علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر کرمی

  بنده چهل ساله و مجرد هستم . چند سالیست که دچار عدم نعوظ و عدم تحریک توسط جنس مؤنث میباشم . با مراجعه به چندین پزشک اورولوژیست و تجویز داروهایی مانند Ovumid Clomiphene ,Tadalafil 20 , Nusel Selenium 50mcg , Tamoxifen 10 , 20 ,Erecto 100 , SX , E400 , IroVit , Sandrous , Clomipramine 10 ,Fluoxetine 20 ,Choriomon 500 i.u , Testosterone , Male Formula , Prazosin , Thioridazine 10 , متأسفانه اثری حاصل نشد . در سونوگرافی کالر داپلر از عروق آلت ِ گرفتگی در عروق یافت نشد . ولی بیضه سمت چپ مشکوک به واریکوسل میباشد . در آزمایش مقدار پرولاکتین 78.5 بدست آمد که مقدار نرمال آن بین 87 تا 392 میباشد .

  سرور گرامی جناب آقای دکتر کرمی خواهشمندم بنده را راهنمائی نمایید . از لطف و محبت شما سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  الت تناسلی بنده با اینکه قدووزن بالایی دارم درحالت خوابیده بسیارکوچک است ولی درحالت نعوظ نرمال وتقریبا 14 سانت میشود که این موضوع باعث ناراحتی بنده میشود چراکه درحالت خوابیده مانند یک کودک سه ساله است لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۹ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  بنده 29 سالمه ، و حدود یک سال هست درگیر این مشکلم ، رابطه سکس خیلی کم دارم ، اما در عوض خود ارضایی ام دو سه روز یه بار، یه مشکلی دارم به نعوظ کامل نمی رسم البته کامل میشه اما سفت سفت نمی شه و اخرین بار که سکس داشتم بعد از چند دقیقه حسش رفت و باعث شد نشه سکس درستی داشته باشم ، البته یه مشکل دیگم زود ارضا شدن تو رابطه بود که تا یه مقداری سفت شد بعد از چند بار دخول به سرعت ارضا شدم ، که باعث شد حس بدی داشته باشم، اقای دکتر ممکنه علتش خود ارضایی و نداشتن سکس کامل و مرتب باشه ، این مشکل باعث شده از ازدواج فراری باشم، دو بار تو فاصله 7 ماه که سکس کامل داشتم این مشکل شل بودن التم مانع از سکس شد. اقای دکتر بنده خیلی وقته ورزش نمی کنم ، ورزش چه تاثییری بر روی نعوظ کامل داره ، مرسی بابت راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام بهترین کار ترک است بقیه درست میشود
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دگتر خوب هستین من سه هفته پیش اومدم پیشتون بابت جوش های ریز زیر آلتم که شما با قا طعیت کفتین اینها زیکیل نیستن من به دلیلی دردی که داشتم پیش یه متخصص دیکه رفتم ولی اون متخصص بهم کفت زیکیلن من تا حالا ررابطه جنسی نداشتم واقعا ترسیدم آقای دگتر چیکار کنم یه سوال دیکه آقای دگتر پروستاتیت خطرناگ این بلاها چی داره سرم میاد آقای دگتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   به حرف من اعتماد کن
 • تصویر کاربر mehrnosh شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 15 سالمه بهمدت 2 هفته است هرپس نتاسلی گرفتم جالا تب خال ها ریخته جاش مونده میخواستم ببینم جاش میره و یک سواب دیگه من نزد دکتر رفتم وپماد اسیگلووبر دادن با اینکه تب خال عا ریخته اما خیلی خارش داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد گویا است بخوانید
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام شفاف نیست
 • تصویر کاربر s جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشید . اقای دکتر من ۳۲ ساله هستم و یک روز است که التم ناتوان شده است . و شب گذشته زیاد استرس داشتم . لطف کنید بنده را راهنمایی بفرمایید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام ناگهانی بیشتر عصبی است خوب میشود
 • تصویر کاربر شیرین جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  آیا مردی که بتازگی به سرطان پروستات مبتلا شده وتحت عمل جراحی قرار گرفته است میتواند ازدواج کندورابطه جنسی داشته باشد یا برای تمام عمرناتوانی جنسی خواهد داشت وعقیم خواهدبود؟
  ممنون از پاسختان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام بچه دار نميشود ولی ممکن است نعوظ داشته باشد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مدتی است که رنگ منی خروجی پس از نزدیکی قهوه ای است و مایع لزج داخل آن سفت می شود بطوریکه با دست قابل احساس است و درد بسیار خفیفی هم در ناحیه تناسلی احساس میکنم؟ اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   کشت بدهید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .بنده 33 سال و متاهل هستم .تقریبا سه روز موقع ادرار سوزش الت دارم که هی بیشتر و شدیدتر میشه .قسمت ابتدایی التم داخلش خیلی میسوزه .رفتم دکتر برام کشت نوشت انجام دادم و منفی بود .توی سونوگرافی از پروستاتم نوشته احتمال التهاب وجود داره .اگه عفونت ندارم پس مشکل من چی میتونه باشه .واقعا دارم از درد عذاب میکشم
  تا دیروز ترشحی ندیدم ولی امروز صبح قبل ادرار کردن نوک التم خیس بود و یه مایع شفاف و چسبناک دیدم .اگه عفونته چرا توی ازمایشم نشون نداده و اگه نیست پس این درد کشنده ماله چی میتونه باشه .موقع ادرار کم مونده گریم بگیره .فقط ابتدای ورودی التم یعنی مرکز کلاهک میسوزه و تا چن دقیقه بعد ادرار سوزش باقی میمونه
  توروخدا راهنمایی کنید بگید مشکلم از چی میتونه باشه
  من بدنسازی کار میکنم و متان دیون مصرف میکنم ایا ربطی داره؟
  ایا ممکنه از اب استخر باشه .چون از بلندی و ارتفاع زیاد به طور عمود پریدم توی اب و با فشار زیاد فرو رفتم .
  فکرم دیگه کار نمیکنه .خواهش میکنم زودتر پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   لطفا جواب بدید منتظرم
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   از دیشب افلوکساسین و فنازوپیریدین میخورم .سوزشم اصلا کم نشده .بعد ادرار به نوک التم دست نمیتونم بزنم .انگار توش زخمه و تیر میکشه .به محض اینکه ادرارم به نوک التم میرسه اتیش میزنه و بیرون میاد .بعد چند ثانیه که اول ادرارم میریزه بیرون .باقی ادرارم راحت تر دفع میشه و سوزشش کمتر میشه .تورو خدا بگید چم شده .چرا اینطوری شدم .چیکار باید بکنم
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۹ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   دیشب امپول اسپکتینومایسین زدم و هنوز سوزش دارم ،در ضمن اکثر اوغات جلوی لباس زیرم اثار لکه های ادرار میبینم که متوجه خروج ان نمیشم ،گه گاهی ادرارم خوب خالی نمیشه و با کمی صبر و نشستن زیاد یا زور زدن دوباره مقداری ادرار دفع میکنم ،برای اجابت مزاج اکثرا از اب کمک میگیرم به طوری که شلنگ اب رو نزدیک مقعد میکنم و داخل مقعدم اب میریزم و بعد با فشار تخلیه میکنم ،اخرای ادرام وقتی چکه میکنه ،وقتی بین بیضه و مقعدم رو لمس میکنم یا فشار میدم ادرام شدت میگیره و از حالت چکه کردن درمیاد ،
   لطفا راهنمایی کنید
  4. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   ممنون که سوالمو پاسخ ندادین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام باید قبل از شروع درمان از نظر سوزاک کشت و آزمایش دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر