علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت دکتر کرمی عزیز
  بنده 41 سال دارم و مشکلم اختلال نعوظه به این ترتیب که در هنگام ارتباط زناشویی سعی میکنم اول همسرم را از طریق تحریک کلیتوریس ارضا کنم و لذا چون روی این مسئله تمرکز میکنم بعضا حس شهوت در بنده خیلی ضعیف میشود و لذا حالت نعوظ رو از دست میدم یا بعضی اوقات برای جلوگیری از انزال زود رس به محض اینکه در آستانه انزال میرسم عمل دخول رو متوقف میکنم و این توقف بعضا باعث میشه حس شهوت در بنده کم شود و لذا حالت نعوظ رو از دست بدم حال سوالم اینست که چگونه باید مشکلم رو حل کنم ؟ ایا استفاده از قرص کارساز هست یا خیر ؟ کدام قرص ؟ ایا قرص سیالیس از بقیه قرصها بهتر می باشد ؟ ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   یک ساعت قبل از سکس قرص تادالافیل ۱۰ استفاده کنید
 • تصویر کاربر منفرد یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  ميخواستم ببينم ايا دارويي را براي برگشت ميل جنسي و ازدياد ان در صورتي كه هيچ مشكل هورموني نباشه تجويز ميفرماييد من بيمار شما 54ساله هستم كه به خاطر مشكل نعوظ برام ويزارسين تجويز نموديد در ضمن ميخواستم ببينم ايا عوارض جانبي داروهاي تزريقي مثل پاپاورين يا الپروستاديل بيشتر است يا قرصهاي وياگرا البته غير از نعوظ پايدار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   دارو عارضه اش کمتر از تزریقی است اولویت با دارو است
 • تصویر کاربر محمودحاتمی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  45ساله ام حدود4ساله موقع دفع ادرارسوزش دارم که محل ان انتهای الت هست قسمت وصل شدن الت وبیضه
  سنگ داشتم که دفع کردم
  پروستاتم نرمال بزرگ هست وداروهای شل کننده ومسکن تاثیری نداشته اندپس ازمصرف دوسال دارومتخصصاورولوزی گفتندمن درمانی برات ندارم
  پیش متخصص عفونی رفتم 6ماه داروخوردم اثری نداشت وگفت پروستات عفونیه ولی نوع عفونت برای مبارزه مشخص نیست
  سونوگرافی هم بارهارفتم همه چی نرمال
  Psaنرمال
  نظرجنابعالی چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بی میلی وسفت نبودن الت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 34 سالمه شش ساله ازدواج كردم يك فرزند دارم حدود سه ماه پيش حين مقاربت الت تناسليم از حالت نعوظ خارج شد اين مورد يكي دو باره ديگه پيش اومد كه به پزشك مراجعه كردم ايشون گغتن به خاطر استرس و كار و ايشون هم قرصهاي اي زاويت 400 و يوهمبين 2 و تيافيل 20 تجويز كردن كه مورد اخر رو يكساعت قبل از نزديكي و دو قرص اول رو روزي يك عدد تجويز كردن دو ماه كه مصرف ميكنم ولي اين بار اخر بازهم اين اتفاق افتاد حالا ميخواستم بدونم تا كي اين مورد ممكنه اتفاق بيوفته و ايا قرص ديگه اي هست كه نعوظ را راحتر كنه و قوي تر باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سعی کنید تلقین منفی نکنید همان قرصها خوبند استفاده کنید
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  نامزدي داشتم كه ٢مرتبه مرابوسيد ولب هاي منا خورده بعدفهميدم زگيل تناسلي داره از راه دهان به دهان اين ويروس منتقل ميشه؟چطورميتونم مطمئن شم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر احمديان یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من بيمار شما در ارتباط با اختلال نعوظ هستم به من قرص ويزارسين5٠تجويز كرده بودين ميخواستم ببينم فشار خون من در حالت معمولي بين ١٢ تا١4روي٨و٩در نوسانه ايا مشكلي براي استفاده ندارم ضمنا يه بار كه استفاده كردم به من گفته شد كه صورتم سرخ رنگ شده ايا طبيعيه
  54ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   اگر تحمل میکنید ضرری ندارد استفاده کنید
 • تصویر کاربر هيواهاشمى جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  كم شدن ميل جنسى
  1. تصویر کاربر هيواهاشمى سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   علل مختلفی دارد در وب سایتم کاملا توضیح داده امwww.drkarami.com
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۵ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من مدتی ست که روی الت تناسلیم لکه های سفید دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   ازمايش پوست دهيد
 • تصویر کاربر هدی جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یک زوج که رفت و آمد زیادی با ما دارند مبتلا به زگیل تناسلی هستند.
  آقا از گیر کردن غذا در گلو شکایت دارند و خانم موقع پریودی میگویند خون از بدنشان خارج نمیشود و به قول خودش گیر میکند. احتمال سرطان وجود دارد؟؟
  (اگر دهانشان درگیر باشد)با روبوسی و یا از طریق خوردن غذای آلوده به بذاق آنها امکان انتقال هست؟؟؟
  من فرزند کوچک دارم و با آنها رفت و آمد زیادی داریم خیلییییی نگرانممممممم
  از پاسخگویی شما پیشاپیش سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   از رفت وامد منتقل نميشود بايد معاينه شوند٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر