برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد. اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث: توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد. عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

◾ آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

◾ دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

 • مصرف الکل
 • خوردن مایعات زیاد شبانه
 • قهوه و نسکافه شبانه
 • داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند
 • عفونت های ادراری حاد
 • یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد
 • حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

✔️ تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

✔️ عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

✔️ بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

بی اختیاری ادرار بعد از سوند

بیماران ممکن است بلافاصله پس از برداشتن کاتتر دچار مشکلات بی اختیاری شوند. بسته به مدت زمانی که کاتتر در محل بوده است، ممکن است این مشکل طی چند روز برطرف شود یا بیشتر طول بکشد.

برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

معمولا اشخاصی که مشکل بی اختیاری ادراری دارند به پزشک متخصص در اختلالات مجاری ادراری (اورولوژیست) و یا به متخصص زنان با آموزش ویژه در زمینه مشکلات مثانه و عملکرد ادرار مراجعه می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. با عرض پوزش که صریح صحبت میکنم.من 23سال دارمو .حالا پس از سالها دیشب خواب دیدم در دستشویی دارم ادرار می کنم و درست اواسط ادرار کردن در خواب متوجه شدم نباید اینکارو انجام بدم و از خواب پریدم و این اتفاق افتاد. این اتفاق چند بار در سال برام پیش امده. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۹۵( 7 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ نوار مثانه
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بعد از دفع ادرار و انجام استبرا وقتی از دستشویی بیرون میام همش اضطراب شدید خروج ادرار دارم و بعد از دیدن رطوبتی که از من خارج میشود اضطراب من تمام میشود ایا این رطوبت ادرار است یا رطوبت حاصل از شستشو
  1. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام اقای دکتر جواب سوال من را نفرمودید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   نوار عصب مثانه انجام دهيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با سلام من دختری هستم که تا سن ۱۵ سالگی شب ادراری داشتم و الان هم از تکرر ادرار رنج میبرم و بعد از تخلیه مثانه گاهی درد دارم و وقتی میهمانی میرم خیلی شدیدتر میشه تعداد دشتشویی رفتنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   حتما نوار مثانه بگيريد٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر . جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 366 مشاهده پرسش
  با سلام. دختری ۱۹ ساله ام که مدتی است دچار قطره قطره آمدن ادرار میشوم البته حس می کنم علتش خودارضایی باشد ک انجام میدادم. لطفا بگویید برای خلاصی از این بیماری چه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد از نظر علت بررسي شويد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر ali پنجشنبه ۸ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  agha dr chand roz joshae sefidi mesl ax dar alat man omedeh lotfan komak konied
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   زگيل است براي كرايو بياييد فيلم من در سايتم را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر عباسی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام
  اول شهریور ماه عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم چند ماه بعد باید دوباره ازمایش بدم که ببینم سالمم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   ٦ ماه بعد
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی
  اقای دکتر هزینه عمل جراحی واریکوسل گرید ۳ که ایستاده هم عروق قابل مشاهده هست چقدر است با ازمایش های قبل و بعد عمل
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   براساس تعرفه وزارت بهداشت است
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  پسر من هنگام تولد بیضه نزول نکرده سمت راست داشت .که پس از گذشت ۳ ماه بیضه خود به خود پایین امد.الان در سن ۱۸ ماهگیشه
  بیضه ای که نزول نکرده بود توی کیسه بیضه رویت میشه ولی موقعی که توی گرمای حمام قرار میگره.بیضه چپ پایین میاد ولی بیضه سمت راست بالای کیسه میمونه .خواستم بدونم توی اینده مشکلی براش ایجاد نشه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 8 سال پیش)
   مشكلي ندارد
 • تصویر کاربر الیس شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من کلیه سمت چپم سنگ ریزه داره چند روز پیش بیضه سمت چپم ملتحب شد رفتم دکتر سونوانجام دادم و خوش بختانه چیزی نبد الان چند روز بعضی موقع ها بیضه چپم وبعضی هم بیضه راستم علتش چیه خیلی نگرانم خواهشان جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 8 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پیشاپیش از لطف شما سپاسگذارم . آقای دکتر انجام عمل سیستوسکوپی را درمطب بعد از ویزیت انجام میدهید ؟ سوندی که در انجام نوار مثانه استفاده میشود ایجاد درد میکند ؟ هزینه هر دو عمل سیستوسکوپی و نوار مثانه حدودا چقدر میشود خیلی ممنون میشم اگر لطف کنید پاسخ را ایمیل کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   فیلم سیستوسکوپ من با توضیحات ان را در سایتم ببینید بر اساس تعرفه وزارت بهداشت انجام میدهم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر