آشنائی با بی اختیاری ادراری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

 

 

 

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

تکرار ادرار

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، …………. با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد.

اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث:  توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد.

عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

1-  آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

2- دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

1-مصرف الکل

2- خوردن مایعات زیاد شبانه

3- قهوه و نسکافه شبانه

4- داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند

5- عفونت های ادراری حاد

6- یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد

7- حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

1-تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

2-عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

3- بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هدی یکشنبه ۱۵ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.
  چندروزپیش ازتون پرسیدم که بعدازدفع ادرارچندقطره خون بصورت چکه ازمجاری ادرارم خارج میشه.شماگفتین برین سونووازمایش انجام بدین.امروزسونووآزمایش انجام دادم دکترهایه بیمارستان سیناتهران بهم گفتن داخل ادرارت خون دیده نشده.مامتوجه بیماریت نشدیم یکشنبه نوبت اتاق عمل دادن بهم که ازطریق دستگاه لیزری واردمثانه بشن.به نظرتون برم اتاق عمل یانه پیش یه دکتردیگه برم.میتونم پیش خودتون بیام ازاسترس دارم دیوونه میشم.من25سالمه متاهلم بچه هم ندارم.به نظرتون چیکارکنم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سیستوسکوبی خوب است
 • تصویر کاربر گل شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام مدت پنج سال است که خود ارضایی دارم برای رفع عوارض و ترک باید چه کنم
  2- ایا عوارض ایجاد شده بر طرف می شود بنده هم اکنون شانزده ساله هستم و از یازده سالگی اسمنا می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   با رقطع بهتر میشوید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۸ مهر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در طول هفته میانگین وقتی شب ها میخوابم 3 بار ادرار میکنم در خواب،بچه که بودم دستشویی زیاد میرفتم ولی وقتی با پدرم رفتم آزمایش ادرار بدم،ادرارم خیلی کم خارج شد یا نشد،اگر قبل خواب آب بخورم نمیتونم بخوابم،احتمال ادرارمم در فردا صبح خیلی بالا است،با وجود اینکه قبل خواب دستشویی میروم،حتی وقتی دستشویی میرم و خودمو خالی میکنم ولی باز هم وقتی میام بیرون انگار مقداری از ادرارم مونده،ولی وقتی میرم دوباره دستشویی،ادرارم نمیاد،مشکلم چیست،باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ مهر ۹۴( 6 سال پیش)
   09351142080 نوار عصب مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  باسلام ۲۴سن دارم اقا هستم ,تکرر ادرار دارم بصورتی ک موقع دفع,ادرار کمتری دفع میشود.و تخلیه بصورت کامل هم نمیشود کشت ادرار ارودینامیک رفتم حجم مثانه ۳۰۰میلی بود بعد رو نوار تداخل خطی داشت یعنی کاملا تخلیه نمیشد و فشار مثانه ۱۱میلی بر ثانیه بود بعد یوروناسین ۵داد اثر نکرد بعد باز مراجعه کردم گفتم من ی زمانی خود ارضایی میکردم شدید الانم دستشوییم شاید بخاطر اونه بعد کف پامم فشار میومد بخاطر عصب نمیدونم ولی حجم ادرار به ۲۵ccمیرسید کف پام فشار میومد بعد قرص اسنترا داد عصاب خوب شد فشار کف پام بعد دیدم خوب نشدم باز رفتم سیستوسکپی نوشت گفت مثانت کوچیکه یوروناسین ده داد استفاده نکردم ولی فکر نکنم کوچیک باشه چون من بچگیا خیلی حجم ادرار موقع تخلیه زیاد بود بعد الان استفاده میکنم کمتر مراجعه میکنم وقتی ام میرم خیلی خیلی ادرارم کمه بعد احتباس ادراری میاره دیشب کلیه چپم درد میکرد چون فکر کنم برگشت پذیری داشت چون ی مدت نمیخوردم ب کلیه هیچی نمیشد ن سنگی دارم ن چیزی کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   02122642744
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   نوار مثانه بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام دکتر حسن کرمی.من جوان ی 22 ساله هستم من موقع ادرار بافشار دادن برای بیرون امدن ادرار است همچنین وقتی ادرار تمام میشود بلند که میشوم چن دقیقه بعد قطره قطره ادرارممرسی از سایتتون میاید زیاد به دستشویی میروم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   نوار مثانه 09351142080
 • تصویر کاربر بختیار سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  volume 5.2 liquifaction15 PH8s sperm count94m progressive motility75 non progressive motility15 non motility10 normal morphology80 WBC1-2 RBC0-1
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1723 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من حدود 12 سال پیش به مشکل دفع ناخودآگاه و چکه چکه ادرار بعد از دستشویی دچارشدم. در اوایل مشکلم خیلی حاد بود و بعد از دستشویی تا 10 دقیقه دائم ادرار خارج می شد ولی به مرور زمان بهتر شدم. من در این مدت به خاطر طهارت لباسم بعد از دستشویی از پلاستیک استفاده می کردم.هم اکنون هم شک دارم که مشکلم کاملا برطرف شده یا خیر به همین خاطر هنوز هم از پلاستیک استفاده میکنم. حال سوال من این است که راه علمی مثل سونوگرافی یا ... وجود دارد که از خروج یا عدم خروج ادرار بعد از دستشویی اطمینان حاصل کنم؟
  ضمنا از استبرا بعد از دستشویی هم اطلاع دارم و خارج شدن چکه چکه با وجود استبرا بوده است.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   باید نوار عصب عصب مثانه بگیرید 02122642744
 • تصویر کاربر یونس یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر-پدری 90 ساله دارم که بیشتراوقات دچارعدم کنترل ادراراست.اگردرمانی دارد،راهنمائی فرمائید.
  ضمناًخودم نیز،نیازبه عمل فتق دارم.آیاامروزه این عمل بابیحسی موضعی وتقریباًسرپائی امکان پذیرشده است؟ مجدداًمتشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   باید نوار بگیرید 02122642744
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۷ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشید. یکسالی هست ک بیضه هام دردمیکنن این درد از زمان سربازی شروع شد.چند بارهم ادرارم عفونت بود.سونوگرافی هم میگه چیزی نیست.لطفا کمکم کنید. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ اردیبهشت ۹۴( 6 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دکتر کرمی
  (این سوال رو برای بار دوم می پرسم لطفا پاسخ بدهید)
  با عرض پوزش بنده مردی 40 ساله هستم و بیضه های بنده بخصوص بیضه چپم خیلی کوچک شده و بیضه راستم هم در صورت برخورد دست درد میگیرد آب منی ام بسیار کم شده و جهش نمیکند به همین دلیل هیچ لذتی از سکس نمی برم البته در هنگام ادرار همیشه حس میکنم مثانه ام خالی نشده و کلی طول میکشد تا قطرات آخر ادرارم را دفع نمایم در ضمن درد بیضه راستم به دلیل ضربه ای است که چند سال پیش به آن خورده است. ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید و راهنماییم فرمایید اجرتون با فاطمه زهرا (س)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   بیشتر شکایت شما روحی است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر