علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 25 سالمه. بیشتر از سه ماه پیش رابطه دهانی حفاظت نشده با شریک جنسی ثابتم داشتم. اوایل بهمن به طور ناگهانی دچار درد شدید بیضه شدم. به طوری که طی یک روز کیسه بیضه به متورم و کمی سرخ رنگ شد. ( اصلا پیدایش این عفونت بعد از حدود سه ماه ، ممکنه؟ )
  سونوگرافی مشکل خاصی رو نشون نداد. سیپروفلوکساسین و آمپول جنتامایسین واسم تجویز شد. دوره ی درمان ( 10 روز + کا آمپول ها) رو کامل کردم.
  اما هنوز درد خفیف توی بیضه چپ و کشاله ران حس میکنم. این درد طبیعیه؟ یا ممکنه عفونت درمان نشده باشه؟ خیلی نگرانم
  ضمنا من ختنه نشده ام، این عفونت ممکن است به خاطر این مسئله پیش اومده باشه؟ آیا امکان جراحی ختنه در این سن وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   اصلا جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی - من تموم مطالبی رو که درباره انادازه الت تناسلی بود رو خوندم و حد نرمال و غیر نرمال اون هم میدونم من سوالم اینه ایا اگه بخواهیم 3 سانتیمتر افزایش طول الت داشته باشیم چیکار باید کرد؟ ایا مثل بدنسازی داروی هورمونی وجود داره؟ میدونم نباید از قرص های تبلیغاتی استفاده کرد منظور من استفاده از امپول های هورمونی است - ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   راهی ندارد
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیماری قلبی و مصرف داروهایی از قبیل نیتروکانتین 2/6 و متورال 50 و کاپتوپریل 25 و ASA 80 و آترواستاتین 20 میتواند در انزال و یالذت جنسی و یا در مقدار و فشار خروج منی تاثیر داشته باشد? لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر هادي دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد. بنده 36 سال سن دارم متاسفانه 2ماهي هست كه به مث قبل آلت تناسلي نعوظ و سفتي قبلشو نداره و يا مدت نعوظ كم شده و تاثير خيلي بدي تو رابطه جنسي ام گذاشته . و الانم از ترس همين مشكل از ارتباط دوري ميكنم. لطفا راهنمايي بفرماييد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر h سه شنبه ۳۰ دی ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من حدود ۵ ماه پیش جراحی udt بیضه داشتم و ۲۵ سالم هست ۱۵ روز بعد عمل یکی از رگهای کوچک بالای التم سفت شد که بعضی وقتا با درد همراه هست در صورتی مالش و لمس پیشرفت میکنه و دور کلاهک هم محل رگ سفت شده مشخصه و در حالت نعوظ کاملا مشخص و سفت هست به دکتر جراحم که در میون گذاشتم گفت خودش خوب میشه اما هنوز خوب نشده و متاسفانه دسترسی به دکتر جراحم هم ندارم (نقل مکان) ایشون تنها دکتری بود از بین دکتر هایی که رفتم و اقدام به جراحی کرد برای درمان (بقیه پزشکان محترم برداشتن بیضه رو تنها راه درمان میدونستن) بعد از ۲ ماه پیش ویزیت یه متخصص شدم بهم متاکاربامول و یه ضد التهاب استروییدی اسمشو یادم نیست داد اما فرقی نکرد لطفا منو راهنمایی کنید اگه خوب میشه چقد طول میکشه؟ مراقبت داره؟ فعالیت جنسی مخلش نیست؟ بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   از دکتر معالجتان بپرسید بهتر است
  2. تصویر کاربر h سه شنبه ۳۰ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   پزشک معالجم گفت خودش خوب میشه اما نگفت چقد طول میکشه و متاسفانه دیگه در دسترس نیست اگه امکان داره شما راهنماییم کنید تو اینتر نت نوشته ۵ تا ۱۸ ماه طول میکشه تا خوب بشه.... مراقبت اگه داره بهم بگید تا رعایت کنم الان متاسفانه به خاطر موقعیت شغلی و مکانی دسترسی به پزشک عمومی هم ندارم اگر خطری نداره منتطر باشم خودش خوب بشه اما اگه نه باشرایط خیلی سختی که دارم مهیا کنم برم پیش یه اورولوژیست در دسترس.
   مرسی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امامیان جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در 8 سالگی ختنه شدم که با ایراد همراه بوده
  اینجا رفتم پیش دکتر علیرضا گلشن که گفتن اول برو ازدواج کن بعدا اگه
  مشکلی داشتی بیا درستش میکنم و گفتم این عمل عمل حساسیه
  میخواستم نظر شمارو بدونم که چیکار کنم
  و اگه عمل میخواد خرج عملش چقدر هست.
  و عملش چطوریه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   دیدم مهم نیست
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من التم در 18سالگی حدودا 10سانتیمتر بود من حدودا از 19 سالگی تا 22 سالگی هفته ای سه بار استمنا میکردم الان 23 سال دارم
  الان التم حدودا 6 سانت است خیلی نگران شدم اگه میشه کمکم کنید من بندرعباس زندگی میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   مشکلی نیست نگران نباش
 • تصویر کاربر توچی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر جواب ایمل که به شما دادم ندادین اخرین بار رفتم سایت کد رهگیری اشتباه بود اقای دکتر علت سفت نشدن الت همسرم چی سو نو داپلر انجام دادیم رگها سالم با امپول قرص که می خوره التش سفت می شه ولی به حالتی که بتونه کاری انجام بده نیست البته ببخشید می کم نه از جلو و نه از پشت تورو خدا جواب برام ایمل کنید من بخونم از نکرانی دارم میمیرم دکتر فانی می که خوب میشه اولین جلسه که رفتیم معاینه کرد گفت داخل بیضهاش رکش پهنه اسمش کفت حضور ذهن ندارم میخواستم بکم اکر لازم هست بیام تهران مطبتون تو رو خدا ازمایش اسپرم اون ضعیف هست تورو خدا جواب که میدین اول فامیلی بنویسید تا من راحتر بخونم ایمل درست نیست لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   بيشتر عصبي است اگر رگها سالم است ولذا فعلا از قرص استفاده كنند
 • تصویر کاربر hadi جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت شما عزیز گرامی 43سال سن دارم ومتاهل هستم حقیر مدت مدیدی است که ازاختلال نعوظ وناتوانی جنسی رنج میبرم بنا به تجویز روان پزشک به خوردن ویاگرا ولمونیکا روی آوردم البته ناگفته نماند که در آن مقطع دچار افسردگی واعتیاد فعال بودم ودارو ومواد مخدر ا ستفاده میکردم .آلان مدت 12سال که عضوNA بوده وحتی سیگارم نمی کشم به دو فوق تخصص الوروژی در شهرم ازجمله آقای دکتر یارمحمدی مراجعه کرده ام پس از آزمایشات کامل خون وادرار، هیچ مشکلی گزارش نشد با تست پاپاورین نعوظ کامل بمدت 8ساعت دست داد. متاسفانه به علت مشکلات حاد گوارشی که دارم ازجمله برگشت اسید به مری درد وسوزش معده ،دفع مدفوع مشکل به کمک آب گرم وسرشیلنگ ضمننا با سختی ودرد تزریق پاپاورین هم آشنا هستم دکتر قرار به دادن پاپاورین وآموزش تزریق آ ن بوده ولی تا کنون این کار را نکرده کلا اعصابم به هم ریخته نمیدانم چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   مطلب سايت من در اين مورد گويا است
 • تصویر کاربر vahid پنجشنبه ۴ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من 27 سالمه كه از موقع ختنه كردن حلقه اي پوست برآمده دور آلتم تشكيل شده و داخلش چركين ميشه و درد و سوزش هم نداره فقط چرك و عفونت داخلش تشكيل ميشه. آيا نياز به عمل جراحي دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   بايد ببينم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید