چرا واریکوسل می گیریم؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث احساس درد و سنگینی در این ناحیه شود. رگ های سالم کیسه بیضه دارای دریچه های یک طرفه ای می باشند که به بازگرداندن خون از بیضه ها به قلب، کمک می کنند. در بیماران مبتلا به واریکوسل، این دریچه ها به درستی کار نمی کنند. این نقص موجب انباشتگی خون و در نهایت، بزرگ شدن رگ های این ناحیه می شود.

واریکوسل گرید ۳ می تواند منجر به کوچک شدن بیضه ها (آتروفی) شده و خطر ناباروری را افزایش دهد. بعضی از متخصصین بر این باورند که افزایش دمایی که بر اثر تجمع خون در بیضه ها اتفاق می افتد، با پایین آوردن تعداد اسپرم ها و آسیب به اسپرم های باقیمانده می تواند منجر به ناباروری مردان مبتلا به واریکوسل شود.

واریکوسل

واریکوسل با توجه به اندازه در یکی از 3 گروه زیر قرار می گیرد:

بزرگ: به راحتی با یک معاینه ی ساده قابل تشخیص است.

متوسط: با لمس ساده و بدون نیاز به فشار قابل تشخیص است.

کوچک: وریدها در چنین شرایطی در حالت فشار قابل لمس هستند. این فشار که از ناحیه ی شکم وارد می شود، باعث انباشتگی لحظه ای بیشتر و در نتیجه بزرگ تر شدن واریکوسل می شود.

واریکوسل در بیضه ی چپ حدود 80 تا 90 درصد بیشتر از واریکوسل در بیضه ی راست اتفاق می افتد. علت این امر می تواند مربوط به فاکتورهای آناتومی باشد.

برخی از این موارد عبارتند از:

✔️ زاویه ی ورید تخلیه کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی

✔️ نبود دریچه ی آنتی رفلاکس در محل تقاطع رگ های بیضه و ورید کلیوی

✔️ فشار بیشتر روی رگ های کلیوی به علت قرار گرفتن بین سرخرگ روده ‌بندی بالایی (superior mesenteric artery) و آئورت.

همچنین، لازم به ذکر است معمولاً یک واریکوسل جدی در بیضه چپ، با واریکوسل ضعیف تر در بیضه راست همراه است. حدود 35 الی 40 درصد مردانی که مبتلا به واریکوسل قابل لمس در بیضه چپ می باشند، مبتلا به واریکوسل دوگانه (در هر دو بیضه) هستند، که در معاینات بعدی خود را نشان می دهد.

یک تحقیق در سال 2004  نشان می دهد حدود 80 درصد مردانی که مبتلا به واریکوسل جدی در بیضه ی چپ هستند، طبق معاینات بیشتر و آزمایش های غیر تهاجمی رادیولوژی، متوجه واریکوسل در هر دو بیضه ی خود شده اند.

چه کسانی واریکوسل میگیرند؟

واریکوسل می تواند هر فردی را که بیضه دارد (در هر سنی) مبتلا کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معتقدند که بسیاری از واریکوسل ها در بدو تولد وجود دارند (مادرزادی). افراد اغلب در سال های نوجوانی متوجه واریکوسل می شوند.

متخصصان گمان می کنند که این مسئله ممکن است مربوط به بلوغ باشد، زمانی که جریان خون در اندام تناسلی شما افزایش می یابد، در برخی موارد واریکوسل می تواند، از رشد مناسب بیضه ها جلوگیری کند.

علت واریکوسل چیست؟

متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد واریکوسل می شود. برخی فکر می کنند که یک “سوئیچ” (دریچه) معیوب در داخل وریدهای خاصی در طناب اسپرمی، ممکن است باعث ایجاد آنها شود. طناب اسپرماتیک نواری از بافت است که بیضه های شما را در جای خود نگه می دارد. 

این سیاهرگ‌ها خون را از بیضه‌ها به بدن باز می‌گردانند. سوپاپ به عنوان نوعی کلید “روشن/خاموش” عمل می کند و دارای دو ساختار فلپ مانند است که به خون کمک می کند تا به سمت قلب شما برگردد. هنگامی که یک دریچه آنطور که باید کار نمی کند، ممکن است خون در داخل سیاهرگ های بیضه شما جمع شود. با گذشت زمان، رگ ها متورم می شوند.

علائم واریکوسل چیست؟

علائم واریکوسل می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد:

درد بیضه ها (به خصوص در زمان ورزش، ایستادن یا نشستن طولانی مدت) می تواند یکی از علائم واریکوسل باشد. علت این درد فشار مداوم روی رگ ها است  که بر اثر انباشتگی ایجاد می شود. بلند کردن اجسام سنگین می تواند علائم آزار دهنده را شدیدتر کرده و حتی علت ایجاد واریکوسل باشد. در برخی موارد، واریکوسل دردناک می تواند ظاهری برجسته و قابل مشاهده داشته باشد.

مشکلات باروری:

بین واریکوسل و ناباروری رابطه ی مستقیمی وجود دارد. کم شدن تعداد اسپرم ها، پایین آمدن قدرت حرکتی و کیفیت اسپرم ها و تغییر شکل اسپرم های باقیمانده، همگی از مواردی هستند که تحت تأثیر واریکوسل اتفاق می افتند. به طور کلی، واریکوسل سبب بالا رفتن دمای بیضه ها می شود. به همین دلیل می تواند شکل، حرکت و عملکرد اسپرم ها را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه باعث ناباروری مردان گردد.

کوچک شدن بیضه ها (آتروفی):

کوچک شدن بیضه ها از دیگر علائم واریکوسل می باشد. البته، در صورت درمان، ممکن است بیضه ی آسیب دیده به اندازه ی عادی خود برگردد.

سؤالات متداول درباره ی واریکوسل

ارضا شدن در خواب

در صورتی که واریکوسل درمان نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیشتر مردان مبتلا به واریکوسل با مشکل خاصی مواجه نمی شوند. 10% مبتلایان به واریکوسل دچار مشکل ناباروری خواهند شد. پس از 16 سالگی، برای تعیین نیاز به درمان واریکوسل، آنالیز منی به افراد توصیه می شود. در صورتی که نتیجه ی آنالیز منی طبیعی باشد، به افراد توصیه می شود هر 2 الی 3 سال آزمایش تکرار شود، زیرا با گذشت زمان کیفیت اسپرم کاهش می یابد.

پسر نوجوان من به واریکوسل مبتلا شده، آیا اقدام به درمان ضروری است؟

درمان نوجوانان مبتلا به واریکوسل به شرایط بیمار بستگی دارد. حتماً با یک متخصص اورولوژی یا پزشک کودک در این باره مشورت کنید. در موارد زیر بهتر است به فکر درمان واریکوسل باشید:

برخی افراد با وجود خطر کم، درمان زود هنگام را انتخاب می کنند تا احتمال ناباروری در سنین بالاتر را از بین ببرند.

واریکوسل من علائم آزاردهنده ای ندارد، آیا برای بچه دار شدن باید به فکر درمان آن باشم؟

به طور اصولی، واریکوسل هایی که دارای علائم نیستند، نیاز به درمان ندارند. بیشتر متخصصین بر این باورند که این موارد واریکوسل در صورت عدم درمان مشکل ساز نخواهند شد. اگر نگران باروری خود هستنید، می توانید با یک آزمایش ساده ی منی از تأثیر احتمالی واریکوسل روی کیفیت اسپرم های خود مطمئن شوید.

افرادی که به علت واریکسل درد دارند، برای تسکین درد چه کاری می توانند انجام دهند؟

استفاده از لباس زیر مخصوص، به منظور محافظت از کیسه بیضه به درد واریکوسل کمک می کند. خوابیدن به پشت نیز به تخلیه خون واریکوسل کمک کرده و اغلب درد را تسکین می دهد. مصرف داروهای مسکن (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) نیز می تواند باعث کاهش درد شود. در نهایت، می توانید با یک متخصص اورولوژی درباره ی درمان کلی واریکوسل مشورت کنید.

می خواهم برای بچه دار شدن مشکل واریکوسل را درمان کنم، چقد طول می کشد تا کیفیت منی و اسپرم به حالت سالم برگردد؟

آزمایش های منی معمولاً 3 تا 4 ماه پس از درمان انجام می شوند. اما کیفیت منی شما معمولاً از ماه ششم ارتقاء پیدا می کند. البته، این زمان در برخی موارد تا یک سال هم طول می کشد.

طی معاینه ی شخصی، یک توده روی بیضه ی خودم احساس کردم. آیا باید نگران باشم؟

ممکن است ناهنجاری ها در دستگاه تولید مثل مردان به صورت توده ای در کیسه بیضه ظاهر شوند. توده ها اغلب نگران کننده نیستند و تأثیر کمی بر سلامتی افراد دارند. اما گاهی توده ها می توانند نشانه ای از بیماری های بسیار خطرناک (که خطر جانی دارند) باشند. یکی از انواع این توده ها سرطان بیضه است که باید آن را جدی بگیرید و سریعاً به دنبال راهی برای درمان آن باشید. به همین دلیل مراجعه به پزشک در صورت مشاهده توده یا برآمدگی در بیضه بسیار حیاتی است.


دکتر کرمی متخصص زگیل تناسلی در تهران

4.1/5 - (39 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۱۶ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت به خیر بنده حدود هفت ماه هست ازدواج کردم و طی اقدام برای بارداری هیچ نتیجه ای حاصل نشده. آزمایش اسپرم و سنو گرافی دادم . گفتن که واریکوسل گرید یک هست
  آیا بنده نیاز به جراحی دارم؟؟؟
  آیا جراحی سخت و خطر ناک است؟؟؟
  در مورد آزمایش اسپرم هم لطف کنید راهنمایی بفرمایید چه مواردی در آزمایش اشکال دارد؟؟
  آیا فقط تعداد مشکل دارد یا موارد دیگر هم دارای اشکال می‌باشد
  کمال تشکر را از شما دارم
  پاینده باشید🌹😍
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   واریکوسل گرید یک نیاز به عمل ندارد
  3. تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سلام وقت به خیر این عکس آزمایش و سنو
  4. تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سلام . وقت به خیر
   این عکس آزمایش اسپرم و سنو
  5. تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   سلام . وقت به خیر این عکس آزمایش اسپرم و سنو گرافی
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   نیاز به عمل ندارد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام و وقت به خیر خدمت دکتر کرمی
  من ۳۶ سالم هست و حدود ۵ سال هست اقدام به باروری کردم ولی هنوز بچه دار نشدیم خانمم کاملا سالم هست خودم به پزشک اورولوژ مراجعه کردم ایشون بیضه هام را معاینه کردند و سونوگرافی نوشتند و نهایتا گفتند واریکوسل دارم
  من نتیجه آزمایش منی و سونوگرافی را خدمت شما ارسال میکنم میخواستم بدون نظر شما چیه این واریکوسل کرید چند هست و به نظر شما برای بچه دار شدن نیاز به عمل جراحی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   عمل جراحی واریکوسل باعث افزایش شانس شما برای باروری خواهد شد
 • تصویر کاربر ع جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر بنده قبل از عید آزمایش خون دادم و سونو و آزمایش اسپرم که ارسال میکنم
  که معلوم شد واریکوسل گرید یک دارم الان ۲روز دقت میکنم به هنگام مدفوع کردن یک مایع بعدش مانند اسپرم خارج میشه میخواستم علت رو بدونم
  ‌باتوجه به نتایج بنده عمل باید شم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خیر نیاز به هیچ عملی نیست در محدوده ی نرمال هست موردی هم که ذکر کردین به علت یبوست و زور زدن هنگام دفع میباشد مصرف مایعات بیشتری داشته باشید
 • تصویر کاربر Zx شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من واریکوسل گرید ۱ دارم همسرم بعد از ۱۰ روز ک باردار بود سقط کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   مشکلی نیست مجددا اقدام کنید
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسر مجرد و ۳۰ ساله هستم قبلا هم سؤالمون مطرح کردم که در سونوگرافی ۲ سال قبل مشخص شد واریکوسل خفیف در طرف چپ دارم آزمایش گرفتم که تحرک پایین بود همون وقت چکاپ دادم که زینک و ویتامین دی پایین بود در نتیجه توی این مدت مکمل مصرف کردم چند روز قبل در مرکز رویان ازمایش اسپرم دادم دوباره که نتایج متفاوت بود . بنظرجنابعالی چه کار کنم و کدام درست است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   تا وقتی ازدواج نکردین و بچه دار نشدین به مدت یکسال نیاز به هیچ اقدامی نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر ع پنجشنبه ۲۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اقای دکتر من قبل از عید دچار درد خفیفی به هنگام راه رفتن و نشستن درد بیضه ها داشتم و رفتم دکتر و گفتن سونو انجام بدید که براتون فرستادم انجام دادم و آزمایش اسپرم هم همینطور که میفرستم گفتن که واریکوسل گرید یک دو طرف دارم و عفونت که برای عفونت قرص داکسی سایکلین یک ورق و مترونیدازول یک ورق و کوتریما کوزازول دادن دردی نداشتم الان ۲روزی هست دوباره درد خفیفی دارم به هنگام نشستن و راه رفتن میخواستم نظر شمارو بدونم البته گفتن که تحرک اسپرم کمی پایین هستش و بعد مصرف قرص دوباره آزمایش بدم ولی گفتن شاید عمل بخواد من فقط الان استرس درد رو گرفتم اقای دکتر و ذهنم خیلی درگیره چون سال آخر درس هستم تمام فکر من درگیره ممنونم 🙏
  1. تصویر کاربر ع دوشنبه ۲۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   ممنون میشم جواب بدید‌🙏🙏
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   فعلا نیاز به عمل ندارد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   شرایط اسپرم ها خوب است
  4. تصویر کاربر ع دوشنبه ۲۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مرسی اقای دکتر پس علت درد هم واریکوسل و عفونت هست اقای دکتر برای درد چه پیشنهاد میکنید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مسکن مصرف کنید سمت عمل نروید
  6. تصویر کاربر ع چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   مرسی اقای دکتر فقط یک سوال اگر مشکل دیگر جدی بود در سونوگرافی مشخص می‌شد اقای دکتر ؟؟؟
   و اینکه ممکنه درد برای چیز دیگری باشد یا نه برای همون واریکوسل و عفونت هستش ؟؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   بله
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محسنی شنبه ۱۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . اقای دکتر همسر من اذرماه با ازمایش انالیز اسپرم و DFI و واریکوسل گرید ۳ عمل جراحی شد و بعد از سه ماه مجددا ازمایش داد . باتوجه به جواب ازمایش امکان بارداری بصورت طبیعی وجود دارد یا از روش های کمک باروری ivf استفاده کنیم ؟ نظر شما چیست ؟ چه مدت طول می کشد تا بهبودی حاصل شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   آزمایش مجدد انجام بدین ببینیم تغییری داشته است
 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۱۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید من واریکسل گرید ۲ دارم دردی ندارم اندازه بیضه هام نرماله
  احتیاج هست عمل جراحی بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   حجم مایع منی کم بوده در شرایط خوب اخذ نشده مجددا تکرار کنید آزمایش انالیز مایع منی رو
 • تصویر کاربر نصیری یکشنبه ۲۰ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من قبلا اسپرم داشتم بعد عمل واریکسل اسپرم صفر شده الان میخوام ای وی اف کنم اسپرم صفر شده باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   باید به روش میکروتسه از بیضه اسپرم برداشت شود
 • تصویر کاربر ARR سه شنبه ۸ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشد
  بنده ۱۷ ساله هستم و مشکل واریکوسل دارم
  واریکوسل گرید سه در بیضه چپ و واریکوسل خفیف در بیضه راست. درد و اختلاف سایز بیضه هم ندارم
  به دکتر مراجعه کردم گفتند علتش تنگی مجرای ادراره و حتی اگر آزمایش اسپرم هم نرمال باشه باید سریعا هم تنگی مجرای ادرار و هم واریکوسل عمل شوند
  می‌خواستم نظر شما رو هم بدونم و اگر نیاز به اقدام هست کی باید به مطب شما مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   عکس مجرا گرفتید؟
  2. تصویر کاربر ARR یکشنبه ۶ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   خیر
  3. تصویر کاربر ARR یکشنبه ۶ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   ببخشید گرفتن عکس مجرا ضروریه؟ یعنی ممکنه علت واریکوسل تنگی مجرای ادرار باشه؟
   چون فکر کنم تنگی مجرای ادرارم خفیفه چون تکرار ادرار و سختی و سوزش دفع ادرار ندارم
   دکتر پور موذن گفتن که جراحی اورژانسیه به نظر شما همینطوره؟یعنی نمیشه درمان رو تا تابستان به تاخیر انداخت؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ اسفند ۲( 4 ماه پیش)
   خیر عملتون اورژانسی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر