علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عیسی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mahdi Miyanaji:
  با سلام و احترام من جوانی 37 ساله هستم 3 ماهی هست که اختلال نعوظ بدلیل اضطراب عملکرد دارم که دکتر برای من تادالافیل 10 و ال آرژنین تجویز کرده و من تادالافیل 10 را دقیقا 3 ساعت قبل از رابطه میخوردم و حتی اگر استرس هم داشتم استرس در مقابل تادالافیل 10 کم میآورد ولی فقط یکبار 2 ساعت قبل از نزدیکی استفاده کردم تادالافیل 10 را ولی بازهم با اختلال نعوظ مواجه شدم . آیا ساعت در تاثیر آن نقش دارد یعنی نباید نزدیکی زیر 3 ساعت باشد ؟ ممنون و اگر ساعت موثر نیست پس چرا بعد از 3 ماه دوباره اختلال برگشت ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   بهترين زمان ١ساعت قبل از سكس است
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام..من مشکل حفظ نعوظ دارم.یعنی موقع نزدیکی التم سفت میشه ولی تا میام کاندوم بکشم شل میشه..نعوظ صبحگاهی هم دارم..ولی موقع نزدیکی التم سفت میشه..ولی سریع شل میشه و میخوابه.موقعی که میخوام کادوم بکشم شل میشه..ورزشم میکنم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   باید تز نظر نشت وریدی بررسی شود
 • تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۲۹ ساله هستم و نامزد دارم و حتی شده چند بارم با نامزدم همبستر شدم ولی آلتم شق نمیشه و عملا نمیتونم کاری انجام بدم توروخدا راهنمایی کنید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد بياييد بررسي كنم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر ارمان یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام جناب دکتر کرمی
  مدتی است که متوجه شدم لکه تبر رنگ یا خال تیر رنگ بر روی سر آلت تتاسلی ام هست . هیچگونه برجستگی و خارش ندارد و کاملا سطح صافی دارد
  همراه عکس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اينها مهم نيستند
 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  مشکل من از بین رفتن ناگهانی نعوظ در حین رابطه با همسرم است. تحریک نمیشوم. قبلا چنین مشکلی هرگز نداشتم. اخیرا ایجاد شده برام. عصبی شدم از این مشکل. توی روابطمان تاثیر گذاشته. واقعا به کمک نیاز دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   از نظر من بيشتر عصبي است بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر amin سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من به خاطر خود ارضایی فراوان دچار ناتوانی شدم
  و مثانه من شل شده و تخم های من افتاده و پستش شل شده و همچنین آلت من کوچک هست و زیاد حس نداره .یعنی انگار بی حس هست .خیلی کم حسه لطفا کمکم کنید
  من خجالت میکشم به دکتر برای این مشکلم مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام با فطع ان وورزش درست ميشود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر کرمی
  بنده 40 ساله متاهل میباشم و مدت 3 سال است که فشار خون دارم و از قرص لوزارتان 25 صبح نصف و شب نصف استفاده میکنم تقریبا 4 ماه پیش به دلیل عارضه پوستی(اگزما) که در انگشتان دستم دارم به دکتر عمومی مراجعه کردم و ایشان دو عدد آمپول تریامسینولون ان ان به بنده تزریق نمودند بعد از 5 روز تقریبا احساس کردم که نعوظ شب و صبحگاهیم کم شده و در حالت عادی نیز نعوظ ناقص دارم بعد از یک ماه به دکتر قلبم که زیر نظر ایشان بودم مراجعه کرده و ایشان 3 عدد آمپول تستسترون 100 هفته ای یک بار بعلاوه ویتامین ای 400 روزانه یک عدد تجویز نمودند که بنده استفاده کردم ولی نتیجه آنچنانی نداشت و به دلیل تپش قلبی که یکباره به سراغم آمد مجبور به استفاده از قرص پرانول 10 صبح یکی و شب یکی شدم که بعد از دو هفته تمام بدنم حتی آلت تناسلی بی حس شد که قرص را قطع کردم و ادامه ندادم الان بعد از گذشت یک ماه از قطع قرص هنوز احساس بی حسی در آلت دارم البته نعوظ دارم ولی خیلی مثل قبل سفت نیست لازم به ذکر است که بنده به دلیل شرایط کاری هفته ای 3 الی 4 بار (بعضی مواقع بیشتر و بعضی مواقع کمتر) خود ارضایی میکنم ( البته با فیلمهای محرک) چون بنده دو هفته در ماه پیش خانواده
  نیستم.حال چند سوال از جنابعالی دارم که اگر پاسخ بدهید ممنون میشوم:
  1-آیا درست است که در سن چهل سالگی میزان ترشح هورمون تستسترون در بدن کاهش پیدا میکند و بعد از دو یا سه سال دوباره به حالت اولیه بر میگردد و آیا اصلا لازم است برای ترشح بیشتر این هورمون کاری انجام داد؟
  2-آیا داروی ضد حساسیت یا داروی فشار خونی که استفاده میکنم باعث این موضوع شده است؟
  3-آیا استمنا در اختلال نعوظ و زود انزالی اثر دارد و بعد از ترک آن چه مدت طول میکشد تا به حالت اولیه برگردد؟
  4-استفاده از قرصهایی مثل تادالافیل را اگر پیشنهاد میکنیدبه چه میزان و مدتی پیشنهاد میکنید؟ چون بنده در این چهار ماه تقریبا ماهی یک تا دو عدد ( تادالافیل 20)استفاده کردم که عالی بوده ولی میترسم که بعد از مدتی عادی شده و بدنم مقاوم شود.
  5-آیا نعوظ شب یا صبحگاهی لازم است و اگر نباشد نشانه بیماری خاصی است و باید پیگیری شود؟( چون بنده 4 ماه قبل حداقل سه بار در طول شب نعوظ داشتم که هرکدام تقریبا نیم ساعت طول میکشید ولی الآن ندارم)

  در ضمن زمانی که میخواهم با همسرم سکس کنم خیلی ترس و استرس دارم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   ١-نه چهل زود است ورزش كمك كننده است٢-نه ارتباطي به دارو ذكر شده ندارد٣-بله با گذر زمان٤-استفاده كنيد ولي ١٠
 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 32سالمه، حدود یکسال پیش یه زگیل زیر شکمم به فاصله حدود 4سانتی آلتم، اولش زیاد اهمیت ندادم چندبار با تیغ موقع شیو کردن خواستم بکنم که خون اومد اما کنده نشد، حدود 9ماه پیش کنار آلتم شروع کرد به زگیل زدن که اولش کوچیک بود که شروع کرد به بزرگ شدن که همزمان زیر آلتم هم شروع کرد به زگیل های کوچیک درآوردن که همینجوری داره زیلد میشه، این زگیلها بدخیم هستن یا نه، با همسرم هم رابطه داشتم اما چیزی نشون نداد، احتمال داره همسرم هم گرفته باشه، چندبار پاپ اسمیر انجام داده مشکلی نداشت، آیا با کرایو برطرف میشه واسه همیشه، ممنون میشم راهنماییم کنید. موقع کرایو کردن جاش زگیلها از بین میره که مشخص نباشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   حتما بايد با كرايو درمان كنيد ايزر وكوتر باعث پخش ميشود ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس فيلم كرايو من را ببينيد
  2. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   کی میتونم بیام مطب واسه کرایو، همون جلسه اول که بیاک کرایو انجام میدید، چون از شهرستان باید بیام.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز پیش شاهد این نقطه ها در انتهای آلتم هستم میخواستم بدونم چی میتونه باشه مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اينها زگيلند لياييد با كرايو درست ميكنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۴ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر نزديك ٢ هفته است كه انتهاي آلت تناسلي ام يك ضايعه پوستي ايجاد شده و معلوم نيست جوش هست يا زگيل تناسلي
  بعد از شيو كردن با ژيلت بوجود امده و يه سري فشارش هم دادم خون هم ازش در اومده عكسش رو فرستادم و اينكه اگر زگيل تناسلي هست شريك جنسي من هم گرفته يا نه يك هفته قبل از اينكه ضايعه بوجود بياد نزديكي داشتيم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام فعلا دستماري نكنيد نا لياييد ببينم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر