علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جوش های چرکی و دردناکی اطراف آلت تناسلی بنده در محل رویش موهای بالای آلت در چند روز اخیر پدید آمده . سر جوش ها سفید رنگ است و حالت خونی دارد.
  همچنین نمونه همین جوش ها به تعداد زیاد در فاصله بین آلت تناسلی خانم بنده تا مقعد ایشان ظاهر شده که توان نشستن و شستشوی محل را هم از ایشان گرفته
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر شیما شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر من یک سوال پرسیدم اما پاسخی دریافت نکردم به خاطر همین دوباره می پرسم.
  ۱. میخواستم بدونم اگر آقایی دستش به الت تناسلی خودش بخوره و بعد دستش رو به آلت تناسلی خانمی بزنه آیا اگر اون آقا زگیل تناسلی داشته باشه از این طریق زگیل به خانم‌ منتقل میشه؟ ایا باید زگیل به طور فیزیکی وجود داشته باشه تا منتقل بشه؟
  ۲. اگر احتمال انتقال هست برای حصول اطمینان چند وقت بعد از این مواجهه اون خانوم میتونه آزمایش pcr بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   از اين طريق منتقل نميشود
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من برای شهریور ۹۷ وقت ویزیت گرفتم چون از شهرستان میام میخواستم ببینم چ اقداماتی قبل اومدن باید انجام بدم .مشکلم میل جنسی و نعوظ ناپایدارهس.اگه منو جهت آزمایش و بررسی قرار بدین چند روز باس تهران بمونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد تست هورمونهاي جنسي را شهر خودتان بدهيد بياييد
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر ۱ ماهی هست ک این دونه هارو میبینم نمیدونم چی هستند همسرم هم هیچ چیز مشکوکی روی التش نداره خیلی نگرانم لطفا بررسی بفرمایید عکس هم ارسال کردم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر زگيل ازمايش دهيد
 • تصویر کاربر آریان دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خدا قوت . ببخشید اقای دکتر بنده یک معلول 22 ساله هستم که از 7 سالگی معلول شدم و متاسفانه از کمر به پایین کامل از کار افتاد

  الان یه مدته که تصمیم دارم ازدواج کنم و زندگی زناشویی تشکیل بدم ولی از انجایی که نسبت به دختر خانوم ها شناخت دارم هیچ دختری قادر نیست که با همچین پسری ازدواج کنه

  من متاسفانه کامل کامل ناتوانی جنسی دارم و نعوظ ندارم و متاسفانه کنترل دفع خودم رو هم ندارم و زندگی واقعا سختی دارم و همه امیدم تنها مادرم و فقط مادرمه که در دفع کمکم میکنه

  میخواستم بدونم ایا این مشکلات من درمان یا جراحی که مشکلم رو درمان کنه هست اگه هستم که من اقدام کنم

  بعد از خدا اقای دکتر همه امیدم به شماست ممنون میشم جواب سوالم و بدین تا بیام خدمت تون برای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   يلا با مراجعه به دكتر نزديك خودنان بايد بررسي شويد
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من بعد از چند وقت رابطه با همسرم ی زگیل به الت تناسلی خودم در اومده و من نگران هستم راهکار درمان ان چیست، اگه لازم هست عکس بگیرم بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مدتيه روي آلتم يك زائده قهوه اي تيره ايجاد شده كه بر اساس اطلاعاتي كه پيدا كردم متوجه شدم خال تناسلي يا زگيل تناسلي هست..خواستم بدونم براي از بين بردنش چه راهي وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   تنها را ه درماني كرايو است
 • تصویر کاربر غلام چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدود سه سال هست که دچار ناتوانی جنسی شدم
  میل جنسی دارم ولی آلت تناسلی ام سفت نمیشه و در صورت سفت شدن هم زود شل میشه
  قندم یه مقدار بالا هست که این موضوع روی پروستات هم اثر گذاشته و گاهی اوقات ادرارم خوب و کامل دفع نمی شه که با ابگرم باید استفاده کنم چند مرتبه هم از قرص های پروستافیت و امنیک استفاده کردم واسه قند و چربی هم آتورواستاتین گلی کلازید و منتورمین استفاده می کنم
  بیشتر مشکل من سفت نشدن درست الت تناسلی ام هست که از لحاظ روحی تاثیر نامناسبی روی اعصابم گذاشته لطفا راهنمایی بفرمایید
  سن 52 سال
  قد 180
  وزن حدود 85
  چند سال هم هست که نتونستم ورزش کنم
  شغل متاسفانه پر استرس مرغداری هم دارم
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید از نظر علت بررسی شوید
  2. تصویر کاربر غلام دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   همین دکتر جان
   انتظار بود حداقل چند تا سوال تخصصی از وضعیتم می پرسیدید
   و الا جسارتا من خودم هم می دونم که باید علت بررسی بشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد از مظر نشت وريدي بررسي كنيد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با سونوگرافي كالر داپلر با تزريق پاپاورين تست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادي جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  من مدتي هست كه ميل جنسي ام كم شده و همينطور مشكل نعوظ دارم و نعوظ صبحگاهي خيلي خيلي خيلي كن برام پيش مياد و گاهي در هنگام نزديكي نعوظ خود رو از دست ميدم
  پيش دكتر رفتم ازمايش دادم تستسترون خوب بود ولي پرولاكتين بالا داشتم كه با قرص كنترل شده ولي مشكلم حل نشده لطفا راهنمايي كنيد پيش متخصص مغز و اعصاب هم رفتم گفت مشكلي نداري
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ورزش و کاهش استرس کمک کننده است
 • تصویر کاربر م جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من40 سالمه بیست سال قبل عمل واریکوسل انجام دادم.تا چهار سال پیش مشکلی نداشتم و بچه هم دارم.ولی از چهار سال قبل تا الان به مرور میل جنسی م کم شده و حالت نعوذ هم کم شده.قبلا اگه چند روز ارضاء نمی شدم به شدت میل به تماس جنسی یا خود ارضایی داشتم.ولی الان اصلا مایل نیستم ویا حین مقاربت اصلا نعوذ کامل ندارم.قبلا میل زیاد که داشتم لمس کردن ناحیه بین دو پا و مقعد برام لذت بخش بود ولی الان اصلا مایل نیستم.الان مقداری ادرار داخل مثانه ام باقی میمونه که موقع فین کردن از آلتم بیرون میزنه. آزمایش پروستات دادم گفتن مقداری متورم هست ولی مشکل ساز نیست دارو ندادم.برای میل جنسی قرص دادنtiagrix.ولی موثر نبود.علت مشکلات من چیه چیکار کنم؟ ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   در سن شما بیشتر روحی وروانی است بیایید چکاب کنم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر