودم هم دو بار دکتر زنان رفتم که با معاینه چیزی دیده نشده. دو ماه پیش تست پاپ اسمیر معمولی دادم که چیزی مشاهده نشد. حالا هم دوباره تست پاپ اسمیر همراه با تست Hpv دادم که هنوز نتیجه اش نیومده.
  1. اگه جواب آزمایش من منفی باشه آیا من سالم هستم؟ واکسن درمورد من چقدر موثر می باشد؟
  2. در مورد پسر سه سالم چه مراقبت هایی باید انجام بدیم؟
  3.اگه جواب آزمایش من منفی باشه ممکنه همسرم سالم باشه و تشخیص دکترش اشتباهه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   جواب ازمايش منفي چكتب ستليانه ميخواهد٢ رعاايت موارد بهداشتي٣ ممكن است
 • تصویر کاربر عابد پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  میخوام بدونم زگیل تناسلی است یا خال یا تگ گوشتی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   شبیه زگیلند بیایید کایو کنم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند روزی میشه که کنار کلاهک التم نقطه سیاه رنگی در اومده و خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر زياد نشود دست كاري نميخواهد
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، من دیروزحین خودارضایی کمی به آلتم فشار آمد (اما درست نمیدانم چگونه و به کدام قسمت اما فکر میکنم حین دستکاری، آلتم را از نقطه اتصال به بدنم قدری زیاد به طرفین منحرف کرده ام ) دردی هم نداشتم اما پس از انزال آلتم برخلاف همیشه سریع کوچک شد و از آن موقع شهوتم کم شده و آلتم در حالت شل از قدیم کوچکتر شده و برخلاف همیشه که سریع بزرگ می شد، الان مشکل تر به نعوظ می رسد و زود از بین می رود و احساس لذت هم تقریبا ندارد. البته از دیروز بهتر شده. سال گذشته هم آسیبی به آلتم وارد شد و همین حالت پیش آمد و ( به گمانم از آن زمان) تحریک پذیری قسمت مثلثی زیر آلتم خیلی کم شد. اما لذت جنسی داشتم. آیا اعصاب آلتم آسیب دیده؟ یا به مرور زمان مشکلم حل می شود؟ خیلی اضطراب دارم لطفا کمکم کنید خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   این کار را تکرار نکنید از نظر من الان مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر عیسی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mahdi Miyanaji:
  با سلام و احترام من جوانی 37 ساله هستم 3 ماهی هست که اختلال نعوظ بدلیل اضطراب عملکرد دارم که دکتر برای من تادالافیل 10 و ال آرژنین تجویز کرده و من تادالافیل 10 را دقیقا 3 ساعت قبل از رابطه میخوردم و حتی اگر استرس هم داشتم استرس در مقابل تادالافیل 10 کم میآورد ولی فقط یکبار 2 ساعت قبل از نزدیکی استفاده کردم تادالافیل 10 را ولی بازهم با اختلال نعوظ مواجه شدم . آیا ساعت در تاثیر آن نقش دارد یعنی نباید نزدیکی زیر 3 ساعت باشد ؟ ممنون و اگر ساعت موثر نیست پس چرا بعد از 3 ماه دوباره اختلال برگشت ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   بهترين زمان ١ساعت قبل از سكس است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر